Заинтересиран сум за работа во Норвешка, ваши искуства и препораки?

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Како тоа како работат легално??Па се имаат иселено во странство и си работат таму.Што е толку чудно??Си имаат дозвола за престој и работа.Еве веќе 10 г.
Во Италија живеат преку 50 000 Македонци,Германија преку 30 000 итн.Од нив 2 % ако имаат буг пасоши.Значи таму се иселени со мак пасош.
Зошто стана нормално земање буг пасош и тоа го правдате демек за егзистенција.
Зошто да земаат бугарски пасош луѓето кога скоро сите што се иселуваат од Мк се иселуваат со мак пасош.
Ти збориш за иселеничка виза како да е купување јајца од маркет.
А зашто го зимаат? за украс?
Затоа што е наједноставна,најбрза и најисплатлива можност за бегање од тука.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.497
Поени од реакции
1.704
Како тоа како работат легално??Па се имаат иселено во странство и си работат таму.Што е толку чудно??Си имаат дозвола за престој и работа.Еве веќе 10 г.
Во Италија живеат преку 50 000 Македонци,Германија преку 30 000 итн.Од нив 2 % ако имаат буг пасоши.Значи таму се иселени со мак пасош.
Зошто стана нормално земање буг пасош и тоа го правдате демек за егзистенција.
Зошто да земаат бугарски пасош луѓето кога скоро сите што се иселуваат од Мк се иселуваат со мак пасош.
Пред десет години и татко ми работеше на црно во англија, ама стегнаа контроли и мораше да вадиме пасош. за да работиш со мк пасош треба да имаш некоја барана професија, а сите не можат да учат за инженери и доктори, затоа не го тупи не сте веќе интересни со тие глупи прашања
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
550
Солид го боли стапот,си рентаТ соби(шупи) у Охридон,се иживљава на млади Скопјани,си го лечи комплексот. Па има ли нешто поубаво од тоа за охриѓанец? Ете зашто него не му треба туѓина и бг пасош.
Мислам дека излишни се понатамошни коментари зошто е потребен пасош за надвор. Другар мој во Минхен за 48часа најде работа со бг пасош,ја повлече жена му со мк пасош,еве скоро година ке биде како уште чека сина карта за работа,девојката е професор по италијански инаку.
секоја компанија таму може да те вработи со мк пасош,но процедурата за легално добивање документи е дугачка и бара многу пари и време,што треба да си многу потребен и корисен на таа фирма за да се нафатат на такви игранки.За разлика од тоа со бг пасош како што кажав,за 48 часа имаш работа,пријавен легално со сите бенефиции што следат. И веќе никој од тие не е глуп,знаат сите дека не си бугар туку Македонец.И тие научија да разликуваат. Само што и таму Македонецот на Македонец гроб му копа.Имаат една изрека тие по туѓините: Кај и да си од Македонец бегај подалеку.
 
Член од
21 март 2013
Мислења
8
Поени од реакции
3
Многу македонци има што возат камиони во Скандинавија со бг пасоши. 3 месеци се на терен, 1 месец дома, плата 80.000 денари. Башка ако те пратат надоле накај Германија можеш да изнакупиш цигари и алкохол и горе да им ги продаваш за убава цена. Разликата во цените на прозиводите во Германија од Скандинавските земји е половина. Шпедициите се на Македонци иселеници.
да да ги разгледав тие опции со Е категорија ,само никако не можам да најдам за некоја агенција или посредник во мкд и наоколу еве веќе 2-3 месеци за накај северна европа .....се е само за на брод катар ,дубаи,словенија ......се е само со тапкање во место .....и плус тоа освен на брод не земаш пара од друго место или ако земиш тоа ти е за 2-3 месеци да преживееш тука .....
--- надополнето: 3 април 2013 во 02:24 ---
Прашај на некој Бугарски форум,шо тука си дошол??? :eek:
--- надополнето: 3 април 2013 во 02:33 ---
и сеа демек ти си патриот а јас не сум а ???? абе бате ти немаш кур јадено по амбасади по грчки, бугарски италијански, швајцарски ,амерички да видиш колку пари се фрлени и колку сме биле понижувани за една смрдена виза за неколку дена,ама ако ја земиш,а повеќепати не сум ја земал ......и сеа ти мангуп ќе се праиш и патриот со мкд пасош,а дома цела фамилија да ми ја претресиш 20 денари не можиш да ми најдиш ......!!!!
--- надополнето: 3 април 2013 во 02:34 ---
Барај агенции кои посредуваат
нема ништо такво од агенција ......во мкд и пошироко
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
да да ги разгледав тие опции со Е категорија ,само никако не можам да најдам за некоја агенција или посредник во мкд и наоколу еве веќе 2-3 месеци за накај северна европа .....се е само за на брод катар ,дубаи,словенија ......се е само со тапкање во место .....и плус тоа освен на брод не земаш пара од друго место или ако земиш тоа ти е за 2-3 месеци да преживееш тука .....
--- надополнето: 3 април 2013 во 02:24 ---

--- надополнето: 3 април 2013 во 02:33 ---
и сеа демек ти си патриот а јас не сум а ???? абе бате ти немаш кур јадено по амбасади по грчки, бугарски италијански, швајцарски ,амерички да видиш колку пари се фрлени и колку сме биле понижувани за една смрдена виза за неколку дена,ама ако ја земиш,а повеќепати не сум ја земал ......и сеа ти мангуп ќе се праиш и патриот со мкд пасош,а дома цела фамилија да ми ја претресиш 20 денари не можиш да ми најдиш ......!!!!
--- надополнето: 3 април 2013 во 02:34 ---

нема ништо такво од агенција ......во мкд и пошироко
veke imas izvadeno bg pasos?

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2
 
Член од
21 март 2013
Мислења
8
Поени од реакции
3
http://forum.all.bg/postlist.php/Cat/0/Board/westeurope
Повели бг форум регистрирај се па се надевам дека ќе ти помогнат.
фала бато .....
--- надополнето: 3 април 2013 во 02:47 ---
veke imas izvadeno bg pasos?

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2
да ....
--- надополнето: 3 април 2013 во 02:56 ---
Brat alal da ti e,pa ne e ni cudo sto vakva ni e drzavava,,nikoj na nikogo nejke da pomogne,site samo sakaat da tones i da ti se sitat na toa.
Mnogu pati mi se ima deseno moi drugari,poznanici da mi vikaat''Uh abe te boli k*r em uzivas em mlatis pari na brod''....ja odma mu kazuvam''ajde i ti ke uzivas brat,utre te nosam do agencija pa prijavi se za brod i ti''...odma ko p***a zakutuva.

Vtor primer ima dur ziveev vo Cair,,imav eden komsija i toj imase 2 sina,taka moja generacija bea oni.Ama bolno ljubomoren covek upm,i toa na tatko mi poso tatko mi biznis so koli,kamati...sekoja vtora treta nedela nova kola pred garaza i toa samo Bmw ili Golf 3 togas,i tatko mi imase(i seuste ima) navika sekoj vtor den da ja pere kolata sam,,,toj komsijata me gleda mene kako jas ja perev togas i mi vika''abe bojata ke i izleze use malku od tolku perenje''....ja pa zainaet mu vikam''daj ako sakas i tvojata ke ja isperam,samo znaj deka ke mi trebaat bar edno 10 saata za toa''....si ja svati porakata on i si zakute.
Dur ne sum rabotel i bev zavisen od moite za nego sum bil super momce,on za mene sve najdobro.
A otidov na brod,odma mu stanav trn u oko i pa dur bev na moj prv odmor doma 2003 mi vika''i sho kako na brod''...ja mu vikam''super be komsho''....znaci eve pak fer nejkam da se falam ama on pocna da izaziva veke ko u stil''abe vie tamu bel den ne gledate,vie ste veslachi tamu''...koga go podbrav so fakti za destinacii,plati,i kakov zivot vodam od tamu covekot pocrvene od zavist veke,da mozese mislam ogin od oci ke mu izlezese,,,a jas onaka so zadovolstvo go gledam vo oci onaka cinicno i uzivam dur znam deka se jade vo sebe.

Dushmani kolku sakas ovde druze,ali zatoa cel zivot ke gledaat vo tug dvor zatoa sto gospod na takvite samo gi izmacuva a na drugi im dava sve.
другар знам за ова и јас го имав истиот проблем ...и јас 2 по банка немав и заминав по државите ,во грција,америка,работев на брод 3 години, работев за англиски компании и дојдов до некој ред ,ама не е тоа тоа ..ајде да речам ќе испрошеташ, ќе поминиш дел од животот во луксуз ,ама коа ќе ги потрошиш парите за 2-3 месеци пак си со стапот во раце ...значи пак одиш и почнуваш од нула.....сеа имам фамилија и деца и шо ќе праам со 8000 денари смрдени и 250 работни саати а некогаш и повеќе???
--- надополнето: 3 април 2013 во 03:00 ---
Најди агенција што посредува работа или изгуглај на интернет. Работа во Норвешка има, само ти треба да знаеш јазик. Со БГ пасош лесно се наоѓа работа ако знаеш норвешки јазик.
Јас барав работа преку агенции од Норвешка. Страните им се 99% на норвешки, без опција за друг јазик.
Разгледај по интернет колкави се сметките за живот во норвешка, колкави се платите, што квалификации имаш и напрај си математика дали ке ти се исплати да живееш таму, бидејки е претерано скапо. Шише водка е 100 евра.
Си ја одбрал најубавата држава во светот. Со малку мака, се надевам ке стасаш таму. :)
да да најдов некои страници и агенции за аплицирање за работа ама е претешко без јазик норвешки,а знаеш само англиски односно прелесно ако имаш чоек шо можи да ти речи само еден збор ,, доаѓај" :)
инаку тековните трошоци ти се многу големи и плус данокот ,ама и па заработувачката е многу добра ....
--- надополнето: 3 април 2013 во 03:08 ---
Пиши за која професија се работи, со што имаш искуство.
Градежништво ,Б и Ц категорија (Комбиња и камиони до 3.5т), хортикултура, Угостителство,одлично говорење и пишување (АНГЛИСКИ јазик)и се друго што е поврзано со машка физичка работа ...овие работи како шо видов се повеќе барани пошо норвежаните изгледа не се заинтересирани за овие струки дефинитивно ,а се добро платени
--- надополнето: 3 април 2013 во 03:13 ---
До пред некоја година и јас ги осудував ваквите луѓе кои тогаш земаа бугарски пасош само за да можат да возат половни автомобили.

Денес бугарскиот пасош е предност, можеш речиси секаде во европа да бараш работа и да избегаш од оваа мизерија.

Ако успееш да отидеш во Норвешка, една од најразвиените земји во светот и каде што се плака 15 евра од час на работа алал да ти е.

Ние останатите ќе јадеме од мадињата на Воинот на Коњ и Таткото на Воинот на Коњ!
с
--- надополнето: 3 април 2013 во 03:20 ---
До пред некоја година и јас ги осудував ваквите луѓе кои тогаш земаа бугарски пасош само за да можат да возат половни автомобили.

Денес бугарскиот пасош е предност, можеш речиси секаде во европа да бараш работа и да избегаш од оваа мизерија.

Ако успееш да отидеш во Норвешка, една од најразвиените земји во светот и каде што се плака 15 евра од час на работа алал да ти е.

Ние останатите ќе јадеме од мадињата на Воинот на Коњ и Таткото на Воинот на Коњ!
другар јас неам време да ги јадам ,ако поседам уште малку ќе се задолжам како грчка .....
--- надополнето: 3 април 2013 во 03:29 ---
Добро бе вие на удрени се правите или што???Значи јас на литературен македонски јазик и кирилско писмо јасно прашувам(уште еднаш):Како може да се иселуваат и да бараат работа милиони Косовари,Албанци,Срби и др низ цела Европа и Америка без тој бугарски пасош???Како мои другари,роднини,познаници работат и живеат во Европа,Австралија,Америка со македонски пасош???Зошто го величите тој буг. пасош толку многу???

Да почнам да пишувам на некој друг јазик за да ме разберите.3 пати повторив исти прашања никој од овие што се за буг. пасош не ми одговори.

Тие 2000 Косовари дошле како бегалци,ама многу други дошле и за да работат на овој или оној начин.Македонците во Италија преселени уште пред 10 г дошле таму со мак пасош.Во Австралија заминуваат со мак пасош.Во Америка исто.Турците во Германија со каков пасош заминуваат??Со турски нормално.А Турција дури има и визи за ЕУ.
Јас сите што ги познавам заминати на запад со мак пасош се обични работници никакви специјалисти инжињери и сл.

Абе кој ме разбра ме разбра.Кој се прави на удрен нека се прави на удрен.Ама да го величите тој буг пасош како да е нешто свето ,не фала.Приказната со тој буг пасош спрема Македонците е сосема друга.

Over and out!!!!
абе косоварите заминаа без бугарски ,ама тие се земаат еден со друг и си помагаат ,а ние треба да учиме од нив ,а мене вујковците и братучедите од австралија канада и америка се немаат јавено ни дојдено во мкд откако се заминати ,а не камоли да му побараш услуга,за лек ги нема и кога ги бараш да ги слушниш ....а замисли поминаа 20-30 години .....
--- надополнето: 3 април 2013 во 03:33 ---
Каде може бе друже со мак. пасош???Може да се шеташ ама ај најди некоја работа како за нас,за обиќниот човек.И како тоа косовари да земат буг. пасош?По која основа?На нив не им даваат иначе до сега....
KOLKU ZA INFORMACIJA DA VI KAZAM DEKA POCNAA DA ZEMAAT I ALBANCTE BUGARSKI PASOSI OFICIJALNO AMA ZA MNOGU POVEKE PARI ,CIFRI KOI DOSTIGNUVAAT DURI I NAD 4000-5000 EVRA ,.......
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
One hotel in Norway needs one enthusiastic and professional Chef with experience in French.Italian.Spanish and Asian foods.
A la carte,catering,Breakfast ,Lunch.Dinner and catering experience.
Serious and strong skill of fine dinning.Ad least 10 years experience.
25 km from Kongsberg in Norway.
We help with accommodation.
Good salary and working condition.
English speaking.Norwegian or scandinavian language.
EU passport.:icon_lol:
Please send CV and reference to :
mlomsa@yahoo.ie
--- надополнето: 4 април 2013 во 22:49 ---
.
Или пребарувај овде http://www.gumtree.com/chefs-cooks-kitchen-jobs/edinburgh
 
Член од
21 март 2013
Мислења
8
Поени од реакции
3
One hotel in Norway needs one enthusiastic and professional Chef with experience in French.Italian.Spanish and Asian foods.
A la carte,catering,Breakfast ,Lunch.Dinner and catering experience.
Serious and strong skill of fine dinning.Ad least 10 years experience.
25 km from Kongsberg in Norway.
We help with accommodation.
Good salary and working condition.
English speaking.Norwegian or scandinavian language.
EU passport.:icon_lol:
Please send CV and reference to :
mlomsa@yahoo.ie
--- надополнето: 4 април 2013 во 22:49 ---
.
Или пребарувај овде http://www.gumtree.com/chefs-cooks-kitchen-jobs/edinburgh
thx man I ll try .... greets
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
За Норвешка потребни петорица градинари - ( ваљда има подобен назив за нив) ама не ми текнува во моментов:unsure: - кој знае нека исправи-косење, подкастрување, засадување, поливање... на паркови ,
со добро познавање на англискиот -
се започнува од 01.5.2013 г.

е-mail: firmapost@svanebemanning.no
Tempeveien 23. Trondheim Norway.
Svane Bemanning AS
Тел- 73966000
 
Член од
21 март 2013
Мислења
8
Поени од реакции
3
За Норвешка потребни петорица градинари - ( ваљда има подобен назив за нив) ама не ми текнува во моментов:unsure: - кој знае нека исправи-косење, подкастрување, засадување, поливање... на паркови ,
со добро познавање на англискиот -
се започнува од 01.5.2013 г.

е-mail: firmapost@svanebemanning.no
Tempeveien 23. Trondheim Norway.
Svane Bemanning AS
Тел- 73966000
za hortikultura e ova izlea ..... pustiv e-mail bate, fala ti mnogu ..... ke te informiram ako mi vratat ...se nadevam deka ke mozi so angliski ..... pozdrav
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
едно не ми е јасно...вие овде сте за да се расправате,или да споделите информации каде,како,преку кого.....за одење некаде надвор од оваа дупка наречена мкд???
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.606
Поени од реакции
10.846
Имам другар кој отиде пред сигурно една година таму, извади бугарски пасош и сега зема 4000 евра месечно - работи со вилушкар/граџевина/ти-реков-ми-рече. Првите 2 месеци го јадел опасно и спиел кај ќе стигне, но човек има мозок и се снаоѓа па после си тече ко мед работата и животот. Сега се враќа повремено, носи пари и си го лади.
Кој планира допрва да оди, нека му е со среќа.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Ти збориш за иселеничка виза како да е купување јајца од маркет.
А зашто го зимаат? за украс?
Затоа што е наједноставна,најбрза и најисплатлива можност за бегање од тука.
...И за половен Гољф.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
za hortikultura e ova izlea ..... pustiv e-mail bate, fala ti mnogu ..... ke te informiram ako mi vratat ...se nadevam deka ke mozi so angliski ..... pozdrav
не кажа ништо:cenzura: оттогаш ?! што стана, ти одговорија ли ?
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
550
Не ми е јасно зашто Норвешка би барала ЕУ пасош за работа како услов кога не се во ЕУ?
За да можеш да престојуваш легално во Норвешка ти треба само договор за работа со било каква фирма и си ок.
Би се навратил на огласот на Кул од пред некој месец. Бидејки фирмата која бара кувари е Британска,и бидејки преку нив ке си пријавен,затоа услов е ЕУ пасош (така мислам) може и грешам ама 100% сум сигурен дека за легален престој доволен е само договор за работа.
Успат да прашам дали некој знае дали има Македонци адвокати што работат во Норвешка,или дали некој слушнал дека некој од овде отишол таму да работи во адвокатска канцеларија,бидејки само таму е признат нашиот правен факултет и диплома.
Добро би било да видам мислења колку плата,услови,работна позиција-обврски итн
фала однапред.
--- надополнето: 7 февруари 2014 во 01:51 ---
...И за половен Гољф.
Ти ќути си и вози си се у кореецот од 2000 евра кој што битно е на МК таблици и не се замарај за туѓите маки или каприци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom