Зошто едноставно не признаеме дека Македонија е една од најкрими земјите во Европа?

Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.496
Поени од реакции
2.407
Подобјасни за каков дефетизма се работи...
Па само од темава можеш да видиш:

Толку време поминавме нарекувајќи се самите себе држава, а сме едно обично простотилак од општество што сеуште и сеуште верува на политика, или воедно на иднината на оваа земја. Па ние сме еден обичен ќенеф од територија што нема теорија некогаш да се избори против криминалот затоа што е навлезен во сите пори. НЕМА НАДЕЖ за избегнување од оваа ситуација.

Муабетот ми е, зошто побогу барем ние што останавме у воидов се лажеме дека ќе биде нешто од нас?
Освен политичарите на власт и тоа само за пред избори, не знам за друг што верува дека од ова ќе биде некогаш држава, а посебно не сега.
Уствари политичарите и најмалку веруваат дека од ова ќе биде некогаш држава. Да верувале во обратното веројатно никогаш не би се нафатиле ни да владеат.
Одамна го зборувам овоа за народов што живее тука,не само македонскиот туку за сите националности.Едноставно оваа раја не ја бива.Не е способна да води држава здраворазумно.Точка.
Нема потреба да се занесуваме дека нешто на подобро ќе се промени.
Похрабри биле нашите претци и повеќе верувале во себе.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.051
Поени од реакции
4.236
Па само од темава можеш да видиш:

Похрабри биле нашите претци и повеќе верувале во себе.
Да, можам да видам, но прашањето ми беше до тебе упатено, оти туѓите ставови веќе ги читам и тие (ставови) се засновано на „нешто„, односно на искуствата кои Макдонија, како држава и Македонците како народ ги имаат/имаме низ минативе децении.

Така, во склоп од СФРЈ, Македонија беше „задња рупа„ во системот на федералнот одллучување, каде тогашните Македонски претставници праткично беа безгласни, без моќ за одлучување поради „размерот„ од федералната единица која ја претставуваа па токму од тоа време доаѓа и ставот дека тогашна Македонија само примаше и извршуваше инструкци „од горе„, од Федерацијата, без моќ нешто да одлучи и промени.

Токму таа зависност „од горе„ не создаде генерација од политичари кои се/би биле способни за самостојно одлучување и водење на држава, па така, со станувањето „незавинса„ држава. Македонија ги наследи наследниците на југословенскиот комунизам, кои практично беа првите раководители со „независна„ Македонија, иако самите се‘ уште беа зависни од зависничкиот ментален склоп, дека се‘ што треба да сторат, некој „од горе„ треба да им го сервира како готова инструкција.

Така, да не се чудиме на дефетизмот кај членови на форумов (јас сум дел од нив) кои основано тврдат дека од оваа држава не бидува држава-како што е очебијно.

Тоа што тековно се случува со „севернава„ биртија, претворена во апартхејдно општесто, во меѓународен протекторат и во контролирана/надгледувана држава, само по себе е показател за нашата колективна неспособност за градење и одржување национална држава...

Смената на власта и на партијата не носи битни промени во држава и во општеството (кој да дојде на власт, прво ги полни џебовите...), така да проблемот не е кај комшиите, туку е овде, дома...
Автоматски споено мислење:

Похрабри биле нашите претци и повеќе верувале во себе.
Несомнено, затоа што имаа мотивација и желба да бидат „свои на свое„ не бесконечни/генерациски слуги на секој што стапнал на Македонска земја...
 
Последно уредено:
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Да, интересна појава е тоа, правиш криминал пошто за ништо друго не те бива, и влагаш во политика за да спасиш газ, да не одиш во затвор, па правиш неповратна штета на својата држава, зашто пак, за друго ништо не те бива...

Само коа ќе видиш вака пошироко, и народиве околу нас не се нешто поарни, преку леб погача секаде дека не ни/им се работи...

Од друга страна, странците им меша газот тука пошто имаат интерес, Виа Егнација, стратешки поставен Балканов, мост меѓу континенти... имаат интерес изгледа да ја држат државава во коматозна состојба, ваков договор, таков договор, ваков спор, таков спор... ама и соседниве држави се исто повеќето марионетски инсталации...

Од протестиве што идам, во главно се гледа дека ни фали топовско месо, само некој треба да го роди... мора дадена партија да излезе на протест или митинг за да се соберат 10 илјади народ на едно место... само и да се запукаме најверојатно пак ќе ни начукаат луѓе у влада како сегашниве..., а и ако запукаме, америте како добро познати касапи, ќе ни го дотераат умот, со уште повеќе касапница...барем така личи:

lordofwar.jpg

Едноставно, таква клима има во оваа држава, да си правиш криминал на криминал на криминал и така до недоглед, без било каква надеж за поправање... можда нешто ќе се смени ако Е Са Де одлучи да се смени, или се сменат економските прилики во светот :D

Да, сме биле чмарот на Југославија, ама барем имало ред, а можда имало ред зашто имало диктатор, т.е еден владеел, слично како Гадафи во Либија, тој на Египет како се викаше. Откако излеговме од тој сојуз, нали станавме демократија, само не не бива за демократија. Демократија ти е, секој од нас работи за доброто на државата :D

20 години подоцна, сеуште држи вода текстот на песнава:

 
Последно уредено:
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Па само од темава можеш да видиш:

Похрабри биле нашите претци и повеќе верувале во себе.
Убаво тоа што гаиш оптимизам за државичево, само кажи врз што го темелиш тој оптимизам.
Јас на пример, впрочем како и другите, можам на долго и нашироко да зборувам зошто мислам дека од ова држава веќе не бива. Уствари и терминот држава е дискутабилен во моментов, оти државата ја испуштивме од раце. Сега прво треба да ја вратиме под наша контрола, па после да ја оправаме.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.720
Поени од реакции
8.760
У некоја смисла можеби, сме знаеле сите бар еднаш у живот да го кажеме ова, ама ако беше баш така зошто би правеле таква операција за превземање на власт. И тоа не едноставна, прво Смиљковци 2012 па да заврши со Куманово 2015. Провери што документи има Викиликс објавено за Диво Насеље.
После ова 33 заедно со Хан, Могерини, Харадинај и Бојко Борисов го водат цел криминал неколку години на балканот. Па и ова со марихуаната не е случајно, се дила дрога, органи, оружје и т.н. на велико последниве неколку години.

Мора да се направи разлика, пред и потоа...пред 2016 и после 2016. И тука лежи коренот на нашето разбирање на ситуацијата како и тоа што треба како народ да направиме. Сите релативизирања кон правец дека сите биле исти одат у прилог на раскурцавање на државата ако веќе не е 100% раскурцана.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.496
Поени од реакции
2.407
Убаво тоа што гаиш оптимизам за државичево, само кажи врз што го темелиш тој оптимизам.
Јас на пример, впрочем како и другите, можам на долго и нашироко да зборувам зошто мислам дека од ова држава веќе не бива. Уствари и терминот држава е дискутабилен во моментов, оти државата ја испуштивме од раце. Сега прво треба да ја вратиме под наша контрола, па после да ја оправаме.
Прво и основно, не постои совршена држава во светот. Во однос на тие работи кои би ги кажал зошто од ова држава веќе не бива, ти гарантирам дека голем дел од нив би можел да ги кажеш и за x-број држави во светот, а и за некои од најразвиените (ако не во денешно време, за во нивното минато). Исто така, криминал постои секаде, некаде повеќе, некаде помалку. Криминалот што се случува кај нас е во тесна врска со политиката, но народот на секои избори пак ги одбира истите две партии. Нема логика, нели?
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.720
Поени од реакции
8.760
Постои една работа која се вика биланс, и кога се зборува за тоа кој колкаво зло бил тоа на математички начин се изразува во бројки
1658746259811.png
У меѓу време додека се на власт од 2016 една улица не направија. Три пати побрзо темпо на задолжување а ништо не направено, ништо!
Ова е на економски план, што и не е така страшно....ќе трпиме и ќе претераме криза, сме го правеле тоа. Страшно е што за овие 6 год. СДС не продаде со се партали, не уништи како народ. Не врати назад 10 века, така да не релативизирајте како две партии биле на власт и ни ја уништиле државата, не....една партија ни ја уништи државата и не уништи како народ, не продаде.
Не викам дека и другиве биле идеални, далеку од тоа ама едно со друго не се споредува.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.496
Поени од реакции
2.407
Постои една работа која се вика биланс, и кога се зборува за тоа кој колкаво зло бил тоа на математички начин се изразува во бројки
Прегледај го приврзокот 339638
У меѓу време додека се на власт од 2016 една улица не направија. Три пати побрзо темпо на задолжување а ништо не направено, ништо!
Ова е на економски план, што и не е така страшно....ќе трпиме и ќе претераме криза, сме го правеле тоа. Страшно е што за овие 6 год. СДС не продаде со се партали, не уништи како народ. Не врати назад 10 века, така да не релативизирајте како две партии биле на власт и ни ја уништиле државата, не....една партија ни ја уништи државата и не уништи како народ, не продаде.
Не викам дека и другиве биле идеални, далеку од тоа ама едно со друго не се споредува.
Не се идеални и другите, ама за нови промени, треба и на некоја друга политичка сила да и' се даде можност да промени нешто. Не треба да се гледа подалеку, само треба да се види во Хрватска и Словенија како нови партии добиват политичка моќ. А за СДС, ќе дојдат нови избори, слободно пак нека си ги гласаат тие што ги гласаа (за инат на вмровците, нели)...
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.720
Поени од реакции
8.760
Не се идеални и другите, ама за нови промени, треба и на некоја друга политичка сила да и' се даде можност да промени нешто. Не треба да се гледа подалеку, само треба да се види во Хрватска и Словенија како нови партии добиват политичка моќ. А за СДС, ќе дојдат нови избори, слободно пак нека си ги гласаат тие што ги гласаа (за инат на вмровците, нели)...
Ја сум за, ама не функционира така светот. Обично се делат луѓето на два табори, и ретко во која ситуација се фаќа третаа страна. Сум бил и ја со ова мислење ама тоа е невозможно, Словенија и Хрватска не ми се познати, ама ако е така сомнително ми е. Обично трета варијанта по Европа се зелените кои се поврзани со длабоката држава и под директна контрола. Не ми е познато у секој случај, како и да е....кај нас нема можност за трета опција. А ние имавме две опции и уште имаме, да застанеме да ја браниме државата или да бидеме за ова разнебитување. Не требаше дома да седат пред две години луѓето и требаше да застанат у одбрана на нашиот идентитет и историја.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.108
Поени од реакции
81.096
Постои една работа која се вика биланс, и кога се зборува за тоа кој колкаво зло бил тоа на математички начин се изразува во бројки
Како ќе го изразиш во бројки фактот што Груевски помилува воени злосторства, направени од Албанци врз Македонци. Единствен у свет, исто како што единствен у свет донесе закон за знамиња, со кој знаме на туѓа држава се вее на јарболите на нашата држава?
Како математички, тоа ќе го изразиш во бројки и споредиш со, да речеме, менувањето на името, или бугаризацијата на минатото?
 
Последно уредено:

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.720
Поени од реакции
8.760
Како ќе го изразиш во бројки фактот што Груевски помилува воени злосторства, направени од Албанци врз Македонци. Единствен у свет, исто како што единствен у свет донесе закон за знамиња, со кој знаме на туѓа држава се вее на јарболите на нашата држава?
Како математички, тоа ќе го изразиш во бројки споредиш со, да речеме, менувањето на името, или бугаризацијата на минатото?
Мешаш баби и жаби, станува збор за политички пазарења после 2001 каде де факто ние се согласивме со многу отстапки. Каква таква ја држевме ситуацијата под контрола и немаше тенденција кон поделба на државата.
Овие матер ни ебаа, не мие јасно како успеваш еднакво да ставиш помеѓу политиките на ВМРО и СДС.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.602
Али ахмети и двајца-тројца вулвари ја водат земјава, не прави грешка тука.
Ахам.А 25-26 години пред тоа кои ја водеа?
Нели тоа беа Бранковци,Груевци,Бучковци,Мијалковци?
Овие што се по националност?
Мешаш баби и жаби, станува збор за политички пазарења после 2001 каде де факто ние се согласивме со многу отстапки. Каква таква ја држевме ситуацијата под контрола и немаше тенденција кон поделба на државата.
Овие матер ни ебаа, не мие јасно како успеваш еднакво да ставиш помеѓу политиките на ВМРО и СДС.
Сите ни ебаа матер бе другар,тоа што овие испаднаа ептен катастрофални не значи дека треба претходните да ги браниме.
Во едниов случај имаш татко пијаница,во другиот татко коцкар.

Нели гледаш дека народот во државава е осуден на вечен пекол поради сопствената неспособност.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.496
Поени од реакции
2.407
Мешаш баби и жаби, станува збор за политички пазарења после 2001 каде де факто ние се согласивме со многу отстапки. Каква таква ја држевме ситуацијата под контрола и немаше тенденција кон поделба на државата.
Овие матер ни ебаа, не мие јасно како успеваш еднакво да ставиш помеѓу политиките на ВМРО и СДС.
Сите тие „мали“ работи кои ги направи ДПМНЕ, во однос на СДС, се дел од целиот мозаик зошто Македонците не се прашуваат први во Македонија за сите најважни прашања.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom