Економски факултет (reloaded)

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
mozhe nekoj da mi kazhe za lanskata godina dokolku se sekjava koi datumi se polagaa matematika i smetkovodstvo vo leten semestar?
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
57
Поени од реакции
0
Организациско лани не заеба да плаќаме потпис, а имаше напоменато дека не бара редовност... Материјалот не е тежок, доволни се два дена учење за повисока оценка.
Социологија ќе го имам сега, ама викаат дека е полесен од организациско. :)
Организациско сите плаќавте за потпис? Мене ми рекоа им рекол лани минимум 3 пати на список да те има, за да не платиш. Дракулевски го предава?
 
Член од
22 мај 2014
Мислења
22
Поени од реакции
3
mozhe nekoj da mi kazhe za lanskata godina dokolku se sekjava koi datumi se polagaa matematika i smetkovodstvo vo leten semestar?
Ако мислиш кога се полагаа овие предмети во јунска сесија, лани математика беше на 4 јуни, а сметководство окулу 10-12 јуни. :)

Некој што го имал предметот Меѓународна економија нека сподели што треба да се учи најмногу? Видов дека во текстот има и многу примери, дали можеби дава прашања од нив? Секоја информација е добредојдена. :)
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
Организациско сите плаќавте за потпис? Мене ми рекоа им рекол лани минимум 3 пати на список да те има, за да не платиш. Дракулевски го предава?
Јас бев само на првото предавање и памтам дека јасно си кажа човекот дека не бара редовност. После тоа сменил (одкога ги пуштил сите списоци веќе) дека кого го има барем на 1 список, ќе добие потпис. Многу се заебавме вака. Да си кажеше уште од одма дека треба да одиме, ќе отидев барем неколку пати. (n)
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
8
Поени од реакции
1
Дечки ајде help некој да сподели искуство околу изборен Управување со резултати??? Кој го предава, присуство, оценување? Фала однапред :D
 
Член од
2 ноември 2014
Мислења
73
Поени од реакции
3
Nekoj da spodeli iskustvo so PREDMETITE OD VTOR SEMESTAR, dali e tezok matrijalot po statistika i ekonomika,dali treba orginal knigi i prisustvo??? i izbornite ekoloski i sociologija kolku e tezok matrijalot dali baraat prisustvo i dali voopshto trebq knigi bidejki nekoi vika gi kazhuval prasanjata za kol i odgovorite..
 
Член од
2 мај 2014
Мислења
6
Поени од реакции
0
Продавам материјал од кај Баже за статистика,решавани задачи,листови со прашања и задачи и скрипти :))
 
Член од
18 јануари 2015
Мислења
12
Поени од реакции
3
Kolegi nekoj da spodeli iskustvo Monetarna ekonomija sto imal, kakov e predmetot?


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Некој што го имал предметот Меѓународна економија нека сподели што треба да се учи најмногу? Видов дека во текстот има и многу примери, дали можеби дава прашања од нив? Секоја информација е добредојдена. :)
Како прво, нека не те плаши ако ти зборувале нешто за Кикеркова и материјалот, 15 отворени се и жената сака конкретно тоа што ти бара во прашањето, не сака многу филозофирање, е сега знае да зезне околу поставувањето на прашањето па да не ти текне веднаш што да пишуваш, затоа, цела книга мора учење, примери може да се прочитат ама не и да се учат. Мора се да се знае, никогаш не си сигурен што може да даде, не учи НИКАКО од прашања, не е предметот таков, ниту напамет бубање освен дефинициите, учи со разбирање и немаш мака.

Nekoj da spodeli iskustvo so PREDMETITE OD VTOR SEMESTAR, dali e tezok matrijalot po statistika i ekonomika,dali treba orginal knigi i prisustvo??? i izbornite ekoloski i sociologija kolku e tezok matrijalot dali baraat prisustvo i dali voopshto trebq knigi bidejki nekoi vika gi kazhuval prasanjata za kol i odgovorite..
Статистика мора да се оди на предавање да се совлада материјалот, мене лично не ми беше баш тежок и доста ми беше интересно, одев и кај Баже ама за ѓабе, едина придобивка што ја имав од кај него е што се паднаа доста прашања од тие што ги даде. Не треба оригинал книга. Економика според мене е еден од потешките предмети на набројување, од година во година Кирил се потежок го прави и станува Менаџмент 2.0. Јас би ти го рекол следното, читај ја книгата а учи од скриптата набројуванки, велам и книга затоа што знае некогаш да даде и нешто измеѓу небитно. Не треба оригинал книга. Не ти треба присуство, ништо нема да научиш бог знае од предавање.

Социологија - не треба присуство, боза е, прашањата 99% се паѓат, јас на 2 кол отидов неспремен и положив од општа култура знаење.

Еколошки - не е задолжително ама дава доста поени од редовност. Ќе ги каже еднаш прашањата негде неколку дена пред полагање и истите се паѓат, така да не мора да одиш, нека ти ги каже некој друг.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.957
Поени од реакции
5.519
Јас бев само на првото предавање и памтам дека јасно си кажа човекот дека не бара редовност. После тоа сменил (одкога ги пуштил сите списоци веќе) дека кого го има барем на 1 список, ќе добие потпис. Многу се заебавме вака. Да си кажеше уште од одма дека треба да одиме, ќе отидев барем неколку пати. (n)
Итно биле потребни пари за буџетот на факултетот, затоа не дал потписи на сите.
Иначе никогаш не правел проблеми за редовност. Јас сум имал три предмети од него и никогаш не сум му стапнал на предавање.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
. Економика според мене е еден од потешките предмети на набројување, од година во година Кирил се потежок го прави и станува Менаџмент 2.0.
Најсрање предмет. Годинава на испитот, од 250 души- положија едвај 40. Минатите испитни сесии, поминувале многу повеќе студенти. Па кај озлогласениот Шуклев има поголема пролазност !
Не знам шо се филмаат професориве бе ? Па срање предмет е, треба да научиш 300 поделби на памет, кои 2 дена после испитот ги забораваш. Јебем ти глупите предмети.
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Како прво, нека не те плаши ако ти зборувале нешто за Кикеркова и материјалот, 15 отворени се и жената сака конкретно тоа што ти бара во прашањето, не сака многу филозофирање, е сега знае да зезне околу поставувањето на прашањето па да не ти текне веднаш што да пишуваш, затоа, цела книга мора учење, примери може да се прочитат ама не и да се учат. Мора се да се знае, никогаш не си сигурен што може да даде, не учи НИКАКО од прашања, не е предметот таков, ниту напамет бубање освен дефинициите, учи со разбирање и немаш мака.


Статистика мора да се оди на предавање да се совлада материјалот, мене лично не ми беше баш тежок и доста ми беше интересно, одев и кај Баже ама за ѓабе, едина придобивка што ја имав од кај него е што се паднаа доста прашања од тие што ги даде. Не треба оригинал книга. Економика според мене е еден од потешките предмети на набројување, од година во година Кирил се потежок го прави и станува Менаџмент 2.0. Јас би ти го рекол следното, читај ја книгата а учи од скриптата набројуванки, велам и книга затоа што знае некогаш да даде и нешто измеѓу небитно. Не треба оригинал книга. Не ти треба присуство, ништо нема да научиш бог знае од предавање.

Социологија - не треба присуство, боза е, прашањата 99% се паѓат, јас на 2 кол отидов неспремен и положив од општа култура знаење.

Еколошки - не е задолжително ама дава доста поени од редовност. Ќе ги каже еднаш прашањата негде неколку дена пред полагање и истите се паѓат, така да не мора да одиш, нека ти ги каже некој друг.
Ekonomika ima Ii I skripta plus od materjalot ili mislish na skriptata so prashanja od libro?
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
65
Поени од реакции
23
Kolegi nekoj da spodeli iskustvo Monetarna ekonomija sto imal, kakov e predmetot?


Sent from my iPad using Tapatalk
Предметот мене ми беше многу интересен и за разбирање додека учев лесен. И сега, лани вика као многу малце положуваат бла бла збунувачки, незнам, мене не ми беше многу тешко на колоквиум, дали дека очекував ептен тешко зошто незнам, но не ми беше тешко. Бара логика, не на памет никако така ништо нема да направите ( можеби затоа на некои им изгледа тешко ) и да ги поврзувате работите една со друга. Лани беа поени само од колоквиуми, додатно немаше ништо. Предавањата не се задолжителни, Горан објаснува океј, по малку си се зафркава, ама во секој случај е океј, така да тоа си е ваше дали ќе одите. Најважно е да учите со логика односно со разбирање што всушност сака да каже со тоа. Мене пример ми беше лесно си се ставав во улога на гувернер и така сфаќав што јас би направила и го учев така :D
 
Член од
18 јануари 2015
Мислења
12
Поени од реакции
3
Fala mnogu, a prasanja od libro nesto treba da zemam?


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.220
Поени од реакции
108.042
Kolegi nekoj da spodeli iskustvo Monetarna ekonomija sto imal, kakov e predmetot?


Sent from my iPad using Tapatalk
Ја сеа го положив во јануари, на прв поглед предметот не е тежок, али знае да даде заебани тестови. На заокружување ти е. Пиши ми ПП да ти пратам тестови со прашања од кои јас учев.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom