Енергетски вампири

Член од
15 април 2009
Мислења
130
Поени од реакции
37
Енергерски Вампир е човек кој нивото на своето биополе го одржува на сметка на другите. Природниот пат по кој ние складираме енергија (покрај храната) е постојаниот контакт со енергоинформационото поле на Вселената. Доколку овој ланец од било кои причини се прекине, човекот може да се разболи. Затоа, при недостаток од енергија човекот може несвесно да компензира со земање енергија од другите луѓе. Овој вид на (општествен) вампиризам е многу распостранет и обично безопасен. Пожелно е повремено психичките појаки партнери во семејството или меѓу пријателите да им пружаат помош на послабите. Размена на енергијата меѓу луѓето во извесна мера е секогаш присутна и нормална.
Проблемот настанува тогаш кога човекот почнува постојано на овој начин да ја зема енергијата нанесувајќи им штета на другите. При тоа тој само зема а ништо не им дава на луѓето со кои општи. Ова се нарекува еден вид на енергетски егоизам
Навикнати сме нашите лекари да ни велат: „Не се нервирајте“, „смирете ги нервите“, а обично до несаканата состојба сме дошло поради ниското ниво на енергија кое е резултат на присуството на некои луѓе околу нас кои постепено не раздразнуваат и ни ја одземаат животната енергија. Таквите луѓе се условно кажано вампири зошто ја цицаат нашата психичка енергија на сите можни начини. Вампиризмот е всушност енергетски грабеж.
Тогаш вампирот се чувствува подобро, а жртвата немоќно и исцрпено.Вампирите се чувствуваат лошо кога на другите им е добро. При нивна интеракција вампирите оздравуваат а другиве се разболуваат. Кај жртвата се јавува поспаност, замор и раздразливост, имунитетот нагло опаѓа и се појавуваат разни инфекции и болести.

Астрологијата ги дели луѓето на Соларни и Лунарни, независно од тоа во кој зодијачки знак се родени. Во психологијата истиве се нарекуваат „екстрoвертни“ и „интровертни“ типови.



Енергијата на Соларните луѓе-вампири е врела и сува. тоа се жестоки и агресивни луѓе, садисти и егоисти. Сами ги напаѓаат жртвите, предизвикуваат скандали и конфликти, настапуваат дрско и со навреди. Предизвикуваат отворено и тогаш кога имаат задни намери. Нив ги движи завистта, злобата и омразата. Соларниот вампир е во состојба инстантно да ја исцица енергијата од донаторот и истиот да го остави до крајна исцрпеност.

Соларниот вампир може да се препознае по линиите на дланките кои се темно црвени или лилави, наместо рамномерно црвени(кај обичните соларни луѓе). Тоа значи дека неговите енергетски канали се загадени.
Лунарните вампири имаат жолти или темно смеѓи линии на дланките, додека кај обичните лунарни луѓе тие се безбојни(со боја на кожа).
Поради ваквите луѓе се употребуваат изразите :„ Ми ја пие крвта“, „Ми го труе животот“, „Ме исцеди“ и сл.

....Од тука и асоцијацијата со вампиризмот
.

ЗАВИСТ

Истражувањата покажале дека најдлабокиот корен на енергетскиот вампиризам е завистта. Ваквите луѓе им завидуваат на другите со позитивни чувства, па сакаат да ги украдат за себе, а ако не можат, барем да ги уништат добрите емоции кај другите.

ЖРТВИ

Енергетскиот вампир не го добива она што всушност го посакува: исполнетост и задоволство. Не се сите луѓе подеднакво подложни за да станат жртва на еден ваков вампир.Најзагрозени се оние што на некој начин зависат од нив: децата, брачните партнери или подредените на работа. Некои карактеристики на личноста посебно влијаат на тоа дали ќе стане жртва на некој енергетски вампир: Чувството на вина и недостаток од самодоверба или пак навика постојано да им се удоволува на другите луѓе.

Кој се може да биде крадец на енергија?

СЕЗНАЈКОВЦИ:
Ова е посебен вид „модерни вампири“. Тие секогаш знаат се’ и најдобро од другите и постојано се фалат со своето знаење и способности. Додека ги слушате нив имате чувство дека вие всушност ништо не знаете. Тоа се обично немажени/неженети луѓе, делуваат помалку срамежливо а со своето знаење се обидуваат да се докажат.

СИТНИЧАРИ:
Овие луѓе секогаш и секому ќе му пронајдат мана. Овие вампири и во јајцето ќе најдат влакно.

ЗЛОБНИЦИ:

Ова е најопасниот вид. Нивниот напад вака изгледа: најпрво се слаткоречиви, а потоа зад вашиот грб ќе зборуваат се’ најлошо за вас. Полни се со отров.

ДАВЕЖИ:

„Бла, бла, бла“-луѓе што не касаат туку премногу зборуваат. Тие ја зграбуваат својата жртва и не ја пуштаат се додека не ја исцицаат и последната капка енергија.

ВЕЧНИ ЖРТВИ:

Ќе ве хипнотизира со својата беспомошност. Вашите обиди да им помогнете ќе бидат безуспешни зошто тие толку многу навикнале на болката што немаат намера да се одречат од неа. Сепак уживаат во тоа другите да ги сожалуваат.

ЗАВОДЛИВИ ПАРАЗИТИ:

Намамуваат со внимание, ласкање и комплименти. Ја црпат силата од туѓиот ентузијазам, идеа и креативност. Со безброј прашања навлегуваат во вашиот живот и се обидуваат да ви го украдат.

КАКО ДА СЕ ЗАШТИТИМЕ?

Најчесто енергетските вампири не се свесни за своето однесување. Најдобро е да ги игнорирате или пак да поставите граници. Проверете што е тоа што ве спречува да ја прекинете комуникацијата со тоа лице.
Некаде прочитав дека најдобро е да се скрстат рацете и нозете кога има вакви лица во близина.
Ако случајно сте се препознале како еден од овие енергетски вампири според наведените карактеристики- не се загрижувајте, зошто во секој од нас има по нешто од нив, но не сме како нив. Самиот факт што сте можеле да препознаете некои мани кај себе, говори дека не сте вампир. Енергетскиот вампир не може, и никогаш нема да ги признае негативните карактеристики што другите ги препознаваат кај него.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Јеботе...философијата....

Ја па мислев некој сега тазе го гледал филмот Свемирски вампири.......и отворил тема по него:vozbud:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Сепак тоа е тема од философија каде што и од дискутантите се бара нешто поинакво, а и истата е доста поопшта како шо видов, продолжуваме во оваа тема за тоа и за што е наменета :smir:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
kako uvertura vo temata


останатите делови сами најдете ги...:helou:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Бла бла бла уште едно недокажано нешто, многу теорија а малку пракса тоа е проблемот со нашево образование :).
Па ајде кои се тие енергетски вампири, па да ги запалиме на клада како што ги палевме вештерките :toe:.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Бла бла бла уште едно недокажано нешто, многу теорија а малку пракса тоа е проблемот со нашево образование :).
Па ајде кои се тие енергетски вампири, па да ги запалиме на клада како што ги палевме вештерките :toe:.
Незнам зашто си скептичен , постојат вакви луѓе и самиот знаеш. Сигурно во животот бар еднаш си сретнал човек кој одма кога ќе го видиш се чувствуваш болно , изнемоштено ... Чувствуваш потреба за енергија.
„Енергетските вампири“ неможат да се препознаат , всушност повеќето од нив незнаат и дека се такви . Меѓутоа тие кој се способни да ја генерираат енергијата (во случајот чакрата) која ја „крадат“ можат да ја искористат во своја полза. Од таму е всушност реченицата „Good things happen to bad pepole"..
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Незнам зашто си скептичен , постојат вакви луѓе и самиот знаеш. Сигурно во животот бар еднаш си сретнал човек кој одма кога ќе го видиш се чувствуваш болно , изнемоштено ... Чувствуваш потреба за енергија.
Да се имам почувствувано така, ама проблемот не е до него до мене е. Таквите чувства ги имам поради поистоветување на тој човек со нешто таму дрн мрн не е битно.
Поради предрасуди, генерализирање, поистоветување, предвидување, предчуство, гледање пред вистински да го видам тоа, и поради предвреме утврдени стандарди за карактерот на тој човек добивам такво чувство на нелагодност покрај него :toe:.
 
Член од
15 април 2009
Мислења
130
Поени од реакции
37
Kako počinje dečji vampirizam

Ko se od nas ne seća sebe u detinjstvu? Baš se u tom uzrastu, od rodjenja do završetka škole, radja energetski vampirizam (EV). Svaki čovek prolazi u razvoju kroz tu fazu, koju još uvek ne treba nazvati bolešću. Dete je čisto, kao andjeo, jedino smo mi odgovorni ako se kod njega pojavi bolest vampirizma.

Dok je dete bespomoćno, prosto ima potrebu da mu se ukazuje pažnja: da se igramo i šetamo s njim, da mu pričamo priče i pevamo pesme, da ga učimo da crta, da pravi, majstoriše itd. Setite se kako su se prema vama odnosili vaši roditelji, jesu li vas stalno terali od sebe ili su se strpljivo bavili vama?

Dete u porodici je sveta obaveza roditelja. Ipak, neretko srećemo ravnodušnost i razdraženost roditelja. Baš na tom polju se i radja vampirizam.


Dečji vampirizam predstavlja kaznu roditeljima i odraslima. Dete je indikator duše porodice, „lakmusov papir“ sudara energija s kojima ono živi i s kojima dolazi u dodir. Poznato je da dete uvek teži ka čistom, vedrom i radosnom čoveku, a postaje kapriciozno u prisustvu lošeg čoveka teškog karaktera. Ako vas vaše dete neprestano ljuti, priznajete da ste vi težak čovek, da vam je uvek bolje bez njega nego s njim, da je ono kao kamen ili teret koji vam staje na dušu. To znači da ste vi vampir prema svom detetu, a ne obrnuto. Ali ko će to priznati? Postaje jasnije, ako se gleda sa strane – kako se vi ophodite prema svom detetu: kako vičete, psujete, bijete ga pred svima. U tom trenutku, lice vam postaje zversko i divljačke, glas promukao, a kroz telo struji nervozni drhtaj. Više niste ljudsko biće. Mislite na to, jer se to najbolje vidi sa strane.

Dužni smo da pomažemo detetu pri upoznavanju sveta, da ga zarazimo radoznalošću, poučimo ličnim primerom. Ako mu ne dajemo svoju ljubav, radost i znanje, ako mu govorimo – ostavi me na miru, dosadan si, idi igraj se sam, dete postaje kapriciozno, kasnije se svadja, a kada odraste grubo se ponaša.

Lošim ponašanjem gubimo vlast nad sobom i izlivamo mržnju i bes na dete. Umesto čiste energije, na njega smo bacili nakupljenu prljavštinu svoje duše i ono se umirilo i napunilo. Ali čime?

I tako živi dete, puneći se kod kuće, u školi i na ulici energetskim otpadom odraslih i vršnjaka. Dobija prezriv nadimak „tikvan“, „idiot“, „budala“ itd. Ono već traži snagu, otpadnu energiju drugih na čiji je račun već naviklo da živi. Mora da ruši i razbija, da psuje i loše se vlada, da sve to pokaže pred drugima, izazove tajni i javni bes okoline i napuni se. Ono to ne razume, u njemu nesvesno deluje instinkt samoodržanja. A onda će sav život biti potčinjen tom životnom instinktu samoočuvanja, najčešće sa primitivnim umom.

Ова горе го преведов но ова сега едноставно само процитај те го:toe::toe:
_________________
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Ги заборавивте оние, кои што шират/даваат енергија ?
 
Член од
15 април 2009
Мислења
130
Поени од реакции
37
Да се нарече некој енергетски вампир е згоден начин да се етикира туѓото однесување, но понекогаш е мудро да се запрашаме што тој прави во нашиот живот , и поради што сме го привлекле. Ако имаме проблеми со енергетскиот вампир треба да провериме на кој начин тие или тој тоа го прави,кои нивни особини највеќе ни сметаат ,а потоа да провериме дали постои област или свера во нашиот живот во кој на сличен начин се понесуваме сами према себе си ја црпиме сопствената енергија или не си ги почитуваме сопствените граници. Ако не пронајдеме ништо од ова да провериме што не спречува едноставно да ја прекинеме врската со таа особа или ако комуникацијата е нужна да поставиме цврсти границии разговараме само тогаш кога на нас ни одговара и со став на сомопочитување. Обично тоа е чувство на вина кое го чувствуваме ,и тоа чувство ни предизвикува пад на силата и енергијата а тие тоа го дочекаат со раширени раце.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Која е разликата помеѓу енергетски вампир и оној што тоа не е?

Затоа што, од изнесениве карактеристики, слободно можам да тврдам дека секој од нас се однесува на најмалку два такви начина, и тоа несвесно.

Исто, ако во своето однесување ги препознаам шемите на енергетски вампиризам, дали тоа значи дека и јас спаѓам во оваа категорија?
Затоа што да, тие функционираат поствесно, но, иако можеби на рационално ниво и од дистанца сум свесна за нив, сепак, во одредени околности продолжувам да ги практикувам.
Што тогаш?
Како од себе да се искорени оваа потреба?
 
Член од
15 април 2009
Мислења
130
Поени од реакции
37
Која е разликата помеѓу енергетски вампир и оној што тоа не е?

Затоа што, од изнесениве карактеристики, слободно можам да тврдам дека секој од нас се однесува на најмалку два такви начина, и тоа несвесно.

Исто, ако во своето однесување ги препознаам шемите на енергетски вампиризам, дали тоа значи дека и јас спаѓам во оваа категорија?
Затоа што да, тие функционираат поствесно, но, иако можеби на рационално ниво и од дистанца сум свесна за нив, сепак, во одредени околности продолжувам да ги практикувам.
Што тогаш?
Како од себе да се искорени оваа потреба?
Самиот факт што Си можелa да ги препознаеш некои мани кај себе, говори дека не си вампир. Енергетскиот вампир не може, и никогаш нема да ги признае негативните карактеристики што другите ги препознаваат кај него.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
А што ако рече дека ги препознала мааните а се со цел подоцна да те исцеди... нели во природата на сите суштества е да учат и да се приспособуваат?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Самиот факт што Си можелa да ги препознаеш некои мани кај себе, говори дека не си вампир. Енергетскиот вампир не може, и никогаш нема да ги признае негативните карактеристики што другите ги препознаваат кај него.
Според ова што си го напишал скоро сите луѓе на светов се енергетски вампири...или грешам....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom