Загина новинарот и сопственикот на Фокус - Никола Младенов

Член од
24 март 2010
Мислења
15.209
Поени од реакции
25.946
Јас разбрав дека го коментираат истражниот, дека му било прв пат и бил неискусен...
Еве Инглориус нека каже што слушнал, што разбрал...
Веројатноста неспособен да ја водел истрагата е огромна, од едноставна причина што веројатноста способен да води било каква истрага е блиску до никаква. :D Такви ни се институциите, и никој не го спори тоа.

Ама тоа повеќе има влијаено врз брзината на истрагата, отколку врз суштината. И е дополнителен доказ дека не прикривале ништо. Ако сакале да скријат, истрагата ќе ја водел најспособниот. За да не дозволи грешка. :)
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Сега не ми е јасно. есдеес бара нова истрага за Младенов а вемероу односно грујо ја поддржа и се согласи.
Дали со тоа признаваат дека имало нерегуларности при истрагата?
Груевски пoдржa нoвa истрaгa зaштo институциите се пoд негoвa влaст и ги кoнтрoлирa и лoгички е декa нoвaтa истрaгa ќе биде вo негoвa кoрист. Зaтoa сдсм бaрa нoвa истрaгa oд другa влaст.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.062
Поени од реакции
36.642
Јанкуловска во разговорот спомна само дека не треба да се излегува со информацијата во јавност , а не дека ја нема во записникот. Не го слушав пресот на Груевски , али чим толку брзо демантираа сигурно ја има во записникот бојата од друг автомобил.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.330
Поени од реакции
6.862
Не ги извртувајте работите. Никаде немам против што се апсеа сите тие што заслужија. Само ми е криво што од тоа правеа спектакл, со камери, телевизии, понижување. Си има затвори, и секој ке си го одлежи своето.

Само смешен ми е Бастердов што збори за достоинство од страна на политичари. Кој и да е, од било која партија.
Не знам што ти е чудно ова. Не се само кај нас вакви апсењата, туку секаде. Нова мода. :)
 
Член од
16 февруари 2015
Мислења
67
Поени од реакции
80
НН: И бил психолошко-финансиски оптоварен.
ВМ: Да?
НН: Да. По кажување на Павле.

Во врска со овој траскрипт, вината тука дефинитивно е на власта, сепак тие го притискаа и психички и финансиски со тужбите.
Многу јавни личности се имаат самоубиено или психички пропаднато поради товарот на славата, брзиот живот, вложувања и пропаѓања во бизнисот како и притисокот. Затоа одбираш да работиш од 8-16 секој ден во наредните 50 години или да живееше како волкот од Вол Стрит. Тоа е цената што ја плаќаш ако влегуваш во шоу бизнис и политика.

Дали ни се допаѓа Јанкуловска или не е ирелевантно, но на приватен разговор таа е искрена во случајот со Младенов и нејзините зборови не можат, а да немаат тежина:
- Бог да го прости Младенов, но многу зол човече беше, многу голем лажго, рекетар, криминалец ( цитирам)

Со овие снимки Заев само го оцрни ликот на Младенов oд кој почна да се создава култ на локален Чегевара во македонското општество.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Многу јавни личности се имаат самоубиено или психички пропаднато поради товарот на славата, брзиот живот, вложувања и пропаѓања во бизнисот како и притисокот. Затоа одбираш да работиш од 8-16 секој ден во наредните 50 години или да живееше како волкот од Вол Стрит. Тоа е цената што ја плаќаш ако влегуваш во шоу бизнис и политика.

Дали ни се допаѓа Јанкуловска или не е ирелевантно, но на приватен разговор таа е искрена во случајот со Младенов и нејзините зборови не можат, а да немаат тежина:
- Бог да го прости Младенов, но многу зол човече беше, многу голем лажго, рекетар, криминалец ( цитирам)

Со овие снимки Заев само го оцрни ликот на Младенов oд кој почна да се создава култ на локален Чегевара во македонското општество.
Потполно се сложувам со констатацијава.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.887
Поени од реакции
63.709
Инаку ова е возможно. Не ги знам точните детали, ама под предпоставка дека возел со брзина поголема од 100км/ч. На таа брзина доволно е само малце да го сецнеш воланот и отиде курбан. Ова од лично искуство :cenzura: само што јас возев на некој 60тина км/ч и некако ја смирив колата + прав пат, а тука е остра кривина.
Брат, тоа е најновата Е класа што можеше да се земе во тој момент. Дека Младенов го правел истото што и Латас со Пуцко Петрол е факт, од таму и парите.
Али тоа не е Југо или Спарк, па на 60 да излета од пат. Тоа е 2 тонско возило, со сите најнови технологии во него. За да излета 22 метра од истото, требало дебело да вози над дозволеното. А мислам дека возел.

Има еден начин да се дознае со каква брзина се движел од тоа како го имаат превземано базните станици сигналот од мобилниот, пошто, нели на тој принцип работи мобилниот, со примопредавање на сигналот меѓу станиците.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
А што ако навистина бил таков? (Не знам дали бил или не бил). Џабе палите раја на емоции, толку беше.

Подобро искрен нечовек односно неискрен човек кој 1000000000000 пати на прес конференција кажа „вистината“ а досега не слушнавме ниеден разговор на опозиционерите (освен два на почетокот, небитни за ништо).
Во ред он јес да немаше влакна на јазик и беше против секоја власт буквално, ама сеа починал и да јадат бубрези шо бил како бил ден после неговата смрт?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.887
Поени од реакции
63.709
Не знам што ти е чудно ова. Не се само кај нас вакви апсењата, туку секаде. Нова мода. :)
Не ми е чудно. Криво ми е.[DOUBLEPOST=1431014904][/DOUBLEPOST]
А, што ако МВР ги отвори транспаретно доказите пред јавноста што не се за кажување како на пример:
- Дека Младенов одел по курви или швалерка во Велес?
-Дека пиел многу, бил во големи долгови?
-Дека со други политичари бил вмешан во секс авантури?

Зошто неговото семејство сега молчи и не е бунтовно? Можеби затоа што на нив им се доставени доказите, а да не се компромитира неговата личност се молчи. Ни тој не бил наивна душа како што се обидуваа да го претстават.

Има многу зошто и затоа, но реалноста е дека Младенов не е никаков фактор владата да го убива или замара со него. Стотина новинари како него плукале, плукаат и ќе плукаат кон власта. Особено во 21 век кога е медиумска либерализација со интернет, форуми, вебсајтови каде што информации кружат со брзина на светлина. Политиката е нечиста игра, но не верувам дека некој политичар е храбар да помисли да нарача убиство, а не пак да нареди негово извршување.
Пак почнавме со хипотетичните ситуации.
А ако имало на телефонот на Младенов непобитни докази кој стои зад Смилковско Езеро?
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.928
Поени од реакции
4.402
Брат, тоа е најновата Е класа што можеше да се земе во тој момент. Дека Младенов го правел истото што и Латас со Пуцко Петрол е факт, од таму и парите.
Али тоа не е Југо или Спарк, па на 60 да излета од пат. Тоа е 2 тонско возило, со сите најнови технологии во него. За да излета 22 метра од истото, требало дебело да вози над дозволеното. А мислам дека возел.

Има еден начин да се дознае со каква брзина се движел од тоа како го имаат превземано базните станици сигналот од мобилниот, пошто, нели на тој принцип работи мобилниот, со примопредавање на сигналот меѓу станиците.
Добро не размислував во тој поглед тежина на автомобил и сл., но верувам дека е можно зошто јас возев кола од скоро 2 тона, а беше доста страшно иако на таа брзина.
Инаку ми излета лисица пред мене и морав да изигравам Рок Цветков...
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Еве како лажат


2.Разговор помеѓу Гордана Јанкулоска и Мартин Протугер

ГЈ: Посебно таков човек ..И жена му за волја на вистината, одма дојде во полициска станица, пополни тоа све што треба и практично после тоа, немаше ни два саати ние кога го најдовме кај е.
МП: мхм
ГЈ: По сигналот на телефонот..


Ајде верувај им сега?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.209
Поени од реакции
25.946
Еве како лажат


2.Разговор помеѓу Гордана Јанкулоска и Мартин Протугер

ГЈ: Посебно таков човек ..И жена му за волја на вистината, одма дојде во полициска станица, пополни тоа све што треба и практично после тоа, немаше ни два саати ние кога го најдовме кај е.
МП: мхм
ГЈ: По сигналот на телефонот..


Ајде верувај им сега?
Кого лажат, ооо Зоте? Меѓусебно се лажат? Ти треба да излезеш на протестиве и да ги замолиш џандарите да те треснат неколку пати. Може ќе вратат нешто во нормала.
 
Член од
16 февруари 2015
Мислења
67
Поени од реакции
80
Не ми е чудно. Криво ми е.[DOUBLEPOST=1431014904][/DOUBLEPOST]

Пак почнавме со хипотетичните ситуации.
А ако имало на телефонот на Младенов непобитни докази кој стои зад Смилковско Езеро?
А, ако имало на телефонот непобитни докази зошто Маленко ја остави третата жена и ја ожени Фанче од Охрид?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.887
Поени од реакции
63.709
Оф мори мајко ...
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Јас радо би донел заклучок околу истрагата доколку имам можнот да допрам официјален документ од МВР за то нешто и да ми остават простор да си го расчленувам. Вака Заеб ми е сосема небитен и како извор, и како мерило на релевантност.
А официјален документ од МВР ти е релевантен извор? Документ кој го пишуваат Горде Иво и Мартин, по телефон? Јака логика бајо. (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom