Жалите ли за времето поминато?

  • Креатор на темата city
  • Време на започнување

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Времето,лета.Толку брзо поминува што воопшто не сме свесни за тоа.Како пристапувате на поминатото време.Со носталгија или...?
Жалите за минатото или мислите на сагешноста,на идината....?
Дали некогаш ви се случило со тага да се присетите на детството, на годините во основно или средно школо?
 

}I{BuTtErFlY

You want ME
Член од
21 февруари 2006
Мислења
765
Поени од реакции
14
ау да често знае тоа да ми се случи..да се присетам на нешто што било и на многу наврати сакам да го вратам времето и да сменам некој мали нешта кои сега ќе беа двигател на големите нешта ...сепак времето не се враќа и поради тоа и ретко се каам ,и онака ништо не менувам..секоја грешка ја гледам како искуство од кое учам а секој убав момент-елан за подобро утре...:pipi:
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Sto ima da mislam sto bilo i kako pominalo i kako bi trebalo da napravam za da sega nebide vaka itn itn...sto e toa....vremeto ne se vraka. I da sakam da promenam nemozam taka da nema sto da mu ja mislam.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Не е темата дали се каете за одредени постапки,туку дали жалите за времето поминато?
Пр.Дали жалите што ви поминале средночколските години?
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
аууу не да жалам...ептен за многу работи жалам, ептен сакам да ми се вратат, или па сакам да си останам сега на овие години и времето да ми замрзне овака. ми недостига се за детството, безгрижноста, немањето обврски, македонија...апсолутно све. али онака коа ќе помислам на иднината, си ја имам зацртано во глава каква ќе ми биде и досега на прав пат сум, така да тоа малку од малку ме теши. а инаку не поминува ден да не помислам на "старите добри времиња" и да не ме фати носталгија.
 

Fir_Maked

Koj ne me saka negov problem!!!
Член од
17 ноември 2005
Мислења
481
Поени од реакции
0
Poveke ne zalam.
Dzabe da zalam koga nikogas nema da se vrati nesto sto bilo vo minatoto.
Samo napred !!!
 
Член од
1 мај 2006
Мислења
371
Поени од реакции
2
Zalam za nekoi raboti pr. za detstvoto samo ko ke se setam ko ke zborame so drugarkite od detstvoto
 

Zbratko

The Shrink
Член од
3 јануари 2006
Мислења
875
Поени од реакции
17
Да жалам не ...., не жеивеам со минатото, сегашноста и иднината ми се приоритетни ... само сега сфаќам тоа што порано ми збореле моите ... да уживам додека немам грижи и секирации за миљрада работи. Сфатив дека као мал или пред неколку годии колку не сум имал рабори за што да се грижам ... колку старам толку проблемите се зголемуваат и бараат секојдневно тупење на мозок и решавање на истите.
 
Член од
27 март 2006
Мислења
13
Поени од реакции
0
"Minatoto e kradec,nema nisto da dade,no moze da ja ukrade idninata."

Najlosoto nesto za covekot e gorclivoto sekavanje na ona sto minalo,zatoa najdobro e so nasmevka da se sekavame na vcera otkolku da dozvolime toa da ni go unisti utre.
 

Slatka_Mala

devoid of concept
Член од
15 февруари 2006
Мислења
477
Поени од реакции
11
Да! и тоа на моменти премногу што ме заслепува и не ми дозволува да го живеам моментот и да ја осетам убавината на сегашноста. А ја има! Во принцип, се сметам сееси за носталгична личност, што во минатото ми одеше до крајности, ама доволно сум разумна и свесна за да сфатам дека сепак минатото е поминато и тоа се само убави спомени а животот нуди толку други примамливи и магични нешта што не вртат да гледаме напред и да бидеме во тек! Бидејќи моментот не треба да се испушти...
И како што би рекла професорката по философија, СЕГАШНОСТА е клучното време, бидејќи без неа - минатото не би поминало, а иднината не би ни постоела...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
Па понекогаш жалам, ама не до толку.
 

ЃАВОЛЧЕ

PlayGIRL
Член од
13 април 2006
Мислења
983
Поени од реакции
4
Mи се случува, али не превише да жалам....сега гледам да си ги живеам најубавите години од животот.Овие средношколските се најубави во животот(не можев да го сватам ова кога ми го викаа се додека не го почувствував на сопствена кожа)Свесна сум дека ги живеам годините на кои понатака ке се сеќавам и гледам да си оставам многу убави моменти, моменти на кои ке се сеќавам кога ке бидам повозрасна.
Од друга страна гледано па, сите години, секој период од животот си има свои убави и неубави работи, но не му ја мислам многу...си ја живеам сегашноста...
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
и не мене многу често ми се случува да се потсетам на убавото време што поминало...особено сеа ме држи онаа носталгија за средношколските денови...за тие моменти и за тоа друштво.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
ноќеска пред спиење ми се вртеа овие мисли
 

Kajgana Shop

На врв Bottom