Економски факултет (reloaded)

akcioner

стартер
Член од
20 февруари 2010
Мислења
174
Поени од реакции
85
Банкарство е кај Гоцков, најтежок релативно од овие три. Пожелно е да се оди на предавања и да се фаќаат белешки, кажува доста работи кои потенцијално може да се паднат на колоквиум и убаво предава. Прашањата се такви да треба логика и поврзување на работите. Околу материјалот за учење имаше учебник и презентации од професорот и студенти. Овие презентации од студенти не се задолжителни, туку се за плус оценка.

Лични финансии не е тежок, но за разлика од другиве два е подосаден за учење, иако нема многу материјал. :icon_mrgr: Кирил е ок, принципот на прашања и стручни трудови е ист како по ФПИ.

Небанкарски за мене најдобар предмет од овие, Елена на секој начин се обидува да ви помогне и да ви ја доближи материјата. Материјалот за учење го дава она, нема премногу и прашањата се лесни, точните одговори лесно се воочуваат. Исто има можност за изработка на стручен труд.
 
Член од
2 септември 2015
Мислења
37
Поени од реакции
10
Банкарство е кај Гоцков, најтежок релативно од овие три. Пожелно е да се оди на предавања и да се фаќаат белешки, кажува доста работи кои потенцијално може да се паднат на колоквиум и убаво предава. Прашањата се такви да треба логика и поврзување на работите. Околу материјалот за учење имаше учебник и презентации од професорот и студенти. Овие презентации од студенти не се задолжителни, туку се за плус оценка.

А презентации правиме ние за плус поени така? Ова е за оценка плус или без ова не може да се има 10ка и дали се прават во група дали сам, и дали мора да се презентира или како и кај Кирил и Елена е само стручен труд? ПС: фала на претходниот одговор, по кажувањата и очекувам банкарство да е најтежок, мада Кирил ни рече дека и неговиот не бил баш лесен посебно едната половина од матријалнот.
 

;-)

Член од
31 октомври 2011
Мислења
48
Поени од реакции
8
Некој да ми каже за математика во јануари на испит кои вид на задачи најчесто се паѓат ако знае некој?
 

akcioner

стартер
Член од
20 февруари 2010
Мислења
174
Поени од реакции
85
Некој да каже СЈС како е на испит, што да се учи? Ги врти истите прашања, дали навлегува во ситници и ако некој има прашања нека прати.
 

;-)

Член од
31 октомври 2011
Мислења
48
Поени од реакции
8
Знае ли некој колку прашања отприлика се на испит сметководство? :)
 
Член од
5 јуни 2014
Мислења
13
Поени од реакции
0
Некој да не има некој материјал за управувачко сметководство?
дали ќе полагаш на 11.01, утре? ако сакаш да ми пишиш што се паднало? дали имаше отворени? било што во врска со испитот. please :)
 
Член од
26 април 2015
Мислења
11
Поени од реакции
2
Колеги, дали основи на сметководство е подобро да се полага само едниот колоквиум (вториот) или да одам на испит?
Имам шанса да полагам само втор, затоа што на првиот имам над 80 поени, ама сепак ми треба совет како е попаметно :)
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.159
Поени од реакции
107.595
Колеги, дали основи на сметководство е подобро да се полага само едниот колоквиум (вториот) или да одам на испит?
Имам шанса да полагам само втор, затоа што на првиот имам над 80 поени, ама сепак ми треба совет како е попаметно :)
Само втор нормално, дупло помалце материјал имаш за учење.
 
Член од
29 август 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Колеги,кои предмети да ги изберам за летен семестар? Некои полесни?

Јас размислувам за Корпоративно управување и Интернет Маркетинг? Искуство некој со овие предмети?
Фала многу :))
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
57
Поени од реакции
0
Колеги, може некој да сподели искуство (во врска со присуство, тежина на материјалот, презентирање, дали треба нова книга, колоквиуми) за следниве изборни предмети:
  • интернет маркетинг
  • применета економија
  • економија на работна сила
  • менаџмент на човечки ресурси
  • теорија на одлучување
  • информациони технологии
  • меѓународна економија
  • економска статистика
  • анализа на временски серии
  • корпоративно управување.
Благодарам.
 

DoYouEvenPitchBro

How you doin'?
Член од
10 август 2015
Мислења
444
Поени од реакции
273
Ми се чини деκа ниκогаш нема да ги положам упρавувачκо и науκа :busi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom