Економски факултет (reloaded)

Член од
11 февруари 2011
Мислења
25
Поени од реакции
4
Што прашања се паѓаат по стратегиски менаџмент знае некој?Дали сите се на повеќекратен одговор или има и на точно/неточно,дополнување?
 
Член од
12 јануари 2011
Мислења
7
Поени од реакции
0
колеги... знае некој сметководство колку прашања ќе бидат и одприлика какви ?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
32
Поени од реакции
31
да не знае некој што ке има дигитална еконмија на колоквиумот и дали е нешто скратено
Дигитална нема ништо скратено,на зефир се ставени некои презентации од последните вежби што мислам дека се + материјал o_O.Ќе има 5 отворени прашања кои ке носат од 1 до 5 бода зависно од одговорот и 14 прашања со заокружување кои ќе носат по 1.5 бода..се положувало со 23 бода.Тоа е се што знам :tapp:
 
Член од
28 октомври 2011
Мислења
23
Поени од реакции
10
Кај асистентот Кирил.
И мене ме интересира кој му е меилот.. јас му пишав на тој што го користи на групата на гугл, gmail е.. ама гледам има и уште еден што му е на страната на факултетот.. не знам кој го користи.. ако може некој што пријавил да ми каже. благодарам :)
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
И мене ме интересира кој му е меилот.. јас му пишав на тој што го користи на групата на гугл, gmail е.. ама гледам има и уште еден што му е на страната на факултетот.. не знам кој го користи.. ако може некој што пријавил да ми каже. благодарам :)
kirilj@eccf.ukim.edu.mk
Јас на овој му пратив(за Меѓународни финансии, иако мислам дека нема врска предметот) и врати од овој мејл, така да можеш на овој да му пратиш.
 

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
Тој му е меилот и одма враќа за пола саат-саат, некогаш и помалку, јас му пишав и одма ми врати и кажа и на предавање дека може да се пријавува на меил кај него :)
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
93
Поени од реакции
5
ај некој ако иде на факултет нека го сликне списокот менаџмент да видам дали сум од 8 или од 10...
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.595
ај некој ако иде на факултет нека го сликне списокот менаџмент да видам дали сум од 8 или од 10...
На која буква ти почнува презимето ? ако си после М тогаш си од 10 (барем така викаат колегиве) :)
 
S

Sheldon Cooper

Гостин

1.Каде сопственикот има поголема контрола во едностепениот или двостепениот систем?
2.Кој мемент е регулиран со ИНКОТЕРМС клаузулата?
3.Во кој момент се пренесува сопственоста на стоката во нашиот правен систем?
4.Од кога започнува да течат договорите на договрните странки?
5.Во кој случај се ослободува продажбата на генеретичките ствари?
6.Како се делат трошоците во моментот кога настанале?
7.Што значи FCА?
8.Според кој систем се врши утврдување на на количината на стоката?
9.Врз основа на кој документ се утврдува квалитетот на стката?
10.Кој права ги има купувачот во случај при испорака стоката не одговара на квалитетот?
11.Должничко и доверителско задоцнување
12.Главни обврски на продавачот?
13.Што значи pacta sunt servanda?
14.Што значи rebus slc stantibus?
15.Каков треба да е договорот за купопроджба?
16.Какви елементи има купопродажниот договор?
17.Што е стока?
18.Каков треба да е предметот на купопродажба?
19.Што е апстрактна а што конкретна штета?
20.Доверителско задоцнување на продавачот?
21.Доколку продавачот не ги исполни наавреме обврските имаме?
22.Видови купопродажни договори?
23.Што е барато продажба?
26.Што е продажба со првенствено купување?
27.Во рамките на трговското право имаме....?
28.Системи на основање на друштва?
29.Видови на трговец поединец
30.Видови на трговски друштва
31.Класична поделба на друштвата
32.Статусни белези
33.Што е фирма?
34.Елементи на фирмата
35.Каква треба да биде цената?
36.Што подразбираме под цена?
37.Што е тековна цена?
38.Што е разумна цена?
39.Каков елемент е рокот на испорака?
40.Под физички надомест се подразбира?
41.Што е заштита од евикција?
42.Која е целта на ликвидацијата?
43.Видови доверители
44.Какви се трговските договори?
45.Кој услов треба да се исполни за договорот да е трговки?
46.Дали СИЗ остварува профит?
47.Друштво основано од едно лице е ?
48.Со кој акт се основа дооел?
49.Кој го сочинува едностепениот систем?
50.Кој двостепениот?
51.Кој го избира надзорниот а кој управниот одбор?
52.Каква е одговорноста на комплементарите,а каква на командиторите?
53.Кој управува со КДА?
54.Права на содружници
55.Кое друштво се формира со и без јавен повик?
56.Начини на престанок?
57.Што е стечај?
58.Што е ликвидација?
 
Член од
19 ноември 2010
Мислења
8
Поени од реакции
0
Дечки може ли некој да одвои 5 минути и да ми напише нешто што ме интересира за факултетов.
Моментално сум 4та година и размислувам за многу факултети, еден од моите омилени опции е Економскиот, пред се затоа што учам средна економска и сум прилично навлезен во теоријата и шемата на економијата, и добро ми оди, интересни ми се предметите.
Но проблем имам со математика, не онаа математика за сметководство, туку онаа основната, ме интересира колку и каква е таа на економскиот, и да речеме дека сум чиста 2ка математика во средно, како би се снашол на факултет? Колку год е застапена и слично.
И кои смерови ги има на факултетов, што се учи на нив и слично..
Поздрав..
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.724
Поени од реакции
1.482
Дечки може ли некој да одвои 5 минути и да ми напише нешто што ме интересира за факултетов.
Моментално сум 4та година и размислувам за многу факултети, еден од моите омилени опции е Економскиот, пред се затоа што учам средна економска и сум прилично навлезен во теоријата и шемата на економијата, и добро ми оди, интересни ми се предметите.
Но проблем имам со математика, не онаа математика за сметководство, туку онаа основната, ме интересира колку и каква е таа на економскиот, и да речеме дека сум чиста 2ка математика во средно, како би се снашол на факултет? Колку год е застапена и слично.
И кои смерови ги има на факултетов, што се учи на нив и слично..
Поздрав..
Ако лошо ти оди математика одбери си нешто друго мој совет затоа што речиси сите предмети повеќе или помалку содржат математика во себе
 
Z

ziko bt

Гостин
Дечки може ли некој да одвои 5 минути и да ми напише нешто што ме интересира за факултетов.
Моментално сум 4та година и размислувам за многу факултети, еден од моите омилени опции е Економскиот, пред се затоа што учам средна економска и сум прилично навлезен во теоријата и шемата на економијата, и добро ми оди, интересни ми се предметите.
Но проблем имам со математика, не онаа математика за сметководство, туку онаа основната, ме интересира колку и каква е таа на економскиот, и да речеме дека сум чиста 2ка математика во средно, како би се снашол на факултет? Колку год е застапена и слично.
И кои смерови ги има на факултетов, што се учи на нив и слично..
Поздрав..
Ке одиш на спремање математика редовно и ке си положиш без мака,јес дека ке дајш 200-300 евра ама барем рает ке си бидиш после то,ако то ти е најголем проблем.Имаш 7смера сите си ги фалат нивните смерој,ама мое мислење е дека сметководството и финансиски менаџмент се најпросперитетни,тука би го клал и Е-бизнис,ама ми се чини дека во скоро време нема леб во Македонија со овај смер,покрај овие тука се и менаџмент,маркетинг менаџмент,надворешна трговија и економија.За кој колку е тежок,се сомневам дека некој ке ти дај точна информација од причина шо после прва,вонглавно секој смер има различни предмети и сите имат своја специфична тежина...
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Ако лошо ти оди математика одбери си нешто друго мој совет затоа што речиси сите предмети повеќе или помалку содржат математика во себе
еј немој вака, и мене математиката ми оди лошо па се запишав на економски, прва сум..не демотивирај плиззз :( ќе оди кај Петар да вежба па ќе извади добра оцена по мат. а за другите предмети и не треба некоја математика има класични собирања, одземања и множења со делења..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom