Зошто девојките не ги сакат добрите момчиња?

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.946
Поени од реакции
10.919
Ќе најди ајван, нема поинаку. Не е копче мажачката он/оф ама сигурен сум дека ќе ти реплицира и ќе има поинвентивно објаснување од ова глупаво, затуцано, шовинистичко гледање на работите.

Ете видиш, произволно можело. (y)
(побрза е од мене во реплики, на јазик де, јбг.)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.283
Поени од реакции
8.401
Не знам од каде дојде муабетот за абортусот, но еве ќе си кажам мое искуство со пренатален тест(оној за даун синдром и останати не знам сега кои се беа) правев во бременоста и ми зедоа крв од вена само, не се ни соблеков дури, само дигнав ракав, сестрата да ме боцне,ова во Германија. Осигурувањето не го покриваше тој тест, си плативме на приватно некој си 500 евра.
Нема никаков ризик за плодот.
Претпоставувам PRISCA ти правеле, ако на тој тест покаже голема веројатност за нарушувања, препорачуваат амниоцентеза. Ако е ок (very low risk) нема потреба од поинвазивни тестови. Пред приската амниоцентезата беше стандардот, посебно се препорачуваше кај бремени 35+ годишни. Амниоцентезата има околу 1% опасност да предизвика спонтан абортус.
Автоматски споено мислење:

Ќе најди ајван, нема поинаку. Не е копче мажачката он/оф ама сигурен сум дека ќе ти реплицира и ќе има поинвентивно објаснување од ова глупаво, затуцано, шовинистичко гледање на работите.

Ете видиш, произволно можело. (y)
(побрза е од мене во реплики, на јазик де, јбг.)
Проводаџија во слободно време си?

Јас како што кажав болна сум, па тепам досада. Него вие со исполнет живот што матите вода, еве не знам. Мистерија.

Секоја може да се омажи ако сака да се омажи. Немам потреба да се омажам ако немам партнер со кој се разбираме и поддржуваме.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.626
Поени од реакции
5.426
Па може у матично, може и со поп, може и со оџа, произволно.
Статусот мажена и женет се добива кога ќе се роди дете од некоја врска а не кога двајца ќе се венчаат во црква или потпишат во матично.Се додека нема дете во една врска нити дечкото е женет ниту девојката е мажена.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.946
Поени од реакции
10.919
Не знам од каде дојде муабетот за абортусот, но еве ќе си кажам мое искуство со пренатален тест(оној за даун синдром и останати не знам сега кои се беа) правев во бременоста и ми зедоа крв од вена само, не се ни соблеков дури, само дигнав ракав, сестрата да ме боцне,ова во Германија. Осигурувањето не го покриваше тој тест, си плативме на приватно некој си 500 евра.
Нема никаков ризик за плодот.
За друго зборавме, ко и обично, офсајд си со муабетот.

Не се губи плодот со пренатален скрининг, неинвазивен е. Амниоцентеза се прави во 2024та само ако постои сомнеж, не е рутинска процедура, а дури и тогаш ризикот од спонтан е цел 1%. Ништо од ова не е задолжително, ако жената не сака да направи.
ТОКМУ тоа.

Треба да му верувам на некој кој ми вели: „Не сакам да имам бебиња“ дека ако случајно остани бремена и се деси да со обичното земање крв дојдиме до потенцијална „опасна“ бременост па да треба дополнително да се проследи истото и тој некој шо му вика дома на мачката/кучето „мамичка“ нема да речи ОКЕЈ одам на следниот тест каде ИМА шанси макар од тој 1 ебан процент да го изгуби бебето само затоа што и е страв да не роди некое со „Даунов“ или „Аутизам“?
Ќе се тестираш 102.3% не оти ти е гајле за плодот туку оти ти е гајле каков ќе е плодот. ;)

Па ко на лутрија да ми се деси баш мене тој 1% (пошто и тоа е ризик) и да изгубам потенцијално здраво дете затоа што „твој бил изборот“?
Дај не ме јеби.


А никој не ти гарантира дека тој „ризик тест“ е точен и дека секогаш тој „ризик“ со плодот да не е нешто во ред ќе испадне баш така - може да се роди сосема здраво дете. Како што и не ти гарантира некој дека АКО направиш тест кој не покажува никакви ризик фактори - тогаш со твојот плод ќе биде апсолутно СЕ' во ред.

Токму тоа ти го посочив во претходниот коментар, ама и онака читаш што сакаш и одговараш селективно на што сакаш.

Дополнително, го исмеваше Калехон претходно и го нарекуваше Попе затоа што ти потенцира мислење на Гинеколог по порофесија - кој смета дека жените кои раѓаат после 35 имаат тешка бременост, а децата поголеми шанси за ДАУН да развијат.
1724690931937.png

Толку. Енде.

(Маж рекол, маж одрекол - ти реплицирав уште еднаш, а понатаму продолжи сама да реплицираш и да победиш во дискусија на форум - очигледно ти треба тоа.
Проблемот, како што ти кажав и во еден претходен коментар, иди касно навечер пред спиење кога ќе легне човек сам во кревет и рано наутро кога ќе се види во огледало - ама секоја планина со својата тежина.

Со лесно. :smirce:

п.с. Околу едитирањето мислења, ТУГА. Мака ми е дури и да се објаснувам што е разликата помеѓу:

Прв пост: Да ти ебам мајката!

Едит 1:
Ти ебам ...

Едит 2:
Мајка ти како е? Добро е?
Поздрави ми ја ко ќе ја видиш.
Автоматски споено мислење:

Јас како што кажав болна сум, ...
Се гледа. Со помин.
(испитај и други работи, не е само тоа на градите изгледа).
Автоматски споено мислење:

Инаку, ние сме шовинисти, инцели, попови, шамани, неизживани, будали, лудаци... ју нејм ит.

Ти шо правиш во такво друштво?
Не важи она ским си такав си?

Ај са, стварно спортски поздрав и остани ми со здравје (сериозно ама).
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.975
Поени од реакции
36.756
Во комшии има неколку монголоиди и неколку аутисти само во наше маало што знам, очигледно е дека нешто не е во ред. А не само детето што ќе биде оштетено, сето тоа е ужасен терет за родители па и баби и дедовци.
Бог рекол да се плодиме и множиме и да ја населиме целата планета со луѓе. А денес имаме некакви прикаски за "пренаселеност" во ситуација кога огромни пространства на светот се практично ненаселени. Обично антинаталисти се мизантропи или воукисти на кои им смета тоа што луѓето се размножуваат.
...штракнете уште три бустери антиковид вакцини ќе дојде како дополнително ,,освежување" на тој наследен материјал со девијации,

...инаку како кажуваат деца од стара мајка се посебно паметни деца и талентирани!
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.283
Поени од реакции
8.401
За друго зборавме, ко и обично, офсајд си со муабетот.


ТОКМУ тоа.

Треба да му верувам на некој кој ми вели: „Не сакам да имам бебиња“ дека ако случајно остани бремена и се деси да со обичното земање крв дојдиме до потенцијална „опасна“ бременост па да треба дополнително да се проследи истото и тој некој шо му вика дома на мачката/кучето „мамичка“ нема да речи ОКЕЈ одам на следниот тест каде ИМА шанси макар од тој 1 ебан процент да го изгуби бебето само затоа што и е страв да не роди некое со „Даунов“ или „Аутизам“?
Ќе се тестираш 102.3% не оти ти е гајле за плодот туку оти ти е гајле каков ќе е плодот. ;)

Па ко на лутрија да ми се деси баш мене тој 1% (пошто и тоа е ризик) и да изгубам потенцијално здраво дете затоа што „твој бил изборот“?
Дај не ме јеби.


А никој не ти гарантира дека тој „ризик тест“ е точен и дека секогаш тој „ризик“ со плодот да не е нешто во ред ќе испадне баш така - може да се роди сосема здраво дете. Како што и не ти гарантира некој дека АКО направиш тест кој не покажува никакви ризик фактори - тогаш со твојот плод ќе биде апсолутно СЕ' во ред.

Токму тоа ти го посочив во претходниот коментар, ама и онака читаш што сакаш и одговараш селективно на што сакаш.

Дополнително, го исмеваше Калехон претходно и го нарекуваше Попе затоа што ти потенцира мислење на Гинеколог по порофесија - кој смета дека жените кои раѓаат после 35 имаат тешка бременост, а децата поголеми шанси за ДАУН да развијат.
Прегледај го приврзокот 427626

Толку. Енде.

(Маж рекол, маж одрекол - ти реплицирав уште еднаш, а понатаму продолжи сама да реплицираш и да победиш во дискусија на форум - очигледно ти треба тоа.
Проблемот, како што ти кажав и во еден претходен коментар, иди касно навечер пред спиење кога ќе легне човек сам во кревет и рано наутро кога ќе се види во огледало - ама секоја планина со својата тежина.

Со лесно. :smirce:

п.с. Околу едитирањето мислења, ТУГА. Мака ми е дури и да се објаснувам што е разликата помеѓу:

Прв пост: Да ти ебам мајката!

Едит 1:
Ти ебам ...

Едит 2:
Мајка ти како е? Добро е?
Поздрави ми ја ко ќе ја видиш.
Автоматски споено мислење:


Се гледа. Со помин.
(испитај и други работи, не е само тоа на градите изгледа).
Автоматски споено мислење:

Инаку, ние сме шовинисти, инцели, попови, шамани, неизживани, будали, лудаци... ју нејм ит.

Ти шо правиш во такво друштво?
Не важи она ским си такав си?

Ај са, стварно спортски поздрав и остани ми со здравје (сериозно ама).
Генерале, јас овде на забавава сум од 2009та мислам, касниш ти изгледа.

Она просеравањево пролајферско немам ни намера да го коментирам, посебно затоа што не ни знаеш што зборуваш - со ниту еден пренатален тест не се детектира аутизам, на пример. Да не ни почнувам за "тешката" бременост кај 35+, каде што наведов дека ВО МИНАТОТО тоа бил начин на испитување. Современи истражувања постојат, спротивно на тоа што милувате да читате, а возраста на мајката и ТАТКОТО е потенцијален ризик над 40. Но ако одиме со статистики, статистички 20 годишен татко има поголеми шанси за дете со Даун отколку 40 годишен, и? Како да живееме со таа статистика?

Едит: (да не кенкаш) - хромозомски аберации се хромозомски аберации, нема може или не може или Божја волја.
Бар генетика не ми оправај, плис.

И за моето ментално здравје ич да не се секираш - одлично се грижам - но можеби обрни внимание на своето. Ментално или не.
 
Последно уредено:
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.283
Поени од реакции
8.401
Статусот мажена и женет се добива кога ќе се роди дете од некоја врска а не кога двајца ќе се венчаат во црква или потпишат во матично.Се додека нема дете во една врска нити дечкото е женет ниту девојката е мажена.
Законот за семејство не се согласува со тебе, оди предложи им да променат ако не па.
Автоматски споено мислење:

Тепала досада овде со нас, а јас реков ни се приклучува на плажата.
Ти вака оддалеку ми личиш на инцелски воѓа, може грешам, не знам.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.732
Поени од реакции
40.833
Законот за семејство не се согласува со тебе, оди предложи им да променат ако не па.
Автоматски споено мислење:


Ти вака оддалеку ми личиш на инцелски воѓа, може грешам, не знам.
јас сум спасувач на плажата, ги чувам пензионерите.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.626
Поени од реакции
5.426
Законот за семејство не се согласува со тебе, оди предложи им да променат ако не па.
Остави го законот бидејќи во пракса семејство значи кога има минимум 1 дете кое живее со татко и мајка заедно во заедница не кога двајца се само регистрирани на хартија а дома живеат без ниедно дете.Ако е така според тој закон разликата помеѓу дечко и девојка што живеат во заедница извесен период и маж и жена исто заедно извесен период но и во двата случаеви без родено дете е во тоа што во првиот случај двајцава живеат заедно на црно односно државата не знае дека се заедно со во вториот се пријавиле за да потпишат дека се заедно.И во двата случаеви ако нема дете а раскинат односно остават двете страни продолжуваат понатаму како никогаш да не биле со никого.Се роди ли дете а раскинат двајцата добиваат статус разведени или во првиот случај оставени бидејќи си создале багаж кој додека се живи ќе си го носат и кој драстично ќе им влијае понатаму во нивните наредни потенцијални врски.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.283
Поени од реакции
8.401
Остави го законот бидејќи во пракса семејство значи кога има минимум 1 дете кое живее со татко и мајка заедно во заедница не кога двајца се само регистрирани на хартија а дома живеат без ниедно дете.Ако е така според тој закон разликата помеѓу дечко и девојка што живеат во заедница извесен период и маж и жена исто заедно извесен период но и во двата случаеви без родено дете е во тоа што во првиот случај двајцава живеат заедно на црно односно државата не знае дека се заедно со во вториот се пријавиле за да потпишат дека се заедно.И во двата случаеви ако нема дете а раскинат односно остават двете страни продолжуваат понатаму како никогаш да не биле со никого.Се роди ли дете а раскинат двајцата добиваат статус разведени или во првиот случај оставени бидејќи си создале багаж кој додека се живи ќе си го носат и кој драстично ќе им влијае понатаму во нивните наредни потенцијални врски.
Малце измешани лончиња, ај вака накусо скроз.
Брачна заедница - заедница меѓу маж и жена
Вонбрачна заедница - заедница меѓу маж и жена која трае најмалку една година и е изедначена со брачната. Единствена разлика е што партнерите од вонбрачната заедница не се наследуваат.

Семејство - заедница на родители и деца, а ако живеат и со останати поблиски роднини (родители, браќа, сестри).

За да бидам во брак со некого не ми треба дете, и за да имам дете не ми треба брак/врска со некого.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.578
Поени од реакции
2.578
Јас мислам дека "добрите момчиња" не се посакувани од жените зашто се досадни, нема адреналински буст кога сме со нив, се е така едноставно, монотоно и предвидливо, а сите знаеме дека во нашата " нежничка" природа сакаме горила и некој да не спаси, иако не ни треба ете сакаме некој таков. Ако ли малце да се вратиме онтопик.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.283
Поени од реакции
8.401
Јас мислам дека "добрите момчиња" не се посакувани од жените зашто се досадни, нема адреналински буст кога сме со нив, се е така едноставно, монотоно и предвидливо, а сите знаеме дека во нашата " нежничка" природа сакаме горила и некој да не спаси, иако не ни треба ете сакаме некој таков. Ако ли малце да се вратиме онтопик.
Видиш, арно реков дека треба да се договориме што е "добро момче" :D
За мене добро момче е интелигентно и начитано суштество, со свои quirks, отворен ум. Нема што да не го сакам таков. А горила ми е мех.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.578
Поени од реакции
2.578
Не знам зашто темава почна да се претвора во "дрва и камења" фрлање на жените кои не родиле, мислам реално не се криви жените, крива е државата, ако нема стимулација на наталитет, пензии и бодирање џабе е се, не ти раѓа никој, затоа што најлесно е да го родиш, после е "орото" има милиони трошоци и нервози и тоа е фул тајм работа мајчинството и најнезахвална работа. Кога некој ќе рече ех ти не работиш, чуваш деца, како да е тоа лесно нешто, појма немаат тие што не чувале деца.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom