Зошто да бидам патриот?

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Patriotizmot ne se uci i retko se steknuva... toj go nosis vo sebe od koga si roden... od koa ke ti kazat mama i tato deka si makedonec od koga ke ja zapees "Biser balkanski" na 2 godini...

ako ne e taka togas nekoj ti perel mozok...

mozno e da se preispituvas za patriotizmot, no samo bidejki nesto vo drzavata ti smrdi... no ne deka ne si ja sakas...

Komitite znaele deka ke izginat no do posleden se borele i ne se predale, bidejki toa gi svrzuvalo megusebno, toa gi identifikuvalo kako komiti, patrioti i Makedonci... toa im dal znacenje za vo zivotot i za smrtta... Bidejki znaele sto bile i znaele deka svesno birale...

EPA SEA BIRAJ... ili si ZA ili si PROTIV, ili si PATRIOT ili PREDAVNIK ;)
pametno pametno bravo mise dopagja napisanoto.

zasto mizeren zatoa sto ti kazuvam vistinita slucka koja ne sakas da ja vidis ?

Vistinata e taa
koja vistina be vole:) ti imas bazen i zarabotuvas kolku sto razbrav ili im pomagas na makedoncite dase iselat:)bree patriot koj pomaga dase iselat makedoncite od makedonija:pos2: abe smeja si:) i negi zamaraj lugjevo so tvojte gluposti:)
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
fanatic напиша:
koja vistina be vole:) ti imas bazen i zarabotuvas kolku sto razbrav ili im pomagas na makedoncite dase iselat:)bree patriot koj pomaga dase iselat makedoncite od makedonija:pos2: abe smeja si:) i negi zamaraj lugjevo so tvojte gluposti:)
Slusaj detiste citaj ubavo

ne da se iselat da rabotat 6-9 meseci i da se vratat im davam rabota , sto Vladive Makedonski se nesposobni da ja stvorat za niv ...

i zatoa odjebi koa si nepismen i ne docituesh do kraj
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Za zal vo Makedonija imat golem del od naselenieto so ne se patrioti. Odet na fakulteti vo Bugarija, se piset kako bugarski drzavjani demek ke imet mnogu povolnosti, a tamu im gi peret mozocite so razni gluposti ( eve najprost primer : Goce Del4ev e bugarin na primer) i ko ke se vratet kaj nas, cela dusa im e za Bugarija, sekoj vtor zbor im e Bugarija. Ili mnogu ima sto vagjaat bugarski pasosi ( Ljupco Georgievski-najgolemiot "patriot" makedonski imat bugarski pasos i drzavjanstvo). E poradi vakvite lugje propagjat Makedonija :(
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Ех Кирилицо Кирилицо : пусти Климент и Наум, Кирил и Методиј, Крсте Петков-Мисирков и ред други се превртуваат во гробот кога гледаат како нашиве патриоти си ги ценат вредностите...:tapp:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
PREPORAKA: PROBAJTE DA BIDETE POMALKU PATRIOTI, mislam deka na MAKEDONIJA PODOBRO KE I TRGNE. Ja gusi pregolemiot PATRIOTIZAM...kako mi se gleda, ne i trebat patrioti mislam deka ima nedostatok na MAKEDONCI....
 
Член од
3 август 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
alal da ti e be trnu moj kako ne se nabocket site na nego i da ispoumreti site so mu mislet na zemjava nasa loso:smir: a ako ne si patriot togas ne si nisto toa e isto kako i za jazikot dokolku nema jazik nema ni narod a vo tvoeto se si e kazano lala da mi te e uste ednas
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Eве колку се патриоти некои од нашите глаучи кој сакаат да изградат и нов театар,музеј,па филхармонии и слично иако и тоа што го имаме останува празно:
-Наместо свечена академија за државниот празник 8-ми септември скандалозна прослава во Македонскиот народен театар. Централната прослава за денот на независноста на државата остана без публика. Владиниот организационен одбор имал 800 гости на списокот, но на академијата за државноста синоќа во салата на МНТ присуствуваа само триесетина. За да биде срамот поголем празен остана и првиот ред - го немаше државниот врв. Отсутни беа претседателот Бранко Црвенковски, премиерот Никола Груевски, министрите, пратениците. Единствено се појави спикерот Љубиша Георгиевски со обврска да го прочита празничниот говор. Во сенка паднаа настапите на солистите кои мораа да настапат во празна сала. Непосредно пред почетокот на академијата, луѓето од организациониот одбор, кога забележале дека свеченоста ќе доживее фијаско, преку СМС пораки поканувале гости. Но изгледа било доцна. Никој не одговорил на поканата оти не знаеле кој ги кани.
Сашо Миленковски, член на организациониот одбор, скандалот го правда со многуте манифестации во чест на празникот а СМС пораките за пратениците вели дека биле потсетување да дојдат на академијата.
Миленковски не знае зошто државниот врв не се појавил на свечената академија. Од кабинетот на претседателот Црвенковски информираат дека шефот на државата ја примил поканата во последен момент, но не знаел кој и за што го кани. На поканата само стоело - ве повикува организациониот одбор. Отсуството на Груевски, под чија палка била организацијата на академијата, го оправда портпаролот Боцевски.
Вина за скандалот во МНТ нема да се бара. Но срамниот настан ќе остане да потсетува дека се импровизира и со одбележувањето на најсветлиот ден на државата и дека на 16-те нејзини години на академијата побројни беа музичарите на бината од гостите во публиката меѓу кои ги немаше ни претседателот ни премиерот.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Slusaj detiste citaj ubavo

ne da se iselat da rabotat 6-9 meseci i da se vratat im davam rabota , sto Vladive Makedonski se nesposobni da ja stvorat za niv ...

i zatoa odjebi koa si nepismen i ne docituesh do kraj
:pos2: ti pomagas da zarabotat haha. sekako sekako :pos2:

pa od 70 % makedonci edvaj da najdes 10% patrioti , zatoa nie imame vakva drzava .nikoj nema cuvsta za zemjata za narodot .se sto najdoa pokradoja unistija .narod padnat vo agonija demoraliziran po sekoja cena anemicen apaticen bez nikakva volja za nisto. a tokmu toa go posakuva nekoj da go unisti totalno .prasajte nekoj germanec sto znaci nacijata i drzavata za nego:(.
 

jon

Член од
20 јуни 2007
Мислења
287
Поени од реакции
0
Само зборот РАБОТА ДО ИСЦРПУВАЊЕ и тоа во правилна насока без утки ја вади Македонија од калта.
Словенија започна со аплицирање кон ЕУ 1992-ра, нашиве се занимаваа со нишање врати и мудрување. Нејсе никогаш не е доцна, само без малициозности и депресии , посебно ние Македонците ептен се спукуваме помеѓу себе, забавно е ама и контрапродуктивно.

Сите други епитети се добри за кажување на нешто што не е мерливо, а ти даваат алиби за неработење и една од најпознатите наши особини - мрзата.
Според мене патриот е секој еден во Македонија, што професионално и непристрасно си ја врши работата што ја има без разлика на рангот и видот на професијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom