Експресно менување став

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Земете ја ситуацијава...

Има некој човек кој едноставно не можете да го поднесете, и имате ептеееееен негативно мислење, али доаѓате во ситуација да треба да соработувате со таа личност, да зависите на некој начин од таа личност а пред 100 луѓе сте рекле се најнегативно за неа...

Дали и покрај се поради тоа што зависите од него/неа ќе „ви се промени мислењето“ и ќе биде се ок, или пак ќе си останете на вашиот претходен став и нема да имате ништо со таа личност...

Еве пример за работно место да зборуваме...

Сте биле во ваква ситуација? Ако сте биле што сте направиле?
Ако не што би направиле...
 
Член од
23 ноември 2008
Мислења
6
Поени од реакции
1
abe sea kolku i da se lupame u gradi deka sekoj si stoi zad svojot stav, gordost, edno drugo.... ali ..........
fakt e deka ke zavisam od taa licnost i ke MORA nekako so sila da go smenam mislenjeto, ili pa soznam moze ne sum bila u pravo, moze i ne e tolku losa licnosta, ke probam da najdam nesto dobro u nego/nea....,

takva sum ja, dobra, site gi sakam :) i probuvam site da gi razberam :back:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ако морам, ако сум принудена да работам со таа особа која не ја поднесувам - ќе работам. Ама исклучиво професионално и ќе гледам што побрзо да го завршам тоа што ми е зададено и потоа си се враќа се по старо. Јас не комуницирам со тие што не ги поднесувам, ако сум приморана професионално, ќе бидам професионалец, ќе ја завршам зададената работа,но мислењето нема да го сменам.
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.660
Поени од реакции
9.956
има неколку луѓе што не ги поднесувам али никогаш и на никого неам зборено нешто за нив бидејќи колку и да зборам и што и да зборам они нема да се сменат.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Кратко и многу јасно, дружба си е дружба ама служба си е служба. Чисто професионално, ради бизнисот и ќарот. Мислењето нема да се смени, ако е добро оформено и создадено за самата личност. Се случува да дојде некоја икста личност од која ми се гади и да побара одредена услуга која нормално ја извршувам и наплаќам. И волците сити и офците изедени:)
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Ако има негативно мислење зашто да сакам да соработувам? Освен ако не е последен и морам, не би соработувала... Ако морам, немора да го сменам мислењето... Едноставно ќе се заврши работата и чао пријатно..
А за работно место... Никогаш не би отишла да работам кај некој што го знам и не го поднесувам... Сигурно има уште милион места кај што можам да работам...
 

FrEaKy GiRL

...FaLLeN AnGeL...
Член од
20 јули 2007
Мислења
623
Поени од реакции
28
Обично луѓето прво ги запознавам добро, па потоа формирам мислење за нив... Ми се има случено да имам негативно мислење за едно девојче, кое не го знаев добро, и без да го знам, не можев да го поднесам. Дојдов во ситуација кога сакав-нејќев морав да го запознаам. По неколку муабети, сфатив дека сум имала сосема погрешна слика за неа, и дека таа не била воопшто таква каква што сум ја замислувала. Потоа толку се здруживме, што станавме мн. добри другарки.

Но, АКО, човекот го знам добро, и имам врз таа основа оформено негативно мислење за него, не би го сменила мислењето...Доколку бидам во ситуација да морам да соработувам со него...тоа би било чисто професионално, разговор само во склоп на работата, здраво-чао, основна култура и толку.
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
значи доколку се работи како во случајов на работното место,прво работам во установа од заебан калибар односно затвор,колку и да имам лошо мислење за колега или командир колку и да сум зборел лошо ја пак ќе застанам позади него на работното место, ќе бидам позади него во секоја ситуација која ја налага состојбата на работа,но после раб.време повторно ќе биде истото
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Па, како прво, се трудам да не зборам многу негативно за кого и да е, баш поради овие причини.

Но, ако се погоди да мора да соработуваме, ќе соработуваме. Ама мислењето не морам да го сменам само баш поради тоа што мора да соработуваме - моето мислење е моја лична работа, додека заедничката работа е заедничка. И ќе се ограничам комуникацијата да ни биде само и исклучиво за работата. Во личните работи нема да се заталкува, зашто инаку :duel:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Земете ја ситуацијава...

Има некој човек кој едноставно не можете да го поднесете, и имате ептеееееен негативно мислење, али доаѓате во ситуација да треба да соработувате со таа личност, да зависите на некој начин од таа личност а пред 100 луѓе сте рекле се најнегативно за неа...

Дали и покрај се поради тоа што зависите од него/неа ќе „ви се промени мислењето“ и ќе биде се ок, или пак ќе си останете на вашиот претходен став и нема да имате ништо со таа личност...

Еве пример за работно место да зборуваме...

Сте биле во ваква ситуација? Ако сте биле што сте направиле?
Ако не што би направиле...
Да, ќе ми се промени.

Еден куп персони ми биле антипатични па сум сменил мислење кога сум ги запознал. Или запознал подобро. Од познаници на познаници, до јавни фаци. И луѓе со кои сум морал да соработувам.

Нема што да се инатам, ако гледам дека човекот е океј, а претходно моето првично мислење за него било базирано од рекла казала муабети, или од неговиот физички изглед или држење, можам да сменам мислење, па и во очи да му кажам - брат, порано мислев дека си уби боже, ама добар си бил :)
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
moeto li;no mislewe e samo moe i ke go smenam koga jas ke mislam deka treba
ako treba da rabotam so takov toa e veke profesionalno - nastrana od li;no
slu\ba e slu\ba dru\ba e dru\ba
јас се извињавам за латиницава ама сеа ме мрзи да ја сменам:smir:
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Земете ја ситуацијава...

Има некој човек кој едноставно не можете да го поднесете, и имате ептеееееен негативно мислење, али доаѓате во ситуација да треба да соработувате со таа личност, да зависите на некој начин од таа личност а пред 100 луѓе сте рекле се најнегативно за неа...

Дали и покрај се поради тоа што зависите од него/неа ќе „ви се промени мислењето“ и ќе биде се ок, или пак ќе си останете на вашиот претходен став и нема да имате ништо со таа личност...

Еве пример за работно место да зборуваме...

Сте биле во ваква ситуација? Ако сте биле што сте направиле?
Ако не што би направиле...
Не мењавам мислење за ништо! Штом јавно сум изразил мислење за некого тогаш сум размислил многу за тоа и не го менувам за ништо па и да зависим од таа личност ќе се однесувам строго професионално на работно место.
 

Sally

Paranoid android
Член од
22 август 2008
Мислења
1.279
Поени од реакции
170
Ако морам да соработувам со таа личност, океј...али мислењето си останува исто
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Земете ја ситуацијава...

Има некој човек кој едноставно не можете да го поднесете, и имате ептеееееен негативно мислење, али доаѓате во ситуација да треба да соработувате со таа личност, да зависите на некој начин од таа личност а пред 100 луѓе сте рекле се најнегативно за неа...

Дали и покрај се поради тоа што зависите од него/неа ќе „ви се промени мислењето“ и ќе биде се ок, или пак ќе си останете на вашиот претходен став и нема да имате ништо со таа личност...

Еве пример за работно место да зборуваме...

Сте биле во ваква ситуација? Ако сте биле што сте направиле?
Ако не што би направиле...
Како е можно да го сменам мислењето за некого само ако поради тоа што сум се нашла во ситуација да соработувам или како што велиш да зависам од него? Ако веќе тоа ми се случи тогаш немам зошто да го мешам приватниот живот со професионалниот. Значи, сигурно нема да го напуштам работното место само затоа што треба да соработувам односно зависам од таа личност.Во тој случај целата комуникација би ја свела на минимум и максимално на професионално ниво, но во никој случај не би го сменила мислењето. Напротив, тоа веќе ми изгледа како стравопочит како што го опишуваш. Сепак, колку што јас имам потреба да речеме од тоа работно место. толку и таа личност има потреба од мене, и нема зошто да го менувам мислењето само за да би издејствувала позитивни поени кај него. тоа ми делува сосема недостоинствено. Но, ако со текот на времето и поради некои постапки на таа личност се случи да го сменам мислењето за истата, тогаш тоа го сметам за сосема оправдано, што секако нема врска со опишаниов случај...:vozbud::smir:
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Нема да се промени, доколку се покаже во меѓувреме ок, ама тешко.
Кога би се нашла во таква ситуација (уште значи сум мала) нема да ги мешам работата со пријателите така да пријателите ќе си се пријатели а колегите колеги со нив би била чисто колку за соработка..никаде не пиши дека треба да ги сакам :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom