Зошто децата се крштеваат (во православието) на својата 1 година?

Дали го одобрувате тоа што друг им ја одбира религијата?!?


  • Вкупно гласачи
    178
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Твоите не знам што те учеле, а во школо се учи теорија на еволуцијата од Дарвин.
Како се вика госпо т.е кој е тој „госпо“ во кој ти веруваш?
Епа Адам и Ева имале родители епа од таму потекнуваме,по мое,дека верувам во Господ[DOUBLEPOST=1486410353][/DOUBLEPOST]
Ти си или трол, или безнадежен случај.... Твојте те учеле?! И ти си сега православна што тврди дека маструбација не е грев и што ,,верува" во тарот? :tapp:
Трол сум дека верувам во Господ и дека ги сакам обичаите?? И не е грев а за тарот,тоа е забава и тоа е ново нешто 21 век сме
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Тоа е друго што напишал он,не е исто и не е грев зашто да е грев??
Што е друго?! Јасно ти пишува! Не е прељуба само класичниот акт, туку и во мислите! Па продолжува и вели - Ако те соблазнува десното око, подобро извади го и фрли го, ако те соблазнува десната рака, исечи ја и фрли ја! Еве ти го пак:
Матеј 5:
27.”Сте чуле дека им било речено на старите: ‘Не прави прељуба!’
28.А Јас ви велам дека секој, кој гледа на жена со желба, веќе извршил прељуба со неа во своето срце.
29.Ако твоето десно око те соблазнува, извади го и фрли го од себе; зашто е подобро да ти пропадне еден од членовите, отколку целото твое тело да биде фрлено во пеколот.
30.И ако твојата десна рака те соблазнува, отсечи ја и фрли ја од себе; зашто ти е подобро да пропадне еден од твоите членови, отколку целото твое тело да отиде во пеколот.[DOUBLEPOST=1486397346][/DOUBLEPOST]
Ете ти си маструбирала а новиот завет вели дека за тоа се оди во пекол. Сега ќе веруваш дека нема да одиш во пекол за да ти биде поубаво или нема да веруваш во новиот завет?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Пошто на едно мавање се слави и крштевката и првиот роденден. :cool:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Трол сум дека верувам во Господ и дека ги сакам обичаите?? И не е грев а за тарот,тоа е забава и тоа е ново нешто 21 век сме
Не си трол, природно си таква сега сум сигурен.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Што е друго?! Јасно ти пишува! Не е прељуба само класичниот акт, туку и во мислите! Па продолжува и вели - Ако те соблазнува десното око, подобро извади го и фрли го, ако те соблазнува десната рака, исечи ја и фрли ја! Еве ти го пак:
Не го почитувам Матеј он за мене е никој и ништо ја од Господ правилата ги слушам а Господ вика што ти е убаво тоа прави[DOUBLEPOST=1486410687][/DOUBLEPOST]
Не си трол, природно си таква сега сум сигурен.
Немора да сум трол ако ги сакам обичаите и ако верувам во Господ
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Епа Адам и Ева имале родители епа од таму потекнуваме,по мое,дека верувам во Господ[DOUBLEPOST=1486410353][/DOUBLEPOST]
Трол сум дека верувам во Господ и дека ги сакам обичаите?? И не е грев а за тарот,тоа е забава и тоа е ново нешто 21 век сме
Во кратки црти, како ти сметаш дека госпо го создаваше светот и човекот и не ми одговори кој е богот во кој ти веруваш?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Во кратки црти, како ти сметаш дека госпо го создаваше светот и човекот и не ми одговори кој е богот во кој ти веруваш?
Трол е друже, читај погоре што пишала :)
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Во кратки црти, како ти сметаш дека госпо го создаваше светот и човекот и не ми одговори кој е богот во кој ти веруваш?
Господ Бог и светиот син Исус[DOUBLEPOST=1486411644][/DOUBLEPOST]
Трол е друже, читај погоре што пишала :)
Трол сум дека не мислам како тебе...заклучок[DOUBLEPOST=1486411675][/DOUBLEPOST]
Значи, имајте малку осет за соговорник. @Incule е или најглупавата личност на Балканот, или е трол. Во двата случаи дискусијата е излишна.
Тие што имаат различно мислење ги вреѓате,такви се македонците фала,фала
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Значи, имајте малку осет за соговорник. @Incule е или најглупавата личност на Балканот, или е трол. Во двата случаи дискусијата е излишна.
Јасно дека е трол, уште кога во два денови успеа да искоментира во 50 теми и секаде тропа глупости е јасна работата, веројатно истиот што правеше по 10 акаунти секој ден, само што ова му е некој стар профил па сега реши да го активира :D
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ништо не е утнато, јасно во предходните стихови се зборува за прељуба, страст, посакување и слично! Стихот за раката е надополнување на тоа! Ама пусти инает сладок нели? Плус искомбиниран со глупост како во твојов случај, дава резултат што се вика MIKI1
Пошо глеам дека брзо забораваш од своето напишано, еве ти и потсетување:

http://forum.kajgana.com/threads/Зошто-децата-се-крштеваат-во-православието-на-својата-1-година.16689/page-34#post-7961135

од кое е појќе од очигледно дека на членот со кој муабетиш, му посочуваш стих во кој ѓоа е наведено самозадоволувањето, а кое, како што веќе ти напишав, е твое чисто промашување (не се секирај, не ти е прв пат...), но воедно ти го посочив и точниот стих во кој е појќе од јасно дека Апостолот ја посочува погубноста од самозадоволувањето, наречено „ракоблудство„, а не било какво и било кое соблазнување, предизвикано од раката.

Туку, ај ти обиди се пак, оти едвај чекам да видам кое ќе биде твоето наредно промашување...
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Јасно дека е трол, уште кога во два денови успеа да искоментира во 50 теми и секаде тропа глупости е јасна работата, веројатно истиот што правеше по 10 акаунти секој ден, само што ова му е некој стар профил па сега реши да го активира :D
Имам докази,ај јави ми се ти го пишав бројот и не е секој трол што нема исто мислење и ми се коментира и што сега??[DOUBLEPOST=1486413402][/DOUBLEPOST]
Јасно дека е трол, уште кога во два денови успеа да искоментира во 50 теми и секаде тропа глупости е јасна работата, веројатно истиот што правеше по 10 акаунти секој ден, само што ова му е некој стар профил па сега реши да го активира :D
Јави ми се,чекам мислам ако не си трол,јави се,како прво женско сум како второ некултурни сте,како трето провоцирате[DOUBLEPOST=1486413589][/DOUBLEPOST]Женско сум а се гледа дека немате култура,дека не сте воспитани од дома а не па во Господ да верувате
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom