Заби и сѐ во врска со забите

Член од
14 февруари 2013
Мислења
579
Поени од реакции
698
Ми треба совет од некој кој е по-упатен од мене околу ова.
Имам ставено мост горе од 6ка до 6ка (порцелан).
Ама некако како да не сум задоволен од бојата на забите. Сакам да си ги избелам долните заби, а ако ги избелам нив, нема да ми се совпаѓаат со порцеланските од мостот...
Дали има некој начин да се избели и порцеланот, а и тие доле, и ако некој знае, колку би чинело отприлика?
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
ima nacin za porcelanot da go izbelis, da stavis novi zabi:)
sala na strana nema taka da ili novi zabi ili taa boja
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ми треба совет од некој кој е по-упатен од мене околу ова.
Имам ставено мост горе од 6ка до 6ка (порцелан).
Ама некако како да не сум задоволен од бојата на забите. Сакам да си ги избелам долните заби, а ако ги избелам нив, нема да ми се совпаѓаат со порцеланските од мостот...
Дали има некој начин да се избели и порцеланот, а и тие доле, и ако некој знае, колку би чинело отприлика?
не се заебавај со белеење на заби друже, најискрен совет што може некој да ти го даде.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
579
Поени од реакции
698
не се заебавај со белеење на заби друже, најискрен совет што може некој да ти го даде.
Пошто си за Јунајтед ќе ти верувам :D
Инаку (шала на страна), реално тоа и повеќето луѓе ми го рекоа, вклучувајќи го и забарот. Конкретно ми рекоа дека не е добро и здраво да се полираат забите.
Се употребувале некои си киселини што биле штетни (што всушност на мене тоа ми држи вода и ми е логично за таква инстант „чудесна“ постапка).
Ама си реков ај да си прашам и тука, во случај да има некој и поинакво искуство да сподели....
Е сега не дека ми се жолти забите :D, ама чисто сакав барем за една мала нијанса побели да беа од природната боја.
Некогаш премногу се фаќам и јас за ситници...
Пошто белеењето гледам брзо одело, па си реков да средам набрзина ако е едноставно и возможно.
Али по сите совети кои ги добив, гледам дека ќе си ги оставам нови и здрави какви што ми се сега. Муабетот за холивудски осмех за друга прилика ќе го оставам... :pos:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Пошто си за Јунајтед ќе ти верувам :D
Инаку (шала на страна), реално тоа и повеќето луѓе ми го рекоа, вклучувајќи го и забарот. Конкретно ми рекоа дека не е добро и здраво да се полираат забите.
Се употребувале некои си киселини што биле штетни (што всушност на мене тоа ми држи вода и ми е логично за таква инстант „чудесна“ постапка).
Ама си реков ај да си прашам и тука, во случај да има некој и поинакво искуство да сподели....
Е сега не дека ми се жолти забите :D, ама чисто сакав барем за една мала нијанса побели да беа од природната боја.
Некогаш премногу се фаќам и јас за ситници...
Пошто белеењето гледам брзо одело, па си реков да средам набрзина ако е едноставно и возможно.
Али по сите совети кои ги добив, гледам дека ќе си ги оставам нови и здрави какви што ми се сега. Муабетот за холивудски осмех за друга прилика ќе го оставам... :pos:
ставај сода на пастата за заби еднаш два пати месечно и доста ти е таа промена на нијанси :D хидроген се става другар, капни хидроген на кондура, види што ќе се деси и знај дека истото тоа ќе му се деси и на забот твој. После и при ладна вода пиење ќе имаш болки :)
 
Член од
4 јули 2009
Мислења
4.795
Поени од реакции
3.492
Пошто си за Јунајтед ќе ти верувам :D
Инаку (шала на страна), реално тоа и повеќето луѓе ми го рекоа, вклучувајќи го и забарот. Конкретно ми рекоа дека не е добро и здраво да се полираат забите.
Се употребувале некои си киселини што биле штетни (што всушност на мене тоа ми држи вода и ми е логично за таква инстант „чудесна“ постапка).
Ама си реков ај да си прашам и тука, во случај да има некој и поинакво искуство да сподели....
Е сега не дека ми се жолти забите :D, ама чисто сакав барем за една мала нијанса побели да беа од природната боја.
Некогаш премногу се фаќам и јас за ситници...
Пошто белеењето гледам брзо одело, па си реков да средам набрзина ако е едноставно и возможно.
Али по сите совети кои ги добив, гледам дека ќе си ги оставам нови и здрави какви што ми се сега. Муабетот за холивудски осмех за друга прилика ќе го оставам... :pos:
Зависи што користи стоматологот за избелување,ако се некои препарати од пред 20 години и тоа како е,но има и современи ординации каде може да ти го направат тоа без никакви последици,освен некое време осетливост на топло-ладно.
Инаку порцеланот т.е. мостот кој го имаш не може да биде избелен на ист начин како и природните заби.Така да единствено решение е да направиш нов мост со саканата нијанса,ама со оглед на тоа дека се работи за циркуларен мост од 6-ка до 6-ка тоа би било и те како скапо и би рекол не разумно решение за 2-3 нијанси побели заби:D
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.621
Поени од реакции
10.889
Ај што ми дојде умот на стари години, него решив да ги вадам умниците. И напнав двата одеднаш, ама среќа паметен доктор , ми вика седи Бавчо не се будали нема да можеш да јадеш. И ок, бидна...веќе трет ден, имам грутка во грлово, и плус десната страна надолж грлото ме боли ко ќе фатиш од кај осмицата по дијагонала надоле до дишникот. И ме пука параноја, се мислам прва работа да одам на лекар сабајле, само ме занима дали некој имал слично искуство или да се водам по гугл и да се помирам дека сум уствари умрен.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Ај што ми дојде умот на стари години, него решив да ги вадам умниците. И напнав двата одеднаш, ама среќа паметен доктор , ми вика седи Бавчо не се будали нема да можеш да јадеш. И ок, бидна...веќе трет ден, имам грутка во грлово, и плус десната страна надолж грлото ме боли ко ќе фатиш од кај осмицата по дијагонала надоле до дишникот. И ме пука параноја, се мислам прва работа да одам на лекар сабајле, само ме занима дали некој имал слично искуство или да се водам по гугл и да се помирам дека сум уствари умрен.
Tи даде ли нешто докторот терапија во смисла на антибиотици или ампули ? , ако не побарај му
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.621
Поени од реакции
10.889
Tи даде ли нешто докторот терапија во смисла на антибиотици или ампули ? , ако не побарај му
Готово, бидна. Се кљукам со 5904385398 глупости и ваљда ќе помине за брзо.
 
Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
Ќе треба следната недела да вадам (или умтрвување се викаше не сум сигурен) најверојатно нерви на горна 6ка? Пошто ми е прв пат, сакав да прашам, како иде тоа? Најверојатно е мн болно, сепак за нерв се работи или не толку ? Ставаат уопште некаква анестезија или не ?
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Ќе треба следната недела да вадам (или умтрвување се викаше не сум сигурен) најверојатно нерви на горна 6ка? Пошто ми е прв пат, сакав да прашам, како иде тоа? Најверојатно е мн болно, сепак за нерв се работи или не толку ? Ставаат уопште некаква анестезија или не ?
а дали ти ставија претходно лек зс умртвување на нервите или ова ти е прво идење?
 
Член од
25 јуни 2015
Мислења
462
Поени од реакции
416
Ќе треба следната недела да вадам (или умтрвување се викаше не сум сигурен) најверојатно нерви на горна 6ка? Пошто ми е прв пат, сакав да прашам, како иде тоа? Најверојатно е мн болно, сепак за нерв се работи или не толку ? Ставаат уопште некаква анестезија или не ?
Ако не е сеуште умртвен нервот ќе осетиш болка при најмал допир а ако веќе имаш лек и ти е умртвен значи не е у функција и нема да осетиш ништо, додека не се умртви нема да ти го вади. Единствено отпосле тој заб може да двои по боја од другите заби затоа што нема нерв.
Прашај го забарот дали има друга алтернатива освен вадење на нервот.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ќе треба следната недела да вадам (или умтрвување се викаше не сум сигурен) најверојатно нерви на горна 6ка? Пошто ми е прв пат, сакав да прашам, како иде тоа? Најверојатно е мн болно, сепак за нерв се работи или не толку ? Ставаат уопште некаква анестезија или не ?
Јас имам вадено живец/нерв на шеска. Забарот прво ми стави еден лек во забот кој го носев една недела, а потоа ми го вадеше живецот. Живецот/нервот ми го вадеше со едни мали иглички, без анастезија и речиси ич не болеше. Само неколку пати ме заболе на крајот. Лошата работа е што по неколку месеци почна забот да ми темнее во пределот на вратот/делот од забот до непцето.
 
Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
Даа, ми ставија лекче прво, значи нема мн да боли. А за боја и не е баш проблем, пошто забот е во невидлива регија Фала мн за информациите;)
 

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.460
Поени од реакции
10.157
Како се движат цените,од најефтино до најскапо за ставање нов заб?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom