Економски факултет (reloaded)

Член од
31 август 2010
Мислења
188
Поени од реакции
33
Има ли некој инфо за демографија на испит?! Знам дека е лесно, ама вака дали е на пишување/заокружување и што се паѓа најчесто?! :)
 
Член од
18 мај 2011
Мислења
73
Поени од реакции
6
Лесен беше испитот денес бе, бар групата од 11 часот, од 8 гледам потешки малце ствари според мене. :)
Е што ви се падна во 11 часот? И дај колега прати ако имаш задачи што се паѓаат со решенија.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Лесен беше испитот денес бе, бар групата од 11 часот, од 8 гледам потешки малце ствари според мене. :)
Абе аjде... интеграл даде кретенот, и биномна вероjатност. Во групата од 8 имало топчиња :(
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Сакам да прашам дали некој ако отиде на испит и извади поголеми бодови ќе има поголема оценка од некој што извадил помалку на колоквиум? Т.е зборот ми е дали имаат некој бенефит оние што положиле на колоквиум од оние на испит?:)
Немаат друг бенефит сем тоа што го полагале на 2 пати и со помалку материјал...Некогаш е поголема веројатноста на испит да добиеш повисока оценка отколку на коловиум. Тоа е тоа :)
Неточно. На испит можеш да извадиш повисоки поени и да добиеш пониска оценка од некој што имал пониски поени на колоквиум.
Многу професори не ги признаваат семинарските на испит, ниту пак списоците за редовност. Со други зборови, ако има вкупно 100 поени и си извадиш 86, ќе имаш 9ка.
Друг студент можеби ќе извади 40/50 на првиот колоквиум и 42/50 на вториот, и ќе има вкупно 82 поени. Ама ќе добие поени од редовност и/или ќе изработи стручен труд за дополнителни поени (најчесто 10) и ќе добие 10ка.

Тоа е разликата, што најчесто не се признаваат семинарските, поените од активност и редовност на испит. А, тежината на материјалот (200 =/= 400 страници) е друго прашање.

Ова го зборам во глобала, се зависи од предметот. Некои професори немаат никакви дополнителни поени, па ти е сеедно дали ќе одиш на испит или на колоквиум. Други ги признаваат и семинарските на испит. Ама најчесто е како што пишав погоре.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Е што ви се падна во 11 часот? И дај колега прати ако имаш задачи што се паѓаат со решенија.
Па имаше веројатност што според мене е доста полесно од што дал извод и интеграл заедно во групата од осум. Јас имав интеграл, но не го решив, и матрица имаше систем равенки лесна беше таа. Амортизациониот план беше гола вода, исто и веројатноста за 2 минути се решаваше. Што знам од шест три ипол решив ваљда сум поминат.

Се падна од збирката иста К8-3 од 2009 збирката што е, другите не ги запамтив. А бином беше кажано дека ќе го нема, а ете дал во првата група. Интеграли исто кажаа дека поретко се паѓат но имаше.
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
182
Поени од реакции
38
Има ли резултати по Економски развој кај Гоце Петревски ??
Ако знае некој, нека пише.
--- надополнето: Jan 21, 2013 8:15 AM ---
Има ли резултати по Економски развој кај Гоце Петревски ??
Ако знае некој, нека пише.
 
Член од
18 јуни 2009
Мислења
2.194
Поени од реакции
1.406
Тие што се запишавте оваа година... дали ви даваа цедиња со студиска програма?
Јас имам едно цд дома, водич низ студиите, само не ми текнува дали ми го дадоа кога се запишав или го земав кога беше саемот на книга

Иначе дајте некој совет постарите што да земам изборни предмети втор семестар, кои се најлесни?:icon_mrgr:
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.346
Поени од реакции
5.462
Дали ќе има казнена сесија у март/април?
 

Vk111

B4 I FU RU 18
Член од
2 јули 2010
Мислења
118
Поени од реакции
6
Некој ако знае што е скратено по претприемништво ве молам пишете.
--- надополнето: 22 јануари 2013 во 00:24 ---
Дали ќе има казнена сесија у март/април?
Се надевам.
 
Член од
10 јули 2008
Мислења
24
Поени од реакции
0
Има ли резултати по Економски развој кај Гоце Петревски ??
Ако знае некој, нека пише.
--- надополнето: 21 јануари 2013 во 09:15 ---
Има ли резултати по Економски развој кај Гоце Петревски ??
Ако знае некој, нека пише.
Има резултати кај Гоце можно е попосле да идам да ги сликам.
 
Член од
10 јули 2008
Мислења
24
Поени од реакции
0
IMG_20130122_142834.jpg

Еве резултати економски развој.

Не знам зошто ја дава вака превртена сликата.
 
Член од
18 јуни 2009
Мислења
2.194
Поени од реакции
1.406
Има информација некој колку прашања ќе има економија испитот?
и
дали знае некој каде да одам утре да прашам зошто ме нема на список за полагање? :D
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
48
Поени од реакции
1
Колеги може ли да ми кажете дали професорите по меѓународна економија и интернет маркетинг бараат присуство?
 
Член од
13 септември 2012
Мислења
59
Поени од реакции
8
Некој да сподели искуство со предметот УПРАВУВАЊЕ СО РЕЗУЛТАТИ ? Лесен/тежок ... вреди да се земе за изборен ? ФАЛА
--- надополнето: 22 јануари 2013 во 23:21 ---
Колеги може ли да ми кажете дали професорите по меѓународна економија и интернет маркетинг бараат присуство?
Интернет маркетинг не бара присуство, има ако сакаш да одржиш презентација за плус 10 бода и тоа е тоа.
--- надополнето: 22 јануари 2013 во 23:21 ---
Некој да сподели искуство со предметот УПРАВУВАЊЕ СО РЕЗУЛТАТИ ? Лесен/тежок ... вреди да се земе за изборен ? ФАЛА
 

Kajgana Shop

На врв Bottom