Заушки

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
За една недела ќе заврши епидемијата. Ако заушки у книшка на 13 месеци не ти е шкртнато а имаш датум од страна не мора да пишува име...Тоа значи дека си примил MRP (Morbilli, Rubeola, Parotit*)...Што значи сеа имаш 3 примено...:helou:
_____________________________________________________
*Читај заушки:smir::smir:
:tv:
да не има нешто проблем што имам 3 или не??:nesvest:
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Uste poubavo stom imas 3 nema sansi da fatis
дај боже да е така:helou:
ама ме чудат бе бев пред 2 недели ми рекоа имаш примено денеска во школо ни беа едни други викаат тука ти пишува само датум дојди после во амбуланта и отидов и ми викаат немаш примено:nesum:и ми ставија пак
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.237
Поени од реакции
30
Другари немам примени ич вакцина а имам 21-година.
Фала Боже што си ме чувал, плу плу плу. Досега ме нема фатено ни една болест.
 

Dobro Momce

Radikalono ostro
Член од
7 февруари 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
Abe luge zauski! Pukna golem sram, a site si gutat. Ispadna deka nema vrska dali imas primeno, 1, 2 ili 3 vakcini, ili vopsto nemas primeno. Celi generacii ne s evakcinirani i toa traelo so godini, a zamislete lekarkata koja mi ja pregleduvase kniskata kaza deka nekade vo nekoj osnovni ucilista nekoj paralelki primile vakcni dr. ne. Mislam bravo, za celo zdrastvo. Aj da ne zborime za Ministerstvo za zdrastvo i za Fondot, kade ocigledno nekoj kesiral so godini, a sto ke pravime so lekarite. Cabe oni ucele so godini, rabotele, podnele zakletva, koga osnovnoto vakcinite gi prekutele. Se opravduvvat so toa ni go dale so toa rabotime. Pa stanete kazete ovie deca ne primaat celosni vakcni, daj da prezememe nesto. Alo doktori razbudete se! Udobno e vo foteljite mrdnete go gazot malku, ili samo za mito i kafe znaeta da stanete. Golema sramota. :vozbud:
 

gos

Wrong
Член од
8 ноември 2007
Мислења
719
Поени од реакции
56
само едно сакам да прашам,дали навистина ако го имаш ова болест нема да можеш да правиш деца?
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
само едно сакам да прашам,дали навистина ако го имаш ова болест нема да можеш да правиш деца?
Зависи. Можно е да останеш стерилен како што знам ако не се чуваш соодветно.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
само едно сакам да прашам,дали навистина ако го имаш ова болест нема да можеш да правиш деца?
Ако не се лечиш, ама тоа во ептен ретки случаи.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.337
Поени од реакции
2.224
Ако не одиш на време на доткот ако ти се идуе многу тогаш може да се деси да останаш без деца.


Иначе на мене не ме фаќало вакво нешто не дај боже многу е глупаво, ама мислам дека имам примано вакцина против тоа, али ке видиме дали ке ме фати?
Иначе како е чувството кога ке те фати боле? можеш да јадеш?
 
Д

Демијан

Гостин
Ако не одиш на време на доткот ако ти се идуе многу тогаш може да се деси да останаш без деца.


Иначе на мене не ме фаќало вакво нешто не дај боже многу е глупаво, ама мислам дека имам примано вакцина против тоа, али ке видиме дали ке ме фати?
Иначе како е чувството кога ке те фати боле? можеш да јадеш?
Да можеш да јадеш ама те боли кога џвакаш.Абе неможеш да утнеш ако имаш заушки 100% ќе приметиш.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.693
Поени од реакции
8.152
само едно сакам да прашам,дали навистина ако го имаш ова болест нема да можеш да правиш деца?
Пишав на темава дека е сосем мал процентот да се остане стерилен.
 
Член од
19 март 2007
Мислења
372
Поени од реакции
2
се е превара во земјава, еј цели 3 генерации да примат „лажни“ вакцини не е на арно. А друга работа па што е уште полошо е во тие вакцини што се примани кој знае какви бактерии имаат внесено во лугето. со еден збор ТРАГЕДИЈА !!!!
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.693
Поени од реакции
8.152
се е превара во земјава, еј цели 3 генерации да примат „лажни“ вакцини не е на арно. А друга работа па што е уште полошо е во тие вакцини што се примани кој знае какви бактерии имаат внесено во лугето. со еден збор ТРАГЕДИЈА !!!!
Како прво вакцините не се лажни,како второ не се внесуваат со вакцината бактерии кои можат да ти наштетат!!!!!!!!!!!!
И како трето за вакцина против заушки не се внесуваат бактериии!!!!!!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.174
Како прво вакцините не се лажни,(не ми се образложува пошто нема да ме разбереш) како второ не се внесуваат со вакцината бактерии кои можат да ти наштетат!!!!!!!!!!!!
И како трето за вакцина против заушки не се внесуваат бактериии!!!!!!
А дали може да дознаеме и ние какви се тие вакцини, пошто читам вчера дека и другите вакцини (или вакцинирања) се сомнителни. Дали некој ќе излезе воопшто да каже на телевизија што и како е? Никој не знае што примил, никој не знае колку примил. Сите сме загрижени и со одредена доза паника и недоверие, затоа што не се воопшто наивни овие болести. Напротив.
Ако имаш некои информации, би те замолил да ги споделиш. Поздрав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom