Значењето на Луцифер во окултизмот

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Toucutter, треба нешто да се искоментира сега на твојот пост? :vozbud: Ајде ќе ти ја задоволиме желбата... понекогаш и ова е потребно...

Ако сакаш да се поклонуваш Ти, ќе ти кажеме каде битисуваме, и пали ни мириси од миризливи гуми и дрва Нам... Но не знаеме што ќе ти донесе тоа... Не ги терај другите да се поклонуваат пред никој... Ако сакаш ти повели ...

Инаку, да Вечни сме, Единствени, и не Знаеме се(зборувам за Луѓето)... но Разбираме многу(некои по играта на случајноста ете имаат достапност до тоа Разбирање)... Тука нема ништо навредливо за никој, нели... Случајноста не може да ја колни никој... :smir:
Ако тоа те иритира, и сметаш дека не е така, повели, пишувај и кажи го твоето Знаење... Но нека бидат малку подобри постови од овие... и не толку од нет барање и копирање за да одиме да читаме...
И...
Само да додадеме: Знаењето не постои на Дрвото на Животот (кое е целиот клуч).
А за тоа може повеќе да научиш ако имаш Разбирање за Бездната за која нешто има зборувано и Ниче...
Ако не, слободно продолжи со вакви детски постови...

И да додадеме: Сепак Носачот на L.V.X. е муабетот тука, не кој е Хептаграм и дали Хептаграм е Achad ... :smir:
Напротив мило ми е што конечно грофот Сен Жермен отвори јузер на форумот и што ние заблудените ќе имаме ретка можност да бидеме просветлени.Неговото вековно искуство и тајните на животот вечен се пред нас !
Секако запазувајќи ги безбедносните мерки...

 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.957
Поени од реакции
11.968
Ако можеме да имаме банкарски сметки, можеме слободно да имаме и форумски User's :smir: Ако мислиш дека форумот губи што сме членови тука, ќе си заминиме... :)
Ние не правиме разлика каде сме...
Имаме и свои форуми, таму може да продолжиш со сарказмот, ако ти ги задоволува твоите психички потреби и желба да добиеш Про-светлување...
Заблудените не ни се многу од корист... Добро е што тука на форумов искрено, не сретнавме заблудени до сега ( но ако ти се сметаш за таков, нека биде така, но не вели во множина ако може) ...
Про-светлен сакаш да бидеш? Некако сомнително е твоето тврдење, или пак барање да не е ? :)
Светлината е за сите иста, различно е нејзиното искористување :)

П.С. Твојот потпис е малку неточен, и има одговор зошто никогаш нема да има Последен Крал, исто и последен Роб, но од безбедносни мерки како што велиш ти, и заради сликата, ќе го прескокнеме одговорот :)
И да, да потенцираме: се извинуваме на модераторот што заминавме офтопик...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Велите дека според латинскиот јазик, Lucifer значи Носител на Светлина?
Да прашам, каква ја замислувате или имате разбирање за таа светлина што ја носи тој некој си Анѓел, или Носител?
Интелектуална светлина? Јас мислам дека таа е небитна за спознавање на божественото... Во други мои постови може да откриете зошто така тврдам...
Некоја друга светлина да не е, 200W сијалица...???


:eek:ftopic:
Бидејќи додаваш такви изјави во загради, сметаме дека малку или воопшто не ја разбираш и знаеш Книгата, ниту нејзината историја, ниту начин на пишување, ниту самиот систем...
Подобро е ништо да не напоменуваш ако нештото не го разбираш... Ќе доаѓа до забуни... :smir:
Според мене таа светлина е онаа опишана во кабалата, поимот Луцифер многу добро се совпаѓа со процесот на формирање на "суштеството" опишано во кабалата.
According to the Kabbalah there are two basic principles that define reality either on physical or on spiritual levels. Kaballah practice defines Vessels and Lights as basic concepts to be understood in order to achieve the correct perception of reality.
What is Vessel?
Vessel according to Kabbalah means desire. Usually a desire to receive although it can any from of desire.

A desire to eat.
A desire to sleep.
A desire to wake up and to do something.
A desire to get married.
A desire to be loved,
A desire to be happy
A desire to be sad.

In fact any kind of desire that is, named in Kabbalah simply by a codeword - a Vessel.

What is Light?
In contrast, Kabbalah defines a Light as any kind of fulfillment, pleasure or satisfaction that comes to fulfill that vessel. A light aspect of reality is an infinite part and it can include any kind of fulfillment that we can ever imagine. Eating, breathing, making love, being respected, having wealth, power or wisdom. Any of these and even much more gentle desires such as love, fulfillment, self confidence, certainty and joy of life are part of that aspect of Light, as according to Kabbalah.

Even on deeper levels of reality - our thoughts, feelings, imagination and intuition – an idea of lights and vessels are still valid and makes the sense for inner investigation of our perception a reality. From now on and actually anytime we meet any aspect of life (a new business project or inner feeling investigation) we can and must base our understandings on these two concepts of vessels (receiving) and lights (sharing).

The original meaning of the word ‘Kabbalah’ comes from the Hebrew word ‘Lekabel’, which means to receive. An ancient kabbalists observed that this desire to receive is a very essential element of the human being. A deeper investigation led them to believe that beyond any external fulfillment of our desires might be concealed even deeper aspect of fulfillment and satisfaction. That is what in Kabbalah terms called simply - the Light (in Hebrew ‘Or’).

In modern terms of quantum physics, we can compare this idea of Light to general concept of Energy. But it’s not exactly true, because a definition of Light according to Kabbalah is much profound and wider to those conceptions we able to perceive in our 5 senses or current material patterns of understanding. Kabbalah explains, that this Energy or the Light – is inner experience of true fulfillment that we really seek and yearn for in depths of our heart in each movement we make during our lifetimes.
It’s also important to understand, according to Kabbalah - the Light is and always been the central goal in one’s life. As any aspect of what we really want, becomes that Light. And if and until we able to retain and strengthen our passion to it, that Light will persist in our experience and stay a inseparable part of our lives. This also could be the central definition of what true happiness really is, according to Kabbalah.
Кога на поимите сад и светлина, ќе им се дадат латински имиња, се добива поимот Луцифер. Да нагласам уште еднаш дека ова е мое видување, мој став.
П.С. Изјавата дадена во заграда беше со цел, да не го наметнувам тоа како апсолутен факт или вистина на оние кој гледаат поинаку на тоа.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.957
Поени од реакции
11.968
Може една фуснота да се додава, не е на одмет за да не се разбираме погрешно во иднина :)

Инаку за ова Светлината, според кабалата како што велиш ти... исто така учи и дека постојат 3 вида на светлина:
Ain, Ain Sof и Ain Sof Aur преку кои се создаваат 10 000 светови од Ништото, или Ain на еврејски, кои ако се извртат буквите може да биде и ANI што значи и Его :)

Исто така се учи и дека таа светлина како што оди надолу(според таа некоја си кабала :) ), станува се понесовршена, посебно кога ќе помине низ Интелектуалниот Свет на Човекот, Ruach, или пак Формативниот Свет на Анѓели(види Sepher Yetzirah)...

Така да, мислам дека, ако тој Носител на L.V.X., Lucifer или како и да му е вистинското име (според христијанските мистици, исламски, или еврејски или пак западната езотерија се разгледува ова?? ), се согледува нешто како Интелект, или како интелектуално спознавање на таа Светлина, или како орудие или пак можеби интелектуален процес, според кабалата ќе биде несовршен, бидејќи кажавме таа Светлина е веќе импрегнирана со Човечката Логика, Разум, Интелект... А таа Светлина не е Тоа...
Како што велат хиндусите, не тоа не тоа...

За преминување на Бездната знаеме што треба, а тоа сигурно не е Човечки интелект...
Исто така , ако веруваме на еврејските мистици кои го сковале Петокнижието дека херувими стојат над бездната со Огнен Меч (зошто Огнен Меч? ) , за да не пуштат ништо човечко, Носачот на L.V.X. сигурно не би имал нешто Човечко, или пак човекот би требало да нема ништо Човечко

Или пак Носачот на L.V.X. е нешто што е посовршено од Човекот, и е ете како што велиш ти, Сад, но кој го носи Човекот над Бездната, нешто слично како што египетските богови ги има по фрески во египетските пирамиди како пловат во Бродот-Милион-Години кога патуваат надвор од постоењето под безндата (луѓето) :)

А може ова да асоцира и на арапска алхемија... Апсурдно Луцифер и арапска алхемија, но многу западни отци во минатото знаеле и се занимавале со јога, медитација, алхемија, арапска филозофија...

Ова е само мое видување, што не велам дека е точно :)

* И ова според кабалата, различни мистични струи различно ги толкуваат нештата, некои поточно некои малку погрешно...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
(Each Star is Sun center or a Cosmic expression of Ain Sof. Therefore, like the Avatars that have gone before us, we too have the potential for the inner brilliance of Infinity.)


I am the embodiment of Keter Elyon. I am pure ether that cannot be grasped. I am the sum of all existence. I am before 10,000 things but I AM also the source of 10,000 things. I Am secretly named Ain Sof and I am infinity.


I am AYIN and therefore, I AM NOTHING, (NO-THING). All wisdom comes into being out of me. I AM BOUNDLESS. You cannot know anything about me except that I exist. My name is “ I AM BECOMING.” I am sealed, concealed and unknowable. When I am aroused, I radiate and sparkle but I can't be grasped.


If you think of yourself as me, AYIN, you will forget yourself totally. If you think of yourself as something, than God cannot clothe himself in you because God is infinite.


I am the root of all things and when you bring anything to me, I can transform it-world, mind and self dissolve. It is a moment of transformation from being to nonbeing to new being. When you arrive at the level of me, then Nothingness can embrace all potentiality. I Am in the place of death and rebirth.


In order to attain the “mystical nothingness,” you must take your ego and transfer it into the state of ayin. When you have no individual self, you will attain humility, the key attribute that allows one to obtain the far reaches of Infinity. God's entire Universe emanates from here.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.787
Инаку за ова Светлината, според кабалата како што велиш ти... исто така учи и дека постојат 3 вида на светлина:
Ain, Ain Sof и Ain Sof Aur преку кои се создаваат 10 000 светови од Ништото, или Ain на еврејски, кои ако се извртат буквите може да биде и ANI што значи и Его :)
Или пак не мора да се преместува ништо:

A I N
S P H
A V R

"Kako што е горе, така е и долу"

Како што Тифарет е слика на Кетер: "Никој не доаѓа кај Tатко ми освен преку мене",
така Распнатиот Синот во центарот на времето и просторот (тоа е само во една точка) (Исус - Тифарет) на земјата, му се покажа на Св. Константин на небото (од другата страна) преку
Constantine Labarum: IXP*

labarum_cross.png

И уште еднаш:

A I N
S P H
A V R

Патем, по средина вертикално имаме IPV, што на еврејски значи многу убав, која асоцијација пак не носи накај Тифарет Синот.

* што значи
Iesus Christos (Грчки букви)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.957
Поени од реакции
11.968
И нормално, да не заборавиме да го додадиме и Малкут (бидејќи христијанските мистици очајно се обидуваат да го заборават женскиот принцип и да го истакнат значењето на Синот, како единствена формула, дури и Јесод го касапат кој е сепак нашата несвесна страна) бидејќи исто така велат дека Малкут е во Кетер како што Кетер е во Малкут, а Малкут е Ќерката или последното Хе од Тетраграматонот, или принципот на Стапот, по кој доаѓа светлината и чија цел е преку синот да дојде до Мајката и да ја премине бездната. И тука доаѓаме пак до L.V.X. на Крстот, како што велат... :)

И Синот е во Hokmah над бездната, не е во тифарет... Тоа е одраз од Бездната како огледало... и не може да се објасни повеќе...

И кажавме Тифарет е заглавен во формативниот свет, во светот на човековата интелегенција и нешто многу битно, преку синот(Тифарет) се оди во прегратките на Мајката, а не кон таткото... Ако следиме некој природен пат...

И Таткото е Кетер, да, и до него навистина се стигнува преку Синот, но преку Синот, кој стигнал во Хокмах со Носителот на L.V.X. откако се човечко е оставено на Крстот.. Ако сметаме дека претходниот мој пост е точен за L.V.X. и за Луцифер ...
Кетер не е тоа што е...

Тифарет е полу-совршен и лажен(темпларите беа обвинети за ова тврдење дека е ерес и беа запалени) и е само дел од патот... иако многу аџии го мислат за совршен(како христијанските на пример мистици).

И ете ти го Средниот Столб целосен, чиј збир е 358 што е исто со Месија но и со Змија, која христијанските мистици МОРАА да и ја столчат главата бидејќи води кон Кетер дирекно преку Мајката(која е жена) оставајќи го Синот меѓу луѓето :)

Но тоа се како што велат Малите мистерии...

Исус е Формула како што кажав и порано... Или како што некои на форумов што рекоа, Исус дојде за да се изврши законот на Мојсеј, Законот на Тетраграматонот...

П.С. Како е Горе така е и долу е за Кетер-Малкут Релацијата а не Тифарет! Сепак Хермес знаел нешто повеќе од нас :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.957
Поени од реакции
11.968
Evil_Betty, имаш сосема мала грешка.
Да поправиме само: Аин Соф АУР не е

туку אין סוף אוֹר(Алеф Јод Нун, Самек Вав Пе, Алеф Вав Реш) или

A I N
S V Ph
A V R

И во средниот столб се добива I.V.V. или 11 :) Или 22 Бројот на патеки на Дрвото На Животот.

И отпаѓа нормално Убавината и Тифарет а со тоа и грчката христијанска форма Iesus Christos!

 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Lucifer ima znacenje i vo makedonskiot jazik LUCi e deka e luciden i FER deka e fer, praveden toa e LUCI(luciden)FER(posten,praveden)!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.787
Evil_Betty, имаш сосема мала грешка.
Да поправиме само: Аин Соф АУР не е


туку אין סוף אוֹר(Алеф Јод Нун, Самек Вав Пе, Алеф Вав Реш) или

A I N
S V Ph
A V R

И во средниот столб се добива I.V.V. или 11 :) Или 22 Бројот на патеки на Дрвото На Животот.

И отпаѓа нормално Убавината и Тифарет а со тоа и грчката христијанска форма Iesus Christos!

Ја моево не го измислив, го земав од Вилијам Греј, Скалила на Светлоста (Qabalah Renovata).
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.957
Поени од реакции
11.968
Тоа од кај си го зел нештото и си го прекопирал не е битно, ако не е точно...
Но еве еврејскиот јазик сигурно не греши. Така да, виде како се пишува и чита...
Подобро е ТИ да го измислиш, или смислиш нештото преку медитација и ритуали, отколку да копираш... Уште подобро е ако веќе студираш кабала, да учиш и еврејски :smir:

Нихилиста, ми се допаѓа идејата :) Ме насмеа... добро ти текна... :)

П.С. Има мистерија и во бројните вредности и комбинација на буквите во оваа идеја... а спомна Ипсисимус дека Луцифер е Светлина и Сад... Носител...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.787
Тоа од кај си го зел нештото и си го прекопирал не е битно, ако не е точно...
Но еве еврејскиот јазик сигурно не греши. Така да, виде како се пишува и чита...
Подобро е ТИ да го измислиш, или смислиш нештото преку медитација и ритуали, отколку да копираш... Уште подобро е ако веќе студираш кабала, да учиш и еврејски :smir:

Нихилиста, ми се допаѓа идејата :) Ме насмеа... добро ти текна... :)

П.С. Има мистерија и во бројните вредности и комбинација на буквите во оваа идеја... а спомна Ипсисимус дека Луцифер е Светлина и Сад... Носител...
што знам... мене Вилијам греј ми е поголем авторитет од тебе...
ама ОК, секој со своето
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.957
Поени од реакции
11.968
Јас не сум никаков авторитет и не сакам ни да ме сметаат за таков... Лошо сме се разбрале...
Ниту пак имам јас некој што го сметам за авторитет...

Но ако не знаеш еврејски, и сметаш дека Греј, англичанец знае повеќе еврејски отколку некој евреин, нека ти биде авторитет, како ти е волја. Јас само посочив како е на еврејски целата фраза...
Ти слободно може да истражиш самиот... и може да ти падне авторитетот Греј пред нозе и да бара прошка што те влечел по кал...

Јас мислам дека јазикот(во овој случај) еврејскиот треба да ти биде некаков авторитет, или основа за разоткривање на некакви тајни за Луцифер, L.V.X. , патеката на змијата, итн итн, се што овде се зборува...

Но, јас не сум авторитет, така да не мора да пробаш ова што ти го велам. :smir:

А ако се почуствува навреден или слично, се извинуваме...

П.С. Реков ТИ да измислиш, смислиш... не реков ништо јас за Греј како авторитет...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Најмногу совпаѓање на поимот Луцифер и помите "сад" и "светлина" во кабалата, според мене е креирањето на "kli" или "суштеството".
Има пет чекори во неговото формирање од страна на креаторот кој е во улога на "светлина".
Суштеството како "сад" е желба за примање задоволство, додека "светлината" е самиот креатор кој е олицетворение на задоволството.
Во оваа аналогија, според мене совршено се совпаѓа егото како синоним за садот или "kli", не его во смисла на суета, туку сензацијата која секој ентитет ја доживува како "ЈАС" (на латински его значи Јас). Светлината е онаа "божја" искра наородски кажано, која е во секој жив ентитет, дел од апсолутот кој секој го носи во себе.
Ако се обидеме овие безформни поими да ги преставиме со форма т.е. симбол, еве до каков заклучок дојдов јас: Апсолутот које синоним за совршенство, би требало да се претстави со најсовршената форма која постои, тоа во природата е сверата! Ако во таа свера, во една рамнина од сверата т.е круг ги поставиме 5-те точки кој ги претставуваат 5-те чекори на креирањето на "суштеството" - kli, ќе добиеме круг со пет рамномерно распоредени точки, кој ако се поврзат се добива пентаграм. На тој начин имаме симбол кој го претставува Садот и Светлината - Луцифер.
Уште една интересна работа е што кога 360 степени од кругот ќе се поделат со 5 (точките на пентаграмот), се добива бројот 72! Кој во кабалата ги означува божјите имиња, а се сретнува и во монотеистичките религии, на пример 72-те девици во рајот кај муслиманите.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.957
Поени од реакции
11.968
Само да прашам нешто: Зошто најсовршената форма која постои според тебе е сферата, топка? Или пак кругот, како пресек на сфера?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom