Законот на Телема

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
Значи официјална телемитска "Генеза"е еврејската од Тората и е книга класа А,како што разбрав.
(секако англиската верзија)
Значи како си разбрал така ќе ти е...

Не знам јас сум такво нешто да сум ти кажал тебе или некому друг

Класа А книги кои се водат како "свети книги" се знае кои се, може и на мојот блог да ги најдеш дури...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595

„Затоа бидете отмени: облекувајте се сите во убава облека; јадете богати јадења и пијте благи вина и вина што се пенат!
Исто така, исполнете се со љубов по волја, како ви е волја, кога, каде и со кого ви е волја!
Но секогаш за мене.“
AL, I:51

"Живејте како кралевите и принцевите, крунисани и некрунисани, на овој свет, како што одсекогаш живееле, како мајсторите отсекогаш живееле, но нека не биде тоа само себе-задоволување; направи го твоето себезадоволување твоја религија.
Кога пиеш и играш и се радуваш, ти не си „неморален“, ти не ја „ризикуваш својата бесмртна душа“; ти ги исполнуваш принципите на нашата света религија под единствен услов да ги гледаш своите акции преку ова светло.
Не се понижувајте себе си и не ги уништувајте и не ги правете евтини вашите задоволства со напуштање на врвното задоволство, свесноста на Мирот кој што го надминува разбирањето.
Не ја прегрнувајте простум Марија или Мелујзина; таа е Самата Нуит, посебно концентрирана и инкарнирана во човечка форма за да ти даде бесконечна љубов, да ти понуди вкус дури на земјата од Еликсирот на Бесмртноста. "

Законот на Слободата – Liber DCCCXXXVII , A.'.A.'. Издание во класа Е
 
H

Hyperion VI

Гостин
Живејте како кралевите и принцевите, крунисани и некрунисани, на овој свет, како што одсекогаш живееле, како мајсторите отсекогаш живееле, но нека не биде тоа само себе-задоволување; направи го твоето себезадоволување твоја религија.
Кога пиеш и играш и се радуваш, ти не си „неморален“, ти не ја „ризикуваш својата бесмртна душа“; ти ги исполнуваш принципите на нашата света религија под единствен услов да ги гледаш своите акции преку ова светло.
Не се понижувајте себе си и не ги уништувајте и не ги правете евтини вашите задоволства со напуштање на врвното задоволство, свесноста на Мирот кој што го надминува разбирањето.
Не ја прегрнувајте простум Марија или Мелујзина; таа е Самата Нуит, посебно концентрирана и инкарнирана во човечка форма за да ти даде бесконечна љубов, да ти понуди вкус дури на земјата од Еликсирот на Бесмртноста. "

Законот на Слободата – Liber DCCCXXXVII , A.'.A.'. Издание во класа Е
Многу пехари и многу велови гледам во текстов,но најмногу пехар со вел.

(Класа Е,смеам да коментирам)
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
:love:

"You ask me what is, at the present time, the greatest obstacle to human progress.
I answer in one word: NOISE.


You will recall that in Yoga the concise compendium of Initiated Instruction is:
Sit still
Stop thinking
Shut up, and
Get out.

The second of these postulates the third; for one can neither think nor stop thinking with all that row going on.
Then again, the Fourth Power of the Sphinx is Silence; on this subject I must refer you to Little Essays Toward Truth.“
- Magick Without Tears, A. Crowley (преведена на македонски јазик)
 
H

Hyperion VI

Гостин
:love:

"You ask me what is, at the present time, the greatest obstacle to human progress.
I answer in one word: NOISE.


You will recall that in Yoga the concise compendium of Initiated Instruction is:
Sit still
Stop thinking
Shut up, and
Get out.

The second of these postulates the third; for one can neither think nor stop thinking with all that row going on.
Then again, the Fourth Power of the Sphinx is Silence; on this subject I must refer you to Little Essays Toward Truth.“
- Magick Without Tears, A. Crowley (преведена на македонски јазик)
Има и луѓе,сиромаси,аспиранти,па сакав да помогнам и да им дадам линк од ваше братско локално тело во Србија каде што можат повеќето книги бесплатно да ги спуштат во pdf формат

 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
Има и луѓе,сиромаси,аспиранти,па сакав да помогнам и да им дадам линк од ваше братско локално тело во Србија каде што можат повеќето книги бесплатно да ги спуштат во pdf формат

Сиромашни има само во духот, волјата за братство и љубов на Земјата!

НЕ гледам јас сиромашни луѓе во однос на пари и материјални добра... но сите сме различни ;)
Преводите на О.Т.О. Македонија се продаваат за смешни пари...
Една „Законот е за сите“ е 300-350 ден максимум... за едни цигари и алкохол дневно наместо за мудрост трошат луѓето залудно! :)

Добро ти текна за Хрумакис, јас сум на ставот дека луѓе веќе ја знаат оваа страница и затоа ја заборавам - барем оние кои пребарувале книги од Кроули сигурно паднале во „стапицата“ на оваа страница!!!

Да не го знаеш Кроули денес - е голем срам и арам :D
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
Јас сум тука да ги потсетам немаш гајле ;)
Ти си тука за да се испукаш и да го продолжиш твојот пат со нова смисла и нови сили ... ^_^ Што би било одлично, ако ме мене прашуваш. Понекогаш е потребен негативен набој за да тргне нештото кон позитива....

Или да го уништиш О.Т.О. и мртвиот Кроули и неговите философии :D

Друго сега за сега не гледам по тоа како и што коментираш. Можеби и грешам...
 
H

Hyperion VI

Гостин
Ти си тука за да се испукаш и да го продолжиш твојот пат со нова смисла и нови сили ... ^_^ Што би било одлично, ако ме мене прашуваш. Понекогаш е потребен негативен набој за да тргне нештото кон позитива....

Или да го уништиш О.Т.О. и мртвиот Кроули и неговите философии :D

Друго сега за сега не гледам по тоа како и што коментираш. Можеби и грешам...
Книгите на Кроули ме донесоа до овој степен на размислување:)
Секако немам намера никого да уништувам.
Со тебе комуницирам оти ти си гласот на О.Т.О. во моментов(ништо лично).
Не го мразам ни Кроули ни Телема ни организациите поврзани со нив,едноставно сметам дека суштината на книгите е најбитна,без разлика на авторот.А иначе Телема си е баш добра философска школа.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
Книгите на Кроули и неговите животни жртвувања и огромен опус на запишана мисла го водат човек ... многу далеку од она што сонувал дека би можел да оди :)

Јас сум само Телемит кој што зборува на форумов со години за Телема како философија онолку колку што разбира (и постојано зборувам дека моите размисли не се апсолутната вистина за тоа што е Телема), како прво, второ, зборувам колку што ми ми дозволуваат заклетвите што сум ги дал како член на О.Т.О. да откривам пред луѓе кои не се во О.Т.О. за ствари поврзани со Редот... бидејќи ако не се придржувам до тоа, што човек ќе сум? :)

Многупати на оваа тема го имам ова нагласено, но не си ја разгледувал по се изгледа темава целосно...

Не сум јас глас на О.Т.О. - за тоа си има Редот официјални гласила... а тоа не е форумов.

Но да не нагласам дека преводите на Кроули се официјални преводи на О.Т.О. Македонија не е чесно... дури и сиромашните треба да знаат од каде доаѓаат стварите за да ним им бидат подостапни. :)
 
H

Hyperion VI

Гостин

Книгите на Кроули и неговите животни жртвувања и огромен опус на запишана мисла го водат човек ... многу далеку од она што сонувал дека би можел да оди :)

Јас сум само Телемит кој што зборува на форумов со години за Телема како философија онолку колку што разбира (и постојано зборувам дека моите размисли не се апсолутната вистина за тоа што е Телема), како прво, второ, зборувам колку што ми ми дозволуваат заклетвите што сум ги дал како член на О.Т.О. да откривам пред луѓе кои не се во О.Т.О. за ствари поврзани со Редот... бидејќи ако не се придржувам до тоа, што човек ќе сум? :)

Не сум јас глас на О.Т.О. - за тоа си има Редот официјални гласила... а тоа не е форумов.

Но да не нагласам дека преводите на Кроули се официјални преводи на О.Т.О. Македонија не е чесно... дури и сиромашните треба да знаат од каде доаѓаат стварите за да нив им бидат подостапни. :)
Па не ми се допаѓаат официјалните гласила,некако ти си ми посимпатичен.

А ова со малите шали и тешки прашања не е ништо се надевам.

Што ќе биде ако живееш во САД па секој ден по 100 такви со чудни прашања?
Само си ја следам Liber Al како сум ја разбрал,лошо,арно тоа е.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
Тебе не ти се допаѓа О.Т.О. Македонија и чекам порака на форумов да ми кажеш што е проблемот бидејќи не знам инаку како да ти помогнам околу тоа... можеби имаш навистина реални причини :)
Не ни треба да ти се допаѓа О.Т.О. Македонија реално ... не е тоа love-hate врска, многу повеќе е.... но тоа ти сигурно го знаеш, бидејќи нели спомна си бил ваму си бил таму... на почетокот од пред 3 недели од кога дојде на форумов да ни кажеш за Кроули и Телема...

На фб има 20-30 дневно и во Македонија преку фб страницата на Хептаграм XI. И за изненадување 70%+ проценти се пристојни и нормални прашања, за разлика од оние саркастичните со скриена доза на омраза...

Се убеди себе си дека прашањата ти се тешки? Многумина пред тебе истото го имаа наум... посебно такво мнение имаа за нивните прашања ако не беа одговорени... :) Како да му кажеш некому дека прашањето му е подло, неумесно, глупо или бесмислено? Знаеш дека ќе следуваат уште побатал прашања... Подобро е Silence...

Не знам како луѓето не разбираат дека ако нештото не ти е ок и е спротивно од твојот курс во животот, го одминуваш - што има да си го труеш животот со нешто што тебе не ти чини? :)
Чудни се луѓето и тоа до некаде мене лично ми се допаѓа...
 
H

Hyperion VI

Гостин
Се убеди себе си дека прашањата ти се тешки?
Хахахха :) јас со О.Т.О. Македонија и Мекдоналдс Ложата во СК одамна ги расчистив сметките,чисто сакав да видам што се дешава на сцената.
Прашањата не ме мачат воопшто,само се предмет за дискусија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom