Заповеди (и закони) божји, дали ги почитувате?

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
4.039
Поени од реакции
9.220
Цитирај што покретно не ти е јасно 15 глава не е во една реченица!
4 Зашто Бог рекол: ‘Почитувај ги татка си и мајка си,’ и ‘Кој го злоречува татка си или мајка си, со смрт нека умре;’

Мене ми се чини дека ги потсеќа луѓето кои се премногу благи со своите деца.

И мене може така да ми личи, но тоа „личење„ во себе е противречно па мора да постои и друго објаснување.

Ако важел Стариот Завет; зашто Христос, т.е. сам Бог би дошол меѓу луѓето/евреите, кога евреите веќе го имале Стариот Завет, топтан со Законот и со пророците?

Евреите биле должни да го следат Стариот Завет и веќе го следеле па што ќе им е „потсетник„ за таа нивна обврска за следење на Законот и пророците?
Па помогни бе Мики. Во наведената дискусија убаво ми објасни дека мора да има повисоко толкување дека на три места во три евангелија се наведени меѓусебно противречни информации.
Што значи дека библијата е надмината и дека мора некој попаметен да ги спречава луѓето во 21 век да се раководат по правилата на пустински овчари од бронзеното време кои еден прогресивен Еврејски рабин ги прилагоди на другите народи пред околу 2000 години.
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
4 Зашто Бог рекол: ‘Почитувај ги татка си и мајка си,’ и ‘Кој го злоречува татка си или мајка си, со смрт нека умре;’.
Мене ми се чини дека ги потсеќа луѓето кои се премногу благи со своите деца.
Ова што го напиша било стар Мојсеев закон кој казната за навреда или непочитување на родител се казнува со смрт.
Ако го прочиташ цел пасос ќе ти биде повеќе јасно за горенаведениот одговор.
Ова што ти го навести делува еретично.

Исус го напоменал ова бидејки лицемерните фарисеи го укорувале Исуса и неговите ученици дека го прекршуваат законот Мојсеев со немиење на рацете и недозволено јадење како што напомена ти дека Христијаните не смеат да јадат и облекуваат во одредено нешто.

Одговорот бил во парабола и споредба зошто Фарисеите наметнале свои човечки преданија во заповедтта затоа и ги нарекува Лицемерни.

Не грижете се што ќе внесете во телото зошто она што излегува од устата(лошиот збор) го осквернува телото.а не храната.

Исусовото Евангелие ги крши сите неморални закони на претходните пророци.
Многу луѓе и од надворешните религии мислат дека има забрани за јадење и пиење во Христијанството .но по доаѓањето на самиот Бог на земјата ги прекрши со неговато свое жртвенопринесување за нас народот од кое и завесата пред ковчегот на законите во синеготата се скина напола.

Христијанството не дозволува никакво човечко убивање и казнување туку правдата ја спроведува самиот Бог.
Ги имаме само Христос и четирите евангелија а претходните само го припремија патот на Спасителот.
:)
 
S

Sagan

Гостин
Исусовото Евангелие ги крши сите неморални закони на претходните пророци.
Многу луѓе и од надворешните религии мислат дека има забрани за јадење и пиење во Христијанството .но по доаѓањето на самиот Бог на земјата ги прекрши со неговато свое жртвенопринесување за нас ...
Матеј 5:17 Не мислете дека дојдов да ги поништам Законот и Пророците! Не дојдов да ги поништам, туку да ги исполнам.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Матеј 5:17 Не мислете дека дојдов да ги поништам Законот и Пророците! Не дојдов да ги поништам, туку да ги исполнам.
Ми го зема постот,фала :)
mountain читај за да не пишуваш без знаење за својата религија.
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Матеј 5:17 Не мислете дека дојдов да ги поништам Законот и Пророците! Не дојдов да ги поништам, туку да ги исполнам.

Ми го зема постот,фала :)
mountain читај за да не пишуваш без знаење за својата религија.

еве повторно ве прашувам што е тоа што надополнил и исполнил?
Зошто дошол?

Можеш да цитираш и да споредиш со учењето за кој закони новиот завет ни говори?

и што е тоа што го надополнил и исполнил?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Исусовото Евангелие ги крши сите неморални закони на претходните пророци.
:)

Прво да те прашам Дали си нормален?
Или некој од твоите соверници,мики,чорбаџија да ми одговори дали mountain е нормален.
Најсериозно прашувам.

Кој го пратил Мојсеј,на пр.
Дали е тоа истиот Бог што го пратил и Исус,и пророците пред него.
Бог праќал пророци со неморални закони?!?!? :facepalm:
Затоа 80% од христијаните се атеисти,јасно ми е и зошто.

Матеј 5:17 Не мислете дека дојдов да ги поништам Законот и Пророците! Не дојдов да ги поништам, туку да ги исполнам.

Твоите зборови се косат со Божјите зборови(според христијаните) во библијата.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Прво да те прашам Дали си нормален?
Или некој од твоите соверници,мики,чорбаџија да ми одговори дали mountain е нормален.
Најсериозно прашувам.

Кој го пратил Мојсеј,на пр.
Дали е тоа истиот Бог што го пратил и Исус,и пророците пред него.
Бог праќал пророци со неморални закони?!?!? :facepalm:
Затоа 80% од христијаните се атеисти,јасно ми е и зошто.

Матеј 5:17 Не мислете дека дојдов да ги поништам Законот и Пророците! Не дојдов да ги поништам, туку да ги исполнам.

Твоите зборови се косат со Божјите зборови(според христијаните) во библијата.

Ти легна на волеј а:P
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Прво да те прашам Дали си нормален?
Или некој од твоите соверници,мики,чорбаџија да ми одговори дали mountain е нормален.
Најсериозно прашувам.

Кој го пратил Мојсеј,на пр.
Дали е тоа истиот Бог што го пратил и Исус,и пророците пред него.
Бог праќал пророци со неморални закони?!?!? :facepalm:
Затоа 80% од христијаните се атеисти,јасно ми е и зошто.

Матеј 5:17 Не мислете дека дојдов да ги поништам Законот и Пророците! Не дојдов да ги поништам, туку да ги исполнам.

Твоите зборови се косат со Божјите зборови(според христијаните) во библијата.

Дали е според тебе морално да се убива луѓе?
Не ми е ни чудно што раегираш вака бидејки муслиманите тоа им е нормално до ден денешен!

Бог ги дал тие закони кој се прикладни за време на свестоста на самиот човек!

Како второ зошто се дрзнуваш да судиш за друга религија предходно да се информираш за истата?

Прашав што е тоа што го исполнил и што требало да исполни?
Не ни очекувам одговор бидејки однапред ја знам изопаченоста.

И од каде ти е тој податок за атеистите жити све?

Моите зборови се косат со твојата нерелигија!
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Дали е според тебе морално да се убива луѓе?
Не ми е ни чудно што раегираш вака бидејки муслиманите тоа им е нормално до ден денешен!

Бог ги дал тие закони кој се прикладни за време на свестоста на самиот човек!

Како второ зошто се дрзнуваш да судиш за друга религија предходно да се информираш за истата?

Прашав што е тоа што го исполнил и што требало да исполни?
Не ни очекувам одговор бидејки однапред ја знам изопаченоста.

И од каде ти е тој податок за атеистите жити све?

Моите зборови се косат со твојата нерелигија!
Сака да каже дека атеистите најчесто потекнуваат од христијански семејства, или барем дедовци, прадедовци биле христијани:P

Тоа е сосема нормално, бидејќи муслиман не смее да ја напушти религијата.
Уствари смее, ама со нозете напред.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Дали е според тебе морално да се убива луѓе?
Не ми е ни чудно што раегираш вака бидејки муслиманите тоа им е нормално до ден денешен!

Бог ги дал тие закони кој се прикладни за време на свестоста на самиот човек!

Како второ зошто се дрзнуваш да судиш за друга религија предходно да се информираш за истата?

Прашав што е тоа што го исполнил и што требало да исполни?
Не ни очекувам одговор бидејки однапред ја знам изопаченоста.

И од каде ти е тој податок за атеистите жити све?

Моите зборови се косат со твојата нерелигија!

Друже ти си изгубен во време и простор,како и да свртиш.
Лошо е кога некој те учи како да ја почитуваш својата религија.
Само ненормален човек може да напише: Исусовото Евангелие ги крши сите неморални закони на претходните пророци.
Тоа ќе ти го потврдат твоите пријатели.
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Друже ти си изгубен во време и простор,како и да свртиш.
Лошо е кога некој те учи како да ја почитуваш својата религија.
Само ненормален човек може да напише: Исусовото Евангелие ги крши сите неморални закони на претходните пророци.
Тоа ќе ти го потврдат твоите пријатели.

Ако продолжиме да се навредуваме за тоа какви личности сме нема простор за дискусија помеѓу нас?

Еве те прашав дали е нормално да се убиваат луѓе?
Дали тие закони ако Христос не би ги скршил ,денеска би биле нормални?
зошто твојата вера ги одобрува или?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Ако продолжиме да се навредуваме за тоа какви личности сме нема простор за дискусија помеѓу нас?

Еве те прашав дали е нормално да се убиваат луѓе?
Дали тие закони ако Христос не би ги скршил ,денеска би биле нормални?
зошто твојата вера ги одобрува или?
Друже си немаш појма од својата религија,консултирај се со своите пријатели за она што го напиша,нека ти даат некој совет.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Ми го зема постот,фала :)
mountain читај за да не пишуваш без знаење за својата религија.
Hattab1,

дај подобјасни ги изразите „закон„ и „пророци„, да видиме за што се работи...
--- надополнето: 26 септември 2013 во 09:40 ---
Па помогни бе Мики. Во наведената дискусија убаво ми објасни дека мора да има повисоко толкување дека на три места во три евангелија се наведени меѓусебно противречни информации.
Што значи дека библијата е надмината и дека мора некој попаметен да ги спречава луѓето во 21 век да се раководат по правилата на пустински овчари од бронзеното време кои еден прогресивен Еврејски рабин ги прилагоди на другите народи пред околу 2000 години.
Секако дека Христос не дојде за ги укине „...Законот и пророците...„, туку „...да ги исполни....„

Законот на 10-те Божји Заповеди, Христос го исполни така што го издигна на духовно ниво, преку сведување на Законот на двете најголеми Заповеди:
- возљуби Го Бога (првите 4 Заповеди), со сето свое битие и
- возљуби го ближниот свој (останатите 6 Заповеди) како себе си.

Пророците пак, Христос ги исполни со своето месијанство и месијанска улога. Он се роди од евреите, за да ги повика на спасените, а воедно не‘ повика сите на тој спасоносен чин, за што доброволно пострада и умре.

Остануваат неостварени/неисполнети уште неколку работи/улоги Христови, кои претстојат, а тие се: Неговото второ доаѓање, страшниот Суд, пресоздавањето на „...новото небо и земја....„ и почетокот на бесконечниот ден во Царството Христово.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Hattab1,
дај подобјасни ги изразите „закон„ и „пророци„, да видиме за што се работи...

Исусовото Евангелие ги крши сите неморални закони на претходните пророци.

Ти си должен да објасниш како христијанин кои се тие неморални закони на претхнодните пророци.
И дали спрема христијанските учења,пред Исус доаѓањето на Исус..дали Бог на луѓето им праќал пророци со неморални закони??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom