Зголемување на лимитот на стока што може да се внесе од странство од 175 на 350 евра!

Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Значајна измена е и зголемувањето на лимитот на вредноста на стока што македонските граѓани можат без царински давачки да ја внесат во земјата.
-Лимитот од 175 евра се зголемува на 350 евра. Ваквото двојно зголемување на лимитите значи изедначување на третманот на нашите со граѓаните во земјите на ЕУ и едновремено намалување на царинските ограничувања за нашите граѓани - рече Ставрески.
Тој најави дека очекува поголема достапност и поевтинување на услугите за граѓаните со измените на Законот за вршење услуги брз трансфер на пари.
КОМЕНТАРИ МОЛАМ,И ЗА КОЈА СТОКА ВАЖИ ОВА:helou:
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Мислам дека важи за се освен за цигари, алкохол и парфеми каде што лимитите се количински.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
mene mi treba da mi zgolemat toa so naracuvam od net vaka neam kjar baska mnogu mladi naracuvaat od net i taka da toa treba da se zgolemi granicata koja e smesni 45 evra
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ale-luja! Nema poveke da ne ucenuvaat i lokalnive trgovci! Ne velam deka e mnogu poevtino, no sepak e poevtino da donesis na primer klima ured od Bolgaria, otkolku da go kupis vo Bugarskiot Tehnomarket... Danok si e danok! Tamu ke te oslobodat, tuka ke si platis! Ne veruvam deka e drasticno pomal danokot vo Bg!?.... A ene kade e - blisku!
Dosega kupuvavme evtini koli, sega ke kupuvame evtina: bela tehnika, HiFi, televizori.... i tn.
 
H

^HITMAN^

Гостин
Позитивно, гледано од повеќе страни. Поздрав за одлуката, ќе протријат раце и ситните шверцери од пограничните места.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Navistina i mene me interesira: Dali predlog zakonot za zgolemuvanje na limitot za uvoz na roba bez carina, od 175 na 350 Evra bez plakanje carina, se odnesuva na sekoja roba (osven akcizna pretpostavuvam: cigari alkohol...) ili se odnesuva za predmeti za licna upotreba?
Konkretno: dali moze da se vnese bez plakanje carina bela tehnika, kompjuter, HiFi oprema.... ?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Navistina i mene me interesira: Dali predlog zakonot za zgolemuvanje na limitot za uvoz na roba bez carina, od 175 na 350 Evra bez plakanje carina, se odnesuva na sekoja roba (osven akcizna pretpostavuvam: cigari alkohol...) ili se odnesuva za predmeti za licna upotreba?
Konkretno: dali moze da se vnese bez plakanje carina bela tehnika, kompjuter, HiFi oprema.... ?
И досега можеше лап топ да се внесе,непријавен :)
Мислам дека важи за се до 350 евра со документ за вредност на стоката.(овде нормално дека акцизна роба не важи)
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
А оваа цена без ДДВ или со ДДВ? На пример бугарски ПДВ(истиот данок е мислам)
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
191
Поени од реакции
15
За некоја недела ќе патувам во словачка на гости. Со мене ќе си го понесам фотоапаратот кој чини околу 400 евра и ме интересира дали ќе треба да го пријавам некаде дека го носам со мене за да немам проблем при влез во МК со цариникот?

Молам за одговор од лице кое е сигурно и кажува од искуство а не : ваљда нема да ти направат проблем.:smir:
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
21
Поени од реакции
3
Јас сум патувал неколку пати со Фотоапарат од 1500 евра , никој нит ме прашал за него на граница нит ми барал да го заведам во пасош. Дури и сам си прашав еднаш на наша граница дали треба да го пријавам , ми рекоа не треба.
Инаку според царинскиот тарифник ослободен е фотоапарат и лаптоп од царина, се смета за лична своина.
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
191
Поени од реакции
15
@theone
Благодарам многу
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
a колку е царината па да знам колку ке заштедам
таму данокот ке ми го вратат така? а тука ке си платам 18% ДДВ

и дали можи пример ако патуваме четворица да носиме стока сите по околу 300 евра??? (значи вкупно 1200 евра)
:salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom