Зошто едноставно не признаеме дека Македонија е една од најкрими земјите во Европа?

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
926
Поени од реакции
1.518
Па добро бе луѓе, потрошив малку време да се образовам околу ситуацијата со ТАТ. Своевремено, ТАТ е првата пирамидална шема произлезена од Македонија и од тогашните политичари и луѓе кои денес сеуште се професори, експерти.

Идемо даље. Без разлика со тоа што е политичко давање спрепка, се вадат докази дека една од најголемите и болниците со најголема доверба ЖАН МИТРЕВ правеле страшни малверзации поврзани со пари директно од граѓаните како и од фондот - кој е од граѓаните. Истото пред некоја година се слушаше и за систина.

Едноставно државата не инвестира во болници, амин давааат и претходни и сегашни министри, мафијата ради, операција чини 5000 евра, болницата ќе наплати од државата 20000 евра. Страшно човече.

Секоја влада што иде, без разлика на постапките, сите буквално доаѓаат да се нафатираат. И нај офчичката фаца ќе дојде и прави покољ.

30 станови се даваат за гаранции само да не се оди во затвор. 30 стана човече.

Од друга страна се легализираат марихани се прават ниви се продава на велико - ни марихуана ни бутур.

Тешки миљарди оваа земја има испумпано и сеуште некако се крепи, што од странски кредити што од пот...

Да не ги спомињам шипците и криминалите со дрога и оружје.
И тако даље...

Толку време поминавме нарекувајќи се самите себе држава, а сме едно обично простотилак од општество што сеуште и сеуште верува на политика, или воедно на иднината на оваа земја. Па ние сме еден обичен ќенеф од територија што нема теорија некогаш да се избори против криминалот затоа што е навлезен во сите пори. НЕМА НАДЕЖ за избегнување од оваа ситуација.

Муабетот ми е, зошто побогу барем ние што останавме у воидов се лажеме дека ќе биде нешто од нас?
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Муабетот ми е, зошто побогу барем ние што останавме у воидов се лажеме дека ќе биде нешто од нас?
Освен политичарите на власт и тоа само за пред избори, не знам за друг што верува дека од ова ќе биде некогаш држава, а посебно не сега.
Уствари политичарите и најмалку веруваат дека од ова ќе биде некогаш држава. Да верувале во обратното веројатно никогаш не би се нафатиле ни да владеат.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.097
Поени од реакции
4.284
Па добро бе луѓе, потрошив малку време да се образовам околу ситуацијата со ТАТ. Своевремено, ТАТ е првата пирамидална шема произлезена од Македонија и од тогашните политичари и луѓе кои денес сеуште се професори, експерти.

Идемо даље. Без разлика со тоа што е политичко давање спрепка, се вадат докази дека една од најголемите и болниците со најголема доверба ЖАН МИТРЕВ правеле страшни малверзации поврзани со пари директно од граѓаните како и од фондот - кој е од граѓаните. Истото пред некоја година се слушаше и за систина.

Едноставно државата не инвестира во болници, амин давааат и претходни и сегашни министри, мафијата ради, операција чини 5000 евра, болницата ќе наплати од државата 20000 евра. Страшно човече.

Секоја влада што иде, без разлика на постапките, сите буквално доаѓаат да се нафатираат. И нај офчичката фаца ќе дојде и прави покољ.

30 станови се даваат за гаранции само да не се оди во затвор. 30 стана човече.

Од друга страна се легализираат марихани се прават ниви се продава на велико - ни марихуана ни бутур.

Тешки миљарди оваа земја има испумпано и сеуште некако се крепи, што од странски кредити што од пот...

Да не ги спомињам шипците и криминалите со дрога и оружје.
И тако даље...

Толку време поминавме нарекувајќи се самите себе држава, а сме едно обично простотилак од општество што сеуште и сеуште верува на политика, или воедно на иднината на оваа земја. Па ние сме еден обичен ќенеф од територија што нема теорија некогаш да се избори против криминалот затоа што е навлезен во сите пори. НЕМА НАДЕЖ за избегнување од оваа ситуација.

Муабетот ми е, зошто побогу барем ние што останавме у воидов се лажеме дека ќе биде нешто од нас?
Да не се лажеме, како што рече Зоќе из Муртино...
Македонија никад не била држава, ниту ќе биде.

Тековно, Македонија е виртуелна држава, која во суштина е американско-европски протекторат, кои ја насочуваат државава кон самоукинување, со несебична поддршка од домашните изроди.

Не е доволна само пустата желба да се има своја национална држава, туку треба и „нешто повеќе„ од пуста желба, а тоа се саглам луѓе, кои таа и таква посакувана држава ќе ја водат и развиваат.

Минативе 3 децении од апсолутно независната држава Македонија, на власт гледам/е саде „мој до мојега„, на кои единствена мотивација за влез во власта им е полнењето на џебовите, што своите, што на жените, што на децата, што на внуците...

Секој Божји ден имам барем по една причина повеќе за да не ми биде гајле за ваква Македонија и за вакви Македонци.

Каков народ-таква власт.
 
Последно уредено:

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.670
Поени од реакции
6.141
Затоа што Македонија, заедно со Русија, Персија и Турција ќе се издигне над злото наречено САД И ЕВРОПА. Тогаш ќе покаже дека не ние, туку тие се криви.

I'll pray for you. But you'll need a miracle.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.605
Одамна го зборувам овоа за народов што живее тука,не само македонскиот туку за сите националности.Едноставно оваа раја не ја бива.Не е способна да води држава здраворазумно.Точка.
Нема потреба да се занесуваме дека нешто на подобро ќе се промени.

Се сеќавате на говорот на Киро Глигоров 1991 кога им честита на граѓаните слободна,суверена и самостојна Македонија?
Епа добредојдовте во пеколот Македонци.

По само година-две започна расколот помеѓу народот и пропаста на државата.Рајата тука е таква,параноична и граблива.
Да се намести комшијата,колегата од работа,да се изграба се што се може,се што е на дофат.

Простата раја и тука на форумот сеуште се занесува во темите за политика.Ем сите знаете политичарите какво зло ни нанесоа,ама пак сте опседнати со таа пуста политика.

На повеќето Албанците им биле криви,Европа била курвата што не кочела да не напреднеме,Америка не дупи 30 години...
Само македончето е најисправно пред законот.

Па токму Македонци ја водат земјава 31 година,треба ли нешто повеќе да се каже!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.202
Поени од реакции
81.307
Се сеќавате на говорот на Киро Глигоров 1991 кога им честита на граѓаните слободна,суверена и самостојна Македонија?
Да беше до него и Денко, ние ќе останевме во Србославија, со Црна Гора и Србија.
 

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.670
Поени од реакции
6.141
Простата раја и тука на форумот сеуште се занесува во темите за политика.
да ги гледаме колку се бистри во темите за Кина и Русија.
Народ на кој главна економска и политичка доктрина му е темата CN - Народна Република Кина,
наместо CH - Confederatio Helvetica исто позната и како Швајцарија, тури му пепел. Учиме од најдобриот. Мада за учејне не мора многу да се замараме пошто ние сме и онака наделеку познати како синоним за Кловнот наречен премногу паметен, глупав.

Канцерот во Европа. Срам.
Автоматски споено мислење:

Најјако ми е ко че лупат за Франција. Чекај гледаш ТВ навиваш за Русија. Кина е економски сон, а сакаш во ЕУ?!
Најјако од се е што мислат дека тој пренос на енергии не се следи од земји ко Франкрајх. И те како се следи. Никој не ве потценува, туку како сериозно голем проблем сте земени во обзир. Да чиневте со Словенија че влезевте ЕУ, или таму 2004та со другите од источна. Кнотинентот има популација од 500.000.000 жители. Милион и пол не се проблем за интеграција, не прат никаква пазарна турбуленција. Но прочитани сте. Оваа лага не врви.

Мене еден французин директно ми се обрати со - нас не ни треба уште една Унгарија во ЕУ. Во превод - рани куче да те лае. Продолжи. Таквите можат и да летаат од ЕУ. Радо би се реформирале. Ние и сами си теравме добро, за вас не сум така сигурен - горчи вистината горчи.
 
Последно уредено:

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.728
Поени од реакции
8.769
Колонизаторски држави во крв до колена од убиства и пљачки не успеаа да бидат долговечни и паѓаат заради корупцијата. САД како пример за демократија троши преку 150 илјади милијарди долари годишно за јавна администрација. Едно време сакав да работам у Ирак, па се заинтересирав за фирми како Брајан и Рут, КБР, Дајн Корп ....милијарди долари беа договорите само за логистика, а се фирми на луѓе како Клинтон на пр. Едноставно кажано злото си го има семето на своето самоуништување во кодот, и системов е зло, хиерархијата е зло.
Ние не сме држава од 2016 и сме киднапирана територија по секоја основа, со тоа што малцинство ја растура од темел по секоја основа па дури и како народ не уништува.
Планови имаше за гасоводи, патишта(пат на свила) економски зони.....некој обид имаше, дали очаен или не небитно. Народот стимулиран од надвор, пред се Грција, разни невладини и т.н. мислеше преку леб погача да добие, на крај ја изгубивме државата. Стварта не е у корупцијата, туку у нашата државотворна способност која ни е или на граница да не постои или у најдобар случај многу бледа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.460
Поени од реакции
40.332
сигурно ти на странциве тамо у Мак Доналдсот којзнае колку трици им јадеш каков народ сме. Се срамиш од нас, и пак се вртиш тука на форумов да ни дробиш.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Скоро го правевме во друштво овој муабет, и заклучокот ни беше дека:
не сме смотани, крадци сме, сите во политика влегоа за да се офајдат, и место за патишта, индустрија, напредок, парите одат за по 5-6 стана да накупат политичариве... па смени се едни, па после другите исто, па третите ... и тоа е ... Затоа сме на дното сега
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.496
Поени од реакции
2.407
Ама и дефетизмот ни е јака страна, на нас, Македонците, во однос на државотворност.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.448
Поени од реакции
4.282
Одамна го зборувам овоа за народов што живее тука,не само македонскиот туку за сите националности.Едноставно оваа раја не ја бива.Не е способна да води држава здраворазумно.Точка.
Нема потреба да се занесуваме дека нешто на подобро ќе се промени.

Се сеќавате на говорот на Киро Глигоров 1991 кога им честита на граѓаните слободна,суверена и самостојна Македонија?
Епа добредојдовте во пеколот Македонци.

По само година-две започна расколот помеѓу народот и пропаста на државата.Рајата тука е таква,параноична и граблива.
Да се намести комшијата,колегата од работа,да се изграба се што се може,се што е на дофат.

Простата раја и тука на форумот сеуште се занесува во темите за политика.Ем сите знаете политичарите какво зло ни нанесоа,ама пак сте опседнати со таа пуста политика.

На повеќето Албанците им биле криви,Европа била курвата што не кочела да не напреднеме,Америка не дупи 30 години...
Само македончето е најисправно пред законот.

Па токму Македонци ја водат земјава 31 година,треба ли нешто повеќе да се каже!
Али ахмети и двајца-тројца вулвари ја водат земјава, не прави грешка тука.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom