Електронски книги

Член од
30 април 2013
Мислења
267
Поени од реакции
79
The Secret History of Twin Peak - Mark Frost

English | PDF | 28.2 MB | First Edition: October 2016

The Secret History of Twin Peaks is the third Twin Peaks novel, written by Mark Frost. It was released on October 18, 2016. The book is presented as a dossier, compiled by an unknown archivist, with annotations from FBI Special Agent "TP," who has been assigned to discover the archivist's identity.

French publisher Michel Lafon published an abstract describing the book:


Twenty-five years [after Dale Cooper’s investigation of the murder of Laura Palmer,] the FBI gets a hold of a box it won’t divulge the provenance of. In the box, a huge dossier… A female FBI agent is tasked to analyze all the documents inside, and everything related to the strange town of Twin Peaks. She also has to determine the identity of the person who compiled the dossier. Along the way, she discovers secrets about the lives of the town’s residents, but also investigative reports from Dale Cooper who has since vanished, newspaper clippings, an autopsy report, and other classified information. What happened since the death of the young woman? And why did an anonymous “archivist” compile such a thorough dossier on Twin Peaks and its origins?

http://uploadrocket.net/zzy3p2xrg3mm/The_Secret_History_of_Twin_Peak_-_Mark_Frost.pdf.html

 
Член од
30 април 2013
Мислења
267
Поени од реакции
79
Humans - An Unauthorized Biography - 1st Edition (2016).pdf

Based on the latest scientific discoveries, this “unauthorized biography” of the Humans recounts the story of our distant ancestors during the past 6 million years, since the line of our extended family separated from that leading to modern chimpanzees. The book explains how different species evolved, both anatomically and cognitively, and describes the impacts of climatic and environmental change on this process. It also explores the nature of relationships within and between species, describes their everyday lives, and discusses how isolated individuals became members of larger social groups. The concluding chapters highlight the paramount importance of the emergence of symbolic thought and discuss its contribution to the formation of institutions, societies, and economies. The multifaceted picture that emerges will help the reader to make sense not only of “what we were”, but also of “what we are”, here and now. The book is both entertaining and rigorous in integrating results from a wide selection of disciplines. It will be particularly suitable for people with a curious and open mind, keen to overcome long-standing prejudices on man's place in nature.


https://openload.co/f/CxW_qsaAp24/Humans_-_An_Unauthorized_Biography_-_1st_Edition_(2016).pdf
 
Член од
11 мај 2017
Мислења
56
Поени од реакции
19
Драги пријатели!

На страна на makedonika.mk
ги има моите две книги,
најпрвин регистрирајте се со Вашиот е-mail
на страна на makedonika - www.makedonika.mk
почекајте одговор на Вашиот е-mail,
стиснете на - Активирај го профилот,
уште еднаш напишете го Вашиот e-mail,
и влегувате во светот на книгите,
која книга и да сакате да читате,
најпрвин отидете на самата книга,
стиснете - додај во мои книги,
отидете на самото поле - мои книги,
стиснете на самата книга,а потоа на отвори
и уживајте во читањето на книгите.

Моја прва книга стихозбирка поезија
- Посилна од судбината,
еве го линкот -

http://www.makedonika.mk/ShareBook.aspx?id=6695

Моја вттора книга збирка кратки раскази
- Трепетот на душата,
повелете линкот -
http://www.makedonika.mk/ShareBook.aspx?id=12986
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Nemozam na srpski/makedonski ili hrvatski da citam kniga, nekako ne mi e ubavo i jasno ko na angliski. Ali ke se vodam po ovie tvoi listi i samo ke gi baram na engleski, bi trebali duri polesno da e. Dosega na angliski prilicnon lesno naogav.
Те разбирам,јас на пример имам илјадници е-книги.Има и македонски.Многу имам и српски/хрватски.Испаѓа дека најмногу имам англиски,веројатно повеќе од 20000 наслови.Друга ми е поентата.Не е битно од каде си ја нашол.Постави линк тука,па кој што сака ќе можи да ја прегледа.Не мора на српски портали да одиме.Плус,јас тоа го побарав од сите кои навраќаат тука,нека побараат што сакаат.па јас или некој друг,ќе проба да помогне.Е сега за Куелјо,побарав на харддискот и испадна дека ги имам сите негови дела и на англиски и на српски,па ако сака некој слободно нека кажи.Искрено,Куелјо баш и не ме интересира,но,по барање на една постара прекрасна личност и ги пратив.Така да,муабетот ми е,би сакал да видам повеќе интеракција тука,за размена на наслови,коментари и слично.
Дали ќе може да ми ги пратите на Коељо книгите на српски? Ги барам и на Зафон ако евентуално ги има некој. Благодарам многу[DOUBLEPOST=1500743173][/DOUBLEPOST]
Линкови од делата на Агата Кристи?
Сега разгледував, па ако вие или некој се уште ги бара, еве повелете линк

https://www.4shared.com/web/q#query=agata+kristi+ubistvo+u+orijent+ekspresu[DOUBLEPOST=1500743692][/DOUBLEPOST]еве еден линк од мене за симнуванје бесплатни е-книги на хрватски јазик

http://blog.dnevnik.hr/e-knjige-na-hrvatskom-jeziku/2014/04/1631757129/clarissa-pinkola-ests-zene-koje-trce-s-vukovima.html
 
Последно уредено:
Член од
16 мај 2015
Мислења
13
Поени од реакции
11
Здраво дечки ми треба мала помош.Се регистрирав на сајтот http://www.makedonika.mk , но изгледа имаат некој проблем и чекам повратен мејл од нивна страна за активација на профилот повеќе од една недела.Доколку некој има некаква информација би била добредојдена.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
146
Здраво. Дали може некаде да најдам македонска литература за на киндл ? Има книги на македоника.мк ама таму не може да се спуштат, мора да се читаат на екран. Конкретно барам книги како Пиреј, Црно семе итн...
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.980
Член од
10 декември 2019
Мислења
77
Поени од реакции
219
VK изобилува со epub и .pdf книги на англиски јазик, а не ни мора да имате налог за да пребарувате.
Само изгуглајте го насловот и писателот со vk на крајот.
Групата Bookstagram, на пример, содржи бесценета колекција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom