Зборот е најважен или не ?

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Ако некој е подвижен речник не верувам дека би се зд`ткал (ако мислеше на бунење). И да, впечатокот би бил подобар, особено ако панично без да забележи мавта со рацете:icon_lol:

Што е според тебе „пренесување како што треба“?
Течно и јасно изговарање на зборовите, за да може соговорникот да разбере се како што треба без да препрашува по стопати „Молам?“, користење „соодветни“ гестови со рацете (значи умерено движење, мафтање во никој случај), минимизирање на одвратните полузвуци...отприлика тоа.:)
Значи-сепак е поважно како ќе се поставиме како соговорник,т.е. како ќе изгледаме при говорењето, макар и по цена да не сме толку речити и елоквентни во изразувањето.:)

Ќе се согласиш дека подобро се восприема информација добиена од опуштена личност со „не-толку-богат“ речник, отколку од здрвена личност која дава впечаток на подвижна енциклопедија.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.418
Што е според тебе „пренесување како што треба“?
Игор Џамбазов знае „да го пренесе“ како што треба, а водителите од МРТВ знаат да го „пренесат“ како што не треба. Иако, можеби се поелоквентни/литературни/учени од него. На тоа се мисли.

Не е најважен зборот во комуникацијата. Битен е целокупниот впечаток.

А во модерни фирми со еден куп луѓе, поготово за официјалната комуникација помеѓу вработените, најбитен е мејлот. Ретко кој има време да посвети особено внимание на зборење/говори и тн. :wink:
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Зборот ми е најважен.
А оти? Оти со мимики, со телото не можеш да му кажеш на човекот колку што ќе му кажеш со зборот. :)
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Зборот ми е најважен.
А оти? Оти со мимики, со телото не можеш да му кажеш на човекот колку што ќе му кажеш со зборот. :)
Има разлика меѓу кажување и објаснување. Во повеќето случаи, побитно е да се објасни подобро отколку да се каже.:)
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Течно и јасно изговарање на зборовите, за да може соговорникот да разбере се како што треба без да препрашува по стопати „Молам?“, користење „соодветни“ гестови со рацете (значи умерено движење, мафтање во никој случај), минимизирање на одвратните полузвуци...отприлика тоа.:)
Значи, за да не` разбере соговорникот, сепак зборот е поважен:)
Скулгрл напиша:
Значи-сепак е поважно како ќе се поставиме како соговорник,т.е. како ќе изгледаме при говорењето, макар и по цена да не сме толку речити и елоквентни во изразувањето.:)
Скулгрл напиша:
Ќе се согласиш дека подобро се восприема информација добиена од опуштена личност со „не-толку-богат“ речник, отколку од здрвена личност која дава впечаток на подвижна енциклопедија.
Со јасното изразување подобро се прима некоја информација. Не можам да сфатам што сака некој да каже ако забележувам само гестикулации, џабе ми е некој опуштен ако не можам да го разберам што сака да каже. Не потенцирам богат речник, туку труд да се изразиш што појасно. Една личност за време на комуникација може да ми задржи внимание во зависност од тоа како се изразува (разбирливо или неразбирливо за мене), а говорот на телото е плус. Затоа реков дека најдобар ефект се постигнува со зборот и говорот на телото во пакет.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Има разлика меѓу кажување и објаснување. Во повеќето случаи, побитно е да се објасни подобро отколку да се каже.:)
Ам зборот е за кажуваше и објаснување, а телото е за објаснување:pipi: 2:1 :icon_lol:
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Игор Џамбазов знае „да го пренесе“ како што треба, а водителите од МРТВ знаат да го „пренесат“ како што не треба. Иако, можеби се поелоквентни/литературни/учени од него. На тоа се мисли.

Не е најважен зборот во комуникацијата. Битен е целокупниот впечаток.

А во модерни фирми со еден куп луѓе, поготово за официјалната комуникација помеѓу вработените, најбитен е мејлот. Ретко кој има време да посвети особено внимание на зборење/говори и тн. :wink:
Ova ne, ne! Bitno e da se smeshkash, sharmirash i kako izgledash ama osnovno e da znaesh da zboruvash i da upotrebuvash zborovi na mesto, 5 godini rabotam prezenter! Bez dobar zbor nema nishto EJ! Mora d znaesh ubavo kratko i jasno da objasnish toa shto go objasnuvash, mora da znaesh da ubedish, imame edno ubavo pravilo vo firma: -'na ubav speech i Pamela Anderson pagja'! Sakam da recham deka ubedlivost vo firma ne se ubavi gradi(ova go zedov kako primer)ili neshto slichno, dzabe e se' ako ne ti obajsnat i ne ti odgovorat na site prashanja, znachi dobar rabotnik vo moderna firma e onaj koj ima odgovor za se' . Btw, Ushte stari rekle deka: ubaviot zbor zelezni vrati otvara! A shirokata nasmevka ukazuva kolkava ti e potrebata od zabar! LoL!
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Со јасното изразување подобро се прима некоја информација.
Точно. Но имај на ум дека не секој што има богат речник знае истиот да го пренесе добро.
Не можам да сфатам што сака некој да каже ако забележувам само гестикулации, џабе ми е некој опуштен ако не можам да го разберам што сака да каже.
Исто како што не би можела да разбереш некој што ти збори како да чита и е здрвен и крут цело време.

Не потенцирам богат речник, туку труд да се изразиш што појасно.
Пак ќе речам-ова не е одлика само на оние со богат речник. Најбитно е тоа што се знае да се пренесе на најдобар можен начин.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Точно. Но имај на ум дека не секој што има богат речник знае истиот да го пренесе добро.
И ќе се вади со говор на тело? :)
Ако некој е свесен дека не знае добро да го пренесе, не верувам дека ќе знае да го употреби говорот на телото. Човек кој знае дека не знае да се изрази делува збунето, па и телото така реагира.
Скулгрл напиша:
Исто како што не би можела да разбереш некој што ти збори како да чита и е здрвен и крут цело време.
Како спикерката од А1 што седи „5 минути нанапред со горниот дел од телото“?:pos:
Да, делува смешно ова што го пиша, ама ако си заинтересиран да слушаш што зборува некој - ќе разбереш (без разлика дали е крут). Само впечатокот за личноста е поразличен.
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Според мене,зборот и боди-ленгвичот се подеднакво важни,отпрво мислев дека зборот го победува на боди-ленгвичот но расправата помеѓу скул и форчн ме предомисли. Никогаш нема да ми бидат јасни оние кои зборат ко статуи со подвижна уста и глас,ниту пак оние кои ќе се размафтаат со рацете и ќе почнат да ја кружат целата приказна бидејќи поради тремата заборавиле што сакаат да кажат. Значи според мене и двете се важни,и понекогаш треба да знаеме во што се впуштаме кога треба да бидеме снимени и да одржиме некаков говор,и да го извежбаме говорот и боди-ленгвичот најдобро што можеме за да звучиме и бидеме убедливи. :smir:


П.С. Кога станува збор за тие што не се исправаат со мммм,туку течно зборат,и тие што знаат да го искористат телото добро,дали би ги ставиле оние од Топ Шоп т.е. дали тие на вас ви злучат убедливи? :pos:
 

e4e

Член од
20 јули 2007
Мислења
63
Поени од реакции
0
па зборот е некогаш поважен од делата,
убавиот збор железни врати отвара
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Мене подеднакво важни ми се и зборот и говорот на телото. Конкретно кога разговарам со некого сакам да воспоставам контакт со очите, на овој начин сум сигурна дека ќе го ислуша она што имам да го кажам. Ценам течно говорење, без правење на некои чудни звуци како "мммм, ааа, и слично".

Body language-от служи како дополнување на говорот, ама без некои поголеми претерувања. Никој не сака премногу мафтање со рацете бидејќи може да се добие погрешен впечаток. Умерена употреба на гестовите на рацете, повремено климање со главата како знак на одобрување или неодобрување, задолжителен контакт со очите на соговорникот е сомем во ред. Меѓутоа претерувања во никој случај.

Зборот, говорот многу нормално дека треба да е течен, граматички точен, ниту премногу брзо да се зборува ниту пак премногу бавно.
 

bella

*HOT*
Член од
8 јуни 2008
Мислења
407
Поени од реакции
27
една мудра пословица вели-УБАВИОТ ЗБОР ЖЕЛЕЗНИ ПОРТИ ОТВОРА!и понекогаш навистина е така,со зборови можеме да го омекнеме и најтврдото срце,но понекогаш со зборовите можеме и да повредиме некој!Сепак, пак,понекогаш не се потребни зборовите,понекогаш нешето однесување,нашите очи и нашите дела кажуваат многу повеке од 1000000 зборови!
 

candybabe

~ПЛАВУШКА~
Член од
16 јули 2008
Мислења
588
Поени од реакции
9
zborot e vazen da...ama i deloto e uste povazno....
dzabe mi e mene TE SAKAM i od druga strana ne mu teknuva ni slusalka da krene
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
Res non verba. Tolku. Koj sfati sfatil koj ne, nek se preispita na latinski lesno e:pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom