Енергетска криза во Европа

Член од
20 април 2023
Мислења
689
Поени од реакции
1.535
Do dusa tekstot bese od Kajgana ama ne si go razbral pa i zatoa se brukas ovde.
ne se brukam, gledam ceni vo market, rodnini mi kazuvaat ceni od market vo germanija, ok e tipche, nishto nema promena, se e po staro, germany is great again. vrakaj ajde glavata pod zemja, dosta ti e chist vozduh
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
ne se brukam, gledam ceni vo market, rodnini mi kazuvaat ceni od market vo germanija, ok e tipche, nishto nema promena, se e po staro, germany is great again. vrakaj ajde glavata pod zemja, dosta ti e chist vozduh
Значи експертизата ти е од гледање цени во маркет и муабети од роднини. Оти не пиша нешто конкретно за струјата го вртиш муабетот во сосема друг правец.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
 
Член од
20 април 2023
Мислења
689
Поени од реакции
1.535
Значи експертизата ти е од гледање цени во маркет и муабети од роднини. Оти не пиша нешто конкретно за струјата го вртиш муабетот во сосема друг правец.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
ne be, ekspertizata mi e od citanje spiegel i televizija kako kje kazat, taka
Автоматски споено мислење:

Значи експертизата ти е од гледање цени во маркет и муабети од роднини. Оти не пиша нешто конкретно за струјата го вртиш муабетот во сосема друг правец.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
i od ova mi e ekspertizata

 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
ne be, ekspertizata mi e od citanje spiegel i televizija kako kje kazat, taka
Автоматски споено мислење:


i od ova mi e ekspertizata

Posebno ovaj del me sokira:

И тоа и покрај падот на цените на енергенсите и силниот пазар на труд кој бележи рекордно ниска стапка на невработеност, постојан раст на вработеноста и раст на платите, се наведува во соопштението.

Aj sto sam se negiras ama iako situacijata e daleku od rozeva ekonomski pad od 0,x procenti e daleku od apokalipsa so ogled na drugite faktori kako rekordna niska nevrabotenost i rast na platite.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
689
Поени од реакции
1.535
Posebno ovaj del me sokira:

И тоа и покрај падот на цените на енергенсите и силниот пазар на труд кој бележи рекордно ниска стапка на невработеност, постојан раст на вработеноста и раст на платите, се наведува во соопштението.

Aj sto sam se negiras ama iako situacijata e daleku od rozeva ekonomski pad od 0,x procenti e daleku od apokalipsa so ogled na drugite faktori kako rekordna niska nevrabotenost i rast na platite.
koj reche apokalipsa, chekaj prva godina e, ima vreme za apokalipsi...
glupi lugje se zamavuvaat so procenti, statistiki itn ama pametnite gledaat shto se sluchuva okolu niv, kolku lugje im e polosho, kolku si kupuel leb pred izvesno vreme, kolku e sega, kolku firmi pochnuvaat da shtedat, industrii propagjaat, recesii se najavuvaat... ali se vredi neli, slava ukrainu, da ve ebe cela ukraina, t.e. ve ebe vekje
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Posebno ovaj del me sokira:

И тоа и покрај падот на цените на енергенсите и силниот пазар на труд кој бележи рекордно ниска стапка на невработеност, постојан раст на вработеноста и раст на платите, се наведува во соопштението.

Aj sto sam se negiras ama iako situacijata e daleku od rozeva ekonomski pad od 0,x procenti e daleku od apokalipsa so ogled na drugite faktori kako rekordna niska nevrabotenost i rast na platite.
Igorce i kaj nas rastat platite, ete pak ke ja zgolemat minimalnata, nevrabotenosta e skoro nikakva, ne raboti samo toj so ne mu se raboti, ima ogromni investicii vo energetskiot sektor itn itn itn
Kako da ti recam, prosto ni cveta drzaviceto, nema nikakva pricina za zagrizenost :toe:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
koj reche apokalipsa, chekaj prva godina e, ima vreme za apokalipsi...
glupi lugje se zamavuvaat so procenti, statistiki itn ama pametnite gledaat shto se sluchuva okolu niv, kolku lugje im e polosho, kolku si kupuel leb pred izvesno vreme, kolku e sega, kolku firmi pochnuvaat da shtedat, industrii propagjaat, recesii se najavuvaat... ali se vredi neli, slava ukrainu, da ve ebe cela ukraina, t.e. ve ebe vekje
Inflacija ima, pocna uste pred vojnata. Del od pokacuvanjata opravdani del voeni profiteri. Gledam se stabiliziraa i padnaa cenite pak vo Germanija ama da, poskapo e za razlika od pred 2-3 godini. Istovremeno platite rastat so novi kolektivni dogovori delumno povekje od 10% pa gore dolu se izednacuva do nekade. Znaci ti ides so brojki kolku bila pokacena strujata na berzata a sega ne te interesiraat brojki. Nikako da ti pogodi covek. Ete i za lugje koi ne se zamaraat so brojki ti pisav cenata na strujata e pod taa pred vojnata.

Na tie sto im bilo loso, i sega im e loso. Na drugite im e skoro isto. A posto ti ne ni se naogjas ovde realno i ne znaes kako e.

Firmi i porano propagjale ama ne gledam masovna nevrabotenost ocigledno ima rabota za site i toa visoko platena ako si so malce mozok nadaren.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
851
Поени од реакции
1.061

Интересна статистиказа денеска од Германија.

Во 14 ч
Електрична добиена од соларна технологија. 1% . Електрична од ветерниците само 5%. 17 gW од гас. 31 gW од јаглен :icon_lol:

Во 15 часот ветерниците и соларната покриваа заедно 0% .
На здравје бричење се вика ова.

Уште па Зелените си гураат политика на Германија без нуклеарна енергија. :pos:


Како надополнување се прогнозите за резервите на гас после зимава.

При топла зима(најоптимистичко сценарио), 23 % од резервите ќе останат пополнети во Март 2023.


Студена земја и песимистичка прогноза е 0% од гасните резерви веќе дури во Јануари 2023.


И на крај, женана што им беше на чело. Не беше ниту поет, ниту банкар. Беше Физичар, знаеше 2+2 колку се. Овие гревовиве денешни не знаат што е машко, а што е женско да одредат не пак енергетска политика ќе водат. За 2+2 и 10 ќе ти речат дека е, се додека лапаат добар кеш за таа реторика.
Екстра руска пропаганда теравте како и по обичај, на крај ве измочаа со све пропагандата, како и за се друго. :(

Да не го има некој депресивното видео Winter is coming? :icon_lol:
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.024
Поени од реакции
11.218
Екстра руска пропаганда теравте како и по обичај, на крај ве измочаа со све пропагандата, како и за се друго. :(

Да не го има некој депресивното видео Winter is coming? :icon_lol:
Ела прашај обичен шваба колку му кошта сега струјата во споредба пред 2 години.
Гас да не зборам.

И колку има платено за да ги пополни тие резерви :icon_lol:

Патем једина депресија си ти.

Апелите за да се штеди гас и на отпплување имаше во Германија.
Депресиојо една. Ама икјуто како амеба ти е :icon_lol:
Каков греф.

Немаа никаков проблем со отоплување бре. Еве затоа економијата им цути последниве 9 месеци .
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Апелите за да се штеди гас и на отпплување имаше во Германија.
Не само апели и регулација имаше - да не се тушираат, за да се заштеди. Еднаш месечно. Ама на секој непарен месец... Када полнење? Никако такви луксузи, одма апсење. И контроли по дома, како зимата кога проверуваат кој премногу загрева. :unsure:
 
Член од
20 април 2023
Мислења
689
Поени од реакции
1.535
Не само апели и регулација имаше - да не се тушираат, за да се заштеди. Еднаш месечно. Ама на секој непарен месец... Када полнење? Никако такви луксузи, одма апсење. И контроли по дома, како зимата кога проверуваат кој премногу загрева. :unsure:
sega da ne preteruvame, da ne bideme kako slava ukrainu botovive i da izmisluvame prikazni za efekt
 

Kajgana Shop

На врв Bottom