За сите "букефалисти"

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
На прочка ќе ми побараш прочка, со локум и салеп, ЈАСНО?!?!?!?! This is ur captean Serpichi speaking :)

Не ме радуј бе Кварк...не мора секоја тема да оди во насока: "Иди Грујо кој те ебе, може фиром и без тебе!" Зборуваме за конкретна ситуација во која од (си земам за дозвола да верувам) платени групи чинат лошо делејќи го народот на вакви или онакви. И знаеме кому му годи таквата политика. Ама знам и дека преку такво ми е од ваквите случувања - со тоа шо ја немам "доблеста" да баталам се и да пуштам некој добар филм или некој лајв-концерт од би би кинг...
Kako sto i jas mozam da si zemam dozvola da veruvam deka gvujo i tajfa se plateni za da go delat narodot i da ja delat drzavata, taka? Poentata mi e, ne smeeme crno belo da gledame, ne smee nikoj da bide amnistiran i izoliran od nasata kriticarski nastroena energija na opservacija..... znam deka preku kur skoro na sekomu mu e dojdeno od gvujo, mujo, brane.... ama sto e tuka e, momentalno nasata sudbina zavisi od niv. I mnogu poveke od niv otkolku navodnite grcko-sorosoidni platenici. Kako i da e, jas sum za stavanja na site vo te edno isto kupce, i onaka oslobodeni od dzganot realno da sudime i presudime :toe:

p.s. vo momentov Billie Holiday ja slusam, relaksiracki deluva, zatoa i ti pobarav izvinuvanje pogore, inace tesko da ke se slucese toa .... :):):)
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Ти бе...
со кое право го имаш сивиот волк на аватар?
Знаеш ли уопште што претставува и чиј симбол е?
Баце, би те замолил пораките како оваа кои одговараат за кориснички профил, да ги постираш таму. Хфала :smir:

Kako sto i jas mozam da si zemam dozvola da veruvam deka gvujo i tajfa se plateni za da go delat narodot i da ja delat drzavata, taka? Poentata mi e, ne smeeme crno belo da gledame, ne smee nikoj da bide amnistiran i izoliran od nasata kriticarski nastroena energija na opservacija..... znam deka preku kur skoro na sekomu mu e dojdeno od gvujo, mujo, brane.... ama sto e tuka e, momentalno nasata sudbina zavisi od niv. I mnogu poveke od niv otkolku navodnite grcko-sorosoidni platenici. Kako i da e, jas sum za stavanja na site vo te edno isto kupce, i onaka oslobodeni od dzganot realno da sudime i presudime :toe:

p.s. vo momentov Billie Holiday ja slusam, relaksiracki deluva, zatoa i ti pobarav izvinuvanje pogore, inace tesko da ke se slucese toa .... :):):)
А, добро. Хип Хип Хуреј, Били Холидеј :)))

Јас би пре него шо шириме домен на дискусија и критичка опсервација на тајното масло за уништување на Македонија, да ја замислиме ситуацијава како момент кој можел да му се случи на било кој премиер до сега и од сега: наводни НВО-а прокламираат поделби со перфидни новинарски паткулиња... а контра тоа, ако читаше од почеток, има еден друг став, кој и тебе те засега.

Шо судиш ти, по однос на овие ставови?
 
Член од
1 декември 2008
Мислења
223
Поени од реакции
11
ОФ топик:
Зевсо за пишување малоумни пораки што не му доликуват ни на просто дете го БИДУВА, посебно кога незнае да ти врати среде полемика.:tapp:
 
Член од
22 декември 2008
Мислења
372
Поени од реакции
11
Едитирано од Серпико.

Јас најодговорно тврдам дека:
Нема да има брзо решение на националните интереси на Р.Македонија (оспорување на име,јазик,нација пред се а не само од грците) при овакви услови на теренот.
Прво кој кредибилитет имаш да го употребиш зборот „најодговорно“ кога на форумов сме анонимни.
Второ, прво што правиш се истопоруваш со тезата дека било грешка што се истакнуваат приоритети и можности - а тоа бидејќи е спротивно на секое здраворазумско водење на фамилија, маало, населба, месна заедница, град, држава - ти ја прави изјавава иште попатетична.
Трето - што ти значи: „при вакви услови на теренот“? Услови кога продуваните СДСх нема да освојат ни 10 градоначалници? Теренот се гласачите? А што би било кога „условите на теренот“ би биле поинакви? СДСх експресно ќе ни го сменат името.
ДРОП ДЕД - за сите лекомислени кои ќе ни го сменат името со леснотија.




И при клинч ситуација од која што пред се некој не сака и не пробуе да искочи...

СДСх + бугарите на љуБчо + Грците на Б.Ц. пробуваат - ама слабо им оди - ДРОП ДЕД - за сите лекомислени кои пробуваат да ни го сменат името со леснотија.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Jas sudam, smetam, mislam, bez perde pred ocite gledam deka se odvivaat sterilni procesi; gledam nesvesen narod; gledam slepa politika; gledam nelogicna i nepotrebna euforija za sebedokazuvanje; gledam luge bez pokriv na glavata; gledam razocarana i kolapsirana nacija; gledam pred svrsen cin dojdena drzava; gledam delbi; gledam razlicni prioriteti na grupi podeleni po razni osnovi; gledam bezidejnost, nekreativnost, "kokoska bez glava" sindrom; gledam iskriveni moralni vrednosti; gledam luge turnati na kose ( ne po nivna vina ) koi po sekoja logika ( opravdana ) ke se obidat da go srusat zidot; gledam biranje i prifakjanje na kriminalot kako solucija za prezivuvanje ( i ovoj pat opravdano, kolku i da nelogicno i nepravedno izgleda toa ); gledam iznemosten narod, komu mu se trosat i poslednite kapaciteti na akumulirana enrgija, pa konsekventno na toa gledam "diveenje" na toj narod vo brzo vreme ( vo smisla, kur me boli za se, daj sto das ); gledam i znam deka za seto toa najmalku vinovni se razni NVO-ja i novinarski grupacii;:toe::toe:


Ke me prasas zosto ( za poslednava konstatacija). Ke ti odgovoram: daj mi 2000 evra, i ic kur nema da me zabole sto ke sere gero na vesnik.:toe:
 
Член од
14 март 2008
Мислења
574
Поени од реакции
14
и тоа како се виновни сите тие НВО (платенички организации) и новинарите (платени полтрони)... ТИЕ се тие кои дотураат бензин во распалениот оган што го запалија политичките партии...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.137
Поени од реакции
26.826
Овој термин се користи од разните Каракачановски бугараши тука и во бугарија за секој кој одбива да биде благонадежен булгарин од прво качество до ден денешен.

Што ли се обидуваат да направат некои типови и политички групации кои јавно декларираат дека ги застапуваат македонските интереси, а притоа го користат терминот букефалисти е прашање кое ме загрижува.

Како не им е срам или толку им сече или дури и штета ќе направат само за да победат?:lud:
Има два вида на луѓе кои го користат ова нарекување, првите се што го наметнуваат, а вторите се што им е наметнато. Во време на нејасно определени етички нормативи, излегоа многу групи на луѓе на кои „прогресивната“ мисла ги прави подложни на странски пропаганди. При тоа овие луѓе на кои им се наметнати чудни правила, како најнормално сваќаат дека идентитетот не е важен, дека името не е ништо круцијално.

Тие групи на луѓе се вметнати насекаде во општеството и несвесно стануваат поголеми борци против Македонија од самите иницијатори. Оваа појава не е евидентна само преку поимот „букефалисти“. Тоа е само еден мал сегмент од сета специјална војна насочена против нас. Но за среќа овие 18 години, таа војна се покажа како контрапродуктивна за оние кои ја водат, па сега, наместо на брадосани пијаници, зборот патриот и националист асоцира на нешто понормално. Вистинскиот патриотизам се повеќе излегува на површина и за разлика од пред неколку години кога борците за Македонштината можеа да се избројат на прсти, денеска веќе таа борба зема се поголем замав.

Се повеќе се јавуваат луѓе со свежи идеи, свежи мислења, кои го трасираат патот за идните генерации. Таквата состојба ќе доведе набргу, да се случи пресвртница во целокупната ситуација и конечно ќе се зацртаат националните интереси и истите ќе бидат бранети по цена и на живот.

Во оваа ситуација сме во предност, што специјалната војна не се води толку прикриено и се лесно забележливи скоро сите нејзини орудија. Можеби токму тоа ни дава и предност за понатаму.

Прашање на време е само кога изолираните поединци и групички, ќе престанат да се борат за контрола и ќе се сплотат во едно масовно движење, кое лесно ќе излезе и од границите на оваа држава.
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Sto bidna so Nepokor ? Misirkov, Malesevo(ABV), Bojan81, Jamajka, Niki, ZoranSK, saite zastapnici na slovenskata teza.Decava ne ve znaat.
PPropaganda, lazam ?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Sto bidna so Nepokor ? Misirkov, Malesevo(ABV), Bojan81, Jamajka, Niki, ZoranSK, saite zastapnici na slovenskata teza.Decava ne ve znaat.
PPropaganda, lazam ?

И што има тоа со темава?

Повторно бегање од поентата и обид за благо деградирање, демек некој се сокрива и пропагира скриени идеологии.
 
Член од
29 април 2005
Мислења
383
Поени од реакции
35
И што има тоа со темава?

Повторно бегање од поентата и обид за благо деградирање, демек некој се сокрива и пропагира скриени идеологии.
Братот,
Дали е бегање од поентата или благ обид за деградирање не е толку важно бидејки тоа што го напишав е пролиферувано и во реалниот, не само на виртуелниов простор.
Преку мојот сајт обучив многу и тоа на ниво на противпропагандисти. Оди ним и таму каде што имаат влијание и продади им некаква проп. шема контра националните интереси. Тие први го добија текстот што јас го напишав и веќе се фатени за работа.
Македонија веќе не е село без кучиња. Иако бројот на „кучиња“ сеуште не е на задоволително ниво. Сепак, познавањето на начините на кои функционира пропагандата веќе не е привилегија на оние кои биле/се подобни да ја знаат и вршат.

Срамота е кога голем процент на нашето население веќе посакува да си ја знае вистинската историја, а неговите општествени авторитети да го навредуваат со погрдни зборови користени од непријателски извори. Уште поголем срам е да го плашат дека ќе следи изолација, пропаст, катастрофи од невидени размери и што ти не само за да ја задржат или да се стекнат со привилегијата да владеат со нас.
Едно типче се осмели да го скрши тој негативен тренд и да промовира ентузијазам и неприкосновената вредност на поединецот и наеднаш машинеријата која преку страв на држеше во покорност се разработи за да го спречи создавањето на самосвесност кај македонскиот поединец.

Имај на ум, бидејки оваа тема, на мое големо изненадување беше ставено со стики, дека имам намера да изнајдам време да напишам уште некои работи кои верувам дека ќе бидат во најмала рака интересни.


Поздрав:helou:
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
Би сакал да ве информирам за една појава кај нас која вознемирува.

Станува збор за користењето на именката Букефал како "ad hominem" за секој еден кој ќе декларира дека не е задоволен со, од други напишана (наметната) „наша“ историја.
Имајте на ум дека нашата историја е напишана од лица кои бараа начини како да потврдат дека сме од зад карпатите наместо да ги бараат фактите за да ја дознаат вистинската вистина.

Веќе станува загрижувачки како термини како букефалисти се изговараат толку неодговорно и се користат без трошка грижа на совест од сегашен претседател, кандидати за претседател и политички партии.

Ќе ви кажам за што станува збор:
Во 1999 година, подржани од страна на некои тогашни политичари отворено почнаа бугарофили да си ги искажуваат своите заблуди обидувајки се своите заблуди да ги прошират врз македонското население, врбување и индоктринација.
Секој кој бил во нивна близина насетува што ќе кажам.

Јас лично имав неколку средби со таквите каде што се обидуваа да ме врбуваат да им пристапам и да ги користам моите специфични знаења за нивни интереси, можете да си замислете?:lud:
Откако си ги добив податоците за нивното дејствување и профилот на нивните личности кои ми беа потребни ги распукав. За секој аргумент за кој немаа одговор ме нарекуваа Букефалист.
Всушност секој еден кој ќе се изјаснеше како македонец беше наречен Букефалист, без исклучок.
Овој термин се користи од разните Каракачановски бугараши тука и во бугарија за секој кој одбива да биде благонадежен булгарин од прво качество до ден денешен.

Што ли се обидуваат да направат некои типови и политички групации кои јавно декларираат дека ги застапуваат македонските интереси, а притоа го користат терминот букефалисти е прашање кое ме загрижува.

Како не им е срам или толку им сече или дури и штета ќе направат само за да победат?:lud:
Mozda bilo i taka...ama Karakacanov i negojte bas gi boli za MK...moe mislenje...

A Bukefal...odi drzava vo nekoim cudni vodi...bi bilo glupo da se odi kontra Alexandar...pa ajde Bukefal...za lazna slika sto vlasta ni ja pretstavuva...a tocno deka vo prv red ce bidat komunjari...
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Дај бе на Нано Ружин кажете му дека БукефалТ(со тврдо Т го изогивара) е коњ а не антички филозоф.
Нема смисла кандидат за претседател е.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Братот,

Имај на ум, бидејки оваа тема, на мое големо изненадување беше ставено со стики, дека имам намера да изнајдам време да напишам уште некои работи кои верувам дека ќе бидат во најмала рака интересни.


Поздрав:helou:
На мој предлог,а по добра волја на администрацијата темава е ставена стики, лично сметам дека прашањево заслужува посериозно внимание и разглабување на сите допирни елементи.

Потребно е држење на будноста и спротивставување на аргументи, затоа кога ќе имаш време надополнувај ја темава, а ние ќе си го дадеме нашиот конструктивен придонес.

Поздрав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom