Еразмус+ водич, прашања и одговори

Дали сте биле на Еразмус+ размена и дали ја оценувате како позитивно искуство?

 • Да, сум бил/а и искуството ми е позитивно.

  Гласови: 8 30,8%
 • Да, сум бил/а и искуството ми е негативно

  Гласови: 2 7,7%
 • Не сум бил/а на размена, но би сакал/а да одам.

  Гласови: 13 50,0%
 • Не сум бил/а на размена и не би сакал/а да одам.

  Гласови: 3 11,5%

 • Вкупно гласачи
  26

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.583
Поени од реакции
31.273
Те мислев онака баш постар, дипломиран, со сите салтанати...нмв :D.

Колешка моја баш беше во Клуж, можам да ти дадам контакт слободно ако треба. По кажување поминала сјајно, доста екскурзии и настани организирани од ЕСН, цените багатела, само што на моменти Романија си е Романија. За ЕВС и слични знам, цело време следам, ама никако да ми се погоди нешто, или се цела година во некои мали забаталени градчиња или се за некои глупости мигранти, ЛГБТ, срања. Пролетва имаше за во Литванија, Шиалулдаиса како и да беше, ама кога го изгуглав градчето...исто има и за Латвија сега, во уште побетар градче :(.

Немав многу избор јас, Романија, Бугарија, Турција и Италија и Франција на Азурна обала со 1800 евра месечни трошоци :LOL:.
Za postar - sum. Ama ne zapisav odma faks. Nemav namera sredno -fax - zenenje - kukanje deka nema rabota. Izgubiv edna godina u Praga, edna tuka uzivav. Na 22 god u 2013 se zapisav pa eve ke go zavrsueme, poso se poluduva od citanje terms and conditions 4 godini, poso toa u princip e pravniot i mora da go vleces za da prezivees. :D

A evs zdravje 2019ta. Ili ako pocastat ili platat nekoj master. :p Ama da obicno tapa mesta vrtat.
 

Uchiha Sasuke

Sharingan User
Член од
21 март 2013
Мислења
3.579
Поени од реакции
7.265
Не не, чим си поминал првична селекција, те номинирале до странскиот факултет и си започнал кореспонденција со нив, нема одбивање.
Работата е што незнам дали иам поминато селекција xD

Sent from my HTC U Play using Tapatalk
 

Uchiha Sasuke

Sharingan User
Член од
21 март 2013
Мислења
3.579
Поени од реакции
7.265
Ај напиши ми чекор по чекор се што имаш направено досега, оти тешко да се разберим.
Доставив прелиминарна пријава,cv,мотивационо писмо,потврда за редовен студент и уверение за положени испити,документите ги доставив во понеделникот,координаторот ги зеде за да ги достави во ректоратот и толку иам направено xD

Sent from my HTC U Play using Tapatalk
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.546
Поени од реакции
13.869
Доставив прелиминарна пријава,cv,мотивационо писмо,потврда за редовен студент и уверение за положени испити,документите ги доставив во понеделникот,координаторот ги зеде за да ги достави во ректоратот и толку иам направено xD

Sent from my HTC U Play using Tapatalk
Значи ти си го завршил само првиот чекор - испраќање документи до сопствениот универзитет.

Сега следи вториот чекор - треба да чекаш известување од Еразмус канцеларијата дека официјално си номиниран за мобилност, по што ќе те контактираат од факултетот во Бугарија и ќе ти ги испратат потребните документи. Нив треба да ги пополниш и да им ги испратиш. Откако ќе ги примат и ќе ги испеглате грешките, треба да добиеш Acceptance letter, со што официјално стануваш Еразмус студент.

Можноста за неодење на Еразмус ти е 0,1% и тоа најмногу поради тоа што е касно, значи единствено може да го пропуштиш рокот, а Бугарите да не бидат толерантни. Јас исто вака, пратив документи на последен ден, имав и грешки, но беа толерантни и завршив работа. Доколку се случи да за Бугарија сте пријавени повеќе деца отколку што е лимитот, тогаш координаторот ќе изврши селекција, консултации со вас и прераспределба и можеш да завршиш во друга држава.
 

Uchiha Sasuke

Sharingan User
Член од
21 март 2013
Мислења
3.579
Поени од реакции
7.265
Значи ти си го завршил само првиот чекор - испраќање документи до сопствениот универзитет.

Сега следи вториот чекор - треба да чекаш известување од Еразмус канцеларијата дека официјално си номиниран за мобилност, по што ќе те контактираат од факултетот во Бугарија и ќе ти ги испратат потребните документи. Нив треба да ги пополниш и да им ги испратиш. Откако ќе ги примат и ќе ги испеглате грешките, треба да добиеш Acceptance letter, со што официјално стануваш Еразмус студент.

Можноста за неодење на Еразмус ти е 0,1% и тоа најмногу поради тоа што е касно, значи единствено може да го пропуштиш рокот, а Бугарите да не бидат толерантни. Јас исто вака, пратив документи на последен ден, имав и грешки, но беа толерантни и завршив работа. Доколку се случи да за Бугарија сте пријавени повеќе деца отколку што е лимитот, тогаш координаторот ќе изврши селекција, консултации со вас и прераспределба и можеш да завршиш во друга држава.
На мојот факс само јас бев за Бугарија што аплицирав, иначе за вториот чекор колку се чека дури да стигни каков бил одговор? Иначе незнам дали е касно но на страната пишеше дека до 4ти Јуни е рокот за давање на документи јас истиот тој ден ги дадов.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.546
Поени од реакции
13.869
На мојот факс само јас бев за Бугарија што аплицирав, иначе за вториот чекор колку се чека дури да стигни каков бил одговор? Иначе незнам дали е касно но на страната пишеше дека до 4ти Јуни е рокот за давање на документи јас истиот тој ден ги дадов.
Апдејт нешто?:D
 
Член од
24 јули 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Sakam da bidam del od programata erasmus, no ne mozam da stapam vo kontakt so koordinatorkata od fakultetot. ona sto ne mi e jasno e deka pisuva deka eden od potrebnite dokumenti koisto treba da se dostavat e Learing agreement. Toa znaci deka jas veke treba da imam potpisano dogovor so stranskiot fakultet, pa da gi podnesam dokumentite. Dali moze da mi kazete kako odi procedurata za da se potpise toj dogovor mеgu trite stranki i dali dolgo trae taa postapka(zasto sigurno nema da se pojavi koordinatorkata pred septemvri)? Fala mnogu
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.546
Поени од реакции
13.869
Sakam da bidam del od programata erasmus, no ne mozam da stapam vo kontakt so koordinatorkata od fakultetot. ona sto ne mi e jasno e deka pisuva deka eden od potrebnite dokumenti koisto treba da se dostavat e Learing agreement. Toa znaci deka jas veke treba da imam potpisano dogovor so stranskiot fakultet, pa da gi podnesam dokumentite. Dali moze da mi kazete kako odi procedurata za da se potpise toj dogovor mеgu trite stranki i dali dolgo trae taa postapka(zasto sigurno nema da se pojavi koordinatorkata pred septemvri)? Fala mnogu
Сета процедура започнува и оди преку координаторката. Нема шанси да не се појави пред септември, бидејќи и во август има места што треба да се пополнат. Претпоставувам дека сакаш да одиш во зимскиот семестар, од февруари. Без паники, мора таа да се појави на работа, а доколку случајно е на одмор пример или боледување тогаш си одиш директно во седиштето на универзитетот во службата за размена.

Learning agreement-от го пополнуваш кога веќе си номинирана од страна на твојот универзитет и со него всушност го потпишуваш „договорот“ со странскиот факултет. Не ти треба при првичното аплицирање до твојот универзитет, а ќе го добиеш од тамошните служби.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.583
Поени од реакции
31.273
Сета процедура започнува и оди преку координаторката. Нема шанси да не се појави пред септември, бидејќи и во август има места што треба да се пополнат. Претпоставувам дека сакаш да одиш во зимскиот семестар, од февруари. Без паники, мора таа да се појави на работа, а доколку случајно е на одмор пример или боледување тогаш си одиш директно во седиштето на универзитетот во службата за размена.

Learning agreement-от го пополнуваш кога веќе си номинирана од страна на твојот универзитет и со него всушност го потпишуваш „договорот“ со странскиот факултет. Не ти треба при првичното аплицирање до твојот универзитет, а ќе го добиеш од тамошните служби.
ista li e procedurata za master?
mozes li prviot semestar odma da go pocnes vo druga zemja?
momentalno sum cluj ama ke im begam cel mesec u holandija, koordinatorkata e kul vika praj so sakas :D

Слабо засега... Поминаа веќе 20 дена откако ги пуштив документите,си викам да одам да прашам кај координаторот или во ректорат до кај е шо е
otide?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.546
Поени од реакции
13.869
ista li e procedurata za master?
mozes li prviot semestar odma da go pocnes vo druga zemja?
momentalno sum cluj ama ke im begam cel mesec u holandija, koordinatorkata e kul vika praj so sakas :D
Па, во врска со документи и сето тоа, претпоставувам дека иста. Е, сега за првиот семестар...треба ваљда доста порано да аплицираш. Ти сега почна да студираш мастер во Романија или како си таму, заборавив? :D
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.583
Поени од реакции
31.273
Па, во врска со документи и сето тоа, претпоставувам дека иста. Е, сега за првиот семестар...треба ваљда доста порано да аплицираш. Ти сега почна да студираш мастер во Романија или како си таму, заборавив? :D
Posledni predmeti gi zimam tuka za diplomiranje. :D Me interesirase dali ako upisam master sleden semestar istiot mozam na strana, poso ili ne moze ili e razlicna procedurata (zapocnuvanje porano so dokumenti etc)
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.546
Поени од реакции
13.869
Posledni predmeti gi zimam tuka za diplomiranje. :D Me interesirase dali ako upisam master sleden semestar istiot mozam na strana, poso ili ne moze ili e razlicna procedurata (zapocnuvanje porano so dokumenti etc)
Мислам дека те разбрав :D.

Нели мај/јуни се праќаат документи за зимски семестар...е сега да го контактираш странскиот универзитет, па некако со гаранција дека ќе се запишиш или писмо за намера не знам како ќе оди тоа, да ти потврдат заеднички од двата факултети. Не знам точно, али другарка од странство ми има потврдено дека може уште првиот семестар на мастер да одиш на Еразмус. Мислам дека најдобро ти е странскиот универзитет да го контактираш, па после овде да пробаш да завршиш работа со документите што ќе ти ги побараат како доказ дека ќе се запишеш или слично.
 
 • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Kajgana Shop

На врв Bottom