ЗБОГУМ на коцкањето

Верувам дека Миг1440@ :

  • ќе влезе во коцкарница, нема да издржи!

  • ќе влезе во коцкарница ама нема да се коцка.

  • ќе влезе во коцкарница и ќе продолжи со коцкање.

  • ќе го одржи ветувањето и нема да влезе во коцкарница и да се коцка.

  • не знам што ќе направи.


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
4 септември 2022
Мислења
14
Поени од реакции
35
Zdravo na site. Ke spodelam moe licno iskustvo i se nadevam ke pomognam nekomu.

Pocnav da se kockam uste koga napolniv 18 godini. Kladilnica, aparati, trki na kucinja. Pred 10 godini pocnav kompulsivno da se kockam, isklucivo aparati. Rabotam i ziveam vo stranstvo i zarabotuvam prilicno dobro. Minatata godina vo Oktomvri skoro go doprev dnoto. I resiv da se sredam. Ama nekako ne funkcionirase. Probav se, ama bez uspeh.

Imam dvajca MNOGU dobri drugari koi znaea deka se kockam i sekogas mi velea da ostavam i da si ziveam miren i spokoen zivot. Ama site nie znaeme deka ne e ni odblizu taka lesno.

Pred izvesno vreme mi se sluci nesto sto mi go smeni zivotot i se okolu mene.

Zaglaviv na finansiski plan tolku mnogu, sto pocnaa da mi se javuvaat od banki i prasuvaat sto e problemot, zosto ne gi plakjam ratite redovno (a jas i zena mi zarabotuvame odlicno)... itn.
Mi se sobraa smetki i se cudev kako ke gi platam. I sedam taka sam i si mislam: ej covece sto pravam jas??? Vidi do kade stignav! Zaglaviv skroz nepotrebno, zaradi glupost! STOP!!! Dosta e!

Mu se javiv na eden od dvajcata drugari i se najdov so nego uste istiot den. I mu kazav SE! Ama bas SE! Mu priznav se sto pravev i mu se izviniv zaradi moite lagi i gluposti. Normalno, go prifati izvinuvanjeto i mi rece deka e gord na mene sto sobrav hrabrost da priznaam. Togas dobiv edno cuvstvo sto nikogas go nemav doziveano. Mi olesni, i toa tolku mnogu sto mislev ke poletam. Mi se simna golema tezina od srceto. Si rekov, mozebi sega sum na praviot pat.

Utredenta vednas otkako se razbudiv, mu se javiv i na drugiot drugar. I na nego mu priznav i mu se izviniv. Isto i so nego - me pregrna i mi rece: te sakam kako brat i ke se borime zaedno. Sekogas ke bidam tuka za tebe. Cuvstvoto bese neopisivo. Milev deka se rodiv po vtor pat.

Vo narednite nekolku dena im priznav i na moite roditeli i im se izviniv i se pokajav za se sto napraviv. Edna rabota nemojte nikogas da zaboravite: roditelite ve stvorile i ve iscuvale, sto i da napravite ili pogresite, tie sekogas ke bidat tuka za vas. Moze ke vi bidat luti nekolku dena ili izvesen period, ama dusata ke im gori od maka i od bolka za vas. I pak ke bidat tuka za vas, 100% sigurno.

Za mene kockanjeto e MRTVO!!!!! Jas nikogas poveke vo mojot zivot nema ni edna paricka da potrosam na kocka. Se kaam od dnoto na dusata za SE, ama bas za se. Ama, ne mozam da go vratam vremeto. Nauciv edna mnogu vredna lekcija koja ke ja prenesuvam kolku mozam poveke. Pari se pecalat samo so trud i iskrena rabota. Srekjata e relativna stvar. Srekja se gleda i se bara vo drugi raboti: semejstvo, zdravje, prijateli, kolegi... A ne vo hazard! Nikogas!

Sekoj den mu se zablagodaruvam na Gospod Bog sto me spasi od toa najgolemo zlo. Placam sekoj den mislejki sto mozev da bidam, a sto sum sega. Se kaam beskrajno, veruvajte mi. Ama gotovo! KRAJ!

Se nadevam mozevte da me razberete i se nadevam ke pomognam nekomu da se spasi kako i jas. Sakajte se prvo samite sebesi i vasite semejstva, pa posle drugite. Bidete zivi i zdravi i Gospod neka ve spasi i zastiti site.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.627
Поени од реакции
34.814
Zdravo na site. Ke spodelam moe licno iskustvo i se nadevam ke pomognam nekomu.

Pocnav da se kockam uste koga napolniv 18 godini. Kladilnica, aparati, trki na kucinja. Pred 10 godini pocnav kompulsivno da se kockam, isklucivo aparati. Rabotam i ziveam vo stranstvo i zarabotuvam prilicno dobro. Minatata godina vo Oktomvri skoro go doprev dnoto. I resiv da se sredam. Ama nekako ne funkcionirase. Probav se, ama bez uspeh.

Imam dvajca MNOGU dobri drugari koi znaea deka se kockam i sekogas mi velea da ostavam i da si ziveam miren i spokoen zivot. Ama site nie znaeme deka ne e ni odblizu taka lesno.

Pred izvesno vreme mi se sluci nesto sto mi go smeni zivotot i se okolu mene.

Zaglaviv na finansiski plan tolku mnogu, sto pocnaa da mi se javuvaat od banki i prasuvaat sto e problemot, zosto ne gi plakjam ratite redovno (a jas i zena mi zarabotuvame odlicno)... itn.
Mi se sobraa smetki i se cudev kako ke gi platam. I sedam taka sam i si mislam: ej covece sto pravam jas??? Vidi do kade stignav! Zaglaviv skroz nepotrebno, zaradi glupost! STOP!!! Dosta e!

Mu se javiv na eden od dvajcata drugari i se najdov so nego uste istiot den. I mu kazav SE! Ama bas SE! Mu priznav se sto pravev i mu se izviniv zaradi moite lagi i gluposti. Normalno, go prifati izvinuvanjeto i mi rece deka e gord na mene sto sobrav hrabrost da priznaam. Togas dobiv edno cuvstvo sto nikogas go nemav doziveano. Mi olesni, i toa tolku mnogu sto mislev ke poletam. Mi se simna golema tezina od srceto. Si rekov, mozebi sega sum na praviot pat.

Utredenta vednas otkako se razbudiv, mu se javiv i na drugiot drugar. I na nego mu priznav i mu se izviniv. Isto i so nego - me pregrna i mi rece: te sakam kako brat i ke se borime zaedno. Sekogas ke bidam tuka za tebe. Cuvstvoto bese neopisivo. Milev deka se rodiv po vtor pat.

Vo narednite nekolku dena im priznav i na moite roditeli i im se izviniv i se pokajav za se sto napraviv. Edna rabota nemojte nikogas da zaboravite: roditelite ve stvorile i ve iscuvale, sto i da napravite ili pogresite, tie sekogas ke bidat tuka za vas. Moze ke vi bidat luti nekolku dena ili izvesen period, ama dusata ke im gori od maka i od bolka za vas. I pak ke bidat tuka za vas, 100% sigurno.

Za mene kockanjeto e MRTVO!!!!! Jas nikogas poveke vo mojot zivot nema ni edna paricka da potrosam na kocka. Se kaam od dnoto na dusata za SE, ama bas za se. Ama, ne mozam da go vratam vremeto. Nauciv edna mnogu vredna lekcija koja ke ja prenesuvam kolku mozam poveke. Pari se pecalat samo so trud i iskrena rabota. Srekjata e relativna stvar. Srekja se gleda i se bara vo drugi raboti: semejstvo, zdravje, prijateli, kolegi... A ne vo hazard! Nikogas!

Sekoj den mu se zablagodaruvam na Gospod Bog sto me spasi od toa najgolemo zlo. Placam sekoj den mislejki sto mozev da bidam, a sto sum sega. Se kaam beskrajno, veruvajte mi. Ama gotovo! KRAJ!

Se nadevam mozevte da me razberete i se nadevam ke pomognam nekomu da se spasi kako i jas. Sakajte se prvo samite sebesi i vasite semejstva, pa posle drugite. Bidete zivi i zdravi i Gospod neka ve spasi i zastiti site.
...и колку време помина со твоето апстинирање од коцкање?
 
Член од
4 септември 2022
Мислења
14
Поени од реакции
35
...и колку време помина со твоето апстинирање од коцкање?
Okolu 4 meseci. Mozebi nekoj ke pomisli deka e kratok period, ama jas se znam sebesi najdobro. Znam deka e gotovo zasekogas. Za da bidam siguren, se prijaviv (vnesov moi podatoci) vo specijalna baza na podatoci koja se vika OASIS. Za mene nema veke vlez vo kazino ili kladilnica. Zasekogas. Cuvstvoto e nesporedlivo so nisto. Vcera se vidov so drugar sto go nemav videno nekoi 6-7 meseci. Samiot primeti deka nesto e smeneto. Ne sakav mnogu da navleguvam vo razgovor, samo na kratko mu objasniv. Ke go citiram: ''Ostani vakov kako sto si sega, te molam. Mi znacis kako licnost i sakam vakov da te gledam sekogas''.
Автоматски споено мислење:

@Solaire of Astora tebe ova ti e smesno?? Dali voopsto mozes da zamislis kolku lugje si go odzemaat zivotot ili unistuvaat semejstva tokmu poradi ovoj problem? De bidi ljubezna/ljubezen i kazi sto e smesno.
 
Последно уредено:

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.134
Okolu 4 meseci. Mozebi nekoj ke pomisli deka e kratok period, ama jas se znam sebesi najdobro. Znam deka e gotovo zasekogas. Za da bidam siguren, se prijaviv (vnesov moi podatoci) vo specijalna baza na podatoci koja se vika OASIS. Za mene nema veke vlez vo kazino ili kladilnica. Zasekogas. Cuvstvoto e nesporedlivo so nisto. Vcera se vidov so drugar sto go nemav videno nekoi 6-7 meseci. Samiot primeti deka nesto e smeneto. Ne sakav mnogu da navleguvam vo razgovor, samo na kratko mu objasniv. Ke go citiram: ''Ostani vakov kako sto si sega, te molam. Mi znacis kako licnost i sakam vakov da te gledam sekogas''.
Автоматски споено мислење:

@Solaire of Astora tebe ova ti e smesno?? Dali voopsto mozes da zamislis kolku lugje si go odzemaat zivotot ili unistuvaat semejstva tokmu poradi ovoj problem? De bidi ljubezna/ljubezen i kazi sto e smesno.
Се извинувам што упаѓам вака ненајавен..ти ја прочитав причата и мило ми е што си успеал да го надминеш тригерот/порокот и повеќе да не плачеш и да имаш сакл'ма на душата и послушај ги другарите кои ти викале-Остани таков како што си..тоа се прави другари(твоето богатство) мада ја лично не сум наишол на таков пример со таков тип на другари и напросто сум доста сиромашен од таа страна гледано...
 
Член од
3 септември 2020
Мислења
295
Поени од реакции
1.208
Okolu 4 meseci. Mozebi nekoj ke pomisli deka e kratok period, ama jas se znam sebesi najdobro. Znam deka e gotovo zasekogas. Za da bidam siguren, se prijaviv (vnesov moi podatoci) vo specijalna baza na podatoci koja se vika OASIS. Za mene nema veke vlez vo kazino ili kladilnica. Zasekogas. Cuvstvoto e nesporedlivo so nisto. Vcera se vidov so drugar sto go nemav videno nekoi 6-7 meseci. Samiot primeti deka nesto e smeneto. Ne sakav mnogu da navleguvam vo razgovor, samo na kratko mu objasniv. Ke go citiram: ''Ostani vakov kako sto si sega, te molam. Mi znacis kako licnost i sakam vakov da te gledam sekogas''.
Автоматски споено мислење:

@Solaire of Astora tebe ova ti e smesno?? Dali voopsto mozes da zamislis kolku lugje si go odzemaat zivotot ili unistuvaat semejstva tokmu poradi ovoj problem? De bidi ljubezna/ljubezen i kazi sto e smesno.
Друже и јас се пријавив во Оазис база на податоци,али пак најдам начин да фрлам некое ливче
 
Член од
4 септември 2022
Мислења
14
Поени од реакции
35
Друже и јас се пријавив во Оазис база на податоци,али пак најдам начин да фрлам некое ливче
Drugar veruvaj mi, otvori se nekomu. Razgovaraj so nekogo so koj si blizok, taka jas se osvestiv. Mi se smeni svetov, veruvaj mi. Nema site da razberat, zatoa sto go nemaat doziveano ova. Jas te razbiram potpolno.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.627
Поени од реакции
34.814
Okolu 4 meseci. Mozebi nekoj ke pomisli deka e kratok period, ama jas se znam sebesi najdobro.
...самоувереноста е добра особина, но само ако не е претерана и однапред предвидена, што кај тебе ти е грешка, биди малку понеутрален по тоа прашање во врска со коцкањето, ако сакаш да имаш успех, човек кој бил активен пушач и прекинал после година дена сеуште се накашлува при што во уста му доаѓа вкус на никотин, па може да го потсети и да се врати повторно да запали цигара, па најчесто ќе кажат ,,ееее па не пушев година дена, ама пак пропушив" ,

...чивијата влезена длабоко излегува токму колку временски влегла, ако си се коцкал година дена, после година апстинирање од коцка можеш дискретно самоуверено да се каже ,,готово" не се коцкам веќе!

...четири месеци си се коцкал, па сега четири си се воздржал од коцкањебили поточно колку време го имаш тој порок?
 
Член од
4 септември 2022
Мислења
14
Поени од реакции
35
...самоувереноста е добра особина, но само ако не е претерана и однапред предвидена, што кај тебе ти е грешка, биди малку понеутрален по тоа прашање во врска со коцкањето, ако сакаш да имаш успех, човек кој бил активен пушач и прекинал после година дена сеуште се накашлува при што во уста му доаѓа вкус на никотин, па може да го потсети и да се врати повторно да запали цигара, па најчесто ќе кажат ,,ееее па не пушев година дена, ама пак пропушив" ,

...чивијата влезена длабоко излегува токму колку временски влегла, ако си се коцкал година дена, после година апстинирање од коцка можеш дискретно самоуверено да се каже ,,готово" не се коцкам веќе!

...четири месеци си се коцкал, па сега четири си се воздржал или поточно колку време го имаш тој порок?
Ti blagodaram, sekoj sovet e za mene dobredojden, posebno na taa tema. Jas se kockav konstantno, ne znaev za pauza. Fala Bogu ne se kockav na ogromni pari odnosno vlog, ama sepak vremenski gledano e predolgo. Za mene nemase vikend bez kocka, kroz nedelata koga mozev - odev. Kako sto napisav pogore, kompulsivno se kockam okolu 10 godini. Bev svesen deka prerasnuva vo problem, ama imav samo edna cel. Da povratam barem del od toa sto go izgubiv... znaeme site kako funkcionira toa i kakov rezultat dava :( Taka da jas nemav pauza vo megjuvreme. Ova e za mene nesto sosema novo, se cuvstvuvam sloboden i siguren. Nema da preteruvam so optimizam i slicno, ama pak ke naglasam: se znam sebesi. Imam pricina za da se vratam na praviot pat, imam prekrasna sopruga i najprekrasno detence. Tie mi se najvazni od se na svetov. Uste ednas, fala za sovetot.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Ti blagodaram, sekoj sovet e za mene dobredojden, posebno na taa tema. Jas se kockav konstantno, ne znaev za pauza. Fala Bogu ne se kockav na ogromni pari odnosno vlog, ama sepak vremenski gledano e predolgo. Za mene nemase vikend bez kocka, kroz nedelata koga mozev - odev. Kako sto napisav pogore, kompulsivno se kockam okolu 10 godini. Bev svesen deka prerasnuva vo problem, ama imav samo edna cel. Da povratam barem del od toa sto go izgubiv... znaeme site kako funkcionira toa i kakov rezultat dava :( Taka da jas nemav pauza vo megjuvreme. Ova e za mene nesto sosema novo, se cuvstvuvam sloboden i siguren. Nema da preteruvam so optimizam i slicno, ama pak ke naglasam: se znam sebesi. Imam pricina za da se vratam na praviot pat, imam prekrasna sopruga i najprekrasno detence. Tie mi se najvazni od se na svetov. Uste ednas, fala za sovetot.


Браво, браво...нема потреба повеќе од моабети.
Ти посакувам се најдобро(y)
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.115
Поени од реакции
4.623
Нема нешто што не сум го победил во животот, ќе го победам и ова порано или подоцна....
Ќе ти дадам еден совет,почни да учиш како се тргува со злато и валути на берза бидејки со мала умешност таму ќе можеш да заработуваш.
 
Член од
10 април 2022
Мислења
56
Поени од реакции
65
...,,подоцна,, касно ќе биде и не ќе можеш да победиш кога чивијата ќе биде длабоко навлезена во тебе, за победа треба ,,порано,, , ,,сега или никогаш" така треба да напишеш!
Сега или Никогаш, јас викам сега...
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
441
Поени од реакции
722
Koga ke mi tekne koga sum igraj najnogu do daska, glavnata pricina bese da se spreci jakoto cuvstvo na anksioznost I strav od nepoznato...

Znaev uste koga odam deka se ke izgubam I ne mi bese gajle, bitno bese da stavam se do daska I samo da pomine toa grozno cuvstvo sto ti go pravi mozokot, koga ke dobiev mi se stvarase euforija no najbitno bese odkoga ke izigtam do kraj se osekas oslobodeno ... I sekoj pat gubev se... toa a e najblisko sto mozam da go opisam nagonot...
Kako pominuvase vremeto so nekoi tehniki na samo na sebe osoznavanje zakluciv deka toa cuvstvo mi se pojavuva vo prosek Ednas vo 20 dena I te zima kako da si hipnotiziran... se svestuvas koga ke izlezes od aparatite deka pominalo....
Iako I mozokot pravi proekcii deka ke dojdes do lesna para, imas misla deka imas sistem kako da gi zaebes kazinata ili oblozuvalnicite zatoa imam nekoja svesnost..
Denes se bavam so nekoi tehniki na disenje I gledam samo da bidam svesen koga se vraka nagonot da go spoznaam kako cuvstvo da ne bidam hipnotiziran kako porano.... denes imam rezultati no ako ne praktikuvam nekoi vezbi mislam deka ke bide kako porano..
 
Член од
10 април 2022
Мислења
56
Поени од реакции
65
Им Благодарам на @teknuvalo111 и на @ar makedon за нивните исповеди за нивното искуство со коцката и како ја победиле нивната зависност.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Сите што се коцкаат треба да знаат или барем во еден момент да сфатат дека се е наместено, од апарати до кладилници. Покер машините имаат програма од позади која се мести од 20 до 80% да враќа и зависи од газдата како ќе ја наштима. Значи нема веза со среќа, машината е наместена да добива, а повремено да дава нешто колку да даде привид дека е фер игра, а треба само малку повеќе среќа. Значи апарати за коцка - најголема глупост, а богами и истите што ги користат.
Спортските кладилници се најновата мода каде местат сите. Местат клубови, играчи, тренери па и судии. Најголем проблем за сите кои сакаат фер кладење е местењето од врвот, односно УЕФА која ги штити кладилниците од загуби. Таа може да го намести скоро секој натпревар со голема уплата за да се избегне губиток на кладилниците.
Секој ден има натпревари кои се најиграни и софтвер кој ги обработува сите уплати.
Со местење на 2-3 клучни такви натпревари се елиминира можниот губиток, а играчите кубат коси и чудат како е можно да излезат такви резултати.
УЕФА ги истражува натпреварите за местење од сите други субјекти кои местат за добивка од кладилниците, односно ситуации каде има голема непланирана исплата, но никогаш не ги истражува ситуациите за евентуално местење каде кладилниците добиваат.
Коцкањето е дел од нагонот за игра, кој се смета како четврт основен нагон покрај основните 3, јадење,преживување,секс, а кога се игра нешто сакаме да победиме нормално, но тука има ситуација во која сме учесници на наместена игра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom