Зошто Верата во Аллах Исус Христос е Погрешна и Лажна

  • Креатор на темата ateist
  • Време на започнување

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
:) Пријателе, секоја вистинска мудрост потекнува од БОГА - Отецот и Мајката на Животот - чијашто Вечна СВЕТЛИНА Тој ја отелотвори во Исус за спасение на сите!

Таа СВЕТЛИНА е ВИСТИНСКИОТ ИЗВОР на сё што навистина е мудро, без разлика дали е од исток или запад, дали е од север или југ!

Бидејќи:
Од исток поисточно е учењето точно
Повисоко од хималја. ХАЛЕЛУЈАХ! :)

Продолжи пријателе, те молам не запирај! :smir:
Свашта. :|

LP со грепка... ...или добро HG некое :)
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Свашта. :|

LP со грепка... ...или добро HG некое :)
Е оваа мудрост не ја разбрав! Ќе бидеш - те молам - љубезен да ми објасниш што е тоа: “LP со грепка... ...или добро HG некое “ ?

Поздрав и благодарност
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Е оваа мудрост не ја разбрав! Ќе бидеш - те молам - љубезен да ми објасниш што е тоа: “LP со грепка... ...или добро HG некое “ ?

Поздрав и благодарност
Почитуван пријателе,

И покрај искрените незаблудени намери да се посветам и покорам на светоносноста оваа исконска мудрост миропомазана од благовнесениот наплив на слововестија и напострафии на милоста Негова, не ќе можам, бидејќи сега гледам телевизија.

Не сакам да бидам груб, но дискусијата повеќе не ми е интересна. Јас сум директен и не се кријам зад зборовите. Накај тебе, некако не ми е бистро. Незнам, може се лажам.

Се најубаво.

да... LP e Long Play, како плоча. HG е грас. За пушење. Убаво изгледаше кодирано - нешто како твојата магија со фонтовите и стиловите и разиграните големини на буквите. Без навреда.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Биди среќен!
 
A

ateist

Гостин
порано во една друга тема му ветив на -- marcus --- дека ќе отворам

специјална тема за неговото и тврдењата на сите ПРОТЕСТАНТИ

дека само религиите ја утнале работата а ете протестантите

многу ќе ги спасат луѓето оти САМО ВЕРАТА ВО ИСУСА ХРИСТА

БИЛА МНОГУ СПАСИТЕЛНА !

еве јас си го одржав ветувањето ОТВОРИВ СПЕЦИЈАЛНА ТЕМА

АРАНО АМАААААААА ОВА ПРОТЕСТАНТИТЕ БЕГААТ СЕ КРИЈАТ

НИ ПОД ДРВО НИ ПОД КАМЕН НЕ СЕ НАОЃААТ..........

А ЕВЕ ЈА ТЕМАТА ДА СЕ СООЧИМЕ СО АРГУМЕНТИ ДАЛИ НАВИСТИНА ТОА НИВНО

ТВРДЕЊЕ Е ВИСТИНИТО ИЛИ ЛАЖНО !

.
.
..
па ќе ги прашам за нивно тврдење дека наводно Исус пред 2000 год " ги откупил"

"им ги собрал гревовите " итн

НО ДАЛИ Е ТОА БАШ ТАКА ?


1)

КОГО ОТКУПИЛ ИСУС ?

ЕВЕ :

1 Петрово: 1:18 знаејќи дека не сте ОТКУПЕНИ со распадливи нешта, со сребро или со злато, ОД СВОЈОТ СУЕТЕН ЖИВОТ што ви е предаден од вашите татковци,

ПА ГИ ОТКУПИЛ ЛИ ТОЈ ИСУС НАВИСТИНА ?

ЕВЕ ДЕЛ ОД ПОЛИТИЧКАТА ПРОГРАМА НА ПРОТСЕТАНТИТЕ КАДЕ ТВРДАТ ДЕКА ВРЕДНОСТА НА СЕКОЈ ЧОВЕК СЕ МЕРИ СПОРЕД КОЛИЧИНАТА НА НАТРУПАНОТО МАТЕРИЈАЛНО БОГАТСТВО :

---- " ЕТИКА " НА ПРОТЕСТАНТСКИТЕ " ВЕРИ "

КОМЕНТАРИ ДАДЕНИ НА ФОРУМ :

Radosna Vijest

Gospodina Isusa Krista

“Protestantska etika i duh kapitalizma”

Luther je
obrazložio i svoj raskid s Katoličkom crkvom, osnovavši protestantsku religiju, s radom
kao temeljnim i jedinim načelom, te stvorenim bogatstvom kao pravim dokazom čovjekove
vrijednosti i bijega od navodno pogubne dokolice. O svim aspektima Lutherove protestantske
etike još prije stotinu godina pisao je najautoritativnije Max Veber u poznatoj knjizi
“Protestantska etika i duh kapitalizma”.

Max Weber je upravo dao jednu znanstvenu analizu takvih uzroka i
posljedica koje su omogućile protestantizam i koje su ostvarile mogućnost
pojavljivanja jednog fenomena modernog čovjeka - kapitalizam. Veza između protestantske etike života i nastanka
kapitalizma glavna je tema i teza ove Weberove knjige.
Važno je naglasiti da je kapitalizam doslovno posljedica protestantizma.


Dobro znamo,ovo je uzmimo tocna teza,i to je bio progresivni protestantizam,a zasto katolicanstvo prihvata kapitalizam,zar nije bila bolja zaostala drustvena formacija feudalizam.

http://izaija95.lolbb.com/protestantizam-f22/protestantska-etika-i-duh-kapitalizma-t426.htm


ГИ ОТКУПИЛ ЛИ НАВИСТИНА ИСУС ПРОТЕСТАНТИТЕ ?

Исаија: 24:10 Суетниот град е разурнат,

Наум: 3:1 Тешко му на крвничкиот град, полн е со лаги и грабеж; тој не прекратува со ограбувањето!

ЕРУСАЛИМ = ГРАД - ОПШТЕСТВО НА МИРОТ - БЕЗКОНФЛИКТНОСТА

ЕРУСАЛИМ - ОПШТЕСТВО НА БОГОТ НА МИРОТ

Евреите: 1
12:22 Туку, вие пристапивте до Сионската Гора, и до градот на живиот Бог, Небесниот Ерусалим: до десетици илјади ангели,


.
.
2)

ДАЛИ ИМ ГИ - - - СОБРАЛ ГРЕВОВИТЕ - - - ПА ОНИ МОЖЕ ДА ПРАВАТ ШТО САКААТ
ДУРИ И КРВНИЧКО ОПШТЕСТВО ОД ТИПОТ НА КАПИТАЛИЗАМ

Лука: 3:8 Донесете плодови ДОСТОЈНИ ЗА ПОКАЈАНИЕ и не зборувајте сега во себеси: ‘Го имаме Авраама за татко!’ Зашто ви велам, дека Бог може и од овие камења да му издигне деца на Авраама.
5:32 Не дојдов да ги повикам ПРАВЕДНИТЕ , туку ГРЕШНИЦИТЕ на ПОКАЈАНИЕ.”
24:47 и да биде проповедано во Негово име покајание и прошка на гревовите на сите народи - почнувајќи од Ерусалим.


Дела Ап.: 26:20 туку им објавив прво во Дамаск, потоа во Ерусалим и по целата Јудејска Земја, а и на народите, дека треба се ПОКАЈАТ и да се обрнат кон Бога, вршејќи ДЕЛА достојни за ПОКАЈАНИЕ.

3:19 Затоа, покајте се и обратете се, за да ви бидат ИЗБРИШАНИ ГРЕВОВИТЕ, за да дојдат, од лицето на Господа времиња на освежување,

Дела Ап.: 2:44 А сите кои поверуваа беа заедно и сè им беше општо.

4:4 А мнозина од оние, кои го чуја словото, поверуваа, така што бројот на мажите се зголеми до пет илјади.
4:32 А множеството на оние, кои поверуваа, имаше едно срце и една душа, и никој не велеше дека нешто од неговиот имот е негово, туку сè им беше општо.

34 И никој меѓу нив не беше во скудност, зашто сите, кои имаа ниви и куќи, ги продаваа, а цената на продаденото ја донесуваа и ја ставаа пред нозете на апостолите.

35 И секому му се даваше колку кому му беше потребно. .
.

.
.
.
..

БИБЛИЈАТА ВЕЛИ НЕ САМО ДЕКА ПРАВОСЛАВИЕ И КАТОЛИЦИЗАМ ШТО НИКОГАШ НЕ БИЛЕ ОТКУПЕНИ ОД ИСУС ( ОТИ СЕ СУЕТНИ ) И НИКОГАШ НЕ ИМ БИЛ ИЗБРИШАН НИТУ ЕДЕН ГРЕВ ............ ТУКУ ОЧИГЛЕДНО ТОА ИСТОТО ВАЖИ И ЗА ПРОТЕСТАНТИТЕ
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
леле атеист па банален си овие слични теми едно по едно па и со тие постови чија должина е доволна да те однеси само во пеколот.... знаеме атеист си но што ја оспоруваш толку верата- ние верниците чуствуваме потреба дека треба да ја шириме верата што е сосема оправдано но на која основа се должи твоето негирање на истата ..хехе веруваш во вакум, празен ограничен простор ...
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
леле атеист па банален си овие слични теми едно по едно па и со тие постови чија должина е доволна да те однеси само во пеколот.... знаеме атеист си но што ја оспоруваш толку верата- ние верниците чуствуваме потреба дека треба да ја шириме верата што е сосема оправдано но на која основа се должи твоето негирање на истата ..хехе веруваш во вакум, празен ограничен простор ...
Едвај чекам да се приберам дома за да на мира можам да добацам (пошто не ми се обраќаш мене) едно параграф-два...
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
911
Поени од реакции
173
Едно не ми е јасно.Кога човек одбива да верува дека постои створител на земјата зашто тогаш би прифател да биде дел од некоја религија,група или здружение што би се залагало за некаково подобро опшество.

Еден факт што многу ме изненадува во последно е и тоа дека денешнитеАтеисти се се повеќе заинтересирани за Будизмот.Јасно ми е дека Будизмот е атеистичка вера,но штом човек одбива да верува во Бог тогаш зашто би ги практикувал сите тие ритуали кои ги има во
Будизмот.

На Будистите воопшто не им е тешко да признаат дека има некои грешки во нивната религија,или дека некои нивни учења се некомпатибилни
со науката итн...

За разлика од Куранот на пример,за кој муслиманите веруваат
дека е Аллаховиот финален збор и неговото целосно следење води
кон целосна среќа на овој и идниот свет,будистичките учења гласат
вака:“Ништо не следи слепо!Тестирај ги твоите заклучоци против
животот.Прилагоди го твоето мислење и оди напред“


Ова изгледа многу лесно за прифаќање,и јасно зашто Будизмот толку
се разликува од Монотеистичките религии,но едно неможам да сватам,
а гледам дури некои од Македонските атеисти опасно се интересираат
за Будизмот,па баш би сакал некој да ми објасни што е тоа што ги тера
деншните атеисти во Будизам,иначе вера која јас лично ја сметам
за тотално нелогична.

Но тие бараат нешто во што можат да филозофираат, нешто што е без обврски, без должности.....едноставно, ем да веруваш, ем да си во тренд, и ем тоа верување да не се коси со (неморалниот) живот на кој некои модерни атеисти навикнале!
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Ќе пробам да одговорам на прашањата на aqva.

Човек одбива да биде во религиско друштво(како што ти го нарекуваш) бидејќи не те учи да правиш добри дела туку да се молиш,да идеш во црква да оставаш пари,да се плашиш да не те стрефи казна па животот ти отишол во страв и сл.

Будизмот не е атеистичка вера и незнам кои ритуали ги прават атеистите.Будизмот е монотеистичка религија,која колку и да е добра не е твоја или моја религија,туку на Буда и затоа јас сум против неа.

Во будизмот е строго забрането филозофирање,што според мене е голема грешка.Будизмот е всушност оди на планина медитирај цел живот и јади корења само за да не умреш-во кратки црти се разбира.
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
911
Поени од реакции
173
Човек одбива да биде во религиско друштво(како што ти го нарекуваш) бидејќи не те учи да правиш добри дела туку да се молиш,да идеш во црква да оставаш пари,да се плашиш да не те стрефи казна па животот ти отишол во страв и сл.
Црквата се грижи за спасение на луѓето од самото нејзино оснивање. На празникот Педесетница, после силната проповед на Св. апостол Петар, луѓето прашаа: “Луѓе браќа, што да правиме! Покајте се и секој од вас да се крсти во името на Исуса Христа за простување на гревовите; и ќе примите дар од Светиот Дух“, им советува Свети апостол Петар (Дела Ап. 2: 37 - 40). Спасението на луѓето е основниот предмет и во проповедта на светите апостоли. Оснивањето на црковните заедници беше со единствена цел - учењето на Црквата за спасението на луѓето, преку одредени и оспособени личности, да се проповеда и шири насекаде во светот. Оттогаш па се до денес таа задача и цел на Црквата Христова не е изменета.
Како да се спасиме?
Црквата Христова непрестајно предупредува на подготвеност за Судот Божји. Господ Христос вели: “Па така, бидете будни, зашто не знаете во кој час ќе дојде вашиот Господ“( Мат. 24: 42), односно кога ќе настапи Судот Божји. (Спореди: “Параболата со десетте девојки“ (Мат. 25: 1 – 13).
Но, денес, луѓето, поради секојдневните обврски на работа, со бизниси, семејни грижи, постојано “трчање“ натаму – наваму, како да немаат време да размислуваат за Бога и за спасението. При средба со свештеник пројавуваат интерес за многу нешта настојувајќи за кратко време да го апсорбираат целото учење на Црквата. Посебен интерес привлекуваат прашањата за задгробниот живот – животот после смртта. При една прилика прашав: Ако денес е твојот последен ден што мислиш дали ќе бидеш спасен, односно дали душата твоја ќе оди во Рајот или пеколот? Одговорот беше: “Навистина незнам. Никогаш не сум размислувал за тоа прашање. А што треба да правам за да бидам спасен“?, следеше неговото прашање.
Точно е дека ние никој не знаеме однапред дали ќе бидеме спасени или не. Не е наше воопшто да размислуваме и да се занимаваме со такви прогнози. Наше е да работиме и да го извршуваме она што ни е заповедано. Господ Исус Христос ни дал многу примери и упатства за тоа како да се владееме во земниот живот. Всушност, целиот овој живот на земјата е само подготовка за идниот вечен живот. Ако не е така тогаш беззмислен би бил нашиот живот на земјата, а и храброста за правење добри дела не би имала никаква придобивка. Но, сепак, малкумина се оние кои размислуваат за тој ден или за тој настан што сите нé очекува. Малкумина се оние кои одат подготвени за тој суден ден - Божјиот суд. Мал е бројот на оние луѓе кои по свршувањето на денот прават себенаблудување прашуваајќи се: Како ми помина денот? Дали направив нешто добро во изминатиот ден? Дали со некого бев во кавга? Дали со збор или постапка го навредив својот ближен? Дали мораше да биде сé онака како што помина? Дали направив некое Богоугодно дело со кое би ја исполнил Божјата волја? И, на крајот, дали изминатиот ден го завршив Богоугодно? Овие се многу важни прашања што треба секој од нас да си поставува по свршувањето на денот. Светите оци велат: ако човекот барем еднаш во денот помислува на Божјиот суд тогаш многу зла во светот би се намалиле. Значи ваквите прашања можат да бидат од голема корист затоа што нé поттикнуваат на размислување на сé она што нé очекува после телесната смрт, а воедно и поттикнување кон правење добри дела на земјата кои, пак, би ни биле добра основа за наследување вечен блажен живот – вечно спасение.



Будизмот не е атеистичка вера и незнам кои ритуали ги прават атеистите.Будизмот е монотеистичка религија,која колку и да е добра не е твоја или моја религија,туку на Буда и затоа јас сум против неа.

Будизмот е атеистичка религија бидејќи тие не веруваат во рај или пекол туку во реинкарнација повторно на земјата.
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Какво спасение?Спасението на Исус?
Јас имам свое спасение а не да одам по стапките на Исус дали бил Господ или не.Он е он,јас сум јас.Јас имам своја религија зашто светот да не се води по мојата.Затоа што не е нивна.Моја е.Исус правилно ги учел но тој убаво им рекол не се молете во мене туку во вашиот татко.Вашата молитва да биде благодарни сме за животот наш и прости ни ги гревовите.

Значи ако во будизмот не учи дека има рај и пекол одма е атеистичка.

Размисли подобро.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ќе пробам да одговорам на прашањата на aqva.

Човек одбива да биде во религиско друштво(како што ти го нарекуваш) бидејќи не те учи да правиш добри дела туку да се молиш,да идеш во црква да оставаш пари,да се плашиш да не те стрефи казна па животот ти отишол во страв и сл.

Будизмот не е атеистичка вера и незнам кои ритуали ги прават атеистите.Будизмот е монотеистичка религија,која колку и да е добра не е твоја или моја религија,туку на Буда и затоа јас сум против неа.

Во будизмот е строго забрането филозофирање,што според мене е голема грешка.Будизмот е всушност оди на планина медитирај цел живот и јади корења само за да не умреш-во кратки црти се разбира.
1. Човек одбова да биде во религиско друштво ради својата немерлива ГОРДОСТ.
2. Молитвата сама по себе е ДОБРО ДЕЛО.
3. Никој не ме тера да одам во Црква, никој не ме тера да оставам прилог.
4. Мојата вера не е заснована на страв, туку на (до)ве(б)ра во Бога. Кон Него, имам(е) стравопочит.
5. Будизмот не е вера, туку саде философки правец, кон не ни нуди ништо конечно.
 

Marko vojvoda

Archduke - Archangel
Член од
31 јули 2008
Мислења
70
Поени од реакции
5
Зошо ѓаолот е попаметен од атеистите?
Зошо знае дека постои господ.
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
1. Човек одбова да биде во религиско друштво ради својата немерлива ГОРДОСТ.
2. Молитвата сама по себе е ДОБРО ДЕЛО.
3. Никој не ме тера да одам во Црква, никој не ме тера да оставам прилог.
4. Мојата вера не е заснована на страв, туку на (до)ве(б)ра во Бога. Кон Него, имам(е) стравопочит.
5. Будизмот не е вера, туку саде философки правец, кон не ни нуди ништо конечно.
1.Во право си моја грешка
2.Молитвата сама по себе е понизно и заблагодарувачко дело.На пример јас не сум религиозен но пак пред јадење му се заблагодарувам на Господ за храната што ми ја дал.
3.Ама ако не идеш ќе идеш во пеколот.Да бидеме сериозни,кој е тој добар христијанин кои не оди во црква?Значи верата ти налага да одиш во црква со сила не те тера се разбира.Никој нема да те собере од дома и да те носи во црква(уште тоа да го правеа).
4.Зашто тогаш вика:ако направиш лошо дело можеби нема на тебе да се одрази али на децата и на нивните деца сигурно.Ај сега прави ти нешто што нема да им се свиѓа на поповите.
5.Христианство vs будизам треба да биде интересно.Иначе ти од верата бараш нешто конкретно нели како судот на бога кои незнаеш дали ќе досуди да одиш во рајот или во пеколот?Будизамот е религија бајаги глупава исто како христианството.

Зошо ѓаолот е попаметен од атеистите?
Зошо знае дека постои господ.
:pos::pos::pos::pos::devil2: ЛЕГЕНДА!!!!!!!!!!
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
5. Будизмот не е вера, туку саде философки правец, кон не ни нуди ништо конечно.
А што е тоа конечно што го нудат хистијанството, исламот или некоја од овие другиве модерни?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom