Економски факултет (reloaded)

Член од
10 јануари 2015
Мислења
61
Поени од реакции
0
Некој да не знае основи на економија колку прашања има на испитот?
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
65
Поени од реакции
23
Може ли некој од постарите колеги да ми каже нешто за предметот Банкарство кај Гоцков, никогаш до сега не сум имала предмет кај овој професор па ме интересира како му се колоквиумите, што од прилика бара и каков е предметот. И исто за оценувањео ме интересира, дали се фаќаат добри оценки, дали има некој услов како кај финансиски менаџмент пример, да мора презентација ( што знам дека дава, но дали поените се вметнати во оценката) и такви некои работи?
Ви благодарам однапред :)
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
8
Поени од реакции
1
Неκој што одел κај Еми фин. сметκоводство да ми пише во лична поρаκа? имам κρатκо пρашање :)[DOUBLEPOST=1422207188][/DOUBLEPOST]Неκој што одел κај Еми фин. сметκоводство да ми пише во лична поρаκа? имам κρатκо пρашање :)
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
14
Поени од реакции
0
Што ти се падна на испитот?
пааа имав доста прашања од либро.. не ми се падна ништо од последите теми од прв и втор кол. имав задачи за еластичност, реален бдп , потрошувачки вишок...
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.131
Поени од реакции
15.966
Може ли некој од постарите колеги да ми каже нешто за предметот Банкарство кај Гоцков, никогаш до сега не сум имала предмет кај овој професор па ме интересира како му се колоквиумите, што од прилика бара и каков е предметот. И исто за оценувањео ме интересира, дали се фаќаат добри оценки, дали има некој услов како кај финансиски менаџмент пример, да мора презентација ( што знам дека дава, но дали поените се вметнати во оценката) и такви некои работи?
Ви благодарам однапред :)
Оди на прво предавање, он се ќе ви објасни за полагањето и како му оди оценувањето.
Во глобала, мораш да идеш на предавања, зашто фино објаснува, а и многу работи ќе научиш, него да го слушаш, е исто ко на нет вести за економија да читаш.
Прашањата на колоквиуми и испит му се логички, многу детални и наоѓа некои ситници, затоа поарно на предавања да фаќаш белешки, рака ќе ти падне од пишување. Али ќе ти биде многу полесно при учење после.
Презентации и се тоа е за плус поени, за присуство не дава поени.
Инаку, фин и коректен професор е, изгледа ко малце строг, али ок си е. Предметот е прилично интересен, впрочем ко и сите од 3та нагоре финансиски менаџмент, јас оттогаш почнав смерот да си го сакам. :D
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
Луѓенца, кејсовите основи на менаџмент се исто во една група како и тестот? Или ги дава во две групи?
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.548
Поени од реакции
5.305
Нешто кејсови менаџмент од минатиот испит, има некој да прати? :D

Што е работава, утре 500 души го полагаат можеби најтешкиот предмет на факултетов, а по групиве штама човече, ко да стаил некој цензура, едвај 2-3 фајлови се наоѓаат :bance:
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.308
Поени од реакции
3.064
Се утепав од учење за менаџментов утре а пак знам дека ништо незнам :pistoldz:


И да прашам резултати ќе има истиот ден или ?
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
имам ја кејсови од лани што беа менаџмент ако му вршат работа на некојо нека пише пп ке му ги пратам.
Луѓенца, кејсовите основи на менаџмент се исто во една група како и тестот? Или ги дава во две групи?
Кејсовите се исти како и тестот менаџмент . тс една група е
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Има некој прашања и задачи што идел кај Еми на часови финансиско сметоководство? Ми ги зборат тие дека се паѓале на испит. :busi:
 
Член од
2 ноември 2014
Мислења
73
Поени од реакции
3
Што ти се падна на испит економија?
mi se padna dosta od libro da ne preteram ama pola od prasanjata od libro mi bea,imase da odredis bdp,elastichnost,i potrosuvachki visok i ushte edna zadacha nzm za sho bese ne ja ni znaev prvpat gledav takvo neshto hhh,imav kartel da kazam shoe,proizvodstvena funkcija definicija,potrosuvachki visok definicija,ako A i B se supstituti i ako a senamali shto ke se slucuva so dobroto B, imav shto e normalen prosecen profit t.e kako se dobiva pomegju razlikata na eko.profit i smetkov.profit,imav shto spagja vo M2,imav grafikon za inflacija,granicata na proizv.moznosti sto ni pokazhuva,agregatnata pobaruvachka kakov naklon ima,shto spagja vo prirodna nevrabotenost,zakonot za retkost koj e,koga se max profitot kaj sovrsena konkurencija,sho e karakteristicno za monopolistichka konkurencija,sho e karakteristichno za sovrsena konkurencija ( dadeni odgovori dali se edno pretprijatie ili pojke dali vlijat na cenata kakov proizvod proizveduvat dali homogen ili defir.) imav za centralna banka,imav koj se javni dobra.nzm drugi ne mi teknuvaat :)[DOUBLEPOST=1422229914][/DOUBLEPOST]znae nekoj koga ke ima rezultati po ekonomija??? i so kolku bi se polozuvalo od vkupno 40 prasanja.(lani kollku shto sum informirana so 19 se polozuvalo a i na kolokviumite godinava od 35 prasanja so 16 se minese.)
 
Член од
17 јануари 2013
Мислења
17
Поени од реакции
4
Колеги од постарите генерации, дали сеуште дозволуваат да се упишат над 35 кредита? Бидејќи ми остануваат уште 5 предмета до дипломирање, сите заедно имаат вкупно 38 кредита. :)
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.308
Поени од реакции
3.064
Луѓе ај пошо неам фејсбук ако некој негде ги има резултатите од денеска за основи на менаџмент нека ми ги прати по ПП или тука нека ги стаи сликите. :kafence:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom