Заби и сѐ во врска со забите

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
ne e niso cudno, nema dolna granica za umnici, samo gorna, triesetina godini nekade. Moite predci imale na istava vozrast umnici, nekoi luge sto gi znam ne ni imaat i taka. A fakt e deka poradi denesnava ishrana, se pomalce luge ke imaat osmici, ili pa ke im rastat vo zakrzlavena forma.
Познавам неколку луѓе на кои осмиците почнаа да им растат над 40 години. Ми падна чудно ова твоево за горна граница до кај 30.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Познавам неколку луѓе на кои осмиците почнаа да им растат над 40 години. Ми падна чудно ова твоево за горна граница до кај 30.
добро де не сфаќај се буквално, сите имаме различни гени, има исклучоци но генералната слика е таа. Ко така има и жени што прв пат имале циклус на 20 год.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Дај кажете нешто помош за крварење на непцата. Сменив и четка за заби, помека земав но кога ги мијам и со неа, пак ми крварат. Пред некое време бев да чистам забен камен и од тогаш го имам овој проблем. Предходно никогаш не ми крвареле.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Дај кажете нешто помош за крварење на непцата. Сменив и четка за заби, помека земав но кога ги мијам и со неа, пак ми крварат. Пред некое време бев да чистам забен камен и од тогаш го имам овој проблем. Предходно никогаш не ми крвареле.
1.бараш да пишува gum defence


2.тоа е помоќно

3.ако не ти помогнат некој од овие, ќе треба да пиеш антибиотик. Овој е добар!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Дај кажете нешто помош за крварење на непцата. Сменив и четка за заби, помека земав но кога ги мијам и со неа, пак ми крварат. Пред некое време бев да чистам забен камен и од тогаш го имам овој проблем. Предходно никогаш не ми крвареле.
Пробај не со помека четка туку со потврда, отпрвин ке крварат како и сега што ти крварат но со тек на време( не многу долго, по сеќавање недела дена, максимум две) крварењето ке исчезни. И јас имав иста мака многу оддамна ама ете се среди.
И искрено сега многу многу не се замарам ни каква паста користам, или што би рекле каква ке ми се фати, нити каква четка користам( обично со пастата што ја даваат). И гледај храната што ја конзумираш да не биди мека за џвакање. Истренирајги малце забите и непцата:)
 
Член од
11 август 2011
Мислења
83
Поени од реакции
34
Колку отприлика е цената на фиксен ретејнер, оние кои се лепат позади забите? :)
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
202
Поени од реакции
235
Vo ponedelnikot gi izvadiv korenjata na sheskata.Istio den posle dejstvoto na inekcijata imam bolki pogolemi i krv naj normalno. Narednite dva dena imam blagi bolki i na petkata i cetvorkata , mislam deka e od vadenjeto na korenjata ali toa ne mi e problem. Rabotata e so imam sekrecija so jaka mirizba od zlebinata kade mi zarasnuva . Normalno li e ? Treba li da prezenam nesto, ili samo od sebe ke pomine ? :O
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Од кога ја ставив долната фиксна протеза ми е подуено непцето под единиците и двојките и не се повлече. Чаре некое?
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Ми расте осмица и непцето на тоа место е здраво но испокинато и периодично се појавува оток, е сега да одам на стоматолог да го среди непцето или да чекам самото да се повлече. Два дена сум со температури и осмицата што расте е здрава ама ако трае долго болкава ќе ја вадам, иначе со горните две осмици немав никакви проблеми додека растеа. Нормално ли е ова и да се оди на стоматолог или не?
Odi na stomatolog da ti go sredi nepceto (ke ti stavi lek), a ako imas otok i temperatura ke pies i antibiotici.
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Treba da vadam umnici , kazete nekoj dobar stomatolog za ovoj zafat , vo Skopje mi treba.

Odnapred blagodaram.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom