Жална вест: Тоше Проески загина во сообраќајна несреќа

Статус
Затворена за нови мислења.

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
И да се активирале airbag - овите на развиканиот Волксваген, џабе...Тука не го спасувало Тоше ни ѕид армиран бетон. Со толкава брзина во здраво железо...нема спас.
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
ке ја гледаме секоја вечер најсјајната ѕвезда на македонското поднебје како со блескава насмевка не гледа.
таа ѕвезда ке се вика Тоше Проевски
 

Пики

amazing happens
Член од
10 март 2007
Мислења
1.923
Поени од реакции
37
Чекај бе јас секаде каде што прочитав возачот на камионот велеше дека немало магла:toe:
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Еве што донесува ИДИ ВИДИ за последниот развој на настаните:

Крушево во тишина и во тага е во исчекување на посмртните останки на својот сакан Тоше Проески

Крушево, 16 октомври (МИА) - Во тишина вечерва тагува родното Крушево на Тоше Проески во очекување да биде пренесено телото на трагично загинатиот во неговиот роден град, во родниот дом каде премалени од болка во исчекување се неговото семејство, неговите најблиски.

Младите цел ден и сега се повеќе се собираат во тишина во центарот на градот каде е поставена неговата слика. На стража се менуваат неговите сограѓани покрај знамињата на половина копје.

Бројна река крушевчани, а веќе и делегации од другите делови на земјава, се упатуваат во локалната самоуправа, да се потпишат во Книгата на жалоста, да ги запишат своите најискрени мисли за големото срце на Македонија, за благородната душа на Тоше.

Цело Крушево е во исчекување да пристигнат посмртните останки на Тоше кои се очекуваат, според она што го слушаат крушевчани, некаде по полноќ.

Вечерва неговото тело ќе остане во неговиот дом, за последно да се прости од него семејството и најблиските. Утре од 9 до 10 часот ќе биде опелото во црквата Света Богородица, а потоа од 10 до 10,30 часот ќе се одржи комеморација во Македониумот, најзначајното обележје на легендарното Крушево. На комеморацијата ќе говори претседателот на Советот Благоја Благадуша.

Телото на Тоше Проески, информираат од локалната самоуправа, од 10,30 до 12,30 часот ќе биде изложено на Гумење од каде сите ќе се простат од Тоше. Закопот на посмртните останки на Тоше Проески ќе биде во 13 часот на гробиштата во Крушево.

Посмртните останки на Тоше Проески пречекани со највисоки државни почести

Скопје, 16 октомври (МИА) - Посмртните останки на македонската музичка ѕвезда Тоше Проески, кој загина утрово во сообраќајна несреќа во Нова Градишка, вечерва со хеликоптер на АРМ беа пренесени од Хрватска во Македонија.

На аеродромот „Александар Велики“ во Скопје ковчегот со неговото тело со највисоки државни почести го пречекаа членови на неговото семејство и владината делегација што ја предводи претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, а ја сочинуваат вицепремиерите Зоран Ставрески и Живко Јанкулоски, како и министрите за надворешни работи, за внатрешни работи и за здравство Антонио Милошоски, Гордана Јанкулоска и Имер Селмани.

Ковчегот од хеликоптерот го изнесоа шест војници во маскирна униформа кои го поставија на постоље и им го предадоа на 20 гардисти кои формираа почесен шпалир, по што пред телото на Проески први се поклонија членовите на семејството и владината делегација.

Веднаш потоа ковчегот со телото, беше префрлен на лафет и со возило е испратен во неговиот дом во Крушево, според желбата на неговото семејство. Посмртните останки од аеродромот до семејството Проески ќе ги придружува вицепремиерот Живко Јанкулоски.

Погребот на Тоше Проески со сите државни почести ќе се одржи утре во 13 часот на Градските гробишта во неговото родно Крушево. Церемонијата на простување со Тоше ќе започне во 9 часот со црковниот обред што ќе се одржи во црквата „Пресвета Богородица“. Комеморацијата, одавањето на последна почит, погребанието со кое ќе чиноначелствува неговото блаженство, Архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан, како и последното простување ќе се одржат пред споменикот на Гумење - „Македониумот“.

По повод загинувањето на Тоше Проески, Владата го прогласи утрешниот ден за Ден на жалост, а на денешната седница постхумно беше прогласен за заслужен граѓанин на Македонија.

Македонската мега ѕвезда Тоше Проески загина во сообраќајна несреќа на автопатот Загреб - Липовац, кај местото Нова Градишка во Хрватска. Неговите сопатници Лилјана Петровиќ и Ѓорѓе Ѓорѓевски кои се здобиле со телесни повреди, пренесени се во болница во Нова Градишка и се вон животна опасност.

Несреќата се случила кога автомобилот марка фолксваген „Туарег“ со македонски регистарски таблички, управуван од 32-годишниот државјанин на Македонија Ѓорѓевски удрил со предниот дел во страничниот лев дел на полуприколка на товарно возило со италијански регистарски таблички. Потоа дошло до занесување на „Туарег-от“ и удар во заштитната средишна ограда.
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
R.I.P.TOШЕ - тоше велеше: секогаш по дождот иде сонце,нашето сонце Македонско,горе глава МАКЕДОНЦИ :(
 

Cyber Knight

House music
Член од
16 мај 2007
Мислења
785
Поени од реакции
186
Skopjani, znae li nekoj dali ima nekakov organiziran prevoz za utre za vo Krusevo sakam da odam i da mu oddam posledna pocit na velikanot...ve molam pisete ako imate informacii
 
А

Адриано

Гостин
Олку солзи во Македонија немало од завршувањето на Илинденското востание.

BTW слушнав некаде дека ке имало бесплатен превоз до Крушево ако знае некој повеќе нека пише.
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
250
Поени од реакции
1
Им благодарам на сите кои ги познавам надвор од Македонија што изразија сочуство со Македонскиот народ. Имам и замолница да го објавам ова.

"Svima nam se smrt osmjesuje, jedino sto mozes uraditi je - da se i ti osmjehnes njoj." (Marcus Aurelius)
A to si zaista cinio...

Hvala na nesebicnoj humanitarnosti, hvala na osmijesima, hvala sto si postojao i sto smo bili dio toga.
Pokoj ti dusi, lijepoj i dobroj, ima neko gore, a takve poput tebe ce sigurno cvrsto zagrliti!

Pozdrav iz Sarajeva



Hvala ti Selma
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
306
Поени од реакции
11
Еве сакам да ја олеснам малку работава со подруг поглед на размислување.

Смрта на Тоше јас ја гледам како нешто што нас македонциве ќе не поттикне да се распрашаме за многу работи кој ги правиме.
Јас почнав да се распрашувам - прво зашто не отидов на концертот, тогаш мислев дека ќе има други концерти ама сватив дека не треба да се пропуштаат приликите кој ти ги дава животот(верувам и многу од вас исто).
Исто така сите возачи ќе се запрашаат чим можеше да згасне нешто најдоброто во Македонија зошто тие би биле поштедени ако не внимаваат.
Заради неговатра смрт верувам ќе има многу хуманитарни организации под негово име водени од веќе излекуваните(од алчност, себичност ...) од неговото духовно влиание.
Досега го споредувавте со Александар Македонски, Павароти, Елвис Присли, Ама јас ќе дадам едно друго име Исус Христос - затоа што тој е нашиот спасител кој го зеде господ за поголемо добро.

Јас сум оптимист и верувам дека неговото влијание ќе не води кон подобро т.е. со негова духовна помош ќе испливаме на површина прво од самите себе.
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
5
Поени од реакции
0
Почивај во мир

Преголема загуба за нас. Не можам сеуште да поверувам каква трагедија не снајде. Олкава тага немало кај нас никогаш. Бог да го прости и слава му!!!!
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
да се надеваме дека сега е на подобро место
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Сакам некој да ме тресне по глава и да ми рече дека ова е само кошмар,дека не е вистина...толку сум изнемоштена..не ми се верува...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom