Зошто власта плука против ОМД?

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.316
Поени од реакции
21.775
Сегашнава власт која декларативно (и само декларативно!) се залага за Македонската дијаспора, со нивните портали Журнал и Курир почна да плука против ОМД, односно претседателот Мето Колоски:

http://zurnal.net/?p=26517

http://kurir.mk/makedonija/vesti/zhurnal-meto-kolovski-reketar-i-izmamnik-koj-zloupotrebuvajki-ja-dijasporata-pravi-pari-i-lichna-kariera/

Се прашувам која е причината? ОМД е можеби најважната организација на Македонската дијаспора во САД која со тие средства што ги има прави многу, затоа неразбирливо е како гомнојадциве на овие портали може да излезат со вакви срамни текстови без ни еден аргумент за тоа за што обвинуваат. ОМД и Колоски повеќе имаат правено за промоција на Македонија него овие лижачи од овие портали. Јасно дека ОМД во последно време беше со оштри критики кон власта и мислам имаше некој протест пред Македонската амбасада во САД. Но ова уште еднаш покажува дека идиотиве на власт не се залагаат за дијаспората и само ја злоупотребуваат за нивните цели.
 
R

Ranta

Гостин
Постави прашање и сам си го одговори.. Секоја чест господине
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.374
Поени од реакции
5.150
Позади тој квазипатриотизам се штитат политичките интереси на власта.
Ако не си со нас тогаш си против нас - Тоа е мотото сиве овие години.
Оваа власт го подели народот на ВМРО-вци и нивни непријатели. Нема измеѓу.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ќе ги закаса за задник на крај нивнава стратегија.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.316
Поени од реакции
21.775
Постави прашање и сам си го одговори.. Секоја чест господине
Моја предпоставка. Можеби има некој од УМД и може да каже повеќе, тоа беше моја цел.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.374
Поени од реакции
5.150
Ќе ги закаса за задник на крај нивнава стратегија.
Нема, премногу добро структуирани.

Од Мето Колоски се плашат поради тоа што не е потчинет на властодршците а идат избори и гласачкото тело од дијаспората мора да се покори пред власта и да го даде гласот за ВМРО.
Меѓутоа проблемот им е што го немаат тоа влијание на 8000км ваздушна линија како што тоа го имаат со овај 2 миљони народ овде и сега им е проблем подршката па гледаат да ја омаловажат и дезинтегрираат организацијата
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
Сегашнава власт која декларативно (и само декларативно!) се залага за Македонската дијаспора, со нивните портали Журнал и Курир почна да плука против ОМД, односно претседателот Мето Колоски:

http://zurnal.net/?p=26517

http://kurir.mk/makedonija/vesti/zhurnal-meto-kolovski-reketar-i-izmamnik-koj-zloupotrebuvajki-ja-dijasporata-pravi-pari-i-lichna-kariera/

Се прашувам која е причината? ОМД е можеби најважната организација на Македонската дијаспора во САД која со тие средства што ги има прави многу, затоа неразбирливо е како гомнојадциве на овие портали може да излезат со вакви срамни текстови без ни еден аргумент за тоа за што обвинуваат. ОМД и Колоски повеќе имаат правено за промоција на Македонија него овие лижачи од овие портали. Јасно дека ОМД во последно време беше со оштри критики кон власта и мислам имаше некој протест пред Македонската амбасада во САД. Но ова уште еднаш покажува дека идиотиве на власт не се залагаат за дијаспората и само ја злоупотребуваат за нивните цели.

Imas nekolku igraci vo usa dijasporata.

MPO e daleku najvlijatelna i probugarska. Del od vmro smeta deka moze da gi pridobijat i edno vreme koketiraa so niv. Pridobivanje na MPO bi bilo ogromna rabota ama realno i nevozmozna.

MPC ti e vtoriot igrac. Ovie kolku i da glumat ludilo sekogas bile i ke bidat so vmro.Taka si e od vreme komitsko. Moze smesno zvuci ama vmro i site zadgranicni komiteti vo slucaj na raspaganje imotot uglavno go predavaat na mpc.

Tret i najnov igrac ti e OMD. Ovie pocnaa patriotski i vo golem del ucea od MPO i red drugi golemi lobi igraci na drugi zaednici primer turcite i ermencite. So del i soravotuvaa. Problemot e sto niz godinite del od niv pocnaa da lobiraat i za privatni celi odnosno iskistvoto i kontaktite steknati gi iskoristija za zarabotka ne deka e toa problem. Sepak se razvodenija malku niz godinite i se izgubi toj entuzijazam.

Cetvrtiot igrac ti se zadgranicnite komiteti na vmro. Idejata e tie da prerasnat vo tret i zatoa poleka mora da mu se zatvori prostorot na meto. Fintava e sto oni nemaat asalen vodac, koga bi imale napadite ke bidat mnogu pozestoki. OMD odbi da bide del od strukturite na vmro zatoa sega si se reorganiziraat.

Se na se, partiite poleka ke i ebat majka i na dijasporata. Potrebno e da se zabrani nivno funkcioniranje nadvor a od nadvor da se glasa samo za prestavnik koj vistinski bi ja prestavuval dijasporata
 

Kajgana Shop

На врв Bottom