Заработка на интернет (официјална тема)

Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Да, секако. Ми беа пратени 100 слики jpg формат, требаше да ги конвертирам во word документ и да ги средам технички. Сликите беа со текст- извадок од некоја книга
Автоматски споено мислење:

Компанијата за која сработив е ReachPublishers, имаат и своја веб страна, читав и по некој review од луѓе кои сорабптувале со нив, немаше збор дека е некоја измама.
Имам и многу конверзации со лице кое ми било доделено како агент, на telegram. Воопшто не личеше дека е некаков бот или нз што..
Автоматски споено мислење:

Пред да почнам со рабпта ми беше пратен и 'договор' (не бараа никакви инкриминирачки податоци) требаше да пополнам само име презиме и маил адреса. Кога завршив со работата, ми пратија и receipt за овој трансфер на пари кој го спомнувам, од банка која ја проверив и реално постои. Кој сака може да му го пратам receiptот во приватна порака.
2350 долари за 100 слики, значи 23 долари по слика. Сигурно не средуваше една слика повеќе од пола час. Кој на светот би ти дал 46 долари/час за ваква работа? :)

Ако звучи предобро за да е вистина, тогаш е скем, интернет лекција 1.
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
86
Поени од реакции
51
Ја контактирав и банката преку која би се пдвивала исплатата, ми вратија ова. Screenshot_20220419-184354_Gmail.jpg
Од сега само преку апворк директ.
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
853
Поени од реакции
451
Ја контактирав и банката преку која би се пдвивала исплатата, ми вратија ова. Прегледај го приврзокот 329283
Од сега само преку апворк директ.
Ако имаш активни профили на социјалните мрежи, сподели го јавно името на компанијата и кратко инфо дека се измамници.

Исто така, контактирај им ги хостинг провајдерот и домен регистрарот.
Сподели дека се работи за измамници.

Можеш да пратиш и анонимна e-mail порака до Upwork (преку надворешен one-time e-mail account service, не од e-mail адресата со која си регистриран кај нив!).
Спомни ја компанијата, и кратко инфо што прават преку Upwork.

Мала сатисфакција за тебе, помош за други интернет корисници за да не се најдат во иста ситуација.
 
Последно уредено:
Член од
4 мај 2022
Мислења
1
Поени од реакции
1
Добро вечер. Дали некој од вас има искуство со dropshipping? Доколу имате која страна би ја препорачале и дали е потребно некакво пријавување на парите во УЈП, или пак плаќање данок за заработка на пари од онлајн продажба?
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Дечки како вадите пари од UpWork доколку неможе подигање пари од PayPal ?
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
1.582
Поени од реакции
3.590
Decki zdravo, imam edno prasanje
Dali nekoj e zapoznaen so akademijata Mr.Newlife i mislenje?
Blagodaram
Јас сум запознаен иако не сум член на академијата. Прво и основно што можеби ќе те разочара е дека се работи за пирамидална шема. Како што сум запознаен академијата се состои во три дела од кои првиот е продажба на Mr. Newlife курсот. Треба да бараш "жртви" што ќе го купат курсот со твој реферал линк. Со секоја продажба земаш процент од продажбата. Чинам курсот е 600 евра, а ти за секоја продажба зимаш 10%. Е сега како ќе бараш потенцијални купувачи. Така што ќе направиш профили на социјалните мрежи и преку кампањи кои се на твој трошок ќе треба да се рекламираш и во стилот знаеш шо е лајонес, да го нудиш курсот на тие што ке ти пишуваат. Препаметен е Мирко, ќе си штанца пари на грбот на "студентите". Сакав и јас де уплатам ама кога ми кажаа на кој начин функционира, не фала.
 

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
116
Поени од реакции
38
Јас сум запознаен иако не сум член на академијата. Прво и основно што можеби ќе те разочара е дека се работи за пирамидална шема. Како што сум запознаен академијата се состои во три дела од кои првиот е продажба на Mr. Newlife курсот. Треба да бараш "жртви" што ќе го купат курсот со твој реферал линк. Со секоја продажба земаш процент од продажбата. Чинам курсот е 600 евра, а ти за секоја продажба зимаш 10%. Е сега како ќе бараш потенцијални купувачи. Така што ќе направиш профили на социјалните мрежи и преку кампањи кои се на твој трошок ќе треба да се рекламираш и во стилот знаеш шо е лајонес, да го нудиш курсот на тие што ке ти пишуваат. Препаметен е Мирко, ќе си штанца пари на грбот на "студентите". Сакав и јас де уплатам ама кога ми кажаа на кој начин функционира, не фала.
Доволно е да знаеш кој стои за "академијата".
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
1.582
Поени од реакции
3.590
Доволно е да знаеш кој стои за "академијата".
Искрено за Мирко имам само пофални зборови, знаејќи дека пола Велес и Куманово направија премногу пари благодарение на него
 

Kajgana Shop

На врв Bottom