За мене не постои римски папа.

Дали би ги славеле вашите празници по Грегоријанскиот календар?


  • Вкупно гласачи
    7
N

n/a

Гостин
И што вера е тоа Унијатот?


Ај уствари теранела ко циганела, неможеме да се разбереме.
Тоа ти е циганска вера.
Варијанта на католичката црква наменета за бугари,грци,егејци и остала Ш комбинација од луѓе.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Ш комбинација од луѓе.
Па и тоа е некаква комбинација...што да кажеме за оние без комбинација? Русите и нивните верни измеќари чие и име тоа значи, она шумадинцине малокурефски?
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Во изјавата на поглаварот на Македонската православна црква, г.г. Стефан, кој ја оцени иницијативата како интересна, додавајќи дека „календарот не е догматско прашање и кога би се прашал, би посакал заеднички календар за сите христијани и православни цркви“, владиците гледаат дипломатски одговор.

izvor utrinski 26,12,2007
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Импресиониран сум од одговорот, интересно е да се прочита мислење од 30 годишен атеист по однос на вера.

И не ни докажа, каква врска има календарот со верата? :kesa:
 
N

n/a

Гостин
Импресиониран сум од одговорот, интересно е да се прочита мислење од 30 годишен атеист по однос на вера.

И не ни докажа, каква врска има календарот со верата? :kesa:
Сакерела ве курафте аири.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
А бе иди си у Кукуш....
преку тасета од егејци и провинцијалци више.
Ајде гит.
Tебе како деклариран србин ако не ти е гајле за Егејците, на друг и те како му е, и го боли за нашите браќа Егејски..
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
abre moze ti ne ama i srbija ke prifati katolcki datumi i ke se prikloni kon vatikan .zasto vakvo pravoslavie so grcki patrijarh otide u kurac.:):vozbud:nema da bide daleku vremeto koga i srbija ke se prikloni kon vatikan i papata sakale toa ili ne srbite ke moraat .:smir:

Глава даваме вера недаваме :helou:
 
N

n/a

Гостин
Абе зевсе се читаш убаво што пишуваш?
У кој дел тебе друже не ти е јасно?
Некој сака верски да ги дели луѓето у Македонија.
Ја викам:
Нема шанси,тоа не смее.

И они (пошто ја викам луѓето да ги делиш не смее)
викаат ти си српски националист.
:tapp:
Па да е така да им дадам по една пијачка уште,сместа.
Тамам ќе ми обележат до последно што не е српско...
па удри му камата после тоа.

Али ја викам:
Пизда ви материна неотесана,тоа никогаш не смее да го направите у Македонија.
Појасно ти е сега?
Или да те пратам поединачно на сите што палеа огнови вечер да им објасниш дека тоа веќе нема да го прават на овој ден,како што го правеле нивните татковци,дедовци итн.

Али ова `историчарите` викаат дека Цар Самуил пред пичерс матерс време палел оган малку порано и добил круна од папата.
(што е дискутабилно) !!!
И тоа ни е поважно,од последниве 200 год.

Ти текнуе дека ќе го признаеме Тајван уште еднаш?
Само `остроумен` дпбне-овец може да `смисли` ваква сплачина.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Палењето оган е пагански обичај ко што знам.

А дискутабилна е само твојата “улога“ во Македонија.


Па никој не наметнува менување на календари, тоа само Зевсович си го доведува во прашање, со цел да ја преобрати дискусијата.


Поентата беше дека рангот на Охридската архиепископија веќе еднаш бил ПАТРИЈАРШИЈА, токму со декрет на Папата.

Тој статус постоел неколку века и прекинал со постоењето на Самуиловото Царство.


Ватикан сигурно поседува значајни материјали, кои се споменати во текстовите постирани поназад во дискусијата.
А неговото влијание и значење може повторно да се искористи.


За ова да се случи не ни е потребна ниту смена на календари, бидејќи тоа ништо не дава само по себе.

Едните обвинуваа за незнам “верско“ предавство, а самата Вселенска Патријаршија го користи Грегоријанскиот календар.
Тогаш каде се стремиме???

Конкретно па календарите, се превземени од Македонската династија на Клеопатра и нејзините астрономи.
12те месеци во годината се сметани уште од Пелазгите и нивните светилишта пантеони 12 богови итн. да не забегуваме во историјата.

Така да, освен давањето на Римски имиња на месеците и календарот, според тогашните Цезари, календарите се Македонски.
И тука завршува спорењето.


На крај пак ќе напоменам, не станува за никакво менување вероисповед, туку за менување на Охридската архиепископија во повисок ранг на независна црква- ПАТРИЈАРШИЈА.
Како што и била, со Папски декрет.

На истата црква и припаѓаме и денес, нема зашто да се делиме.

А под Македонец имено се подразбира и христијанин-православен или католик, и муслиман, и унијат, протестант, будиста...и секоја друга религија.

Затоа, аш делби. Толку.
Пробај бе, барем пробај да оспориш нешто.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Prakticna pricina.
Kaj nas vo komsii ima dete Bozidar rodeno na Bozik 7.1
Koj e toj sto ke si igra so kompletnata negova licnost i ke mu kaze deka ne e roden na Bozik, zosto od slednata godina (primer) Bozidari ke se ragaat na 24 ili 25 dekemvri????? No tnx.
Anketa nema be? :(
што ми е гајле мене за србите, нека му мислат тие за тоа пошто божидар е српско а не македонско име и нека си се ориентираат во изборот на календарот врз основа на практични причини (еве оваа што ја наведе ти е валидна за нив)

или сега треба да се секирам и за оние од веселата долина што ставале на времето имиња сандокан, елвис, брусли, касандра.
што тие деца кога ќе пораснат ќе кажат кога ќе бидат прашани што им значи името (ај за елвис и брус ќе се снајдат, сепак се легенди, ама касандра ??!!??)

друго, зашто некое време во германија многу често име било адолф, а од 46-та па наваму, скоро и да нема адолф

затоа родители пазете какви имиња ќе им давате на своите деца, за да не ги осакатите за цел живот и не се водете од актуелните збиднувања и фигури

јас никогаш не би дал име еврослав, како што некои на времето згрешиле па давале југослав
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
So mu fali na imeto Jugoslav more???
Југослав е вештачко име кое е единствено употребувано за присилно преименување на торбешите, власите, романците, унгарците, италијаните итн кои живееле во Југославија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom