Заработка на интернет (официјална тема)

Член од
3 мај 2015
Мислења
14
Поени од реакции
1
доказ за мојата исплата бр 16 од окик.ме
 
Член од
25 септември 2014
Мислења
309
Поени од реакции
39
Дечки ме интересираат неколку работи околу Payza. Кој е најпрактичен метод wire или cc, која банка за повлекување на парите ја користите и што правите со даноците.
CC,tutunska, gi plakame..drugo prasanje??
p.s Ja payza isklucivo sa investiranje ja koristam..vo slucaj da propdane stranata ili da ne plati, payza cesto gi vraka disputite :)[DOUBLEPOST=1434836809][/DOUBLEPOST]
DOUBLEPOST=1434304934][/DOUBLEPOST]
Прегледај го приврзокот 122900
Isplata za 36 casovi, a stranata ima okolu 5 dena kaj sto raboti..:) Preporaka !!!
http://www.blitz-ads.com/?ref=aleks1
Momentalno popust na blitz 1 nadgradbata , kosta samo 5 $ :[DOUBLEPOST=1434336578][/DOUBLEPOST]ZA site sto go rabotat blitz-ads: Samo naklikajte nekolku reklami edna po druga bez da cekate da zavrsi prvata pa da kliknete na vtora...naredete 7-8 odednas i posle samo vpisete gi brojkite za potvrduvnaje , isto i so gridot, taka moze za nekaja minitka da se zavrsi so stranata :)[DOUBLEPOST=1434336616][/DOUBLEPOST]
BLITZ CONTESTRR.jpeg
 

dojcino

Premier Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
25 септември 2011
Мислења
113
Поени од реакции
21
Незнам по кој пат, пак ќе ја промовирам Trafficmonsoon , дечки само денес 55 центи фатив! Значи до сега најсовршеното нешто од PTC светот! Eве линкче https://trafficmonsoon.com/?ref=dojcino23 и бидете дел од Тrafficmonsoon компанијата!
 
Член од
7 август 2012
Мислења
176
Поени од реакции
11
Немам време доволно за да гледам на претходните страни затоа ке ве прашам сакам да инвестирам некои 300доларчиња ама не знам на која страна дајте ми некој предлози на кои страни даваат исплаакаат највекје
 
Член од
22 јуни 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ја си кликам на http://dollarsincome.com/-559989.htm , нешо слично како Необукс е ама само со Јобс без кликанје на реклами, и зависи од работата може да те платат и до 1-2 долари...имаш до барање страни на гугл и ставање информации од тие страни ок платено ако имаш вишок време...
 
Член од
9 декември 2010
Мислења
544
Поени од реакции
259
Едно не ми е јасно овде, овој кралот исплата земал за три дена од блитз-адс
па сајтот е со вложување ако не си вложил 10 долари и плус неколку за рентани
реферали тешко ќе си земал (со твоите 16 директни реферали пред да се ла)...
а овој па другиот вчера земал 55 центи на монсонот
па добро бе овој народ од марс ли е паднат ја не знам што ќар имате ако лажете
тука единствено ако се регне некој гуштер (почетник) у овој бизнис
 
Член од
9 април 2008
Мислења
5
Поени од реакции
14
wow... се отепав од читање.... па решив и јас да ги споделам моите искуства со интернет заработката, како и да поставам некое прашање околу исплата преку чекови. Од каде да почнам... First thing first работам како градежен инженер, а сум архитект по струка и сите страни на кои што работам и што ќе ги спомнам ми се за финансиска стабилност и расипнички живот а ниту една не ја сметам како страна од која јас би можел да опстанувам (мада што од една заработувам двојно повеќе од мојата плата на месечно ниво). Работам на неколку страни, некаде поинтензивно некаде полабаво, во зависност колку бргу ми се потребни парите. Да ги набројам: 1. quirky.com (12 000+ $); 2. fiverr.com (1 000+ $); 3. society6.com (500+ $); 4. zazzle.com (250+ $).
1. Многу фина страна, која за жал не ја сретнав овде е quirky.com страна која се бави со иновации и во зависност дали идејата за производ е твоја, или пак работиш на проекти отворени за друг производ, добиваш процент, и доколку продуктот влезе во продажба, ти зимаш пари правопропорционално со процентот што си го стекнал, за секое поединечно продадено парче. Јас имам свој производ, кој ми носи најмногу пари, но имам и многу мали проценти на 600+ производи, стекнати во 3 години седење на страната. Збор 2 за парите. Повеќе од 2 години седев скоро за беспари, но проектите се сите интересни и предизвикувачки за млад инженер! Но во последната година ме исплатуваат на секое тромесечије со повеќе од 3000$. Long story short, ако имате иновативни идеи за паметни/(не)паметни производи... исурфајте ја страната!
2. fiverr ... веќе разговаравте за оваа страна, нема што да должам... јас ја користам кога ми требат пари набрзина, односно за 2-3 недели. Имам payoneer акаунт и картичка, но ретко вадам ќеш... ја користам за интернет пазарувања, плаќање на сметки онлајн и на постерминали. Јас работам фотошоп... и еден совет до секое младо и амбициозно момче/девојка: седнете и научете фотошоп/илустратор/афтерефектс и секако англиски, и ќе немате финансиски проблеми во животот (доколку ви се работи де).
3 и 4. овие се ПОД страни, односно принт он деменд.... правеш дизајн, го постираш и доколку на некој му се допадне, може да си го нарача испринтано на маица, прекривач, слика итн. и ти земаш пари од тоа, во зависнот колку маржа си имаш подесено. Овие страни ги користам кога имам послободно време и сакам да го испукам малку уметничкиот дух во мене. Многу ми се допаѓа концептот на страните, односно работиш како циган, си правиш голема библиотека и после без да посветиш дополнително време, си собираш пари. Парите од овие страни ги вадам на paypal ... понекогаш си ги испраќам и на сметка во МК од paypal-от и во тој случаj ги пријавувам во даночната пријава на крајот на годината.

Имам едно прашање: Моментално имам во мене чек од 9000$ од quirky.com и незнам каде да го разбијам. Тутунска нуди 1.5% провизија и неколку еднократни трошоци... но што после со данокот? треба парите да ги пријавам како „друго“ односно 10 % ... или некоја друга даночна стапка??? (парите ги заработувам по основ royalties).
Дали некој има слично искуство? Дали некој има менето чек во странство, за да избегне данок во МК? дали воопшто може јас, со единствено МК државјанство, да сменам чек во друга држава, рецимо Бугарија или Албанија???

Ве измалтретирав со текстот... но можеби на некој ќе му се најде некоја од страниве... Поздрав!
 
Член од
7 август 2012
Мислења
176
Поени од реакции
11
wow... се отепав од читање.... па решив и јас да ги споделам моите искуства со интернет заработката, како и да поставам некое прашање околу исплата преку чекови. Од каде да почнам... First thing first работам како градежен инженер, а сум архитект по струка и сите страни на кои што работам и што ќе ги спомнам ми се за финансиска стабилност и расипнички живот а ниту една не ја сметам како страна од која јас би можел да опстанувам (мада што од една заработувам двојно повеќе од мојата плата на месечно ниво). Работам на неколку страни, некаде поинтензивно некаде полабаво, во зависност колку бргу ми се потребни парите. Да ги набројам: 1. quirky.com (12 000+ $); 2. fiverr.com (1 000+ $); 3. society6.com (500+ $); 4. zazzle.com (250+ $).
1. Многу фина страна, која за жал не ја сретнав овде е quirky.com страна која се бави со иновации и во зависност дали идејата за производ е твоја, или пак работиш на проекти отворени за друг производ, добиваш процент, и доколку продуктот влезе во продажба, ти зимаш пари правопропорционално со процентот што си го стекнал, за секое поединечно продадено парче. Јас имам свој производ, кој ми носи најмногу пари, но имам и многу мали проценти на 600+ производи, стекнати во 3 години седење на страната. Збор 2 за парите. Повеќе од 2 години седев скоро за беспари, но проектите се сите интересни и предизвикувачки за млад инженер! Но во последната година ме исплатуваат на секое тромесечије со повеќе од 3000$. Long story short, ако имате иновативни идеи за паметни/(не)паметни производи... исурфајте ја страната!
2. fiverr ... веќе разговаравте за оваа страна, нема што да должам... јас ја користам кога ми требат пари набрзина, односно за 2-3 недели. Имам payoneer акаунт и картичка, но ретко вадам ќеш... ја користам за интернет пазарувања, плаќање на сметки онлајн и на постерминали. Јас работам фотошоп... и еден совет до секое младо и амбициозно момче/девојка: седнете и научете фотошоп/илустратор/афтерефектс и секако англиски, и ќе немате финансиски проблеми во животот (доколку ви се работи де).
3 и 4. овие се ПОД страни, односно принт он деменд.... правеш дизајн, го постираш и доколку на некој му се допадне, може да си го нарача испринтано на маица, прекривач, слика итн. и ти земаш пари од тоа, во зависнот колку маржа си имаш подесено. Овие страни ги користам кога имам послободно време и сакам да го испукам малку уметничкиот дух во мене. Многу ми се допаѓа концептот на страните, односно работиш како циган, си правиш голема библиотека и после без да посветиш дополнително време, си собираш пари. Парите од овие страни ги вадам на paypal ... понекогаш си ги испраќам и на сметка во МК од paypal-от и во тој случаj ги пријавувам во даночната пријава на крајот на годината.

Имам едно прашање: Моментално имам во мене чек од 9000$ од quirky.com и незнам каде да го разбијам. Тутунска нуди 1.5% провизија и неколку еднократни трошоци... но што после со данокот? треба парите да ги пријавам како „друго“ односно 10 % ... или некоја друга даночна стапка??? (парите ги заработувам по основ royalties).
Дали некој има слично искуство? Дали некој има менето чек во странство, за да избегне данок во МК? дали воопшто може јас, со единствено МК државјанство, да сменам чек во друга држава, рецимо Бугарија или Албанија???

Ве измалтретирав со текстот... но можеби на некој ќе му се најде некоја од страниве... Поздрав!
Е сега да те прашам јас чичко тебе за страната quirky.com што се работи во нејзе што треба да правам ако може нешто подетално да ми објасниш?
 

LePAk

пензиониран воваџија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
113
Поени од реакции
80
wow... се отепав од читање.... па решив и јас да ги споделам моите искуства со интернет заработката, како и да поставам некое прашање околу исплата преку чекови. Од каде да почнам... First thing first работам како градежен инженер, а сум архитект по струка и сите страни на кои што работам и што ќе ги спомнам ми се за финансиска стабилност и расипнички живот а ниту една не ја сметам како страна од која јас би можел да опстанувам (мада што од една заработувам двојно повеќе од мојата плата на месечно ниво). Работам на неколку страни, некаде поинтензивно некаде полабаво, во зависност колку бргу ми се потребни парите. Да ги набројам: 1. quirky.com (12 000+ $); 2. fiverr.com (1 000+ $); 3. society6.com (500+ $); 4. zazzle.com (250+ $).
1. Многу фина страна, која за жал не ја сретнав овде е quirky.com страна која се бави со иновации и во зависност дали идејата за производ е твоја, или пак работиш на проекти отворени за друг производ, добиваш процент, и доколку продуктот влезе во продажба, ти зимаш пари правопропорционално со процентот што си го стекнал, за секое поединечно продадено парче. Јас имам свој производ, кој ми носи најмногу пари, но имам и многу мали проценти на 600+ производи, стекнати во 3 години седење на страната. Збор 2 за парите. Повеќе од 2 години седев скоро за беспари, но проектите се сите интересни и предизвикувачки за млад инженер! Но во последната година ме исплатуваат на секое тромесечије со повеќе од 3000$. Long story short, ако имате иновативни идеи за паметни/(не)паметни производи... исурфајте ја страната!
2. fiverr ... веќе разговаравте за оваа страна, нема што да должам... јас ја користам кога ми требат пари набрзина, односно за 2-3 недели. Имам payoneer акаунт и картичка, но ретко вадам ќеш... ја користам за интернет пазарувања, плаќање на сметки онлајн и на постерминали. Јас работам фотошоп... и еден совет до секое младо и амбициозно момче/девојка: седнете и научете фотошоп/илустратор/афтерефектс и секако англиски, и ќе немате финансиски проблеми во животот (доколку ви се работи де).
3 и 4. овие се ПОД страни, односно принт он деменд.... правеш дизајн, го постираш и доколку на некој му се допадне, може да си го нарача испринтано на маица, прекривач, слика итн. и ти земаш пари од тоа, во зависнот колку маржа си имаш подесено. Овие страни ги користам кога имам послободно време и сакам да го испукам малку уметничкиот дух во мене. Многу ми се допаѓа концептот на страните, односно работиш како циган, си правиш голема библиотека и после без да посветиш дополнително време, си собираш пари. Парите од овие страни ги вадам на paypal ... понекогаш си ги испраќам и на сметка во МК од paypal-от и во тој случаj ги пријавувам во даночната пријава на крајот на годината.

Имам едно прашање: Моментално имам во мене чек од 9000$ од quirky.com и незнам каде да го разбијам. Тутунска нуди 1.5% провизија и неколку еднократни трошоци... но што после со данокот? треба парите да ги пријавам како „друго“ односно 10 % ... или некоја друга даночна стапка??? (парите ги заработувам по основ royalties).
Дали некој има слично искуство? Дали некој има менето чек во странство, за да избегне данок во МК? дали воопшто може јас, со единствено МК државјанство, да сменам чек во друга држава, рецимо Бугарија или Албанија???

Ве измалтретирав со текстот... но можеби на некој ќе му се најде некоја од страниве... Поздрав!
Одличен и интересен пост друже, и добар начин да се покаже како навистина се заработува од интернет, а не со кликање за 0.000000001$
Јас лично работам на оДеск (Upwork) и помалку на Еланце. За парите од quirky не прочитав дека си пишал од каде ги вадиш, но претпоставувам дека 9к$ неможеш да извадиш на ПејПал (Бугарски/Словенски/Хрватски) и најверојатно тоа ќе биде некој чек. Ако ти е било каква информација, луѓево што работат на брод, на сметка им стигаат парите и не се плаќа персонален данок бидејќи, парите ти ги исплаќа фирма, која што 100% платила некаков данок за тебе. Ако прашаш кај нас, ќе ти речат дека мора да се плати, а кога ќе видиш кој како и за што ги троши тие пари, ни денар не би дал... Има еден дечко тука во МК што вади пари од ПејПал со некоја 6% провизија, си ги добиваш парите во кеш, ни лук јал ни лук мирисал.
Поздрав до тебе и така да продолжиш!
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
wow... се отепав од читање.... па решив и јас да ги споделам моите искуства со интернет заработката, како и да поставам некое прашање околу исплата преку чекови. Од каде да почнам... First thing first работам како градежен инженер, а сум архитект по струка и сите страни на кои што работам и што ќе ги спомнам ми се за финансиска стабилност и расипнички живот а ниту една не ја сметам како страна од која јас би можел да опстанувам (мада што од една заработувам двојно повеќе од мојата плата на месечно ниво). Работам на неколку страни, некаде поинтензивно некаде полабаво, во зависност колку бргу ми се потребни парите. Да ги набројам: 1. quirky.com (12 000+ $); 2. fiverr.com (1 000+ $); 3. society6.com (500+ $); 4. zazzle.com (250+ $).
1. Многу фина страна, која за жал не ја сретнав овде е quirky.com страна која се бави со иновации и во зависност дали идејата за производ е твоја, или пак работиш на проекти отворени за друг производ, добиваш процент, и доколку продуктот влезе во продажба, ти зимаш пари правопропорционално со процентот што си го стекнал, за секое поединечно продадено парче. Јас имам свој производ, кој ми носи најмногу пари, но имам и многу мали проценти на 600+ производи, стекнати во 3 години седење на страната. Збор 2 за парите. Повеќе од 2 години седев скоро за беспари, но проектите се сите интересни и предизвикувачки за млад инженер! Но во последната година ме исплатуваат на секое тромесечије со повеќе од 3000$. Long story short, ако имате иновативни идеи за паметни/(не)паметни производи... исурфајте ја страната!
2. fiverr ... веќе разговаравте за оваа страна, нема што да должам... јас ја користам кога ми требат пари набрзина, односно за 2-3 недели. Имам payoneer акаунт и картичка, но ретко вадам ќеш... ја користам за интернет пазарувања, плаќање на сметки онлајн и на постерминали. Јас работам фотошоп... и еден совет до секое младо и амбициозно момче/девојка: седнете и научете фотошоп/илустратор/афтерефектс и секако англиски, и ќе немате финансиски проблеми во животот (доколку ви се работи де).
3 и 4. овие се ПОД страни, односно принт он деменд.... правеш дизајн, го постираш и доколку на некој му се допадне, може да си го нарача испринтано на маица, прекривач, слика итн. и ти земаш пари од тоа, во зависнот колку маржа си имаш подесено. Овие страни ги користам кога имам послободно време и сакам да го испукам малку уметничкиот дух во мене. Многу ми се допаѓа концептот на страните, односно работиш како циган, си правиш голема библиотека и после без да посветиш дополнително време, си собираш пари. Парите од овие страни ги вадам на paypal ... понекогаш си ги испраќам и на сметка во МК од paypal-от и во тој случаj ги пријавувам во даночната пријава на крајот на годината.

Имам едно прашање: Моментално имам во мене чек од 9000$ од quirky.com и незнам каде да го разбијам. Тутунска нуди 1.5% провизија и неколку еднократни трошоци... но што после со данокот? треба парите да ги пријавам како „друго“ односно 10 % ... или некоја друга даночна стапка??? (парите ги заработувам по основ royalties).
Дали некој има слично искуство? Дали некој има менето чек во странство, за да избегне данок во МК? дали воопшто може јас, со единствено МК државјанство, да сменам чек во друга држава, рецимо Бугарија или Албанија???

Ве измалтретирав со текстот... но можеби на некој ќе му се најде некоја од страниве... Поздрав!
Мислам дека нема да има проблем да го кешираш чекот и надвор од МК доколку сакаш приливот да не ти биде евидентиран . Но, во иднина обиди се да избегнеш ваква наплата. Најмногу заради 2 причини:
1. Не си сигурен и не можеш да бидеш сигурен дека чекот има покритие кое пред да ти биде исплатен, банката во која го кешираш задолжително ќе го провери. Ако нема, ништо од кешот!
2. Она кое те мачи, оданочувањето...кога парите стасуваат на твојата сметка во интернет банката (PayPal, Payza, Solid Trust...) не се евидентираат во централнит регистар на приходи во МК. Со платежна картичка која скоро сите овие интернет банки можат да ти ја издадат парите ти се достапни на сите банкомати низ цел свет. Понатаму и не морам да те учам многу, упатен си веќе и си знаеш :)[DOUBLEPOST=1435055655][/DOUBLEPOST]
Одличен и интересен пост друже, и добар начин да се покаже како навистина се заработува од интернет, а не со кликање за 0.000000001$
Јас лично работам на оДеск (Upwork) и помалку на Еланце. За парите од quirky не прочитав дека си пишал од каде ги вадиш, но претпоставувам дека 9к$ неможеш да извадиш на ПејПал (Бугарски/Словенски/Хрватски) и најверојатно тоа ќе биде некој чек. Ако ти е било каква информација, луѓево што работат на брод, на сметка им стигаат парите и не се плаќа персонален данок бидејќи, парите ти ги исплаќа фирма, која што 100% платила некаков данок за тебе. Ако прашаш кај нас, ќе ти речат дека мора да се плати, а кога ќе видиш кој како и за што ги троши тие пари, ни денар не би дал... Има еден дечко тука во МК што вади пари од ПејПал со некоја 6% провизија, си ги добиваш парите во кеш, ни лук јал ни лук мирисал.
Поздрав до тебе и така да продолжиш!
Имаш многу погрешна представа за заработката со „кликање“. И тебе а и на други ќе ви кажам сека само кликањето не носи голема заработка додека не се инвестира. Скоро сите вакви платформи нудат опција за купување пакети со лимитирана валидност која најчесто завршува кога тој пакет (или краткорочна хартија од вредност) ќе реализира profit share (или revenue share) со процент кој е деклариран. Заработката која воопшто не е мала во однос на инвестицијата може да овозможи и донесе одлична сума пари во континуитет во зависност од инвестицискиот или реинвестицискиот план. Инаку, и јас сум некаков фриленсер и се обидов на O Desk ама таму јајца до колена додека исполниш се што бараат, башка на почеток работиш за најниски саатници и тоа може да потрае година-две, саатницата ти ја плаќаат според инсталиран софтвер кој вади скриншотови периодично и му ги испраќа на работодавецот...далеку од некаква фриленсерска работа иако така ја нарекуваат туку многу повеќе наликува на работа како вработен штом ти го контролира времето а те плаќа на саат а не по договорен паушал за завршена работа. Од друга страна, професионално неетички е да ми ги следи преку скрин-шотовите операциите кои ги вршам додека го создавам проектот зашто постојат и професионални тајни во занаетот кои секој од нас ги има. И најпосле, полесно доаѓам до ангажман преку „ќиви“ контакти од колку преку вакви сајтови, а ако сакаш и подобро ги наплатувам.
Со таканареченото „кликање„ почнав да се занимавам повеќе од забава, не го сфаќав сериозно воопшто на почетокот се додека не увидов дека со 5 или 10 минути кликање и сурфање на нет не можеш да заработиш додека во игра не ставиш уште нешто. Тоа уште нешто се пари. Износот не мора да е голем, главно се почнува со некој минимум од 50$ кои можеш интензивно да ги реинвестираш се додека не стасаш до крајната висина на инвестицијата која си ја зацртал како цел и која потоа со нејзино пасивно реинвестирање ќе ти носи приход кој наместо интензивно да го реинвестираш, ќе го подигаш за себе. Или, ако располагаш со поголема сума кеш, вакви планови воопшто не ти се потребни. Ги вложуваш и истите пари на годишно ниво ги имаш назад со 100 до 120% профит. Само за споредба, ниту една банка во која би ги штедел дури и како орочен депозит на најдолг период со најповолна каматна стапка, нема да ти даде камата поголема од околу 8%! Е сега ќе рече некој ризик било...ако некому изгледа дека е ризик тогаш нека дреме по сајтови за фриленсери и нека работи еднаш до два пати месечно по 10 саати за 5-6$ од саат, нека се расправа со аздисани клиенти кои те третираат како стока зашто има огромна конкуренција од индијци, пакистанци, кинези, виетнамци и слични кои го рушат угледот на вакви фриленсерски сајтови и нека се моли да добие проект. Јас ризикував, вегов во ваков бизнис и не се кајам, напротив, презадоволен сум зашто се помалку имам потреба некому нешто да работам за да дојдам до пари.
 
Последно уредено:

LePAk

пензиониран воваџија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
113
Поени од реакции
80
Имаш многу погрешна представа за заработката со „кликање“. И тебе а и на други ќе ви кажам сека само кликањето не носи голема заработка додека не се инвестира. Скоро сите вакви платформи нудат опција за купување пакети со лимитирана валидност која најчесто завршува кога тој пакет (или краткорочна хартија од вредност) ќе реализира profit share (или revenue share) со процент кој е деклариран.
Морам да ти укажам дека и ти имаш тотално погрешна претстава за оДеск. Точно е дека секој почеток е тежок, како за било која работа во светот, од проста причина што не постои брз начин на заработка, напротив, доста упорност и вложен труд а неретко и пари (На оДеск немам вложено ни денар). На оДеск 90% од работите ми се договорени на фиксна цена, и претпочитам така и да бидам платен, на крај на завршената работа, за која имам 5.00 рејтинг за над 100 завршени работи, а трипати поише работи имам направено надвор од оДеск, кој патем, на сериозните клиенти им е само начин на пронаоѓање на квалитетни фриленсери со кои понатаму работат надвор од платформата. На оДеск има фриленсери за сечиј џеб и вкус, па така, клиентите во последно време избегнуваат Индијци, Пакистанци, Бангладеш и претпочитаат Европски и Американски фриленсери. Така да, наместо да се препукуваме која платформа е најдобра, треба да се знае дека секој треба да го прави тоа што најдобро се чувствува и да си го одбере своето niche, и да остварува приход преку тоа. Пример quirky не е платформа за мене, бидејќи мислам дека е повеќе за креативни архитекти и дизајнери, кои знаат како да претстават продукт во Аутокад или Архикад и слично. Иначе имам full-time работа тука во Македонија, па фала богу оДеск не го гледам моментално како главна работа, макар што повеќе пари вадам од платата тука во МК.
П.С. за договорите на саат, саатнината ми е 26 $/час.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Не знам што сте се фатиле за тие Индијци и Пакистанци:) Секој има право да даде понуда, поентата е ти да понудиш нешто подобро. Точно е дека луѓето од западна Европа преферираат да работат со Европјани вклучуваји и луѓе од источна Европа. Сепак, има и Индијци и други Азијци што нудат квалитет и не треба да имаме предрасуди. Пола од клиентите ми се од Индија а пола од другите работат со Индијци.
И некој рече 6 долари на саат па имал проблеми? Не знам за таква работа јас работам на Fiverr на пример и сум имал десетици клиенти и дали два тројца имало што аздисувале. Другите се сите љубезни среќни весели:) и што е најбитно реални - за 5 долари не очекуваат чуда иако јас некогаш им доставувам и чуда зависи од инспирацијата :). и точно е дека на почеток е тешко ама после 6 месеци засили темпото кај мене барем. Сега сум во позиција да одбивам работа затоа што не можам да постигнам а дел од работата ја делам на пријатели.
Како што кажа @LePAk најбитно е да бидеш упорен, да доставуваш тоа што ветуваш и да бидеш подготвен за многу работа (која се разбира се плаќа). Единствено што жалам е што немам познавање од IT. Да имав познавање од програмирање, кодирање па дури и од веб дизајн никогаш не би се вработил во фирма, секогаш би работел од дома затоа што има огромна побарувачка за тие што се конзистентни и квалитетни. Знам дека не е касно човек да почне да учи ама немам време а можеби и воља а и се извежбав со ова што го работам и некако како да немам ни потреба.
 
Последно уредено:
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Морам да ти укажам дека и ти имаш тотално погрешна претстава за оДеск. Точно е дека секој почеток е тежок, како за било која работа во светот, од проста причина што не постои брз начин на заработка, напротив, доста упорност и вложен труд а неретко и пари (На оДеск немам вложено ни денар). На оДеск 90% од работите ми се договорени на фиксна цена, и претпочитам така и да бидам платен, на крај на завршената работа, за која имам 5.00 рејтинг за над 100 завршени работи, а трипати поише работи имам направено надвор од оДеск, кој патем, на сериозните клиенти им е само начин на пронаоѓање на квалитетни фриленсери со кои понатаму работат надвор од платформата. На оДеск има фриленсери за сечиј џеб и вкус, па така, клиентите во последно време избегнуваат Индијци, Пакистанци, Бангладеш и претпочитаат Европски и Американски фриленсери. Така да, наместо да се препукуваме која платформа е најдобра, треба да се знае дека секој треба да го прави тоа што најдобро се чувствува и да си го одбере своето niche, и да остварува приход преку тоа. Пример quirky не е платформа за мене, бидејќи мислам дека е повеќе за креативни архитекти и дизајнери, кои знаат како да претстават продукт во Аутокад или Архикад и слично. Иначе имам full-time работа тука во Македонија, па фала богу оДеск не го гледам моментално како главна работа, макар што повеќе пари вадам од платата тука во МК.
П.С. за договорите на саат, саатнината ми е 26 $/час.
Не знам што сте се фатиле за тие Индијци и Пакистанци:) Секој има право да даде понуда, поентата е ти да понудиш нешто подобро. Точно е дека луѓето од западна Европа преферираат да работат со Европјани вклучуваји и луѓе од источна Европа. Сепак, има и Индијци и други Азијци што нудат квалитет и не треба да имаме предрасуди. Пола од клиентите ми се од Индија а пола од другите работат со Индијци.
И некој рече 6 долари на саат па имал проблеми? Не знам за таква работа јас работам на Fiverr на пример и сум имал десетици клиенти и дали два тројца имало што аздисувале. Другите се сите љубезни среќни весели:) и што е најбитно реални - за 5 долари не очекуваат чуда иако јас некогаш им доставувам и чуда зависи од инспирацијата :). и точно е дека на почеток е тешко ама после 6 месеци засили темпото кај мене барем. Сега сум во позиција да одбивам работа затоа што не можам да постигнам а дел од работата ја делам на пријатели.
Како што кажа @LePAk најбитно е да бидеш упорен, да доставуваш тоа што ветуваш и да бидеш подготвен за многу работа (која се разбира се плаќа). Единствено што жалам е што немам познавање од IT. Да имав познавање од програмирање, кодирање па дури и од веб дизајн никогаш не би се вработил во фирма, секогаш би работел од дома затоа што има огромна побарувачка за тие што се конзистентни и квалитетни. Знам дека не е касно човек да почне да учи ама немам време а можеби и воља а и се извежбав со ова што го работам и некако како да немам ни потреба.
Поентата е помалку да се ангажираш работно а да имаш поголем финансиски ефект :)
 
Член од
25 септември 2014
Мислења
309
Поени од реакции
39
Немам време доволно за да гледам на претходните страни затоа ке ве прашам сакам да инвестирам некои 300доларчиња ама не знам на која страна дајте ми некој предлози на кои страни даваат исплаакаат највекје
Cuvaj si parite, batka:)[DOUBLEPOST=1435114533][/DOUBLEPOST]http://www.free-usd.com/j.php?r=44754
FAUCET sto isplaka vo dolari na sekoj 30 minuti...od 0,002 pa se do 200$(kako vi e srekata)...vredi da se proba :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom