Знае ли некој кои се тие магацини на големо од каде земаат роба интернет продавници по фејсбук

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Не е така како што мислиш. Каква заработка е тоа земаш од магацин и продаваш за 200 денари заработка.. Треба тука да вклучиш маркетинг, време, енергија и ред други работи. Одиш во маркет и оставаш 1000 денари дневно за јадење а си заработил денеска 800 денари. Премногу има страни и незнам дали би можело сега да успееш посебно со такви цени.
Ако размисливаш на мало нема ќар, ама 3 по 200 се 600, 600 по 30 се 18000, една плата од глупости.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Малку поспецифично може да пишеш? :pos:
Исто како да си пишал kina internet na golemo.
Имаш магацини и пазари во Истанбул. Посебен пазар имаш за текстил, посебен за обувки, трет за џиџимиџи, четврт за козметика, а имаш и пазари што имаат се и сешто. Продаваат исклучиво на големо, и најчесто е нивна турска роба од фабрики. Да оствариш еднаш контакт, ти даваат бројче ги контактираш, и ти праќаат слики што имаат на залиха. Правиш нарачка колку пакети од Х производ сакаш, ти спрема "фактура", и праќаш пари преку moneygram. Робата ти ја носат во наше Македонско карго, и за максимум 3-4 дена е во Скопје. Зависи од тежината толку плаѓаш карго, у принцип 3 евра од кило е. И за некои работи се доста поевтини од алиекспрес.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.385
Имаш магацини и пазари во Истанбул. Посебен пазар имаш за текстил, посебен за обувки, трет за џиџимиџи, четврт за козметика, а имаш и пазари што имаат се и сешто. Продаваат исклучиво на големо, и најчесто е нивна турска роба од фабрики. Да оствариш еднаш контакт, ти даваат бројче ги контактираш, и ти праќаат слики што имаат на залиха. Правиш нарачка колку пакети од Х производ сакаш, ти спрема "фактура", и праќаш пари преку moneygram. Робата ти ја носат во наше Македонско карго, и за максимум 3-4 дена е во Скопје. Зависи од тежината толку плаѓаш карго, у принцип 3 евра од кило е. И за некои работи се доста поевтини од алиекспрес.
Морам да одам до таму или може преку вибер да си одберам нешто? :P
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Јас знам од Пантер мис земаат некои страни и после лупаат цена. Едни навлаки за столици на фб страна беа по 350 една, во пантер мис 150 една. Ако зeмев за 6 столици, 1200 разлика ќе имаше :confused:
Ги прашав тие во пантер мис рекоа многу купуваат од кај нив на големо и после препродаваат
A kade e panter mis?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.658
Поени од реакции
34.950
kina, indonezija i bangladesh za 90% od drebuliite. toa sto gledate na ali express i slicni sajtovi vi e so 200% provizija minimum nego li da se kupi direkno od proizvoditelot.

za da dojdes do proizvoditel vo kina primer treba pari i kineski ili dobar agent posto uglavno nemaat poima od angliski ili drug jazik a i ne se mnogu poznati po kvalitet i kontrola na proizvodstvo taka da toa treba pazenje.

indonezija e odlicna za materijali, oni nisto ne proizveduvaat ama imaat najeftini surovini.

bangladesh uglavno za tekstil i obleka, proizvodstvoto od kina e preseleno uglavno tamu.
Со овие е мачка во вреќа, еден колега отиде до Кина да се договара за да соработуваат, му пратија првично помала пратка со екстра квалитет и се засили им нарача цел контејнер, е тек тогаш беа плачките, квалитетот на тоа што му го дадоа првиот пат и квалитетот на втората пратка разлика земја-воздух, враќање назад ѓаол на трета, да го продаваш по иста цена како претходно не бива, да го шиткаш поефтино скоро ништо не останува, на рекламација му вратија пола од тие што му ги купија - човекот го донесоа до нервен слом.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.327
Поени од реакции
22.629
Со овие е мачка во вреќа, еден колега отиде до Кина да се договара за да соработуваат, му пратија првично помала пратка со екстра квалитет и се засили им нарача цел контејнер, е тек тогаш беа плачките, квалитетот на тоа што му го дадоа првиот пат и квалитетот на втората пратка разлика земја-воздух, враќање назад ѓаол на трета, да го продаваш по иста цена како претходно не бива, да го шиткаш поефтино скоро ништо не останува, на рекламација му вратија пола од тие што му ги купија - човекот го донесоа до нервен слом.

Апсолутно. Тоа е кинески начин на водење „бизнис“ поготово онлајн. Логиката им е ако си сериозен ќе дојдеше ќе си имаше луѓе со тебе итн, вака знаат дека капацитетот ти е мал и дека еднаш да те одерат најверојатно повеќе ќе профитираат него да имаат долгорочен однос со тебе. Звучи чудно и глупо ама во 90% од случаевите се во право.

Јас живеев во Хонг Конг, имам фирма таму, имам запослени во ХК и Гуанџоу (фабриката на Кина) па пак се проверувам на секоја пратка. Си имам луѓе таму што буквално тоа им е работа, пред да се утовари на брод да ги проверат контењерите. Работам углавно ФОБ така да штом се утовари си е моја одговорност и мој производ (тогаш и плаќам).

Ова што дечково бара е малку различно од мене али ако е сериозен треба да си најде агент што може да му контролира квалитет. На сите што сте почетници со доинг бизнис со Кина во препорачувам да го посетите Кантон саемот. Со коранава имате и среќа оваа година ќе биде онлајн па може да си погледнете и бар ќе добиете идеја што и како... Ако идете планитајте ќе ви требаат добри 5-6 дена се да разгледате. Саемот обично трае 10 дена, обично сите седат 2 недели (после саемот, состаноци итн...).



Ако некој иде, имајте на ум делови на Кина поготово Гуанџоу НЕ се ефтини. Резервации унапоред, пошто нема смештај, храна знае да биде скапа (најскапа и најодвратна пица имам платено таму) и ќе ви треба минимум преведувач за да се снајдете. Кредитни картици, мобилни и ред други работи може да не ви функционираат, така да апла како на друга планета да идете, организирајте си локана помош со време.

Тајланд, Индонезија и Малезија се многу полесни за бизнис. Зависно од производите често на крај испага и поефтино и полесно така да истражете си со време.
Автоматски споено мислење:

Имаш магацини и пазари во Истанбул. Посебен пазар имаш за текстил, посебен за обувки, трет за џиџимиџи, четврт за козметика, а имаш и пазари што имаат се и сешто. Продаваат исклучиво на големо, и најчесто е нивна турска роба од фабрики. Да оствариш еднаш контакт, ти даваат бројче ги контактираш, и ти праќаат слики што имаат на залиха. Правиш нарачка колку пакети од Х производ сакаш, ти спрема "фактура", и праќаш пари преку moneygram. Робата ти ја носат во наше Македонско карго, и за максимум 3-4 дена е во Скопје. Зависи од тежината толку плаѓаш карго, у принцип 3 евра од кило е. И за некои работи се доста поевтини од алиекспрес.
Ова е одлична опција. Турциве во азискиот дел на Истанбул имаат огромни пазари од кај што пазаруваат нашите на големо. Имаат и добро производство и се добро поврзани со остатокот на светот за ефтини материјали. Текстил углавно носат од Индонезија па после они шијат. Ако има добра врска со МКД за испорака ова е одлична опција.

Русија е исто интересна за некој работи поготово ако може да се врзи нешто преку Сочи. Јас се изненадив од руската прехранбена индустрија на пример ама има и други работи што би можело од таму.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
A kade e panter mis?

Пантер мис е фирма која се наоѓа во Визбегово, тоа е Качанички пат, автопатот кој води накај излезот од државава, автопатот кон Приштина.
Ако мислиме на тој Пантер мис еве линк https://zk.mk/panter-mis-1
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Не знам зошто се замараш и ако планираш да почнеш бизнис со вакви глупости, едноставно не вреди, секој трет профил на фб и инстаграм е полн со истото.
Секој што нарачува од Али прво таму ќе провери колку е. Ќе провери и во првата кинеска продавница во градот.

Облека од пазари од Турција и Грција оној кинескиот пазар во Солун. После натаму знаете некои како ја пренесуваат.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 
Член од
18 јуни 2020
Мислења
150
Поени од реакции
133
Јас знам од Пантер мис земаат некои страни и после лупаат цена. Едни навлаки за столици на фб страна беа по 350 една, во пантер мис 150 една. Ако зeмев за 6 столици, 1200 разлика ќе имаше :confused:
Ги прашав тие во пантер мис рекоа многу купуваат од кај нив на големо и после препродаваат
Од пантер мис купуваат на големо и фирми како Бриколаж, Електрометал итд.
 
Член од
19 јуни 2020
Мислења
7
Поени од реакции
4
Дали некој знае од каде прават нарачки онлајн продавниците затоа што секаде робата е иста дали е тоа мкд или пак ??? Поточно мислам на облека :)
Само да не е Ali expres или Ali baba досега сум разгледувала ама нема никаде роба како на FB INSTA продавниците
Ако може некоја страна или линк каде што се прават нарачки на големо мало?? Фалаааа
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
71
Поени од реакции
52
Дали некој знае од каде прават нарачки онлајн продавниците затоа што секаде робата е иста дали е тоа мкд или пак ??? Поточно мислам на облека :)
Само да не е Ali expres или Ali baba досега сум разгледувала ама нема никаде роба како на FB INSTA продавниците
Ако може некоја страна или линк каде што се прават нарачки на големо мало?? Фалаааа
greska si se toa go ima na aliexpress t.e alibaba (na golemo) a na alibaba imas i od turcija dostava (magacini) ne e se od kina t.e robata e kineska no imaat magacini i vo turcija i spanija i anglija,amerika ,rusija nasekade.. tie sto na fb preprodavaat ti e od magacinite vo turcija
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
170
Поени од реакции
82
Madeinchina. Com
Made in china ima web sajt moze da se poraca po 100000 brojcinja samo na golemo
 

Kajgana Shop

На врв Bottom