Забрана на пластични кеси, од 1 декември биоразградливи кеси по цена од 15 денари

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Vidi ne velam deka zakonot e dobar ili kakov i da e. Samo velam deka hartienite kesi se kade kade poekoloski vo sekoj pogled. Mozi ne mozime kojznae kolku da vlijaeme so drugo ali barem plasticnata ambalaza mozime da ja namalime vo interes na okolinata i prirodata i toa nasata, neposrednata.
До културата е, не до материјалот.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.309
Поени од реакции
7.299

Тие увезуваат отпад и го горат во капацитети со прашање дали имаат соодветен филтер за тој отпад, притоа гушејќи го народот.

А вие тука се радувате што ќе плаќате во пута пута поскапо за ќеси и ќе бидете еколози.

Народ са оваквом омладином, не треба се плашити о својом будучност.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Ako sme kulturni pobrzo ke se razgradat ili sto ?
Не, туку постојат начини за рециклирање и обработка.
И да користиме хартија наместо пластичните кеси, пак некој идиот ќе отиде и ќе истури цела приколка ѓубре во река, или пак други пластични амбалажи.
Се се сведува на културата, свеста и примената на тековните закони.
И да го пријавам, ништо нема да му направат, само ќе му дадат инфо кој го пријавил и ќе си направиш проблеми. Пластика има на секој чекор, оди на рафт во маркет, 90% од амбалажите ја содржат. Користиш една кеса, за 10 други пластични продукти, значи маваш по самарот, а не по магарето.
Сега ќе ги пуцаме портокалите до дома.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.923
Поени од реакции
10.553
Најмал проблем е крајната ќеса која може да се замени. Проблемот е со ќесите кои служат за мерење. Кај нас грото артикли се рефус, јаболка,портокал,компир,кромид, и се друго, за разлика од запад каде се е претходно пакувано, во интерес на големите маркети за намалување на работната сила.. Но од друга страна тие малите ќеси таму се заменети со многу подебела ПВЦ амбалажа која е 10 пати потешка за разградување. Така да освен до уништување на малите бизниси и пазарите, оваа мерка нема никаква еколошка функција.
Во Грција по маркетите имаат биоразградливи кеси за овошје и зеленчук и се без рачки


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Добро, мисли некој на циганчињата што шмркаат лепак? Хелсиншки? Детско Село С.О.С? Меѓаши? Зарем ќе ги остаите вашите штитеници на улица да молат за пластична кеса за лепаче како што ги оставивте да се навлечат на истите додека бевте на некој арт перформанс у "ревитализираната" Пошта - централа, или на времето кога игравте вовче у Дамар?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Ako si so toa razmisluvanje, si procital kolku pitki vodi se zagadile od plastikata?
Пак ќе се загадат, еурокремот што го јадеш е во пластика, киселото млеко е во пластика, чоколадото е во пластика, житарките што ги јадеш се во пластика, сокот што го пиеш е во пластика, минералната вода е во пластика и тн.
90% од продуктите во маркет се завиткани во пластика, ама ќе го спасиме светот со кесата која собира 10 продукти ;)
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Пак ќе се загадат, еурокремот што го јадеш е во пластика, киселото млеко е во пластика, чоколадото е во пластика, житарките што ги јадеш се во пластика, сокот што го пиеш е во пластика, минералната вода е во пластика и тн.
90% од продуктите во маркет се завиткани во пластика, ама ќе го спасиме светот со кесата која собира 10 продукти ;)
Pa da, tocno, megutoa, najcesto kaj nas kutijata od eurokrem posle naoga primena za sarma.
:D
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Vidi ne velam deka zakonot e dobar ili kakov i da e. Samo velam deka hartienite kesi se kade kade poekoloski vo sekoj pogled. Mozi ne mozime kojznae kolku da vlijaeme so drugo ali barem plasticnata ambalaza mozime da ja namalime vo interes na okolinata i prirodata i toa nasata, neposrednata.
Владе, поголемата слика вели дека електричните автомобили се поголем отров од дизелот да речеме, не самото крајно користење, ама производство, батерии, производство на струја и на крај утилизација. Непосредно Норвешка ќе си ја спаси природата, ќе и биде без издувни гасови, ама маме ќе им се онади на тие кај што ќе се прават батериите и каде што ќе се утилизираат.
Така е и со хартиените кеси! Ок тие се разградуваат полесно, ама за да се произведе има далеку поголеми последици по природата. Може не на нашата директно, ама ќе ја онадат шумата во Русија, Амазон .......
А полека полека и на нас ќе ни стигне есапот од тоа.
Закон ко закон, во пакување на екологија и грижа за човековата средина ни брцаат во слободите и во џебот, да извиниш!
Додека не ја поткренеме свеста и културата да си држиме чисто околу нас, нишчо не не спасува.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
A малечките кремови пластични пакувања што ги јадеме со пластично лажиче?
dobro be kolku godini imas?
Автоматски споено мислење:

Така е и со хартиените кеси! Ок тие се разградуваат полесно, ама за да се произведе има далеку поголеми последици по природата. Може не на нашата директно, ама ќе ја онадат шумата во Русија, Амазон .......
Ne e bas taka, i ne se sechat tie shumi za kesi, tetratki, knigi seedno.
Postojat plantazi na shumi koi se sechat i se nasaduvaat povtorno, i toa e nivna namena.
Taka na primer na zapad za nova godina se sechat vistinski elki za Bozikj, megutoa, tie elki doagaat od privatni "farmi".
Dali nasite ke uvezuvaat hartija, ili ke ja proizveduvaat od nekakvi vakvi posedi, ne mi e poznato.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.903
Поени од реакции
7.571
dobro be kolku godini imas?
На шала пишав ова :)


Мене ме нервира со кесиве во маркет откако се вирусиве на каса во маркет земаш кеса нова не отворена и не можеш да ја отвориш. Обично луѓево ќе го лижнат прстот за полесно да ја отворат кесата а мене ми е доста безвезе тоа.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.606
Поени од реакции
6.027
Она што најмногу иритира (ебаго иритирало, куро ме боли) е ставот на Македоништинава по темиве поврзани со работи како загадување.
Комплетна неписменост на темата. Демек хехе. Сега че кажам нешто глупо и курназ че се прам.
Станав сабајлево -15 степени, не постои глобално затоплување - твит на саканиот Трамп.
Исто ко да сум рекол - станав сабајлево, на банка имам милиони, не постои сиромаштија.

Продолжете така бачина. Солидни 30 години на грешната страна од Историјата. Far cry сте од Југословенските Македонци што го пошумија Мариово и сега кога одиш таму се чувствуваш како да си во самиот Рај на земјата - воздухот мириса на јадрански Бор.
Во иднина Хрватска и Словенија ќе бидат уште подалеку од нас, со нивните ставови и возрасен пристап на оваа тема. Вас пак ќе ви е крива некоја треата злобна голема сила. Гарант.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
dobro be kolku godini imas?
Автоматски споено мислење:


Ne e bas taka, i ne se sechat tie shumi za kesi, tetratki, knigi seedno.
Postojat plantazi na shumi koi se sechat i se nasaduvaat povtorno, i toa e nivna namena.
Taka na primer na zapad za nova godina se sechat vistinski elki za Bozikj, megutoa, tie elki doagaat od privatni "farmi".
Dali nasite ke uvezuvaat hartija, ili ke ja proizveduvaat od nekakvi vakvi posedi, ne mi e poznato.
Колку се вакви? 10% од целото производство?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom