Закон на атракција!

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Значи
не е финтата да мислиш позитивно.
Ти моеш 6 дена да мислиш „немам високи сметки„ или „немам долгови“ ама пак да си останат или да се натрупаат.
Начинот на размислување е апсолутно различен, треба да користиш зборови кои на архаичниот начин на мислење (потсвеста работи на архаично ниво на свест) за да ги спроведе така....
Не знам како поедноставно да ви објаснам.
Одев на курс за ова и знам дека функционира.

А и гледајте ја The Sicret, тоа е тоа...
Читај ја Тајната, а не гледај.
 
S

smart ass

Гостин
Истото ко Моќта на потсвеста од Џозеф Марфи. Се е точно, само би додал, ако сте несреќни не обвинувајте никого, сфатете дека вие сакате да бидете несреќни. Кај што е проблемот таму е решението. :wink:
Да...ама некогаш моќта на потсвеста некои ги носи на одмор и рекреација во бардовци.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Значи
не е финтата да мислиш позитивно.
Ти моеш 6 дена да мислиш „немам високи сметки„ или „немам долгови“ ама пак да си останат или да се натрупаат.
Би рекол дека е битно да мислиш позитивно ама и да ги поткрепиш позитивните мисли со некаква физичка акција инаку нема шанси да ги реализираш. Со други зборови мора и на физички план да се реагира не само на ментален.

Освен тоа позитивната сугестија е многу појака од негативната така да наместо „немам високи сметки„ или „немам долгови“ многу повеќе делува „заработувам многу пари со својата работа„ и „сите долгови ги исплаќам на време и веќе не се задолжувам„. Само како надополнување :smir:.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Читај ја Тајната, а не гледај.
Има документарец.
Книгата не сум ја читала иако ја имам, сепак поописно е во документарецот.

Освен тоа позитивната сугестија е многу појака од негативната така да наместо „немам високи сметки„ или „немам долгови“ многу повеќе делува „заработувам многу пари со својата работа„ и „сите долгови ги исплаќам на време и веќе не се задолжувам„. Само како надополнување :smir:.
Така.
Само напред се става лична заменка ЈАС и се е таман.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Звучи како перење на мозок со евтин детергент.
Скптик си, океј.
Пробај некогаш, коа ќе ти успее како шо и успеало на The Goddess ќе праиме пак муабет.
А и можда ми го испрале мозокот, ама супер ако е така зашто многу кул работи ми се случуваат откако почнав да го применувам.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Има документарец.
Книгата не сум ја читала иако ја имам, сепак поописно е во документарецот.
Како може да знаеш дека документарецот е поописен од книгата кога ја немаш читано? :icon_lol:
Читај ја книгата ќе забележиш дека таа е поописна и посдржајна.

Проверено луѓе, вистина е. Сега за до душа, мене ми се остварија лошите мисли ама сигурна сум дека и спротивното ќе се оствари. Не може се лошо да биде... :)))
Зошто на гладните и жедните во Африка не им се преуреди универзумот и не добијат храна и вода?
Кога е човек гладен и жеден мисли на храна и вода, така да според законот за привлекување треба да ги привлечи тие нешта кон себе.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Зошто на гладните и жедните во Африка не им се преуреди универзумот и не добијат храна и вода?
Кога е човек гладен и жеден мисли на храна и вода, така да според законот за привлекување треба да ги привлечи тие нешта кон себе.
Зашто нив мислите им се сконцентрирани на тоа дека немаат храна и вода.
И привлекуваат немање храна и вода.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Зашто нив мислите им се сконцентрирани на тоа дека немаат храна и вода.
И привлекуваат немање храна и вода.
Ај пробај остани гладна едно три дена што ќе мислиш?
Немам храна или ми се јаде?
Еве јас на пример кога сум гладен мислам на фамилијарна пица, не мислам дека ја немам, ја имам во мислите во вкусот на устата и одма почнува желудникот гр мр вр.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Ај пробај остани гладна едно три дена што ќе мислиш?
Немам храна или ми се јаде?
Еве јас на пример кога сум гладен мислам на фамилијарна пица, не мислам дека ја немам, ја имам во мислите во вкусот на устата и одма почнува желудникот гр мр вр.
Па сосема јасно дека ти кога си гладен ќе мисиш "ми се јаде" затоа што знаеш дека ти имаш храна додека пак тие ја немаат храната, навикнати се на гладта и мислат на немање храна.

А ти како може да очекуваш да дојде некој да ти донесе фамилијарна пица кога целиот си скептик?
Универзиумот не може да ти помогне и да ти ги оствари желбите ако самиот не си свесен за тоа. Колку повеќе веруваш толку повеќе добиваш и обратно.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Па сосема јасно дека ти кога си гладен ќе мисиш "ми се јаде" затоа што знаеш дека ти имаш храна додека пак тие ја немаат храната, навикнати се на гладтта и мислат на немање храна.

А ти како може да очекуваш да дојде некој да ти донесе фамилијарна пица кога целиот си скептик?
Универзиумот не може да ти помогне и да ти ги оствари желбите ако самиот не си свесен за тоа. Колку повеќе веруваш толку повеќе добиваш и обратно.
Навикнати на гладтта :icon_lol:, се присетив за Анегдотата со Настрадин оџа и неговото магаре, таман го одвикнал од храна човекот своето магаре тоа умрело :icon_lol:.
Храната не е навика одвика туку е потреба биолошко гориво за нашиот организам. Човечки инстикт е кога е гладен да мисли на храна па макар било тоа и мајчино млеко што скоро сите па дури и гладните во Африка го имаат вкусено.
Често се изразувам насилно и го мислам тоа што го кажувам. Според закон за атракција досега требаше масакр да направам оти тоа што го мислам тоа и го привлекувам. Немам физички повредено човек сигурно едно две години и повеќе, моите насилни мисли си се мои насилни мисли начин на изразување ништо повеќе :toe:.
 
Член од
15 декември 2007
Мислења
865
Поени од реакции
28
Ама банално е да кажеш дека е здраво човек да САКА (дури и потсвесно) да му се случат лоши работи кои ќе го направат несреќен. Ако ми умре мачорот, ми изгори куќата, ме акне гром, ме силуваат на улица, дали во себе да го барам решението?
Знам дека сум екстремна, ама нема друг начин да го исконтрам ова :icon_lol: Поентата е дека да, дел од она што ни ја сочинува среќата е под наша команда и во наш домен. Ама остатокот е изврзување на милион надворешни фактори што не можеме да ги контролираме, па следствено колку и да САКАМ јас да не ми гори куќата, таа сепак нема да престане да гори :)

Ја у принцип лошо се снаоѓам со вакви контрола_на_потсвеста ствари што продаваат зиљон примероци од горенаведените книги, а ретко функционираат. Бар кај мене никад не. Ја претпочитам за некој иден настан да имам баш ниски очекувања за после ако се испостави позитивен изход, да се „почастам“ со пријатно изненадување :icon_lol:
Се шалам, стварно многу малку верувам во моќта на (моите) мисли.
Aпсолутно се согласувам,истото и за мене важи.

А,еве еден прост пример од моево секојдневие.Понекогаш очајно посакувам да ми се јави некој,ама кога кога велам очајно мислам ептен очајно.И си почнувам да мислам позитивно,како има шанси да се јави,треба да се јави,еве сега ќе се јави,пробувам телепатски да влијаам со моите мисли,дури се обидувам да погодам каде е во тој момент и што прави.Го чепкам телефонов,место не ме фаќа,намалувам музика за во случај да не` не го слушнам,а во екстремни случаи и халуцинирам дека ми ѕвони.Обично не трае многу ова,али знае поприлично да ме исцрпи и да ме изнервира.И тогаш се откажувам и почнувам да мислам негативно,не е потребно да наведувам во кој стил,се подразбира,ама понекогаш е апла негативно.:)Ова дополнително ме исцрпува и повеќе немам желба да мислам ни позитивно ни негативно,туку на нешто сосема деветто.И тогаш телефонот ми ѕвони.:smir:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
А,еве еден прост пример од моево секојдневие.Понекогаш очајно посакувам да ми се јави некој,ама кога кога велам очајно мислам ептен очајно.И си почнувам да мислам позитивно,како има шанси да се јави,треба да се јави,еве сега ќе се јави,пробувам телепатски да влијаам со моите мисли,дури се обидувам да погодам каде е во тој момент и што прави.Го чепкам телефонов,место не ме фаќа,намалувам музика за во случај да не` не го слушнам,а во екстремни случаи и халуцинирам дека ми ѕвони.Обично не трае многу ова,али знае поприлично да ме исцрпи и да ме изнервира.И тогаш се откажувам и почнувам да мислам негативно,не е потребно да наведувам во кој стил,се подразбира,ама понекогаш е апла негативно.:)Ова дополнително ме исцрпува и повеќе немам желба да мислам ни позитивно ни негативно,туку на нешто сосема деветто.И тогаш телефонот ми ѕвони.:smir:
Опасна сугестија тоа баш како на клипов :icon_lol::

 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Храната не е навика одвика туку е потреба биолошко гориво за нашиот организам. Човечки инстикт е кога е гладен да мисли на храна па макар било тоа и мајчино млеко што скоро сите па дури и гладните во Африка го имаат вкусено.
Често се изразувам насилно и го мислам тоа што го кажувам. Според закон за атракција досега требаше масакр да направам оти тоа што го мислам тоа и го привлекувам. Немам физички повредено човек сигурно едно две години и повеќе, моите насилни мисли си се мои насилни мисли начин на изразување ништо повеќе :toe:.
Биолошка потреба е, точно.
Ти си навикнат да јадеш цел леб, они една кришка дневно.
Значи, навика во јадење.
Некој друг може да живее од тревки.

За другиот дел од постот..аман де, зашо буквално сфаќаш се?
Зошто?
Не е една мисла у животот да ти привлекува се.
Или општо земено 10 мисли, или 100...
Начин на размислување е
Ако размислуваш на тој начин-ќе делува, многу нормално.
Aпсолутно се согласувам,истото и за мене важи.

А,еве еден прост пример од моево секојдневие.Понекогаш очајно посакувам да ми се јави некој,ама кога кога велам очајно мислам ептен очајно.И си почнувам да мислам позитивно,како има шанси да се јави,треба да се јави,еве сега ќе се јави,пробувам телепатски да влијаам со моите мисли,дури се обидувам да погодам каде е во тој момент и што прави.Го чепкам телефонов,место не ме фаќа,намалувам музика за во случај да не` не го слушнам,а во екстремни случаи и халуцинирам дека ми ѕвони.Обично не трае многу ова,али знае поприлично да ме исцрпи и да ме изнервира.И тогаш се откажувам и почнувам да мислам негативно,не е потребно да наведувам во кој стил,се подразбира,ама понекогаш е апла негативно.:)Ова дополнително ме исцрпува и повеќе немам желба да мислам ни позитивно ни негативно,туку на нешто сосема деветто.И тогаш телефонот ми ѕвони.:smir:
Болдираното..
Ќе и Да се..се идни времиња.
Секогаш се размислува во сегашно време.
Ќе-е некогаш, не му „бараш“ на универзумот тука/сега/одма..
Туку во иднина.
А и ти „дал“ универзумот повик во иднина ко шо приметив од приказната.:)
 
S

smart ass

Гостин
Закон за бош пумпа атракција:pos2:
Дајте објаснување,без тоа ова е квазипсихологија,или ванаби сакцес:toe:

Како ако мислиш позитивно,тоа ќе има исход на Х ивент кој треба да се случи во Y време???

Јас мислам ако размислуваш рационално,аналитички и смирено шансите се далеку поголеми за саканиот исход-во случајов позитивен.

А не само викај си ќе биде...ќе биде...ДА добро е...

Всушност добивам впечаток дека нашиве политичари бааѓи долго време го применуваат "законов"...и им успева:)

Законов на изразен математички е Think positive+act negative=succes.

Звучи како перење на мозок со евтин детергент.
Секој гледа евтино да помине:pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom