Зошто девојките не ги сакат добрите момчиња?

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.824
Поени од реакции
8.949
Три примери со тоа што луѓето си имаат правено едни на други ми се доволни да го оправдам пронихилистичкиот и мизантропски став. Човештвото нема иднина, ќе му биде пресудено порано или покасно. Дали сами ќе со го направиме тоа, или некоја космичка катастрофа ќе го направи истото, потполно е сеедно.
Имаш еден параметар што е на фундаментално ниво утка и ги пореметува калкулациите а таа утка ти е дека времето тече линеарно.
Времето е циклично со тоа што постојат циклуси од најмал па до најголем, најверојатно пратејќи некоја формула у која го има константата на златното правило. Може да земеме условно каажано дека времето е линеарно само за најголемиот космички циклус кој вклучува раѓање на Универзумот. Све друго е се помало и помало, од галактички, соларен, месечев и т.н. Мартин Армстронг е еден интересен тип кој што се бави со оваа проблематика а имаш и у источната култура, познатите Златно Доба, Двапара Југа, Прва Југа и Кали Југа.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.161
Поени од реакции
37.387
На мајка ми прв братучед се ожени на 40, му се роди син на 42. И двајцата беа 40+ години.

Денес момакот е во топ 10 студенти по медицина во САД, специјализира кардиологија, и веќе има понуди за работа со 6 цифрена годишна плата.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.824
Поени од реакции
8.949
На мајка ми прв братучед се ожени на 40, му се роди син на 42. И двајцата беа 40+ години.

Денес момакот е во топ 10 студенти по медицина во САД, специјализира кардиологија, и веќе има понуди за работа со 6 цифрена годишна плата.
Порано вртеа муабети од типот дека деца на постари родители биле попаметни, да не речам генијалци. Мислам дека имам приметено таков патерн, ма да статистиката може ќе ме демантира.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.271
Поени од реакции
8.393
Incel alert :vozbud:Со вакви размислувања ќе те читаме во црна хроника еден ден, полека. Лицето Ф.В. лишило од живот седум жртви откако со својот автомобил марка Голф тројка се залетал на автобуска постојка. Сторителот е уапсен и одредена е мерка притвор во траење од 30 дена.
Автоматски споено мислење:



Не е така. Не дека машката старост не влијае, но не во толкава мера.
Така е, така е, не се теши дека не е. Генетика малце, едно друго.
Нема таква утопија како легализирање на наркотици, му рчкаш во медот така на државните структури (особено на големите сили, знаеш и сам дека е така).

Нацисти во однос на некои други твои ставови по темите, ако те цитирам тука сме длабок офтопик, ако те цитирам на други теми може ќе се навредиш пошто дијаметрално спротивни ставови имаме, а истовремено ко човек нити ти нути било кој тука ми смета, крај краева сите сме различни иако припаѓаме на некои обопштени калапи (мажи вс жени), да се задржиме тоа да го комуницираме.

Во однос на абортусот, ТЕК па тоа колку ти е лизгав терен - не си свесен.
Ете вчера читав коментар кој потоа сигурно беше едитиран (или бев преморен па заборавив во кој дел од темата го видов), пошто знам што видов со свои очи, каде чедоморството е оправдано со пренатален скрининг.

Сега, кога ќе тргнеш од тоа дека секој пренатален скрининг си носи свои последици (колку и мали да се процентуално, пошто се прави со „биопсија“) и може да се изгуби плодот + коа ќе додадеш ставот на членката која што го спомна истото што е еквивалентен на чедоморство ако резултатите не ти се свиѓаат ЏАБЕ ќе дискутираме колку е тоа нехумано, нездраво (пред сè по психичкото здравје на мајката) размислување и воопшто бе друже - себично.

Еве им паќети на услуги, можи да си одберат како ќе се тестираат за утре недај Боже да не родат некој „фрик“, па да можат со време да му ја скинат главата *(дур е во утробата де) - пошто друг начин нема.

Повторно се впушташ, по втор или трет пат, на лизгав терен со проширување на темата во таа и слични насоки. Немој, не за друго, разбирачка не наоѓаш - само изгубено време.

Во однос на женските прогресивци, отвори само тема на форумот за педофилија, лгбт права, феминизам и слично и изненади се како тоа индивидуи кои себе се сметаат за интелектуалци, академски граѓани, „просветлени“, научени, начитани и шо ти ја знам бранат работи кои не се за бранење. Утре таква некоја би сакал да ти роди дете и да го воспитува?
Ене некни гледам на нет, геј парот бил пресреќен шо нивното посвоено дете (кое има само 4 години) било свесно за тоа како се осеќа (нормално се осеќаше како женско, а кутрото момче нашминкано и со фустанче на сликата).
Не би ги направил нив радо сапун? Тоа не е педофилија, настраност? Не го злоставуваат дома сопственото „дете“?
И коа ќе прочиташ тука некои од овие свилените како ти бранат нешто шо не е за бранење си викаш па кој е будала во случајот, јас шо седам и оправам дилајли или некој шо му фали некоја штица во глата?

Секако, ако зуцниш, си шовинист, неписмен, поп и ред други куротресини пошто ХЕЈ полесно е да те исмејуваат за своите недостатоци отколку да си ги признаат. Си ги признаваат обично коа животот ќе им удри некој шамар или касно навечер пред спиење / наутро пред огледало. Овде, скоро сите носиме маски.

Како и да е, немој да е изненадиш во иднина да ти се вклучи некој/а од невладините по темиве и да ти оправдува и инцест и зоофилија пошто „абе шојма врска, важно да се сакаме“. Ене го онај Високопланинецот (Хајландер де) ни заговара љубов помеѓу видовите - та во тој правец сè додека не сме станеле хибриди пошто така полесно ќе сме го внеле човештвото во следен стадиум. Која дилајла еј.


А тек пак што би рекле за оние зомбите шо се шетаат по Филаделфија и слични, кои стигнале до тој стадиум од животот по сопствен избор или сплет на околности.
Тука прочита за "чедоморството".
Останатово не го ни пипам, ми се покачи температурава за 1 степен само од читање, не па дискутирање.
Каква црна биопсија генерале, каква црна биопсија...
Автоматски споено мислење:

Порано вртеа муабети од типот дека деца на постари родители биле попаметни, да не речам генијалци. Мислам дека имам приметено таков патерн, ма да статистиката може ќе ме демантира.
Не се инхерентно попаметни, туку обично повозрасните родители се сигурни во својот свет, живот, положба под сонцето ју нејм ит. Со намален стрес од прашањата кои ги имаме на младост и со решени животни ситуации, а и со животното искуство, помалку се анксиозни во воспитувањето. Што секако дека дава подобри резултати.
Тоа не значи дека некој на 22 е лош родител, ама од развојна перспектива, човек на сите полиња е постабилен на 35.
 
Последно уредено:

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.824
Поени од реакции
8.949
Не се инхерентно попаметни, туку обично повозрасните родители се сигурни во својот свет, живот, положба под сонцето ју нејм ит. Со намален стрес од прашањата кои ги имаме на младост и со решени животни ситуации, а и со животното искуство, помалку се анксиозни во воспитувањето. Што секако дека дава подобри резултати.
Тоа не значи дека некој на 22 е лош родител, ама од развојна перспектива, човек на сите полиња е постабилен на 35.
Држи вода, имаше баш и едно клипче на јутуб пред некое време го загледав...98% од децата се раѓаат генијалци и само некој ситен процент успеваат да одолеат на затупувањата од страна на родителите, образовниот систем и т.н.
Ама пак, имајќи го ова у предвид пак мислам дека има нешто повеќе у приказната, зошто и како не би можел да кажам.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.944
Поени од реакции
10.912
Тука прочита за "чедоморството".
Останатово не го ни пипам, ми се покачи температурава за 1 степен само од читање, не па дискутирање.
Каква црна биопсија генерале, каква црна биопсија...
Нормално дека ќе се упецаш пошто ти си направи на мислењето пиши-бриши (само не сакав да те пингам, а и онака немаше каде да те цитирам пошто беше едитирано), така правиш пу пу не важи и во „реалниот живот“ - пошто таа фраза љубиш да ја користиш?

Каква „биопсија“ (ваљда ги виде наводниците, така?) и каков скрининг е тоа штом си го спомнала сигурно знаеш, а за тие што не знаат закачив линк па да си прочитаат што всушност значи.
Тоа што може плодот да се изгуби т.е. има шанси и за тоа (колку год мали да се) тебе не те тангира, ти и онака не сакаш деца да имаш, а радо на кучето/мачето му викаш „Мамичка“. Те разбирам, стварно (не е цинизам).

Така да, немој да сте толку свилени ама пак немој и светици да се правиме. Точно е дека не има различни под сонцето али мене не ми е тотално сеедно кога ќе прочитам дека постоел скрининг па ќе си видел ако нешто не е во ред... (и после шо?)

Тоа го напиша во конотација и меѓу редови се чита дека се знае што следува, клештите, кинење главата, кинење раце, нозе и сè останато пошто нели ти се може и твое тело - твое право.
Истото претставува практично убиство и тоа што некој не е спремен детето со Даунов или со Аутизам да го гледа и да си го жртвува животот ако „природата си поиграла на тој начин“ говори уште толку за тоа до каде е стигнат во барањето на себе си
... ама од развојна перспектива...
чунки многу стабилна и возрасна личност испаднал на 35 со таквите одлуки. ;)

Инаку, во право бев дека немам што да се цитирам на темата, особено не конкретно еве со тебе, бидејќи лично не ми се качи температурата туку изгубив интерес после следното:

Во однос на сечија улога, пак, нема да се согласам, никогаш (ни денес) не ми било цел да родам дете, секогаш сум гледала како на нешто што можеби и ќе се случи, а можеби и нема, не ми е најзначајно. Позначаен е човекот со кој би посакала дете, па дал ќе го имаме или не, друг муабет е.
Само се надевам дека си искрена и директна како што се претставуваш тука пошто да не земиш некој ајван на душа и после да му „откриваш“ дека сосема е сеедно дали ќе имате деца пошто нели ти си веќе „мамичка“ на твоето кученце.

И таквото едно претставување не е можеби лажно, иако од лично искуство (не сум Дон Жуан ама не сум и од вчера) се иам изнагледано „возрасни личности“ на кои им треба пола живот за да се „пронајдат“ и попатно лажеле како Пинокио за тоа што очекуваат првенствено од себе, потоа од партнер и на крај особено дали би имале деца или не - но сепак пази на крај да не испадни како со долгогодишниот партнер кој го изнафали као супер личност, ма ваков ма таков 20 реда суперлативи и после абе види, криминалец беше, се промени.

Тажната вистина е дека луѓето не се менуваат, од дома им идат сите потиснати хирови, старвови, па и болештини, карактерни црти и слично, па според тоа или недоволно си го проценила или едноставно ТИ си сакала да го „промениш“ - можда па и хороскопите чекаше да ви се погодат/поклопат, не знам (не е моја работа).
Можда и ништо од тоа, ти си знаеш, али малку глупо е сите останати да се Попови, Шовинисти, Инцели, а јас да сум снегулка шо се вреѓам од 2 реда муабет и секако сум совршена. Не оди тоа така, не не. :neetaka:

Доколку тој гревот што го спомнувате со 2 барака зад себе затоа што не сакал да се отсели од кај неговите (за што Лестер ви даде солиден контрааргумент на кој замижавте - зошто би се селел ако живее во 150 квадрата и има услови, пример ќе си живее на 2 спрат, со посебен влез и мирна глава) ви е репер за пропала инвестиција тогаш нас како машки репер за пропала инвестиција ни е жена на свои 35, шо уште не се има „пронајдено“, чува куче *(или мачка небитно, дури и бетер) и го ословува со „мамичка“ додека сите потенцијални удварачи од типот на фер момци со барем 2 реда муабет ги отерала под плаштот на шовинизам и неприкосновен феминизам пошто „се еднакви и имаат права“.

Да ми е да знам шо ви се мота по главите, уствари гледаме, не мора да знаеме - оттаму подобро и помалку реплицирање и губење време.

Всушност испаѓа темава откако се вклучи со твоите прашања и нападно однесување на старт (и покрај длабоките офтопици и муабети како да сме на мсн) дека треба да се преименува во: Зошто добрите момчиња не ги поднесуваат „девојките“ на 30+ години?

Смешно, нели?

Толку од мене, терајте повторно дискусија, коа ќе имам време ќе читам и ќе се смеам на рафални препукувања на Зоки и Владе, како и пар други ликови ко Луси и слични кои секогаш знаат да ја свртат на мајтап - пошто дефинитивно не е човек сериозно да застани да праи муабет со некој кој само осудува и покажува со прст - првенствено заради свој некој внатрешен порив (без разлика дали е поттикнат од огорченост, живеење во минатото, дејди ишјуз или пак едноставна препиченост од типот јас знам кој/а сум, а ти треба да ми се докажаваш и објаснаваш за воопшто да ти обрнам внимание).

Седи, 1.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom