Загатки

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.713
Поени од реакции
6.649


Јас не верувам дека е можно пошто збир на три непарни броеви секогаш ќе даде непарен збир, дури и да ги повторуваш некои (како што има во задачата), пак е исто. Штом се 2, значи нивниот збир е парен плус уште еден непарен, конечен збир пак непарен.
 
Член од
9 април 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Точно така, 3 непарни броеви неможат да дадат парен број, било кои броеви да ги користиш :)
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890


Јас не верувам дека е можно пошто збир на три непарни броеви секогаш ќе даде непарен збир, дури и да ги повторуваш некои (како што има во задачата), пак е исто. Штом се 2, значи нивниот збир е парен плус уште еден непарен, конечен збир пак непарен.
Некаде го прочитав решението дека е:
7,9 + 9,1 + 13 = 30
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Влегува тип во Хубо Маркет.Разгледува,зима нешто и го прашува продавачот на каса.
-Колку за 1 ? Овој вика 20 денари
-А за 12 ? Овој вика 40 денари.
-Добро тогаш дај ми 122. Продавачот вика 60 денари .

Што купувал човекот ? :)
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.511
Поени од реакции
1.442
Влегува тип во Хубо Маркет.Разгледува,зима нешто и го прашува продавачот на каса.
-Колку за 1 ? Овој вика 20 денари
-А за 12 ? Овој вика 40 денари.
-Добро тогаш дај ми 122. Продавачот вика 60 денари .

Што купувал човекот ? :)
Свекички за торта?

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
Како ке изедеш 30 јаболки за 7 дена, доколку секој ден јадеш по непарен број јаболки?
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Како ке изедеш 30 јаболки за 7 дена, доколку секој ден јадеш по непарен број јаболки?
Секој ден ќе јадеш по 5 на пример.

1. 5
2. 10
3. 15
4. 20
5. 25
6. 30

Седмиот ден ќе одмараш пошто нема да имаш више останато, нигде не рече дека треба тачно седмиот ден да биде последниот ден кај што ќе јадеш. Ако јадеш по 5 на ден, за седум дена веќе ќе ги нема :D
 
Член од
21 јануари 2008
Мислења
45
Поени од реакции
5
Дали мажот можи да се ожени со сестрата на својата вдовица ?
 
Член од
24 ноември 2013
Мислења
216
Поени од реакции
268
Човек го носат на суд и сеа да му пресудат. Му викаат ќе ти дадеме 2 лифчиња. На едно пишува смрт на друго живот. Кое ќе го извлечеш тоа ќе ти биде пресудата. Арно ама судиите без да знае човекот на двете напишале смрт. Човекот извлекол едно и овие го пуштиле. Како?

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom