Еутаназија

Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
Zosto, sto e tolkav problem eutanazijata ?
Povekje sakas da go gledas nekogo da se maci, da pati, da ima nepodnoslivi bolki, nepodvizen, i da mu nema spas, samo prasanje na vreme e uste kolku ke trae agonijata.
Во овој краток живот секој ја има слободата да се самоубие на каков начин и кога сака, но не смее да се дозволи некој да профитира од тоа и друг да одлучува и да поттикнува. Со други зборови, да не се прави легислатива од смртта на луѓето, слободата е веќе тука, секој може веќе да си одлучи.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.703
Поени од реакции
19.754
Орегон, Вашингтон, Хаваи, Меин, Њу Џерси, Калифорнија, Вермонт се држави во кои е дозволена еутаназија, односно медицински помогнато самоубиство.
Секој треба да има право како сака да заврши после дијагноза за терминална болест. Болките се ужасни, едниствен начин да ги смириш е морфиум и фаза на кома.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.317
Поени од реакции
4.702
Во овој краток живот секој ја има слободата да се самоубие на каков начин и кога сака, но не смее да се дозволи некој да профитира од тоа и друг да одлучува и да поттикнува...
Слободната одлука ја имаат... ама кога ќе дојде моментот, немаат снага ни да се самоубијат.
Па те моли да помогнеш, со очите, оти нема сила да зборува. Те моли тебе и детето заедничко, да и ги скратите болките и мачниот крај. Со тешки маки, разбираш само: „Земи нож и убиј ме“.
И тоа пред заедничкото дете. Ама ти не си Господ... И кога е крај размислуваш, дали одлучив правилно. А си ја сакал повеќе од себе си...
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.620
Многу осетлива тема. Ги читам постовите и се слагам со двете страни. Заебана ствар.
 
Член од
20 декември 2023
Мислења
79
Поени од реакции
220
Иам пријатели кој шо имаа таков заебан случај у фамилијата. Имено, по каснуење од пајак у Грција и тешка болест, на човекот му е кажано дека ќе живее уште неколку недели (човекот пресно женет, жена му бремена). Фамилијата негова продава се шо има, имот, наследство, ама ништо. Човекот остануе скроз неподвижен у специјален кревет, ни да зборува, ни да мрда, само можеше да гледа и минимални знаци на емоција со лицето (тага или насмевка). Храна и вода преку црево. У соба од десетина квадрата и голем џам. Истиот тиа човек, дочекуе полнолетство на неговиот сега возрасен син, лицето му блескаше од среќа секоаш ка го гледа. Цели 20 години издржал така. За жал, сега веќе две години покоен. Заслужил да живее? Апсолутно. Фамилијата страдала тие 20 години? Апсолутно. Се покајале некогаш? Никогаш, напротив. Фамилијата е таа шо е до тебе и у среќа и у тага. Не судам, ама мојот одговор е НЕ за еутаназија.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
Дали нешто те увредив лично бе ропак еден?То шо му посакуваш на другиот тебе да те снајдит.
Знаеш колку депресивни луѓе ќе користат еутаназија наместо да добијат вистинска помош?
Со законска дозвола се отвора простор за маркетинг и пропаганда на вакви environment friendly „решенија“.
Животот е многу интимна работа, кога и дали ќе го прекине секој сам може да си одлучи и нема што тука ти или некој друг да се меша. Не е твоја работа. Ако можеш да помогнеш на некого да живее подобро, помогни му, ако не можеш - не можеш, негов живот е, негова смрт е. Немаш морални ингеренции да помогнеш на некого да се убие, или да го убиеш, безразлика што ти мислиш дека со тоа му помагаш некако. Не е под твоја јурисдикција. Нема што ти да се мешаш.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.779
Поени од реакции
10.547
Знаеш колку депресивни луѓе ќе користат еутаназија наместо да добијат вистинска помош?
Со законска дозвола се отвора простор за маркетинг и пропаганда на вакви environment friendly „решенија“.
Животот е многу интимна работа, кога и дали ќе го прекине секој сам може да си одлучи и нема што тука ти или некој друг да се меша. Не е твоја работа. Ако можеш да помогнеш на некого да живее подобро, помогни му, ако не можеш - не можеш, негов живот е, негова смрт е. Немаш морални ингеренции да помогнеш на некого да се убие, или да го убиеш, безразлика што ти мислиш дека со тоа му помагаш некако. Не е под твоја јурисдикција. Нема што ти да се мешаш.
Каква депресија бе? Ти знаеш ли што значи еутаназија и во какви случаеви се користи истата?
Одиш кај матичен, абе докторе дај една инекција тури ми нешо не сум добар, да си умрам.
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.268
Знаеш колку депресивни луѓе ќе користат еутаназија наместо да добијат вистинска помош?
Со законска дозвола се отвора простор за маркетинг и пропаганда на вакви environment friendly „решенија“.
Животот е многу интимна работа, кога и дали ќе го прекине секој сам може да си одлучи и нема што тука ти или некој друг да се меша. Не е твоја работа. Ако можеш да помогнеш на некого да живее подобро, помогни му, ако не можеш - не можеш, негов живот е, негова смрт е. Немаш морални ингеренции да помогнеш на некого да се убие, или да го убиеш, безразлика што ти мислиш дека со тоа му помагаш некако. Не е под твоја јурисдикција. Нема што ти да се мешаш.
Скрос ја имаш промашено поентата.Правиме муабет за љуге за кои е јасно дека им нема спас,значи им нема помош.Не разговараме за некого шо го боли заб.Одлуката ја носат сами за да си го прекинат страдањето.Кој сме ние да им судиме и да им оневозможиме таков закон кој ќе биде спас од измачување за нив самите и нивните фамилии?
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
1.707
Поени од реакции
2.998
Se znae vo biblijata, ne smees da odzemes tugj zivot i ne smees ni svojot da si go odzemes.. Bog e toj koj dava i odzema zivot.. Ova so eutanazijata e delo na satanata i satanistite koi sakaat da se namali populacijata vo svetot.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Во овој краток живот секој ја има слободата да се самоубие на каков начин и кога сака, но не смее да се дозволи некој да профитира од тоа и друг да одлучува и да поттикнува. Со други зборови, да не се прави легислатива од смртта на луѓето, слободата е веќе тука, секој може веќе да си одлучи.
Nekoj od krevet sto ne moze da stane, vprocem mnogute za koi se diskutira se vrzani za krevetite kako life support, kazi mi kako gi zamisli tie lugje sami da si go odzemat zivotot? Da otidat jaze da baraat na pazar, da se nagoltat lekovi, da se frlat u Vardar? Zosto mislis nekoj treba dopolnitelno da strada vo negovite posledni migovi oti znaeme takvata smrt e mnogu bolna i na kraj, shok i trauma za tie sto ke gi najdat? Zosto go gledas loso medicinski podpomognatoto, bezbolno i vo pohumani uslovi, otkako si imal sansa da se pozdravis so tie sto si delel blizok zivot? Ne razbiram navistina, te molam objasni. Profit delot e besmislen da se zbori, koga znaeme sto se slucuva od drugata strana za profit.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Ајде аирлија, тргна работава, за 5 години и за еутаназија на даунов синдром луѓе ќе правиме муабет.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.870
Ајде аирлија, тргна работава, за 5 години и за еутаназија на даунов синдром луѓе ќе правиме муабет.
Дарлинг, сатанизмот сега е во мода. Луѓето све гледаат superficial, иако навидум се борат за нечиви права и слично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom