Заинтересиран сум за работа во Норвешка, ваши искуства и препораки?

Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
И јас пред 3 години викав какво странство македонија вака така....Ама како дојдов на крај од факултетов и како се движи ситуацијава кај нас(истите 100души не тртат како ќе им текне, сами сме си за ова криви) гледам дека ако имам шанса ќе палам од тука. Иако нејќам и знам дека е многу тешко далеку од дома сепак еднаш се живее
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
До пред некоја година и јас ги осудував ваквите луѓе кои тогаш земаа бугарски пасош само за да можат да возат половни автомобили.

Денес бугарскиот пасош е предност, можеш речиси секаде во европа да бараш работа и да избегаш од оваа мизерија.

Ако успееш да отидеш во Норвешка, една од најразвиените земји во светот и каде што се плака 15 евра од час на работа алал да ти е.

Ние останатите ќе јадеме од мадињата на Воинот на Коњ и Таткото на Воинот на Коњ!
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
550
Пошто Норвешка не е во Европска Унија многу и нема да ти заврши работа бугарскиот пасош. Во Норвешка можеш да работиш било што,но битно е да го знаеш колку толку јазикот,затоа што не им се збори баш Англискиот или други јазици.
Јас колку што знам,нашиот правен факултет е единствено признат во Норвешка,и некои други факултети,незнам точно кои беа.Ама можеш да провериш онлајн.
За скапо е многу скапо,меѓу топ 3 најскапите држави/градови во свет. Ама затоа и примањата се големи,од 2500-4000 евра месечно за пристојна работа(за која кај нас се зима 250-300 евра)
Кириите се големи,од 1000 евра па нагоре во зависност од оддалеченост до центар.
Пасошот единствено може да ти помогне ако пробаш преку Бугарија да отидеш на работа таму.
Што се однесува до форумскиов патриотски шлајм,не се замарај,кога ке им дојде и на нив јајцето на гз,први ке се редат за пасош.Сега се уште недораснати деца кои уште мама и тато им даваат пари за џепарац.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
А да прашам нешто логично??
Косово има преку 700 000 иселени,Албанија преку милион сигурно,Србија исто преку милион и самата Бугарија од 1990-та до 2000 сигурно има преку 700 000 иселени кога бугарскиот пасош 5 пари не вредеше.
Зошто никој од овие земји не зема бугарски пасоши??Зошто толку ви е нормално земање на бугарски пасош кога лично познавам луѓе кои се иселени или работат од Мк без никаков бугарски пасош(има многу такви),без обврска да изјавуваат за некакви бугарски корени.
Аман бе луѓе зошто толку го величите буг пасош како да е единствена шанса за излез од МК??
Што толку ви е нормално змеањето бугарски пасош???Кој сака да работи или да се исели од овде има многу други начини отколку тој буг. пасош.
Во турско религија не сме сменале под сите тие притисоци,а сега за да возиме половна кола се откажуваме од корените.Алоо брее нормални сте???

Едно лично мислење на еден "форумски патриотски шлајм"
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
А да прашам нешто логично??
Косово има преку 700 000 иселени,Албанија преку милион сигурно,Србија исто преку милион и самата Бугарија од 1990-та до 2000 сигурно има преку 700 000 иселени кога бугарскиот пасош 5 пари не вредеше.
Зошто никој од овие земји не зема бугарски пасоши??Зошто толку ви е нормално земање на бугарски пасош кога лично познавам луѓе кои се иселени или работат од Мк без никаков бугарски пасош(има многу такви),без обврска да изјавуваат за некакви бугарски корени.
Аман бе луѓе зошто толку го величите буг пасош како да е единствена шанса за излез од МК??
Што толку ви е нормално змеањето бугарски пасош???Кој сака да работи или да се исели од овде има многу други начини отколку тој буг. пасош.
Во турско религија не сме сменале под сите тие притисоци,а сега за да возиме половна кола се откажуваме од корените.Алоо брее нормални сте???

Едно лично мислење на еден "форумски патриотски шлајм"
Ти дали ги разбираш зошто викаат бугарски пасош или се правиш на троа мутав.
За да си најдат работа а пасошот земен не значи дека си ја продале душата македонска,туку бараат егзистенција а не турски серии перење на мозок и затупување и интелегенцијата да си ја префрлаат во глупоќа.Или си партиски војник или си непартиска жртва.Бирај,
Кај нас викаат имаш две опции да бираш.
Змија да те клукне или магаре да ти го фукне-------------------------Ти што би одбрал???
Јас знам што ќе одберам !!!
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Ти дали ги разбираш зошто викаат бугарски пасош или се правиш на троа мутав.
За да си најдат работа а пасошот земен не значи дека си ја продале душата македонска,туку бараат егзистенција а не турски серии перење на мозок и затупување и интелегенцијата да си ја префрлаат во глупоќа.Или си партиски војник или си непартиска жртва.Бирај,
Кај нас викаат имаш две опции да бираш.
Змија да те клукне или магаре да ти го фукне-------------------------Ти што би одбрал???
Јас знам што ќе одберам !!!
А егзистенцијата се бара единствено со бугарски пасош???Имам роднини во Австралија и Америка,другари во Европа и никој од нив не заминал таму со буг. пасош.Заминале со македонски пасош.Аман дечко не ми продавај овде глупости.Го правите бугарскиот пасош како нешто свето,како да отвора железни врати.Не ме заебавај бе.
Ајде бе кажи ми зошто 700 000 Косовари не зеле буг пасош??Милион Срби и Албанци???Ајде кажи???Со косовски пасош може да се иселиш во Европа ејјј алооо.
Змија или магаре??Бугарски пасош сигурно не.Ако може со косовски пасош во Европа со македонски може многу подалеку.
 
M

mordekaj

Гостин
егзистенцијата се бара единствено со бугарски пасош???Имам роднини во Австралија и Америка,другари во Европа и никој од нив не заминал таму со буг. пасош.Заминале со македонски пасош.Аман дечко не ми продавај овде глупости.Го правите бугарскиот пасош како нешто свето,како да отвора железни врати.Не ме заебавај бе.
Ајде бе кажи ми зошто 700 000 Косовари не зеле буг пасош??Милион Срби и Албанци???Ајде кажи???Со косовски пасош може да се иселиш во Европа ејјј алооо.
Змија или магаре??Бугарски пасош сигурно не.Ако може со косовски пасош во Европа со македонски може многу подалеку.
Каде може бе друже со мак. пасош???Може да се шеташ ама ај најди некоја работа како за нас,за обиќниот човек.И како тоа косовари да земат буг. пасош?По која основа?На нив не им даваат иначе до сега....
 
Член од
8 мај 2005
Мислења
542
Поени од реакции
76
А да прашам нешто логично??
Косово има преку 700 000 иселени,Албанија преку милион сигурно,Србија исто преку милион и самата Бугарија од 1990-та до 2000 сигурно има преку 700 000 иселени кога бугарскиот пасош 5 пари не вредеше.
Зошто никој од овие земји не зема бугарски пасоши??
да, уште около 2000 многу косовари дојдоа во Англија. Знам лично пошто се појавија дури во малки градови во северна Англија како Ланкастер. Знам еден овде кој дури се ожени брзо за англичанка и т.н. Ама сите теа косовари дојдоа како беженци, како и курдите тогаз. А иначе си прав, и јас и моја сестра и братувчед отидовме по UK, USA и AUS до 2000 г., кога бугарскиот пасош не беше никак вреден, ама бевме со специалности, инженери и т.н.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Каде може бе друже со мак. пасош???Може да се шеташ ама ај најди некоја работа како за нас,за обиќниот човек.И како тоа косовари да земат буг. пасош?По која основа?На нив не им даваат иначе до сега....
Добро бе вие на удрени се правите или што???Значи јас на литературен македонски јазик и кирилско писмо јасно прашувам(уште еднаш):Како може да се иселуваат и да бараат работа милиони Косовари,Албанци,Срби и др низ цела Европа и Америка без тој бугарски пасош???Како мои другари,роднини,познаници работат и живеат во Европа,Австралија,Америка со македонски пасош???Зошто го величите тој буг. пасош толку многу???

Да почнам да пишувам на некој друг јазик за да ме разберите.3 пати повторив исти прашања никој од овие што се за буг. пасош не ми одговори.

да, уште около 2000 многу косовари дојдоа во Англија. Знам лично пошто се појавија дури во малки градови во северна Англија како Ланкастер. Знам еден овде кој дури се ожени брзо за англичанка и т.н. Ама сите теа косовари дојдоа како беженци, како и курдите тогаз. А иначе си прав, и јас и моја сестра и братувчед отидовме по UK, USA и AUS до 2000 г., кога бугарскиот пасош не беше никак вреден, ама бевме со специалности, инженери и т.н.
Тие 2000 Косовари дошле како бегалци,ама многу други дошле и за да работат на овој или оној начин.Македонците во Италија преселени уште пред 10 г дошле таму со мак пасош.Во Австралија заминуваат со мак пасош.Во Америка исто.Турците во Германија со каков пасош заминуваат??Со турски нормално.А Турција дури има и визи за ЕУ.
Јас сите што ги познавам заминати на запад со мак пасош се обични работници никакви специјалисти инжињери и сл.

Абе кој ме разбра ме разбра.Кој се прави на удрен нека се прави на удрен.Ама да го величите тој буг пасош како да е нешто свето ,не фала.Приказната со тој буг пасош спрема Македонците е сосема друга.

Over and out!!!!
 

Шурикен

Hard Core !
Член од
8 ноември 2008
Мислења
6.559
Поени од реакции
4.072
Solid
Значи ајде и јас да почнам од почеток. Бугарски пасош луѓе зимаат бидејќи се влезени во ЕУ и им е дозволено пријавени да работат во одредени земји. Ти кога ќе отидеш горе, фирмата нема основа да те пријави и да те чува како траен работник, бидејќи нормално немаш дозволено излез на повеќе од 3 месеци(во кој несмееш легално да работиш) од својата држава. Ти можеш да работиш, но ако те фатат следуваат солидни казни. Кажи ми на која основа твоите другари легално работат надвор од оваа држава ?

Еве брат ми беше на два пати на 3 месеци во Чешка и во Шведска. И кажа дека ако сака да е трајно таму, мора да биде оженет со некоја, доколку сака да работи слободно со својот МК пасош.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Како тоа како работат легално??Па се имаат иселено во странство и си работат таму.Што е толку чудно??Си имаат дозвола за престој и работа.Еве веќе 10 г.
Во Италија живеат преку 50 000 Македонци,Германија преку 30 000 итн.Од нив 2 % ако имаат буг пасоши.Значи таму се иселени со мак пасош.
Зошто стана нормално земање буг пасош и тоа го правдате демек за егзистенција.
Зошто да земаат бугарски пасош луѓето кога скоро сите што се иселуваат од Мк се иселуваат со мак пасош.
 

Шурикен

Hard Core !
Член од
8 ноември 2008
Мислења
6.559
Поени од реакции
4.072
Како тоа како работат легално??Па се имаат иселено во странство и си работат таму.Што е толку чудно??Си имаат дозвола за престој и работа.Еве веќе 10 г.
Во Италија живеат преку 50 000 Македонци,Германија преку 30 000 итн.Од нив 2 % ако имаат буг пасоши.Значи таму се иселени со мак пасош.
Зошто стана нормално земање буг пасош и тоа го правдате демек за егзистенција.
Зошто да земаат бугарски пасош луѓето кога скоро сите што се иселуваат од Мк се иселуваат со мак пасош.
Ете брат ми сакаше да работи, беше и во Шведска и во Чешка и му рекоа дека нема право, а и државава го обврзува да се врати за 3 месеци. Зошто ? Што нема брат ми, а го имаат твоите другари кој смеат да работат ? На црно да работи ?
 
M

mordekaj

Гостин
Solid
појма немам како тоа косовари и други курци палци работат и се иселиле у Америка или Европа.И не ми споредувај некои кои заминале пред 10 или повеќе години,пошто тоа биле други времиња.А за тоа дека сега можиш туку така да работиш у друга држава со мак. пасош на друг да му кажуваш не мене,пошто јас сум сега у друга држава и гледам како се наоѓа работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom