Забранет брак од страна на родителите

  • Креатор на темата Rale
  • Време на започнување

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Послушај го родителите во право се луѓето брак ти е заебана институција а животот интерес.

Зошто мислиш дека девојката со која си во врска утре нема да ти даде клоца ако види дека неможеш да најдеш работа и да бидеш самостален ова е Македонија нема милост животот од ден на ден станува полош .

Оптимизмот е во тоа да работиш ама денеска тешко се наоѓа работа гледаш луѓето спијат по кладилници за да фатат некој денар.

Сега си млад ама утре ќе остариш и ќе видиш зошто таа одлука која ти ја дале твоите родители е исправна.

Fala bratce......ama ne e rabotata vo toa dali ke mi dade kloca ako nemam rabota il slicno...Jas za ovie 9 godini bukvalno se obezbediv za cel zivot i nemam problem na toa pole(pametni investicii)
Moite znaat deka zgresile sto mi zastanale na pat ama rabotata e veke sredena fala bogu sve dobro se zavrsi i nema vise drama okolu toa.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Fala bratce......ama ne e rabotata vo toa dali ke mi dade kloca ako nemam rabota il slicno...Jas za ovie 9 godini bukvalno se obezbediv za cel zivot i nemam problem na toa pole(pametni investicii)
Moite znaat deka zgresile sto mi zastanale na pat ama rabotata e veke sredena fala bogu sve dobro se zavrsi i nema vise drama okolu toa.

Добро ти си знаеш не сакам да делам совети само да знаеш дека мажот е секогаш грб на фамилијата од тебе почнува секој чекор и ти си одговорен за се што правиш во животот иако денеска жените си имаат свои права апсолутно не им пречи да си тераат по свое .поздрав и се најдобро
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Fala bratce......ama ne e rabotata vo toa dali ke mi dade kloca ako nemam rabota il slicno...Jas za ovie 9 godini bukvalno se obezbediv za cel zivot i nemam problem na toa pole(pametni investicii)
Moite znaat deka zgresile sto mi zastanale na pat ama rabotata e veke sredena fala bogu sve dobro se zavrsi i nema vise drama okolu toa.
Паметни инвестиции,да не ги правеше у кладилница ...
Или направи животно сценарио и го продаде на некоја турска сапуница...Африм брат,ќе гледаме...“Кога лисјата паѓаат покрај бурните бродови“
(y)
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Rale
Пријателе,31 година си.Можеш слободно со раката по масата да удриш и да кажеш ДОСТА Е,јас се женам вие прифаќате или не,ваше си е.
Не дозволувај други да ти кажуваат што да правиш,како што ти велат срцето и мозокот ТВОИ,така прави си :)
Поздрав и секое добро
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Добро што се решил проблемот.
Од мене само еден совет. Не и плаќај факултет на девојката, ако сеуште размислуваш за тоа! Кога тогаш тоа може несакајќи да се спомне, па да испадне голем проблем. Имам 1 година плус од тебе, верувај дека треба да ме послушаш. Земи ја таква каква што е и не ја менувај ти. Таа ако сака да се промени, ќе си најде начин. Би можел да и помогнеш и да ја поддржиш, но немој да си и новчаник.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Затоа што таа куќа не е моја брате,на моите е...али имам доста инвестирано во неа така да ако отидам го го губам сето тоа...али ако треба така да биде SO BE IT.
Па кога си бил доволно способен да инвестираш во таа куќа, сигурно си способен и да си инвестираш во нешто свое...Со работа и подршка од оној/оние што најмногу ги сакаш и те сакаат може да се постигне многу.
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Паметни инвестиции,да не ги правеше у кладилница ...
Или направи животно сценарио и го продаде на некоја турска сапуница...Африм брат,ќе гледаме...“Кога лисјата паѓаат покрај бурните бродови“
(y)
I da ti kazam kako,,nema da svatis taka da whats the point.(y)
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Кој како сака може да си мисли и да си збори ......... меѓутоа факт е дека бракот(кој пред се претставува една институција) е сериозна работа, не е некоја ситна работа, па и да згреши човек ајт !
Подобро човек(било кој/а) на време да си мисли, затоа што после ќе си чука глава и ќе се чеша цел живот од проблеми, стресови, нервози, расправии и.т.н.
Бракот си е лична, интимна и природна работа врз која влијаат повеќе фактори.
Влегувањето во брак:
-прерано
-недоволно изживеан
-недоволно подготвен и цврст како финансиски така и станбено(без решено станбено прашање)
-со сила т.е. со наметнување од родителите или од неко/ј/и друг/и
-со особа која не ја познаваш доволно и со која сте различни т.е. имате различни сфаќања, погледи, ставови, начин на живот, интелект.ниво, домашно воспитание.... и.т.н.
е крајно несериозна работа, бидејќи проблемите ќе пристигнат подоцна, ама веќе касно ќе биде, лесно е да ќе речат некои разводот е чарето, каков бре развод луѓе, а детето/децата каде ќе одат, кај мајката, кај таткото, каде, на улица, во дом, во Вардар, во контејнер... :facepalm: НЕ, на детето/децата им е потребна љубов, внимание и поткрепа подеднакво и од двата родители ........ невозможно е мајката да биде истовремено и мајка и татко, исто така невозможно е таткото да биде истовремено и татко и мајка, потребни се и двајцата родители подеднакво ............... да влезеш во брак, да направиш дете/деца и потоа развод е крајно несериозна и детска малоумна работа, на родителите можеби нема да им биде многу тешко, ама во такви ситуации детето/децата го јадат најмногу калапот, не по своја вина туку поради несериозноста и грешките на родителите !
Какви ситуации сум видел и гледам, искрено косата ми се дига и ме фаќа нервоза, баш поради ваквите некои(не сите) крајно несериозни родители, лесно е да се направат деца/дете, ама несекој може да биде родител ........ ’’родител‘‘ и родител се тотално различни поими !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom