Живот после смртта

*P|nK_G|rL*

~Pretty in Pink~
Член од
21 мај 2006
Мислења
761
Поени од реакции
5
doti4nata напиша:
neznam...sum razmisluvala mnogu pati na ovaa tema...so ogled na toa deka veruvam vo Gospod del od mene veruva deka mozebi posti zivot posle smrtta,a i mi se imaat deseno mnogu jezivi stvari sto me teraat da veruvam vo toa...ama pak koga kje razmislam jas,a i site drugi kolku pati sme imale dezavu,zosto da ne pomislam deka mozebi sum imala predhoden zivot...neznam sto mislam,kako sto rece gizo kje doznaeme koga kje skineme konci :) vo sekoj slucaj ubvo bi bilo da ima zivot posle smrtta :)
Se soglasuvam so tebe. NIkoj nemoze da dokaze dali postoi ili ne postoi. Se se bazira na razlicni veruvanja od strana na razlicni lugje. Ja..... Neznam ni ja veke vo sto da veruvam.....
 

JuveFan

Џабарлак
Член од
11 мај 2006
Мислења
918
Поени од реакции
7
Тоа што го имаме во овај живот е нешто што некој ни го ставил на послужавник и ни рекол да живееме. Како го искористуваш тоа ќе зависи од тебе. Но тоа што живееме тука што би требало да биде? Живееме само за да продолже животот на земјата? Не верувам јас во тоа дека за продолжување на животот живееме. Тоа другиот свет каде што ќе се научиме за она вистинското „ЖИВОТ„.
Поради тие работи постојат тие два светови во задгробниот живот
 
Член од
14 мај 2006
Мислења
38
Поени од реакции
2
icy girl напиша:
За тоа дали има задгробен живот никој неможе да докаже,зошо никој не се вратил после смртта.Јас искрено незнам во што да верувам,сепак повеке сум за тоа дека смртта е крај на животот.Некои мислат дека постојат два паралелни света....штознам што да кажам
Epa cim neznaes so zboris, ili da ili ne :blabla:. Ja garantiram deka ima imam gledano filmovi citano knigiiiii , i ednas mi se sluci u predhodniot zivot,ali ne vi kazuam koj bev u predhodniot zivot zs ke me isklucat vednas najbaram sum posle 1945 . Y O ! ( jas go izmisliv vova :vozbud:) krkrkkrrk
 

LaDy D

All or Nothing
Член од
15 јуни 2006
Мислења
215
Поени од реакции
0
Постои живот после смрт!!!
(од лично искуство ви кажвам :pos2: )
 
K

kicodarker

Гостин
moeto mislenje sto mu se slucilo go nema........

pa eve go dali znaete deka Gospod po smrtta zivot ni veti zivot bez maka i zovot bez kraj a crno i belo stanna edno belo i crno prokleto brdo
a dali ima zivot po smrtta treba da kaze toj sto spie vo udoben kovceg vecno
 

Sandra

wicked
Член од
24 август 2005
Мислења
1.490
Поени од реакции
224
A posle smrta.. demek ako si dobar coek ke mozish da stanish ushte podobar u drugio zivot.. so mozi ushte edna kola u garaza ? I Ako si losh mojsh kuche da si ? epaaaaaaaaa .. da ti padni da se kamen narednio zivot.. kako ke go ziveesh zivoto ubo .. za da mojsh da se se naprajsh coek pak ? Awe glup stvar.. Ja posle smrt .. mrtva sum.. ke me izedat se sho bilo vo to zemjata .. bugs i se .. (= na zdravfje da mu e !
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
veruvam deka postoi zivot posle smrtta! bi vi preporacala da ja procitate knigata ,,paralelni" svet kade se e ubavo objasneto za toa dali postoi zivot posle smrtta...
 

^SaW^

^K^B^
Член од
2 јуни 2006
Мислења
892
Поени од реакции
1
Jas mislam deka nema da bidam celo vreme covek moze i konj da se rodam:pos:....samo ze zezam...mislam deka moze da se rodam so godini napred(mojot duh da moze da si najde telo)
 
Член од
18 јули 2006
Мислења
118
Поени од реакции
1
Bez razlika dali ima ili ne zivej si go zivotot dodeka mozes, projdi si najdobro na svet, pa sto bide neka bide barem ke znaes deka ovoj zivot si go izziveal do max.
 

Lucifer

Devil in a females body
Член од
7 мај 2006
Мислења
300
Поени од реакции
1
Ne moze da ima zivot posle smrtta od prosta pricina,koga umiras se ti prestanuva zi cudo duri i tvojot zivot.Nemoes da zivees ako ne si ziv(abe aj:))
 

~MadaGascAR~

Yeah..Whatever...
Член од
23 јули 2006
Мислења
90
Поени од реакции
1
Pa jas veruvam vo boga i zatoa veruvam vo raj i pekol ( iako ne sum mn sigurna -mozebi poveke sakam da veruvam, polesno e taka) Ne veruvam deka po smrtta povtorno se ragame! Ne mi e logicno toa vtrenje vo krug! Bi trebalo da ima nekoi preodni fazi... Ne znam i najtragicno e so nikoj ne znae.. A eve nekoi vikaat deka smrt si e smrt, ne zakopuvaat i tolku -eden e zivotot! PA neli pretstoi cela vecnost! So ke praime nie za toa vreme..Na dusata mislam! Ke spieme, ke bujame u zemja... Ili mozda ke nabljuduvame. Tokmu toa sto ne bi mozele da drememe, spieme i slicno me naveduva da mislam deka ako nisto drugo pasivno ke gledame od neboto, od rajot. Toa se odnesuva za onie koi zasluzile na zemjata (cistilisteto) a drugite se vrakaat vo vecnite maki na podzemjeto, pekolot!

wow so kazav!:)
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
veruvam deka nema da idam ni vo rajot ni vo pekolot, tuku deka "ke se reinkarniram" vo nekoe drugo 4ove4ko sustestvo, samo sto nema da go pamtam toa( a moze i sea ne si go pamtam minatiot zivot...LOL)
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Ја стварно не знам дали уопште има такво нешто како рај или пекол. Може таа мисла е родена со милениуми уназад затоа што ние се плашиме од самата мисла на умирање и дека нашиот идентитет ќе го снема, дека од толкава жалост кога некој близок ќе умре ни треба мисла за да се тешиме......
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
jas mislam deka ima zivot posle to
zosto ako nemase zivot ke nemase cel nasiot zivot ili drugo receno
Za koj k*r si prajme dobri dela ili red drugi raboti :)
ova e testot nagradata ne ceka :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom