Законот на Телема

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.582
Поени од реакции
11.595
Кои сте тоа „ВИЕ“ за да правите било што со верници кои палат книги? И што има тоа со мене вие што ќе правите со верниците? :)
Не те разбирам...

П.С. Претежно во минатото свети книги палеле луѓе од спротивниот табор. Не самите луѓе кои го прифатиле Законот од таа книга! ;)
 
H

Hyperion VI

Гостин
Кои сте тоа „ВИЕ“ за да правите било што со верници кои палат книги? И што има тоа со мене вие што ќе правите со верниците? :)
Не те разбирам...

П.С. Претежно во минатото свети книги палеле луѓе од спротивниот табор. Не самите луѓе кои го прифатиле Законот од таа книга! ;)
Препрочитај :) никој не спомнал дека ќе прави нешто со верниците,а и никој не спомна христијанска митологија воопшто,ако на нејзе алудираше
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.582
Поени од реакции
11.595
Препрочитај :) никој не спомнал дека ќе прави нешто со верниците,а и никој не спомна христијанска митологија воопшто,ако на нејзе алудираше
Не алудирав на никој. Само кажав историски факт во однос на палењето свети книги во минатото. :)

Ти напиша „Што ќе правиме со верниците кои палат книги“?
Кои сте тоа ВИЕ во множина што се прашувате што со верници кои палат книги?

Бидејќи јас, немам такви прашања кои ме мачат во однос на верници и палења на книги за да можам да ти одговорам што да правите. :)
 
H

Hyperion VI

Гостин
Не алудирав на никој. Само кажав историски факт во однос на палењето свети книги во минатото. :)

Ти напиша „Што ќе правиме со верниците кои палат книги“?
Кои сте тоа ВИЕ во множина што се прашувате што со верници кои палат книги?

Бидејќи јас, немам такви прашања кои ме мачат во однос на верници и палења на книги за да можам да ти одговорам што да правите. :)
Ми правиш салата од зборови,све извади од контекст.
Не си ти крив таква ти е школата :(
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.582
Поени од реакции
11.595
Ми правиш салата од зборови,све извади од контекст.
Не си ти крив таква ти е школата :(
Такви ти се размислите, мора човек да преуредува и дополнува бидејќи наелектризиран негативно кон Телема заради твои X причини те понеува омразата и пишуваш сешто во обид да исмеваш, да наоѓаш „дуппки“....
Како да тоа ќе промени било што во твојот или во било кој туѓ универзум :)

А јас, ете не знам зошто се обидувам така едноставно да наоѓам колку толку задоволителни одговори на твоите бесцелни прашања... :)
Секако пишуваме за сите на форумов, ако муабетат двајца....

Како што велиш дека си запознаен со Телема, си читал она, си читал ова - некако чудни размисли имаш за некои ствари...




 
H

Hyperion VI

Гостин
Такви ти се размислите, мора човек да преуредува и дополнува бидејќи наелектризиран негативно кон Телема заради твои X причини те понеува омразата и пишуваш сешто во обид да исмеваш, да наоѓаш „дуппки“....
Како да тоа ќе промени било што во твојот или во било кој туѓ универзум :)

А јас, ете не знам зошто се обидувам така едноставно да наоѓам колку толку задоволителни одговори на твоите бесцелни прашања... :)
Секако пишуваме за сите на форумов, ако муабетат двајца....

Како што велиш дека си запознаен со Телема, си читал она, си читал ова - некако чудни размисли имаш за некои ствари...
ОК во право си,само да не се разбереме погрешно дека сум релиозно нетолерантен.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.582
Поени од реакции
11.595
ОК во право си,само да не се разбереме погрешно дека сум релиозно нетолерантен.
За човек дојден на форумов со една цел: да трола со лош сарказам на една тема, и тоа токму Телема...

Не, не ни паѓа нам тука на темава да мислиме дека ти си нетолерантен кон било која религија... но ќе се сложат многумина тука дека ти си само нешто многу разочаран или изнервиран од Телема или можеби од Телемити (не велам дека и тоа не е можно) па затоа си дојден на форумов и од ден 1 си постојано на теми за Кроули, Телема и О.Т.О. со саркастични „досетки“ и бесцелни прашања во некаков јалов обид да се преставиш како познавач на Телема и да ни докажеш - кој знае што - како сето тоа ти си го надминал и си beyond :)

Ајде ќе се исмеваме на другите... не бидува така.

Не е битно кој е во право, битен е односот и разбирање на другиот универзум со кој имаш допир во обид да го прошириш својот...
Но гледам само лош сарказам од твоја страна. Тоа и претходно наназад го констатиравме, дури и самиот @Dumbledore се прашуваше зошто ти враќаме на провокациите... :)

Телема не е само саркастични прашања на чии одговори секој просечен човек може да најде одговор во делата на Кроули (за да не се наруши она од Книгата на Законот, да ја коментираме ние за другите), Телема си има и практична страна... дејствување во однос на себе си, во однос на другите, во однос на сегашноста, во однос на иднината....

Но ти, како познавач на Телема, како што кажа - тоа го знаеш. Значи свесно одиш против она што го знаеш... заради пак ќе кажам, некои твои чудни X причини кои јас не гледам дека се полезни ниту пак нешто добро ќе донесат и за тебе и за другите...


 
H

Hyperion VI

Гостин
За човек дојден на форумов со една цел: да трола со лош сарказам на една тема, и тоа токму Телема...

Не, не ни паѓа нам тука на темава да мислиме дека ти си нетолерантен кон било која религија... но ќе се сложат многумина тука дека ти си само нешто многу разочаран или изнервиран од Телема или можеби од Телемити (не велам дека и тоа не е можно) па затоа си дојден на форумов и од ден 1 си постојано на теми за Кроули, Телема и О.Т.О. со саркастични „досетки“ и бесцелни прашања во некаков јалов обид да се преставиш како познавач на Телема и да ни докажеш - кој знае што - како сето тоа ти си го надминал и си beyond :)

Ајде ќе се исмеваме на другите... не бидува така.

Не е битно кој е во право, битен е односот и разбирање на другиот универзум со кој имаш допир во обид да го прошириш својот...
Но гледам само лош сарказам од твоја страна. Тоа и претходно наназад го констатиравме, дури и самиот @Dumbledore се прашуваше зошто ти враќаме на провокациите... :)

Телема не е само саркастични прашања на чии одговори секој просечен човек може да најде одговор во делата на Кроули (за да не се наруши она од Книгата на Законот, да ја коментираме ние за другите), Телема си има и практична страна... дејствување во однос на себе си, во однос на другите, во однос на сегашноста, во однос на иднината....

Но ти, како познавач на Телема, како што кажа - тоа го знаеш. Значи свесно одиш против она што го знаеш... заради пак ќе кажам, некои твои чудни X причини кои јас не гледам дека се полезни ниту пак нешто добро ќе донесат и за тебе и за другите...
Не е битно кој е во право, битен е односот и разбирање на другиот универзум со кој имаш допир во обид да го прошириш својот...
За човек дојден на форумов со една цел: да трола со лош сарказам на една тема, и тоа токму Телема...

Не, не ни паѓа нам тука на темава да мислиме дека ти си нетолерантен кон било која религија... но ќе се сложат многумина тука дека ти си само нешто многу разочаран или изнервиран од Телема или можеби од Телемити (не велам дека и тоа не е можно) па затоа си дојден на форумов и од ден 1 си постојано на теми за Кроули, Телема и О.Т.О. со саркастични „досетки“ и бесцелни прашања во некаков јалов обид да се преставиш како познавач на Телема и да ни докажеш - кој знае што - како сето тоа ти си го надминал и си beyond :)

Ајде ќе се исмеваме на другите... не бидува така.

Не е битно кој е во право, битен е односот и разбирање на другиот универзум со кој имаш допир во обид да го прошириш својот...
Но гледам само лош сарказам од твоја страна. Тоа и претходно наназад го констатиравме, дури и самиот @Dumbledore се прашуваше зошто ти враќаме на провокациите... :)

Телема не е само саркастични прашања на чии одговори секој просечен човек може да најде одговор во делата на Кроули (за да не се наруши она од Книгата на Законот, да ја коментираме ние за другите), Телема си има и практична страна... дејствување во однос на себе си, во однос на другите, во однос на сегашноста, во однос на иднината....

Но ти, како познавач на Телема, како што кажа - тоа го знаеш. Значи свесно одиш против она што го знаеш... заради пак ќе кажам, некои твои чудни X причини кои јас не гледам дека се полезни ниту пак нешто добро ќе донесат и за тебе и за другите...
Добри сте :) ,само продолжете да елиминирате луѓе.
Тоа ви е традиција да бидете "малубројни и тајни".
Ќе прогресира вашата религија,утре(сабајле).
Ако се прашуваш дали мене ме навредиле телемити или телема или О.Т.О?
Тоа е све исто, организацијата се гледа по следбениците,
"Црквата ја прават верниците".
Е кај вас ги бркате луѓето,малку се :)
Ама не е само тука,на глобално ниво е.
Уживајте јас немам ништо со тоа,а ако толку ви сметам ќе направам
ауто-бан:)
Утре сигурно ќе дојде некој друг после мене и ќе ве исмева :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.582
Поени од реакции
11.595
Утре сигурно ќе дојде некој друг после мене и ќе ве исмева :)
Како да е тоа некоја новост или закана... Како што ти сега си дојден после други, така и идните... Наназад низ темава слични разговори...

Не знам зошто се грижите вие за Телема, кои сте тука само во обид да го исмејувате Законот, дали ќе се шири, собира... Апсурдно

Не сме ние дојдени насила да шириме Телема... Секој има свое видување и разбирање, не може ништо насила...
Само оној кој што чуствува од внатре дека Телема е она што ќе го придвижи системот, доаѓа самиот и привлечен од четирите зраци кои произлегуваат од Законот ...

И никој не може ништо во однос на тоа.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Добри сте :) ,само продолжете да елиминирате луѓе.
Тоа ви е традиција да бидете "малубројни и тајни".
Ќе прогресира вашата религија,утре(сабајле).
Ако се прашуваш дали мене ме навредиле телемити или телема или О.Т.О?
Тоа е све исто, организацијата се гледа по следбениците,
"Црквата ја прават верниците".
Е кај вас ги бркате луѓето,малку се :)
Ама не е само тука,на глобално ниво е.
Уживајте јас немам ништо со тоа,а ако толку ви сметам ќе направам
ауто-бан:)
Утре сигурно ќе дојде некој друг после мене и ќе ве исмева :)
Ако репер ти се староеонските религии и нивните критериуми за прогресирање, тогаш може и си во право, но кај нас бројноста е тотално небитна, во книгата на законот убаво стои дека успехот е доказ, а не формалноста, театралноста...
Треба човек само да ги спореди правата објавени во Liber Oz, да ги спореди со времето кога биле објавени и со сегашното време.
Денес милиони луѓе живеат според телемитски норми без да имаат слушнато за телема или да знаат било што за ОТО. Тоа за мене итекако е успех.
А ако ти си дел од ,,традицијата" и си ,,елиминиран" па тука си да си го лечиш повреденото его, тогаш можам само да констатирам дека и порано требало да бидеш елиминиран.
 
H

Hyperion VI

Гостин
За човек дојден на форумов со една цел: да трола со лош сарказам на една тема, и тоа токму Телема...

Не, не ни паѓа нам тука на темава да мислиме дека ти си нетолерантен кон било која религија... но ќе се сложат многумина тука дека ти си само нешто многу разочаран или изнервиран од Телема или можеби од Телемити (не велам дека и тоа не е можно) па затоа си дојден на форумов и од ден 1 си постојано на теми за Кроули, Телема и О.Т.О. со саркастични „досетки“ и бесцелни прашања во некаков јалов обид да се преставиш како познавач на Телема и да ни докажеш - кој знае што - како сето тоа ти си го надминал и си beyond :)

Ајде ќе се исмеваме на другите... не бидува така.

Не е битно кој е во право, битен е односот и разбирање на другиот универзум со кој имаш допир во обид да го прошириш својот...
Но гледам само лош сарказам од твоја страна. Тоа и претходно наназад го констатиравме, дури и самиот @Dumbledore се прашуваше зошто ти враќаме на провокациите... :)

Телема не е само саркастични прашања на чии одговори секој просечен човек може да најде одговор во делата на Кроули (за да не се наруши она од Книгата на Законот, да ја коментираме ние за другите), Телема си има и практична страна... дејствување во однос на себе си, во однос на другите, во однос на сегашноста, во однос на иднината....

Но ти, како познавач на Телема, како што кажа - тоа го знаеш. Значи свесно одиш против она што го знаеш... заради пак ќе кажам, некои твои чудни X причини кои јас не гледам дека се полезни ниту пак нешто добро ќе донесат и за тебе и за другите...
Не е битно кој е во право, битен е односот и разбирање на другиот универзум со кој имаш допир во обид да го прошириш својот...
Убаво кажа.
Ако репер ти се староеонските религии и нивните критериуми за прогресирање, тогаш може и си во право, но кај нас бројноста е тотално небитна, во книгата на законот убаво стои дека успехот е доказ, а не формалноста, театралноста...
Треба човек само да ги спореди правата објавени во Liber Oz, да ги спореди со времето кога биле објавени и со сегашното време.
Денес милиони луѓе живеат според телемитски норми без да имаат слушнато за телема или да знаат било што за ОТО. Тоа за мене итекако е успех.
А ако ти си дел од ,,традицијата" и си ,,елиминиран" па тука си да си го лечиш повреденото его, тогаш можам само да констатирам дека и порано требало да бидеш елиминиран.
Еве го и клисарот на Хепта се јави :( .
Ок е во право сте,реков и претходно.
 
H

Hyperion VI

Гостин
Дали имате некоја Книшка за Постанокот(Генезата) во телемитската теологија/митологија,
како што имаат некои староеонски
религии?
Многу претражував,но не најдов.
Веднага све почиња со Еон на Изида:(
Мило ми е ако конвенционалната
Биг Бенг ви е општоприфатена во канонот,
но сепак би требало да истакне некој авторитет...
во некоја од неговите свети списи,претпоставувам¿
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.582
Поени од реакции
11.595
Многу претражував,но не најдов.
Веднага све почиња со Еон на Изида:(
Не си сигурно пребарувал многу има таму едно "книжуле"... од друга страна што, Берашит на евреите е темплејт некаков за тоа како ќе започнуваат светите книги?


"Веднага" ни штипска пастрмајлија не стигнува не пак студирањето на Телема...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Убаво кажа.
Еве го и клисарот на Хепта се јави :( .
Ок е во право сте,реков и претходно.
Не сум ничиј ,,клисар" Хепраграм ми е Брат и пријател, ништо повеќе, ништо помалку.
 
H

Hyperion VI

Гостин
Не сум ничиј ,,клисар" Хепраграм ми е Брат и пријател, ништо повеќе, ништо помалку.
Ако репер ти се староеонските религии и нивните критериуми за прогресирање, тогаш може и си во право
По староеонска хиерархија тоа не е никаква навреда,само една од титулите.
Автоматски споено мислење:

Берашит на евреите е темплејт некаков за тоа како ќе започнуваат светите книги?
Израел и Египет граничат,па не е проблем да се искомпилираат митологии.
Значи официјална телемитска "Генеза"е еврејската од Тората и е книга класа А,како што разбрав.
(секако англиската верзија)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom