Жени и курви

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Зборот курва е производ на христијанската/исламската/ цивилизациската доктрина. Тој збор не постои во природата.
Во својата книга Утопија Џон Лок споменува дека жените е полезно да се оддаваат на развратот.
Кај разни племиња, што повеќе жената се проституирала, тоа повеќе ја ценеле. Таа откриено на вратот ги носела знаците на својата бесрамност.
Оние жени кои ги немале, биле бескрајно презирани. Лажниот христијански морал е задолжен за подигнување на љубовта кон страста до степен на прекршок. Свештениците си имале свои причини, кога ја забранувале .
и пак околу истото. Дали се жените курви? Природата СЕ погрижила тоа да биде така. Зарем?
има животни кои живеат сами, има такви кои живеат во глутници.

Дали е правилно да се принудува жената да го прави она машкото го сака? Дали таа е должна секогаш да се потчинува? Дали жената треба да ги надмине егоистичните чувства и да е секогаш подготвена да се подаде на машкото? Не би се согласил, иако има многу аргументи кои одат во прилог на ова. И на пример, ако сите жени се должни да се потчинуваат на нашите желби, ние сме должни да им овозможиме и тие самите да си ги задоволуваат своите. Апсурдно е зборовите чест и морал да се користат за опишување на онаа сила, која дејствува во спротивност со поривите, со кои природата ги надарила жените многу побогато отколку мажите.
Сметам дека жените треба да се подаваат на толку мажи, колку сметаат за убаво.
Каде се опасностите од таквото дејствување? А?


Да се биде курва е врв на слободата која човекот може да ја достигне. Префинетост во давањето и примањето задоволство. Па луѓе, што мајка бара љубовта, во еден здрав секс? Зарем некој воопшто мисли на тоа колку го љуби партнерот, додека пенисот пенетрира како бургија и ја раздрмува секоја точка на еротска раздразливост. Курвата нема таков проблем. Курвата е професионална, без предрасуди, ракува со сексот како со инструмент, а не тој со нејзе. И како мал бонус, има и за да се почасти после сеансата без никаква грижа. Во тоа е клучот - што курвата нема грижа на совест. Ако курвата има грижа на совест, тоа е лоша курва, мивка. Исто така клучно е курвата да си ја сака професијата, да ја одработува од задоволство, а не од што мора да преживее. Во спротивност, она не е курва, она е бело робје, а тоа е неубаво.

Човек треба да го прави она кое го чувствува за правилно. И не треба да се срами од истото, дури и да е спротивно од општоприфатените норми. Нема што да станеш на сабајле и да се чувствуваш гадно, леле што направив.
Сум направил што сум направил, убаво било, значи било правилно за мене. А јас сум си најважен.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Има ли прашање за применета политика тука или ова се само варијации на тема? :wink:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Треба да се примети суптилноста во разликите меѓу темите.
Цена е едно, ова е од пофилозофски аспект.:)
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Поради насловот, се осетив повикана на темава:icon_lol::icon_lol:

Него, начнати и нафрлени се бајаги проблематики, кои бараат сериозна дискусија, секоја засебно, како што е христијанскиот морал, природата на нагонот, чуството на одговорност и грижа на совест, и тако даље. Затоа малце ти се губи фокусот на темава, но нејсе...

Лично, не верувам дека жената има поголемо либидо од мажот. Нагон е нагон, и го одредуваат и модофицраат други фактори, кои не зависат од полот. Мада, кога ќе земам во предвид како и колку е потиснувана женската сексуалност низ вековите(конкретно во "западниот" свет) можеби и имало причина за таквата наметната контрола( а, причината да биде блиска на твојата теза за жените како пол со посилен порив). Сепак, тоа е прилично дискутабилно. Јас ја преферирам тука индивидуалноста, т.е многу верзии на една еднаква основа(инстинкт).

Инаку, дека христијанскиот морал, преку неговите извитоперени тумачења, направил многу штета кога е во прашање телесноста и сексот како чин на животна радост, направил. Особено во доменот на инхибирање на женската сексуалност. Суштината му била едно, луѓето и нивната природа биле друго...па кога на тоа ќе го надоврземе патријархатот, неписменоста, контролата на клерот итн, добиваме лажен морал, привидно пуританство, а содома и гомора во сржта, викторијанство, и слични други девијации.

Сексот е радување на животот. Чин на стварање, на веселба. Не залудно има, низ филозофијата и уметноста концепт на ерос и танатос. Каде што еросот е животната енергија, енергијата која креира, а танатосот онаа која руши, смртта.
Кога кај човек(било машко или женско), на било каков начин се потиснува енергијата на еросот, односно неговата сексуална експресија, тогаш се јавуваат девијации. Се јавува перверзност, блудничење, промискуитетност,неприродни потреби...и танатосот стапува на сцена.

Затоа сум против лажен морал и прикривање(на кои жените, силом прилике, се по склони). Може да донесе многу штета.
Но, тоа не значи дека, дури ни кога сексот е во прашање, секој треба да има одврзани раце, и себично и инфантилно да го наметнува задоволувањето на своите нагони. Тоа е, во најмала рака, примитивно, неосвестено и деструктивно. И резултира со она со кое резултираше сексуалното ослободување на '60- те години од 20. век...Резултира со травестија, асексуалност версус перверзии, банализирање на сексуалниот чин и сл.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Колку убаво пишуваш ада, треба да ми бидеш девојка.
Ах се заљубив од текстов твој.
Искрено да имаше поголема цицка и да беше накај 180, ќе те земев.
текстот ти е супер, ама кој би реплицирал.
Не се чувствувам достоен.
Некој друг се надевам ќе се најде
ако не тука сум.
 

Fruity Girl

Crazy Drama Queen
Член од
23 април 2008
Мислења
33
Поени од реакции
3
Браво ада! се согласувам со секој убаво срочен збор...сексот е навистина нешто креативно, творечки поим кој на секој од нас обичен смртник му дава чувство за момент да се почувствува како да е поблиску до вечноста ....цела таа енергија преточена во љубов кон друго човечко битие од чиј плод изникнува нов живот,,,,нов бел лист хартија толку чист и невин таква божествена креатура........

разлика меѓу жена и курва не постои секоја жена може да биде и се чувствува како курва одвнатре но!!!! дали ќе дозволи тој порив да ја разнебити одвнатре е нејзин личен избор
исто како што и секоја курва може да стане достојна жена и посакува семејство.........
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
разлика меѓу жена и курва не постои секоја жена може да биде и се чувствува како курва одвнатре но!!!! дали ќе дозволи тој порив да ја разнебити одвнатре е нејзин личен избор
Постои, токму во тоа е разликата.
исто како што и секоја курва може да стане достојна жена и посакува семејство.........
Не баш секоја, некои остануваат курви for life. A некои остануваат жени до крај. Јес да се поретки вториве, ама сепак ги има. Претежно се ружни, али јеби га :)
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Браво ада! се согласувам со секој убаво срочен збор...сексот е навистина нешто креативно, творечки поим кој на секој од нас обичен смртник му дава чувство за момент да се почувствува како да е поблиску до вечноста ....цела таа енергија преточена во љубов кон друго човечко битие од чиј плод изникнува нов живот,,,,нов бел лист хартија толку чист и невин таква божествена креатура........
...
фрути како го опишуваш сексов, секој би посaкал да го види.
Дај сними малце и пушти..
за нас? за кајгана? за подобро утре?
 
Б

БејбиГрл

Гостин
...сексот е навистина нешто креативно, творечки поим кој на секој од нас обичен смртник му дава чувство за момент да се почувствува како да е поблиску до вечноста ....цела таа енергија преточена во љубов кон друго човечко битие од чиј плод изникнува нов живот,,,,нов бел лист хартија толку чист и невин таква божествена креатура........
Данте?Ти си?

Зашто бе јас до сега за време на секс не сум се почувстувала поблиску до вечноста...ви се случува на сите или нешто не е во ред со мене?

Во врска со темата и прашањата:жената никогаш не е должна да му се потчинува да мажот и да го прави она што само тој го сака,треба и двајцата да го прават она што и двајцата го сакаат.
А за она во врска со примањето и давањето задоволство...немора да си курва за да даваш и да примаш,може тоа задоволство да го дадеш и примиш од една личност,што ти требаат различни секоја вечер....а и нели курвите не се сексаат за задоволство туку повеќе за пари.
И разлика помеѓу жена и курва секако дека постои,секоја жена може да бира дали да биде курва или не.А некоја само да се чувстува дека е курва,небива така.Или ќе биде или нема да биде.Курварњето не е чувство,тоа е чин.Како тоа на пример некоја жена може да се чувствува курва одвнатре ако немала секс со повеќе од двајца?Или пак може и некој да иде секоја вечер со различен и да вели дека НЕ се чувствува како курва?Сакала или не нејзе општеството и го наметнува овој епитет,а не зависи од нејзините чувства

Човек треба да го прави она кое го чувствува за правилно. И не треба да се срами од истото, дури и да е спротивно од општоприфатените норми. Нема што да станеш на сабајле и да се чувствуваш гадно, леле што направив.
Сум направил што сум направил, убаво било, значи било правилно за мене. А јас сум си најважен.
Ова е најдобро кажано
Како што веќе кажав секоја жена има избор дали да биде курва или не.При било кој избор не се срами и оди напред,прави го она што на тебе ти пружа задоволство,а не на општеството
 

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
Данте?Ти си?

Зашто бе јас до сега за време на секс не сум се почувстувала поблиску до вечноста...ви се случува на сите или нешто не е во ред со мене?

Во врска со темата и прашањата:жената никогаш не е должна да му се потчинува да мажот и да го прави она што само тој го сака,треба и двајцата да го прават она што и двајцата го сакаат.
А за она во врска со примањето и давањето задоволство...немора да си курва за да даваш и да примаш,може тоа задоволство да го дадеш и примиш од една личност,што ти требаат различни секоја вечер....а и нели курвите не се сексаат за задоволство туку повеќе за пари.
И разлика помеѓу жена и курва секако дека постои,секоја жена може да бира дали да биде курва или не.А некоја само да се чувстува дека е курва,небива така.Или ќе биде или нема да биде.Курварњето не е чувство,тоа е чин.Како тоа на пример некоја жена може да се чувствува курва одвнатре ако немала секс со повеќе од двајца?Или пак може и некој да иде секоја вечер со различен и да вели дека НЕ се чувствува како курва?Сакала или не нејзе општеството и го наметнува овој епитет,а не зависи од нејзините чувства



Ова е најдобро кажано
Како што веќе кажав секоја жена има избор дали да биде курва или не.При било кој избор не се срами и оди напред,прави го она што на тебе ти пружа задоволство,а не на општеството


Па фала богу, ако во моментот си го сакал тоа да го направиш и ти било убаво, нема потреба утре да се каеш без разлика што е тоа што си го направил.
 

Fruity Girl

Crazy Drama Queen
Член од
23 април 2008
Мислења
33
Поени од реакции
3
фрути како го опишуваш сексов, секој би посaкал да го види
Пре би рекла дека описот важеше за водење љубов а не за празен секс без емоции
Данте?Ти си?

Зашто бе јас до сега за време на секс не сум се почувстувала поблиску до вечноста...ви се случува на сите или нешто не е во ред со мене?
Не си го пронашла вистинскиот човек кој ќе те одведе до таму:smir: можда
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Пре би рекла дека описот важеше за водење љубов а не за празен секс без емоции
Кај курвите нема емоции на љубов, само сексуална страст комбинирана со уште неколку емоции, но во никој случај љубов.

Вештините во кревет немаат врска со епитетот за кој дискутираме. Епитетот го прават карактерните особини на личноста. Премногу пати е дискутирано, пак се вртиме во круг.
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
да додадам и стимулирањето на г точката кај мажите!:smir:

Иначе па фина тема од Нино и секоја добра жена е поштена во домот децата , семејството а има вештини на курва-у кревет:helou:

Таа е најсакана жена :):):):):)

Курва треба да си од душа :pos: значи и после одрадената работа и коа ке ти даат кеш да не се каеш и после следно примање пак да си ок а не како крпа за бришење , совест.....

Ги држам мислењава на Мистичен потполно со темава:pipi::pipi:

Човекот треаб да е слободен со себе и своите ставови а да ги интерпретира на светот само како што тој ке избере!
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Што убаво ја почнавте темава..дури и јас се разнежнив, ама непотребно искомплициравте.

Ада..you are my favorite midget
 
Член од
21 јуни 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ja ko bivshi expert za kurvi samo ke kazam BRAVO za diskutantite prv put da nemam sto da dodadam na mojata poranesna omilena tematika :kesa:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom