Зошто девојките не ги сакат добрите момчиња?

Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Ајде дај ми твое мислење зошто се повеќе има такви, ДА НЕ Е СЛУЧАЈНО, затоа што се повеќе машки влагаст во ситуации во кои улагаат искрено се во име на врската и заеднички живот за после некоја да ги остави за рандом лик кој не е "досаден" и не ги "гуши" (читај некој кој нема да им го толерира gaslighting - от и нема да се труди околу нив)

Колку побрзо признаете дека вие сте повеќето за терапија со daddy issues + attention w*ores а не за врска, толку побрзо нема да споделувате рандом фекалии и спинови по темите.
Дечко, не ти е добро. Со вакви мислења и купена кидавела ќе ти фати.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.705
Поени од реакции
2.787
Соодветен аватар. За психијатар се согласувам, на доста ни треба терапија, ама вас тоа ви е како добро утро сега да видиш некоја пријателка твоја како добива комплименти а ти не, 1 месец на Хелекс ќе бидеш, болна ќе паднеш.
Јас лично сум им давала комплименти на мои драги и сакани пријателки, си имам од детството и од средно, душа давам за нив и они за мене, се помагаме, а што да сум љубоморна? Ти не си со сите. Деф. Со вакви размислувања тешко да се уклопиш во било која средина. А за женење, кога врбата грозје ќе роди.
 
Член од
22 август 2024
Мислења
59
Поени од реакции
80
Дечко, не ти е добро. Со вакви мислења и купена кидавела ќе ти фати.
Пак со гаслајтинг, си помислила дека некој станал како што е откако увидел одредени заеднички карактеристики кај ПОВЕЌЕТО партнери? мислиш дека не сум се осигурал дека не е случајно пред да пишам на темава?
Автоматски споено мислење:

Јас лично сум им давала комплименти на мои драги и сакани пријателки, си имам од детството и од средно, душа давам за нив и они за мене, се помагаме, а што да сум љубоморна? Ти не си со сите. Деф. Со вакви размислувања тешко да се уклопиш во било која средина. А за женење, кога врбата грозје ќе роди.
Си давала лажни комплименти, знаеме добро колку искрен однос има помеѓу жени, само што ќе се раздели една, почнува оговарање до крај за истата, ќе седне ли пак где си љубави, едвај чекате да спиете со бившиот на вашите пријателки. Ти кажав само терапија.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Пак со гаслајтинг, си помислила дека некој станал како што е откако увидел одредени заеднички карактеристики кај ПОВЕЌЕТО партнери? мислиш дека не сум се осигурал дека не е случајно пред да пишам на темава?
Може и научно истражување спроведе, со контролна група, со сВе.

Жал ми е што си повреден, ама да треба да дејтам да речеме разведен маж, би сакала да ја прашам бившата оти се разведени, искрено.

Не е гаслајтинг да не трпи некоја да ја гушиш. Јас не трпам да ме гушат. И сум скроз искрена од старт. Не сум крива ако некој се лаже себе (или мене) дека ме прифаќа таква некаква, а притоа очекува дека ќе ме промени или моделира.

Е сега, колку ти бившата/бившите си ги слушал што ти зборуваат - не можам да знам, за себе си зборувам. Ако ти кажам нешто, тоа и го мислам, значи не е гаслајтинг.

Баш ова што го спомна со гушењево ти го кажувам скроз искрено, може и месечината да ми ја симне, ама да ми душка и да ме замара да давам рапорти, џабе ќе му биде. Ниту барам такво нешто, ниту нудам.

А се случува после Х време да се жалат за работи кои од старт ги знаеле. Ами то е.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.705
Поени од реакции
2.787
Пак со гаслајтинг, си помислила дека некој станал како што е откако увидел одредени заеднички карактеристики кај ПОВЕЌЕТО партнери? мислиш дека не сум се осигурал дека не е случајно пред да пишам на темава?
Автоматски споено мислење:



Си давала лажни комплименти, знаеме добро колку искрен однос има помеѓу жени, само што ќе се раздели една, почнува оговарање до крај за истата, ќе седне ли пак где си љубави, едвај чекате да спиете со бившиот на вашите пријателки. Ти кажав само терапија.
Знаеш веќе кога си ставил таков ник, гаслајтинг, треба малку да си прочиташ и да погледнеш некое јутуб вудео и за пројекција.....
Тоа што ти го носиш во себе, таа злоба и пакост го рефлектираш на околината, и мислиш дека сите се како тебе, тоа што ти го презираш во себе, во твојата покварена, црвјосана душичка, тоа го пројектираш како презир на останатите луѓе. Де дај малку прочитај повеќе, па врати се на темава, зашто учено недоучено, и читано неразбрано ти се најлоши можни комбинации.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.134
Поени од реакции
25.111
Па сето ова треба да биде, но реално гледам на тие односи како партнерски. Не може само да зборуваме што очекуваме, туку и што ставаме на маса, нели.

Пошто сум 30+ и живеам сама, значи сама за секоја потреба се занимавам, не очекувам од "доброто момче" да ме издржува и мебел да склапа, и сама тоа го правам.

Сè ти што наброја + да гледаме во ист правец нели, да имаме исти/слични сфаќања и да си бидеме поддршка еден на друг.

Одамна не сум редовно на форумов, ама каков инцелски вајб има, од она малку што сум го видела, со ниту еден од нив не би била - за мене не се "добри момчиња".
Убаво вака суптилно што ни кажа дека си сама и дека бараш дечко, не знам зашто после 100 години пасивност баш дури сега пак се активираш.
И така форумов има инцелски вајб.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.705
Поени од реакции
2.787
Ти си љубоморен на твоите другари кога ќе им поделат комплименти, па затоа мислиш дека сите се како тебе. Ти си тој кој ги оговара своите пријатели во отсуство и мислиш,т.е сигурен си дека и другите се како ти. Пројекција батенце.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Убаво вака суптилно што ни кажа дека си сама и дека бараш дечко, не знам зашто после 100 години пасивност баш дури сега пак се активираш.
И така форумов има инцелски вајб.
Не барам дечко. На форум до сега не сум ни нашла :D
Да ти кажам искрено отворив ради убиството кај Мавровка, па така си поседов.
И те како има инцелски вајб форумов, ама добро е што е така, како што кажав, точно реална слика отсликува ;)
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.134
Поени од реакции
25.111
Имаш тогаш конфликт на интереси.
Просечна девојка под 25 е неизживеана и сака да ги доживее тие работи пред да стане домаќинка.
У денешно време просечна девојка под 25 год е баш скоро изживеана затоа што од 15 год до 25 има издувано цела бавча трева, има изјавано цела ергела стапови, и има прошетано низ барем 50% од поголемите европски градови.
На 25-26 веќе почнува да бара " добро момче " за да накај 28-29 веќе да дојде на раскрсницата или да продужи со бурниот живот или да си земе куче и да почне да ливадари по планинарски друштва.
 
Член од
22 август 2024
Мислења
59
Поени од реакции
80
Може и научно истражување спроведе, со контролна група, со сВе.

Жал ми е што си повреден, ама да треба да дејтам да речеме разведен маж, би сакала да ја прашам бившата оти се разведени, искрено.

Не е гаслајтинг да не трпи некоја да ја гушиш. Јас не трпам да ме гушат. И сум скроз искрена од старт. Не сум крива ако некој се лаже себе (или мене) дека ме прифаќа таква некаква, а притоа очекува дека ќе ме промени или моделира.

Е сега, колку ти бившата/бившите си ги слушал што ти зборуваат - не можам да знам, за себе си зборувам. Ако ти кажам нешто, тоа и го мислам, значи не е гаслајтинг.

Баш ова што го спомна со гушењево ти го кажувам скроз искрено, може и месечината да ми ја симне, ама да ми душка и да ме замара да давам рапорти, џабе ќе му биде. Ниту барам такво нешто, ниту нудам.

А се случува после Х време да се жалат за работи кои од старт ги знаеле. Ами то е.
Гушење е збор - утеха за да не се осеќате виновни за момакот кој бил секогаш спремен за таа врска да направи се, а ви станува "досаден" т.е. не е предизвик за daddys girl која е навикната да не смее да писне во врска.

И ништо од тоа не е реален проблем искрено, се ДОДЕКА ОНА НЕ ПРЕЌУТИ за нејзиниот токсичен став и се додека не поминат повеќе месеци - години, и кога веќе нејзиниот обид да "добие терапија" - утеха од нејзиниот партнер нема да успее и ќе му го загорчи животот на истиот.

После тоа ќе си најде интересен џанак - насилник сељак, кој ќе го сака иако нема да смее ни да помисли да праша да искочи со другарките или да оди било каде сама, ете за тоа се работи, не за гушење
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.134
Поени од реакции
25.111
Не барам дечко. На форум до сега не сум ни нашла :D
Да ти кажам искрено отворив ради убиството кај Мавровка, па така си поседов.
И те како има инцелски вајб форумов, ама добро е што е така, како што кажав, точно реална слика отсликува ;)
Секако.
Од 2011 година, последен пат кога си се пуштила па до сега (13 години) ова е прв пат да има убиство кај нас.
А не дека во меѓувреме се деси напад на Диво Насеље, Смилковци, деца испозаклаа на автобуски и за точаци...
И секако најискреното прашање е зошто се врати на форум со инцелски вајб што според тебе не ти се допаѓа ?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
У денешно време просечна девојка под 25 год е баш скоро изживеана затоа што од 15 год до 25 има издувано цела бавча трева, има изјавано цела ергела стапови, и има прошетано низ барем 50% од поголемите европски градови.
На 25-26 веќе почнува да бара " добро момче " за да накај 28-29 веќе да дојде на раскрсницата или да продужи со бурниот живот или да си земе куче и да почне да ливадари по планинарски друштва.
Буквално ни јас, ни некоја од најблискиве другарки ги нема во твојов опис. Али ок, мисли си ;)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Секако.
Од 2011 година, последен пат кога си се пуштила па до сега (13 години) ова е прв пат да има убиство кај нас.
А не дека во меѓувреме се деси напад на Диво Насеље, Смилковци, деца испозаклаа на автобуски и за точаци...
И секако најискреното прашање е зошто се врати на форум со инцелски вајб што според тебе ни ти се допаѓа ?
Па толку имаш поима дека за Смилковско конкретно и те како бев активна.
Не е твој проблем на крајот зошто и кога сум се активирала, ама нека ти дојде душата на место, не барам дечко.
Автоматски споено мислење:

Гушење е збор - утеха за да не се осеќате виновни за момакот кој бил секогаш спремен за таа врска да направи се, а ви станува "досаден" т.е. не е предизвик за daddys girl која е навикната да не смее да писне во врска.

И ништо од тоа не е реален проблем искрено, се ДОДЕКА ОНА НЕ ПРЕЌУТИ за нејзиниот токсичен став и се додека не поминат повеќе месеци - години, и кога веќе нејзиниот обид да "добие терапија" - утеха од нејзиниот партнер нема да успее и ќе му го загорчи животот на истиот.

После тоа ќе си најде интересен џанак - насилник сељак, кој ќе го сака иако нема да смее ни да помисли да праша да искочи со другарките или да оди било каде сама, ете за тоа се работи, не за гушење
Богами ни себе, ни повторно, моите блиски другарки не ти ги наоѓам во описов. Ни џанаци, ни мафијаши, ни насилници не ни биле ќеиф у животов, али ти прашај се што такви жени тебе те привлекуваат.
 
Член од
22 август 2024
Мислења
59
Поени од реакции
80
Па толку имаш поима дека за Смилковско конкретно и те како бев активна.
Не е твој проблем на крајот зошто и кога сум се активирала, ама нека ти дојде душата на место, не барам дечко.
Не мора дечко да биде де, малце бустање его, внимание, dms итн. Мoра некако да се намали damage- от од потенцијално неуспешен обид да се биде со некој chad, па вака сега малце со некои орбитери да се утешиш.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Не мора дечко да биде де, малце бустање его, внимание, dms итн. Мoра некако да се намали damage- от од потенцијално неуспешен обид да се биде со некој chad, па вака сега малце со некои орбитери да се утешиш.
Гледаш како ти реков, вака и купена ќе ти избега. Не е гаслајтинг, скроз сум искрена :D
Толку немате поима што зборувате, едноставно ми е јасно зошто сами останувате.
Не бе дечко, не ми фали пажња, досадно ми е деновиве.

Ти зошто мислиш дека си добро момче?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom