Живот после смртта

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Што правиме со живот пред овој живот или прашањето би било, како нешто се создаде од ништо и почна да опстојува.
Го оправивме животот и зошто сме тука на Земјата (во оваа „свесна“ состојба да се прашуваме за нештата), па сега дојде на ред смртта атести, научници, волшебници и гуруа да ја разоткријат тајната :)
Може и тоа ќе дочекаме...
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.132
Го имам гледано видеово пред неколку години и она што ми остана во сеќавање е колку е потресен тој првиот тип од она што го кажува, кнедла има у грло. Само што не заплакал. Барем таков впечаток остава.
Мене ми е интересно затоа што лека-полека почнува да се излегува од "атеистичкиот" наратив и она што беше смртен грев во науката, а тоа е ставот дека макар треба да се провери дали можеби има нешто. Па затоа почнаа повеќе и пообемни научни студии да се прават за НДЕ и слични "необјасливи" појави.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
Новата религија е вербата во науката. Поточно фабрикуваната наука на новово време. Ако си против тоа одма си неверник и неподобен.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
620
Поени од реакции
1.326
Рон ти шо мислиш кај ќе одиш, рај или пекол? Знаеш дека треба да се покаеш прво за бабичката и сите лоши мисли ако сакаш у рајот?
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.627
Поени од реакции
8.499
Мене ми е интересно затоа што лека-полека почнува да се излегува од "атеистичкиот" наратив и она што беше смртен грев во науката, а тоа е ставот дека макар треба да се провери дали можеби има нешто. Па затоа почнаа повеќе и пообемни научни студии да се прават за НДЕ и слични "необјасливи" појави.
Атеистичкиот наратив е за проста народна маса...уште со појавата на квантната механика цела таа материјалистичко-редукционистичка парадигма е дигната на клоци, ама касниме еден век и кусур.
“All matter originates and exists only by virtue of a force which brings the particle of an atom to vibration and holds this most minute solar system of the atom together.
We must assume behind this force the existence of a conscious and intelligent mind. This mind is the matrix of all matter.”
Таткото на квантната механика Max Planck.
Автоматски споено мислење:

Го оправивме животот и зошто сме тука на Земјата (во оваа „свесна“ состојба да се прашуваме за нештата), па сега дојде на ред смртта атести, научници, волшебници и гуруа да ја разоткријат тајната :)
Може и тоа ќе дочекаме...
Одговорот на прашањето зошто сме тука е малку деликатен....прво прашање кое ни паѓа на памет у контекст на ова е дали сме тука по наша волја или не и дали постоела у моментот кога сме се нашле тука. Или можеби сме биле од секогаш тука, затоа што минатото сегашноста и иднината се уствари илузија.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.435
Поени од реакции
19.639
Вие атеистиве сте полоши од верниците, одма у шизо моуд влагате некој ако не е по ваш терк.
Не е шизо моуд,еве смешно ми е само.Од куде ти знаеш за рај и пекол и дали имаш докази за тој?

Пишуј си само у теме за Украину,овакој си пресмешан и мутаф,искрено.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
620
Поени од реакции
1.326
По ова прашање сум со Хепта.... мислењето за живот пред и после овој е можеби најчист показател за нашата себичност... интересно е шо не е ни христијански да се мисли тоа по Исуса дека он не " спасил " со тоа што умрел, уствари се жртвувал.
Будистички најголемиот заеб е шо имаме атачмент за постоењево, значи исто ко Исус, треба лет гоу.
Стоиците цел живот вежбаат да се помират со смртта, затоа имале нели череп, мементо мори... значи пак исто ко Исус.
Секој шо се помирил достигнал состојба на блаженство.. нирвана... и почнал да живее за нешто поголемо од себе.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.679
Поени од реакции
38.867
Не е шизо моуд,еве смешно ми е само.Од куде ти знаеш за рај и пекол и дали имаш докази за тој?

Пишуј си само у теме за Украину,овакој си пресмешан и мутаф,искрено.
само голи оток за вас.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.132
Атеистичкиот наратив е за проста народна маса...уште со појавата на квантната механика цела таа материјалистичко-редукционистичка парадигма е дигната на клоци, ама касниме еден век и кусур.
“All matter originates and exists only by virtue of a force which brings the particle of an atom to vibration and holds this most minute solar system of the atom together.
We must assume behind this force the existence of a conscious and intelligent mind. This mind is the matrix of all matter.”
Таткото на квантната механика Max Planck.
Автоматски споено мислење:


Одговорот на прашањето зошто сме тука е малку деликатен....прво прашање кое ни паѓа на памет у контекст на ова е дали сме тука по наша волја или не и дали постоела у моментот кога сме се нашле тука. Или можеби сме биле од секогаш тука, затоа што минатото сегашноста и иднината се уствари илузија.
Не знам, јас само чекам резултати на готово, ама што би рекле Металика пробувам да имам open mind for a different view. Затоа и ми беше интересна таа дебата, затоа што не е од свештени лица каде што јасно е дека ќе бидат пристрасни и ќе влечат накај себе туку од научници што (по правило барем) се водат според тоа што ќе им покажат експериментите и истражувањата наместо нивните лични убедувања.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom