Економски факултет (reloaded)

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Moжеби не оваа година,ама другата можно е да има вакви некои измени, пошо одборот за акредитација ќе го менувале и уште не било одлучено кој ќе се таму,а за одлуката за усно треба 6 месеци да поминат.
Шо е за право ако наумат тоа веднаш ќе го направат,ама не се знае. Наеднаш многу студенти дипломирани,многу невработени и им сметаме
 

Morkov

MorkovMan
Член од
17 септември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
17
Најсрање предмет. Годинава на испитот, од 250 души- положија едвај 40. Минатите испитни сесии, поминувале многу повеќе студенти. Па кај озлогласениот Шуклев има поголема пролазност !
Не знам шо се филмаат професориве бе ? Па срање предмет е, треба да научиш 300 поделби на памет, кои 2 дена после испитот ги забораваш. Јебем ти глупите предмети.
Kako be 250 dusi? Ne e toa predmet sto go imaat site od prva godina? Sega sme negde okolu 1000+ dusi..,
 
Член од
9 мај 2009
Мислења
605
Поени од реакции
400
Продава ли некој Математички методи и Корпоративно управување?
 
Член од
2 ноември 2014
Мислења
73
Поени од реакции
3
Kako be 250 dusi? Ne e toa predmet sto go imaat site od prva godina? Sega sme negde okolu 1000+ dusi..,
na ispit ti kazhuva 250, drugite na kol sigurno si polozile :D[DOUBLEPOST=1423088796][/DOUBLEPOST]EKONOMIKA moras da odis napredavanje za dapolozis ? mora da te ima na spisok za ako polozis nakolokviumi da te pushti ? :/
 
Последно уредено:

TwiNNeR

Повеќе читам, помалку пишувам
Член од
1 декември 2009
Мислења
177
Поени од реакции
97
Продавам книга Управување со системи (оригинал), презентации некои и прашањата што ги дава професорот за колоквиум одговорени
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.229
Поени од реакции
6.710
Колку уплатници треба да се уплатат се на се? Мене ми дадоа 4 од книжара,ама нели само за втора рата,за книжевен фонд и административна такса?
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Колку уплатници треба да се уплатат се на се? Мене ми дадоа 4 од книжара,ама нели само за втора рата,за книжевен фонд и административна такса?
2*50 - TM (edna za obrazecot za zaverka na semestar I edna za o. za upis), administrativna tax 1100, rata 205*br na krediti shto zapishuvash (ova ti e za drzhavna kvota, a privatna mislam beshe 305* br na kr) i ako imash siten dolg(po nivni presmetki skoro cela generacija dolzheshe po 400~den) od prethodniot semestar plati so go odma, zoshto kje te vratat nazad. Od iskustvo..
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.229
Поени од реакции
6.710
2*50 - TM (edna za obrazecot za zaverka na semestar I edna za o. za upis), administrativna tax 1100, rata 205*br na krediti shto zapishuvash (ova ti e za drzhavna kvota, a privatna mislam beshe 305* br na kr) i ako imash siten dolg(po nivni presmetki skoro cela generacija dolzheshe po 400~den) od prethodniot semestar plati so go odma, zoshto kje te vratat nazad. Od iskustvo..
Аха,така значи...океј а шо да пишам цел на дознака кај овие другите две? Таа за втора рата и за шифрарници?
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Аха,така значи...океј а шо да пишам цел на дознака кај овие другите две? Таа за втора рата и за шифрарници?
На првата: Втора рата, бр на предмети * кредити * по цена на кр. (држ или коф)
(пр. 3*8*205/305)
На втората: адм такса: осигурување, интернет, шифрарници, тетратки.. (чистачки за вецињата).. :)
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Јавни финансии може некој да ми каже кој метод е најдобар за учење. дали од книгата да се уче повеќе а да се читат презентациите или презентациите да се учат а да се прочита само од книгата?
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
65
Поени од реакции
23
Јавни финансии може некој да ми каже кој метод е најдобар за учење. дали од книгата да се уче повеќе а да се читат презентациите или презентациите да се учат а да се прочита само од книгата?
Па јас искрено од книга учев, ама имаше и доста што учеа од презентации и положија со висока оценка, така да можеш презентации да учиш и да ја прочиташ книгата.. Е сега, мој НАЈИСКРЕН совет ти е да одиш на предавање ( или да прашаш некој што оди ) и да ги запишуваш прашањата што ги кажува Михаил. Он секој час на почетокот поставуваше по 5-6 прашања од предходните предавања и верувај дека од вкупно 50 на колоквиум 45 беа од нив. Е сега пример имаше он кажал еден одговор а на колоквиум треба два да се заокружат ама и да е помагаат мноогу во насока што да учиш :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom