Зошто едноставно не признаеме дека Македонија е една од најкрими земјите во Европа?

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.275
Поени од реакции
81.448
Мешаш баби и жаби, станува збор за политички пазарења после 2001 каде де факто ние се согласивме со многу отстапки. Каква таква ја држевме ситуацијата под контрола и немаше тенденција кон поделба на државата.
Овие матер ни ебаа, не мие јасно како успеваш еднакво да ставиш помеѓу политиките на ВМРО и СДС.
Toa што СДСМ се полоши, никако не ги амнестира ВМРО од нивните предавства.
Нивните предавства зборат дека ВМРО нема многу да се разликува од СДСМ.
Еве, го прифатија и не направија тоа што можеа за да спречат: Преспански, "попис" и скоро се друго што СДСМ направи.

Ќе има избори и ќе победат. Што мислиш, дали тогаш ќе речат:

- Eве ние ретерираме од политиките на Груевски, воени злосторства не смее да се помилуваат, ќе го повториме тој процес. Преспански не го признаваме, а исто и потпишаното со Бугарија. Од сега во земјава ќе важат законите, подеднакво за сите и нема веќе Албанците да бидат ослободувани од казни, давачки, даноци и мерки. Менувањето на пописните правила е предконтекст за етнички инжињеринг.
и т.н., и т.н.

Не. Они се легнати на брашното, уште од колосалните дилови, на релација Грујо-Ахмети. Така да, нека не продаваат муда. Знаеме што следува кога дебелите газови ќе ги сместат у фотељите.

Ја би ви рекол на тебе и на сите кои и понатаму ги подржувате, после оние гомна на Груевски и Мицковски, да се ебете у гз (секогаш кога ќе ви текне на комуњарите да им мрсите муда за патриотизам). Да повторам, тоа што се комуњарите белосветски гомна, не му дава право на Груевски (и на Мицковски) и ВМРО да го претвора во таква партија, заради свој џеб. Заради тендери, хидроцентрали и сл.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.737
Поени од реакции
8.780
Toa што СДСМ се полоши, никако не ги амнестира ВМРО од нивните предавства.
Нивните предавства зборат дека ВМРО нема многу да се разликува од СДСМ.
Еве, го прифатија и не направија тоа што можеа за да спречат: Преспански, "попис" и скоро се друго што СДСМ направи.

Ќе има избори и ќе победат. Што мислиш, дали тогаш ќе речат:

- Eве ние ретерираме од политиките на Груевски, воени злосторства не смее да се помилуваат, ќе го повториме тој процес. Преспански не го признаваме, а исто и потпишаното со Бугарија. Од сега во земјава ќе важат законите, подеднакво за сите и нема веќе Албанците да бидат ослободувани од казни, давачки, даноци и мерки. Менувањето на пописните правила е предконтекст за етнички инжињеринг.
и т.н., и т.н.

Не. Они се легнати на брашното, уште од колосалните дилови, на релација Грујо-Ахмети. Така да, нека не продаваат муда. Знаеме што следува кога дебелите газови ќе ги сместат у фотељите.

Ја би ви рекол на тебе и на сите кои и понатаму ги подржувате, после оние гомна на Груевски и Мицковски, да се ебете у гз (секогаш кога ќе ви текне на комуњарите да им мрсите муда за патриотизам). Да повторам, тоа што се комуњарите белосветски гомна, не му дава право на Груевски (и на Мицковски) и ВМРО да го претвора во таква партија, заради свој џеб. Заради тендери, хидроцентрали и сл.
Кого да подржуваме?
Овие одродениве комуњари?
Немаме ние некој избор, тоа е тоа што не можете да разберете а со што сакате да се амнестирате за тоа што дозволивте да владеат 6 години и да ни ја уништат државата комплетно.
Груевски на митинг 2016 убаво ви кажа што е како е, и овде имавте можност да дојдете до информации.
Верувам дека до сега не си го изгледал ова, ама кратко е обиди се.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.275
Поени од реакции
81.448
Кого да подржуваме?
Овие одродениве комуњари?
Не знам како ме сфаќаш, ама ако ти приговарам дека подржуваш предавници, зошто мислиш дека сметам оти е подобро наместо нив да подржуваш уште поголеми предавници.

Дали, у крајна линија, е подобро да си за ВМРО, отколку за СДСМ - за тоа нема никаква дилема, само потенцирам дека работите заради кои ги мразиме СДСМ, нема многу да се сменат под ова, овакво ВМРО.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.737
Поени од реакции
8.780
Не знам како ме сфаќаш, ама ако ти приговарам дека подржуваш предавници, зошто мислиш дека сметам оти е подобро наместо нив да подржуваш уште поголеми предавници.

Дали, у крајна линија, е подобро да си за ВМРО, отколку за СДСМ - за тоа нема никаква дилема, само потенцирам дека работите заради кои ги мразиме СДСМ, нема многу да се сменат под ова, овакво ВМРО.
Веќе возот отиде најверојатно, и не можеш да го окривуваш ВМРО во опозиција од милион причини. Сега ни остануваат само очајнички обиди, кои сепак треба да ги направиме. Ја никад не сум се предавал, и до крај сум се борел дури и кога сум бил у изгубена ситуација, затоа ни останува да пробаме, нема што да изгубиме. За време на корона беше последен воз за какви такви шанси да се врати нешто, арно ама ти се плашеше да отидеш да гласаш ради ковидот, така?
Ако ништо друго симпатизерите и членовите на ВМРО се колку толку патриоти за разлика од она комуњарско ѓубре.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Прво и основно, не постои совршена држава во светот. Во однос на тие работи кои би ги кажал зошто од ова држава веќе не бива, ти гарантирам дека голем дел од нив би можел да ги кажеш и за x-број држави во светот, а и за некои од најразвиените (ако не во денешно време, за во нивното минато). Исто така, криминал постои секаде, некаде повеќе, некаде помалку. Криминалот што се случува кај нас е во тесна врска со политиката, но народот на секои избори пак ги одбира истите две партии. Нема логика, нели?
Не е исто. Во светот државите имаат криминал, кај нас криминалот има своја држава. Патем, мене не ми е утеха дека некоја афричка пустелија била бетер од нас или дека во некое гето во Америка полицијата немала контрола. Не е ни тоа поентата. Кај нас не се работи за класичен криминал, како што е случај во најголемиот дел во светот. Кај нас постојат две паралелни држави, владее вољата на малцинството врз мнозинството, апартхејд. Се бавиме со тривијални работи, како идентитетски прашања во 21 век. Една сме од само неколку држави во Европа чиј што територијален интегритет е ставен под знак прашалник. Заедно со БиХ, Украина и таму Косово, не знаеме дали за пет или десет години во каква форма ќе постоиме или дали воопшто ќе не има на мапа во овие граници.
На врат ни тежат два договори кои што го лимитираат суверенитетот на државата, Охридскиот и Преспанскиот, а на пат е уште еден со Бугарија.

Да сумирам. Нас ни се оспорува идентитетот, соседите и едно малцинство имаат отворени територијални претензии кон нас, кои што ги штитат меѓународно признати договори, чии што покровители се нашите т.н „стратешки партнери“.

Не ми одговори на првото прашање. Ако ова е дефетизам, по што тоа беше иницијалниот муабет поради кој што ме зеде за пример кога ме цитира, каде ти го гледаш оптимизмот кога вака се поставени работите.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.466
Поени од реакции
47.357
Габриел Бајрам се криел за кражбата на струја во ГТЦ, го барале со потерница, па со полиција го носеле во станица

Нема ние што да признаваме дали е Македонија земја на криминал. Во овој случај ви е сумирана есенцијата на државава. Тука имаме Циган, со едвај основно школо што е толку моќен, да може со години да дере триста дуќанџии и да млати пари од технологија за која сум сигурен дека не ја разбира воопшто и притоа државата мора да тактизира кога да гo приведе на разговор.

Значи за Циган збориме.
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.448
Поени од реакции
4.282
Ахам.А 25-26 години пред тоа кои ја водеа?
Нели тоа беа Бранковци,Груевци,Бучковци,Мијалковци?
Овие што се по националност?

Сите ни ебаа матер бе другар,тоа што овие испаднаа ептен катастрофални не значи дека треба претходните да ги браниме.
Во едниов случај имаш татко пијаница,во другиот татко коцкар.

Нели гледаш дека народот во државава е осуден на вечен пекол поради сопствената неспособност.
Бучковци и љупчовци. Точно така
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
257
Поени од реакции
581
Значи ве читам и сеуште пишувате за ВМРО или СДСМ, едните од рајот другите од пеколот бла бла...а тоа исти курац друго паковање. Тоа по 30 години активно ебење на народот те од едните те од другите, а ги дебатирате само нив, или сте луди или сте партиски дронови. Они ако ја имаа Македонија во интерес, ќе коалицираа, ќе се појачаше македонско лоби во Македонија (нечуено нели?) и од тука натака ќе ја мислеа, но факт е нит го направија нит ќе го направат, колку и гарнитури да им се сменат. Затоа народот за да има држава, има само еден начин, а тоа е револуција. Нема закон без гилотина, ама таков народ тука не вирее, барем не во пропорции на критична маса така да се отиде јабана, ако се чекаат избори.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.389
Поени од реакции
1.995
Една сме од само неколку држави во Европа чиј што територијален интегритет е ставен под знак прашалник. Заедно со БиХ, Украина и таму Косово, не знаеме дали за пет или десет години во каква форма ќе постоиме или дали воопшто ќе не има на мапа во овие граници.
Тотални глупости. Немаше да влеземе во НАТО ако имавме територијален спор. И со тоа што сме во НАТО, другите членки ни ги признаваат границите.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Тотални глупости. Немаше да влеземе во НАТО ако имавме територијален спор. И со тоа што сме во НАТО, другите членки ни ги признаваат границите.
Како тогаш го нарекуваш ова:
Или ова:

Да не ти редам сега еден куп линкови има. Почни со key words како: федерализација, тиранска платформа, пиши на Google "Голема" и додај рандом име на држава од нашите соседи и ќе видиш дека сме во сечии туѓи граници само не во своите. Едуцирај се малку за Санстефанска Бугарија па ваљда ќе го најдеш коренот на бугарските барања. Читни и за Букурешки Мировен договор и види кој е предмет на поделба, кои се делачите а кои се нивните ментори. Види ги и коминикеата на ОНА и кажи дали 2001 беше војна за права или за територија. Прочитај ја содржината на Преспанскиот договор и запрашај се зошто само ние потпишуваме такви договори...

Утре можеш да се разбудиш во федерализирана држава, после да ти следи референдум за отцепување. Што НАТО ќе направи околу тоа кога е воена алијанса?
Патем, НАТО не се меша во внатрешни воени конфликти, НАТО ги предизвикува. Види ја улогата на нашите НАТО партнери во конфликтот во 2001.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Како тогаш го нарекуваш ова:
Или ова:

Да не ти редам сега еден куп линкови има. Почни со key words како: федерализација, тиранска платформа, пиши на Google "Голема" и додај рандом име на држава од нашите соседи и ќе видиш дека сме во сечии туѓи граници само не во своите. Едуцирај се малку за Санстефанска Бугарија па ваљда ќе го најдеш коренот на бугарските барања. Читни и за Букурешки Мировен договор и види кој е предмет на поделба, кои се делачите а кои се нивните ментори. Види ги и коминикеата на ОНА и кажи дали 2001 беше војна за права или за територија. Прочитај ја содржината на Преспанскиот договор и запрашај се зошто само ние потпишуваме такви договори...

Утре можеш да се разбудиш во федерализирана држава, после да ти следи референдум за отцепување. Што НАТО ќе направи околу тоа кога е воена алијанса?
Патем, НАТО не се меша во внатрешни воени конфликти, НАТО ги предизвикува. Види ја улогата на нашите НАТО партнери во конфликтот во 2001.
Џабе му објаснуваш. Кога ќе дојде денот овој и таквите ко него ќе ти ја релативизира поделбата и ќе ја подржува дека тоа е најдобро решение. Не е идеално ама ќе ти вели нема подобро. На некој што не разбира, а и секако нема прочитано ништо од тоа договорите што му ги наведе неможе да разбере што значеа тие договори и како си поставија темел за идна федерализација и поделба и како сите си се надополнуваат. Објаснува дека НАТО бил одбрандбен сојуз и дека со НАТО ние сме ги зачувале границите, а доколку НАТО беше одбрандбен сојуз немаше ние да се грижиме за границите штом соседите ни се НАТО членки, еден НАТО протекторат и земјата што беше бомбардирана од НАТО. Единствено се надевам дека ваквите ко него ќе завршат кај чкипе етник каде ќе ги осетат придобивките од договорите секојдневно и плус ќе бидат оделени од небањатата раја.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.737
Поени од реакции
8.780
Се видов прееска со комшијата, комуњар и има медаља од шарените....му викам види бе што направивте срам не ли ти е. Ми вика Груевски бил крив за све :facepalm:
У кој свет живеат луѓево, ова е ненормално што се случува пред наши очи.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.389
Поени од реакции
1.995
Како тогаш го нарекуваш ова:
Или ова:

Да не ти редам сега еден куп линкови има. Почни со key words како: федерализација, тиранска платформа, пиши на Google "Голема" и додај рандом име на држава од нашите соседи и ќе видиш дека сме во сечии туѓи граници само не во своите. Едуцирај се малку за Санстефанска Бугарија па ваљда ќе го најдеш коренот на бугарските барања. Читни и за Букурешки Мировен договор и види кој е предмет на поделба, кои се делачите а кои се нивните ментори. Види ги и коминикеата на ОНА и кажи дали 2001 беше војна за права или за територија. Прочитај ја содржината на Преспанскиот договор и запрашај се зошто само ние потпишуваме такви договори...

Утре можеш да се разбудиш во федерализирана држава, после да ти следи референдум за отцепување. Што НАТО ќе направи околу тоа кога е воена алијанса?
Патем, НАТО не се меша во внатрешни воени конфликти, НАТО ги предизвикува. Види ја улогата на нашите НАТО партнери во конфликтот во 2001.
Ова нема никаква врска со официјалниот став на тие земји за границите. Националистите можат што сакаат да си лупетаат таму.
Автоматски споено мислење:

Објаснува дека НАТО бил одбрандбен сојуз и дека со НАТО ние сме ги зачувале границите, а доколку НАТО беше одбрандбен сојуз немаше ние да се грижиме за границите штом соседите ни се НАТО членки, еден НАТО протекторат и земјата што беше бомбардирана од НАТО. Единствено се надевам дека ваквите ко него ќе завршат кај чкипе етник каде ќе ги осетат придобивките од договорите секојдневно и плус ќе бидат оделени од небањатата раја.
Тие се одбранбен сојуз само за НАТО членки. Нема врска што соседите ни беа НАТО членки, пак можеа да не нападнат и НАТО ќе немаше никаква официјална одговорност да се вмеша.
Автоматски споено мислење:

Утре можеш да се разбудиш во федерализирана држава, после да ти следи референдум за отцепување. Што НАТО ќе направи околу тоа кога е воена алијанса?
Патем, НАТО не се меша во внатрешни воени конфликти, НАТО ги предизвикува. Види ја улогата на нашите НАТО партнери во конфликтот во 2001.
Ако има референдум, што има врска ова со територијални спорови и гранични линии?
НАТО не го предизвика конфликтот во 2001, тоа е само ваша теорија на заговор. Исто и за револуцијата во Украина.
 
Последно уредено:
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Ова нема никаква врска со официјалниот став на тие земји за границите. Националистите можат што сакаат да си лупетаат таму.
Автоматски споено мислење:


Тие се одбранбен сојуз само за НАТО членки. Нема врска што соседите ни беа НАТО членки, пак можеа да не нападнат и НАТО ќе немаше никаква официјална одговорност да се вмеша.
Автоматски споено мислење:


Ако има референдум, што има врска ова со територијални спорови и гранични линии?
НАТО не го предизвика конфликтот во 2001, тоа е само ваша теорија на заговор. Исто и за револуцијата во Украина.
Па ти трубеше дека биле само одбрандбен сојуз, еве хипотетички НАТО членка те напаѓа ти возвраќаш и веќе и ти нападаш НАТО членка.

Русија еве моментално им помага на украинските области да имаат референдум. Ме интересира кој го предизвика конфликтот во 2001 и кој е кривецот. Таман да им расчистиш теориите на заговор.
 
Последно уредено:

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.389
Поени од реакции
1.995
Па ти трубеше дека биле само одбрандбен сојуз, еве хипотетички НАТО членка те напаѓа ти возвраѓаш и веќе и ти нападаш НАТО членка.

Русија еве моментално им помага на украинските области да имаат референдум. Ме интересира кој го предизвика конфликтот во 2001 и кој е кривецот. Таман да им расчистиш теориите на заговор.
Ако си ја браниш територијата, тоа не е возвраќање. Не можеш да нападнеш некоја земја без никаков напад врз територијата на таа земја.
Конфликтот беше предизвикан од УЧК, кои немаат никаква поврзаност со НАТО.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom