Здрави навики и намирници - клуч за здрав живот [општа дискусија]

MK_Devojce

I simply don't care...
Член од
2 август 2009
Мислења
468
Поени од реакции
162
:Човекот е опортунист и ја користи секоја шанса да преживее.
Ако се најде во најлошата ситуација би јадел тревки ли?
Ти се молам провери си ги фактите и доста реагираш емотивно.
Твојата логика е базирана на тоа што одредени личности ти кажале за млекото и дека е штетно.
Нетолератност на лактоза имаат 45 % од населението во светот но тоа се должи заради не конзумирање и немање можност да пијат млеко.
Тоа кај нас е деликатес затоа што може да се искористи како ресурс за хранење на човекот.
Повеќе за сурутката овде.
http://motivirajse.wordpress.com/2013/02/21/што-е-протеин-од-суруткаwhey-protein/
Тоа е еден од бенефитите.
Нови студии излагаат кој кажуваат дека диета богата со млечни производи е подобра од таа без за топење маснотии и одржување на мускулатурата.
Факт е дека млекото е една од најдобрите работи што можеш да го пиеш и да имаш убав доручек,ручек и вечера.
Мене 50 % од мојата исхрана и внес на протеини ми е од урда.
Сите прашања твои одговорени од експертот за нутриционизам Алан Арагон
http://www.simplyshredded.com/qa-with-nutrition-expert-alan-aragon-milk.html
healthpsych.psy.vanderbilt.edu/milk.htm
Ок, ти продолжи да пиеш млеко, јас ќе продолжам да не пијам и end of discussion оти вака може да тераме до утре сабајле и пак да не се разбереме.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Како што гледам целата таа страна е наменета за "корисноста на млекото" и сето тоа во маркетингшки цели, никаде не пишува од кои истражувања е дојдено до тие заклучоци.
Еве да тргнеме од чиста логика:
Телето цица од кравата - логично
Јарето цица од козата - логично
Јагнето цица од овцата - логично
...
Тогаш што е логично за човекот? Да цица од кравата, козата, овцата...или?
Зошто никој од видовите цицачи не продолжуваат да цицаат? И тоа од друг вид на цицач?
Составот на кравјото млеко не може да биде ист како и оној на мајчиното млеко и одтаму не може да ги има истите ензими кај телето и кај бебето.

Абе македонско девојче, па затоа хомосапиенсот се разликува од другите цицачи.
Ако беше на степен на развој како и другите цицачи, и тој ќе престанеше да цица и пие млеко како и тие.

п.с. Провери си по нетот за мајмуните и ќе видиш до која возраст одредени видови цицаат, во однос на нивниот животен век.
--- надополнето: 10 април 2013 во 02:20 ---
Инаку обично не пишувам на вакви теми, ама ми текн амуабетов на една професорка која работи со еден апарат кој мети колку витамини ти фалат во телот и кое количество. Има ординација кај педагошка во зградите. Мислам дека жената е од Хрватска, и го забораив името.

И ова го предлагаа истот, и како единствен аргумент и беше овој твојов, дека сите други цицачи цицале кратко време од родителот. Еден куп други прашања околу витаминот Д и неговото влијание врз развојот на еден организам, не успеа да ги одговори соодветно.

И нормално нели, плаќаш околу 3-4 000 денари за еден куп витамини што она ќе ги препорача,откако на апаратот ќе ти каже дека се ти фали, ама се тоа ќе делува ако се откажеш од млеко и млечни производи, WTF:facepalm:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Ок, ти продолжи да пиеш млеко, јас ќе продолжам да не пијам и end of discussion оти вака може да тераме до утре сабајле и пак да не се разбереме.
Ќе се видиме за некоја година на скрининг за остеопороза (y)

Инаку обично не пишувам на вакви теми, ама ми текн амуабетов на една професорка која работи со еден апарат кој мети колку витамини ти фалат во телот и кое количество. Има ординација кај педагошка во зградите. Мислам дека жената е од Хрватска, и го забораив името.

И ова го предлагаа истот, и како единствен аргумент и беше овој твојов, дека сите други цицачи цицале кратко време од родителот. Еден куп други прашања околу витаминот Д и неговото влијание врз развојот на еден организам, не успеа да ги одговори соодветно.

И нормално нели, плаќаш околу 3-4 000 денари за еден куп витамини што она ќе ги препорача,откако на апаратот ќе ти каже дека се ти фали, ама се тоа ќе делува ако се откажеш од млеко и млечни производи, WTF:facepalm:
Таа тетката ти става две електроди во раце и така одредува кои витамини фалат, a така дијагностицира и алергија :facepalm: Немој некој да се прелаже да отиде таму, превара жива е.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Ќе се видиме за некоја година на скрининг за остеопороза (y)



Таа тетката ти става две електроди во раце и така одредува кои витамини фалат, a така дијагностицира и алергија :facepalm: Немој некој да се прелаже да отиде таму, превара жива е.
Значи имало и други што ја познаваат "професоркава" и нејзините методи:)
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Како што гледам целата таа страна е наменета за "корисноста на млекото" и сето тоа во маркетингшки цели, никаде не пишува од кои истражувања е дојдено до тие заклучоци.
Еве да тргнеме од чиста логика:
Телето цица од кравата - логично
Јарето цица од козата - логично
Јагнето цица од овцата - логично
...
Тогаш што е логично за човекот? Да цица од кравата, козата, овцата...или?
Зошто никој од видовите цицачи не продолжуваат да цицаат? И тоа од друг вид на цицач?
Составот на кравјото млеко не може да биде ист како и оној на мајчиното млеко и одтаму не може да ги има истите ензими кај телето и кај бебето.
Млекото (во сите форми) станува штетно откога ќе се загрее (пастеризира или свари) во пресна состојба е корисно под услов да не се претерува.

Досега не знам ниту еден случај на консумација на пресно кравјо млеко да имал штетни последици а уште повеќе за пресно козјо за кое и се знае дека е корисно а може да биде и лековито.

Чим ги свариш почнуваат сите негативни ефекти од млекото и за тоа си сосема во право :) .
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Млекото (во сите форми) станува штетно откога ќе се загрее (пастеризира или свари) во пресна состојба е корисно под услов да не се претерува.

Досега не знам ниту еден случај на консумација на пресно кравјо млеко да имал штетни последици а уште повеќе за пресно козјо за кое и се знае дека е корисно а може да биде и лековито.

Чим ги свариш почнуваат сите негативни ефекти од млекото и за тоа си сосема во право :) .
Процесот за уништување на бактериите е со цел да се уништат штетните и добрите бактерии.
Тоа е за да го продолжи рокот на траење и да го намали ризикот на бруцелоза.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.584
Поени од реакции
4.427
Луѓе друга работа сеа, општествово околу мене ме стави во мисла и почна да ме заплашува :ROFLMAO:

Е сеа, имам еден проблем, роден сум со аномалија на бубрези (местоположба и диминзии) едниот ми е у стомак и е помал а другиот си е ок, правев ко мал испитувања ми рекоа дека нема за шо да се секирам, демек се си е ок и двата бибрега си ја вршат и ќе си ја вршат работата без проблеми, е сеа нешто друго, понекогаш а скоро и почесто :ROFLMAO: вода пијам по една чаша на два дена :eek::D малку чудно нели? ;)
добро сеа тоа не е стално али коа не јадам нешто солено на пример или коа не сум нешто поактивен на ден ова ми е стандард, додека во случај да јадам нешто солено и да сум активен од едно кило не можам да мрднам фазла :confused:

Мислам дека ова е загрижувачки проблем...... чаре? :cuc:
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Луѓе друга работа сеа, општествово околу мене ме стави во мисла и почна да ме заплашува :ROFLMAO:

Е сеа, имам еден проблем, роден сум со аномалија на бубрези (местоположба и диминзии) едниот ми е у стомак и е помал а другиот си е ок, правев ко мал испитувања ми рекоа дека нема за шо да се секирам, демек се си е ок и двата бибрега си ја вршат и ќе си ја вршат работата без проблеми, е сеа нешто друго, понекогаш а скоро и почесто :ROFLMAO: вода пијам по една чаша на два дена :eek::D малку чудно нели? ;)
добро сеа тоа не е стално али коа не јадам нешто солено на пример или коа не сум нешто поактивен на ден ова ми е стандард, додека во случај да јадам нешто солено и да сум активен од едно кило не можам да мрднам фазла :confused:

Мислам дека ова е загрижувачки проблем...... чаре? :cuc:
Водата не се внесува само од вода.
Ја имаш во млеко,во кафе,во чај,во секој продукт.
Едноставно почни да пиеш повеќе вода што да ти кажам и ако ти фунцкионираат нормално бубрезите не гледам зашто да имаш проблем со пиење вода...
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Тоа е едно овошје од фамилијата на Lycium barbarum и расте во Азиа и југоисточна Европа.
Го има во сокот на Kyani кој е базиран на 10 супер овошја кој е и гоџи боровинката.
За повеќе информации за продуктите слободно контактирај ме и погледни го линкот :)
http://www.kyaniscience.com/usa/en/product_information/sunrise/sunrise
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.176
За бадемите ме интересира. Кога ќе отстојат во вода негде пишува после тоа водата да се испие, негде велат да не се пие. Дали некој што користи бадеми или ако е запознат со техникава знае дали да се пие или не?
баш денеска ми дадоа листа со информации за гоџи-то (goji). Меѓу другото содржи 18 аминокиселини, 6 витамини, 5 различни видови масни киселини, 5 каротеноиди, пигменти (феноли), 8 полисахариди и 5 моносахариди. Не знам колку е кило, ми рекоа на зелен пазар ги имало. Само да не се зашеќерени, такви не ми личат за здрава работа. Мислам дека се пие по една кафена лажичка, треба и тоа да го проверам.

Друга намирница што ми ја препорачаа е чија-та (chia)

http://sportport.mk/cudna-i-nepoznata-super-hrana-chia-semki/
http://www.vitalia.com.mk/seminja-mk-ns_article-seme-od-cia.nspx
Семето од Чиа содржи:
Семето од чиа е најбогатиот растителен извор на Омега-3 масни киселини ( дури 30%), Омега-6 масни киселини (10%), протеини и моќни антиоксиданси. Ова "супер семе" како што го нарекуваат нутриционистите е одличен извор на есенцијалните минерали ( фосфор, манган, калциум и цинк), a содржи и висок процент од диетални влакна.
- 8 х повеќе Омега-3 од лосос
- 30% повеќе антиоксиданти од капина
- 25% повеќе влакна од ленено семе
- 5 х повеќе калциум од млеко
 
S

Stef Bachatero

Гостин
За бадемите ме интересира. Кога ќе отстојат во вода негде пишува после тоа водата да се испие, негде велат да не се пие. Дали некој што користи бадеми или ако е запознат со техникава знае дали да се пие или не?
баш денеска ми дадоа листа со информации за гоџи-то (goji). Меѓу другото содржи 18 аминокиселини, 6 витамини, 5 различни видови масни киселини, 5 каротеноиди, пигменти (феноли), 8 полисахариди и 5 моносахариди. Не знам колку е кило, ми рекоа на зелен пазар ги имало. Само да не се зашеќерени, такви не ми личат за здрава работа. Мислам дека се пие по една кафена лажичка, треба и тоа да го проверам.

Друга намирница што ми ја препорачаа е чија-та (chia)

http://sportport.mk/cudna-i-nepoznata-super-hrana-chia-semki/
http://www.vitalia.com.mk/seminja-mk-ns_article-seme-od-cia.nspx
Семето од Чиа содржи:
Семето од чиа е најбогатиот растителен извор на Омега-3 масни киселини ( дури 30%), Омега-6 масни киселини (10%), протеини и моќни антиоксиданси. Ова "супер семе" како што го нарекуваат нутриционистите е одличен извор на есенцијалните минерали ( фосфор, манган, калциум и цинк), a содржи и висок процент од диетални влакна.
- 8 х повеќе Омега-3 од лосос
- 30% повеќе антиоксиданти од капина
- 25% повеќе влакна од ленено семе
- 5 х повеќе калциум од млеко
http://motivirajse.wordpress.com/2012/09/10/чиа-семињаантичката-храна-на-иднинат/
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.176
Гоџито е изгор. 800 денари за кг....на пазар, сигурно поскапо во продавница.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Колку и да читам за аронија, не можам се да соберам, чудо од плод:

линк1

Количеството на антиоксиданси е најголемо во аронијата:



Еве го и трудот.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Дали некој купувал производи од Биокулт и како е задоволен, за житариците мислам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom